BOERENJEUGD Plattelandsjongeren 253 L J Q onder rcdaktie van G. VAN VLIET ;n het sociaal-economisch veranderingsproces JONGEREN AKT1VITE1TEN HERINNERINGSTEGEL ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN KONINGIN EN PRINS DER NEDERLANDEN ALLEN SAMEN ZATERDAG It MAART 1962 HIERBIJ drukken wij het middenstuk af van de rede die de heer A. v. d. Hoek op onze Alge mene Vergadering heeft uitgesproken. Aangezien w« over niet meer ruimte kunnen beschikken, zal vol gende week het laatste deel geplaatst worden. U wilt wel zo vriendelijk zijn de 3 nummers van De Boeren- jeugd te bewaren, zodat U daardoor de gehele rede in uw bezit krijgt! Maar het is maar 80%. Dat is ook een waarheid als een koe. Dit heeft ook een grote sociale betekenis voor U. Voor de jongeren in Nederland. En het tweede feit waar ik uw aandacht voor vraagwal ik eigenlijk even erg vind of nog erger, dat er sinds een jaar of tien in Nederland, maar ook in West-Europa en eigenlijk in de hele wereld, een enorme verandering gaande is. En die enorme verandering, dames en heren, die voltrekt zich in een ontkoppeling tussen lonen en prijzen. Elke dag stijgen in de wereld de lonen sterker dan de prij zen. Met dit tot gevolg dat ons inkomen uit de markt regelmatig terugloopt en dat ons aandeel erg gedaald is. En dan praat ik zuiver nationaal, dat de kostprijs elk jaar stijgt. Dat is het tweede pro bleem. Dat een boer met 20 koeien, die 100.000 liter melk aan de weg zet, een inkomen heeft van 12.000,waarbij 6.000,komt uit de markt en ƒ6.000,— uit de schatkist, dat is ook een pro bleem. Hoe lost U dat nou op? Heeft U gebrek aan belangstelling voor de kaderdagen en het verenigingsleven? Hoe lost U dat nou op als U ziet dat dat steeds erger wordt? Goed, ik heb U al gezegd dat de lonen sterker stijgen dan de prijzen van de produkten. Hebt U zich eens afge vraagd welk antwoord wij daarop geven? Op de ontwikkeling dat de prijs van de arbeid zo sterk stijgt? Welke oorzaken dat heeft? Daarover zou je een heel aparte inleiding kunnen houden. Maar wat doen we eraan? Welk antwoord geven wij? Ik geef geen direkt antwoord. De industrie gaat steeds verder, men mechaniseert. Als men er een machine neerzet dan werkt die 365 dagen per jaar en als het een kontinu-bedrijf is*nog 365 nachten ook. Men automatiseert en men heeft een uit stekend afzetgebied. Ja, van behoeftebevrediging in die sektor is nog geën sprake. Wij gaan aan het werk, wij komen met ons antwoord. Wij zet ten ook een machine neer en die werkt maar één maand in een jaar. Wij hebben ook een fabriek, een bekende uitdrukking, een fabriek met een open dak. En elke dag zijn er een honderdtal fak- toren die wij niet in de hand hebben. Van een loonsverhoging van 10 is er uiteindelijk maar een heel klein deel dat bij de producent van voe dingsmiddelen terecht komt. wij kunnen bij een stijgende welvaart de voedingsgewoonten wel ver anderen maar aan de andere kant is de ruimte maar beperkt. Veel beperkter dan in een hele boel andere sektoren. Dat is een heel groot pro bleem! Hoe komen we daar nou uit? En welk antwoord geeft U? Ik weet wel, de koppen nog op, we zijn al een heel eind met het antwoord. Maar er moet ongetwijfeld nog veel meer gebeu ren. Vijftig procent uit de markt en 50 uit de schatkist voor een veehouder met 100.000 liter melk is geen perspektief! En dan gaan we weer een stapje verder en dan stellen we vast dat over 10 jaar bijvoorbeeld de lonen nog 50% gestegen zullen zijn. Ik heb de overtuiging dat niemand van U dit durft tegen te spreken. Misschien dat er een paar zeggen: „Nee, het is wel 80 °/o". Nou goed, dan ben ik aan de voorzichtige kant geweest. Laten we het maar houden op 50 Stel U voor, dames en heren, dat die boer met die 100.000 liter melk over 10 jaar geen 12.000,— inkomen moet hebben maar ƒ18.000,— dat de melk 5 cent duurder moet zijn en, omdat er op onze bedrijven tarwe bestaat, de tarwe 5 cent duurder; of de bieten ƒ5,— duurder. Gelooft U dat? Ik heb de overtuiging dat niemand dat ge looft. ik geloof het ook niet. Maar hoe moet dat dan? Ja.hier .hebt. u. nou. hetsociaal-ekono- misch probleem. Hoe blijven wij bij? Hoe blijft de Nederlandse landbouw in dit totale raam zijn partij meeblazen? Hoe blijft die 80% inderdaad 80 Hoe vinden wij het antwoord op die sterker stijgende lonen en dalende prijzen? Hoe komen wij over 10 jaar ook aan 18.000,— terwijl U nu 12.000.— verdient? ik geloof dat dat één van de grootste problemen is met een bijzondere sociale inslag. Die ook ons zijn bepaalt. En ik geloof dat als jonge agrariërs daar ons niet van mogen distantiëren. Ik heb alle gevoel voor alle moge lijkheden die jongeren aanpakken. Ik heb diep respekt voor elke aktiviteit! ik ben oen bewon deraar van kleding wedstrijden en trekker wedstrij den en ga zo maar door. En wanneer de kam pioen-ploeger van de wereld een keer in Zuid- Holland valt, dan geloof ik dat ik ook de vlag uit steek. Want ik ben daar net zo goed trots op als jullie daarop zijn. Maar hoe blijf je bij in de gang van deze tijd, bij deze enorme snelle ont wikkeling van de laatste tijd? En wij drijven, mee, alhoewel het aantal steeds kleiner wordt... het gerespekteerd aantal. Hoe voorkomen wij dat ons platteland steeds meer ontvolkt? Hoe blijven wij bij en worden geen vergeten groep? U moet zich daar bedrijfs-ekonomisch bijzonder in verdiepen. U moet zich daar ten aanzien van uw eigen per soonlijkheid in verdiepen. En U moet in de toe komst uw organisaties, alle drie of alle zes, op werken en sterker maken. Want wij zullen bij de allergrootste ontwikkelingen toch ook nodig heb ben een forum dat voor ons vecht, om te zorgen dat ook politiek onze groep de plaats krijgt die het toekomt. T\EZE feiten, dames en heren, worden gevolgd door nog nieer feiten, réken er maar op. Ik weet nog heel goed, het was in de tijd dat wij als voedselkommissaris ingeschakeld waren bij de arbeidsvoorziening, dat wij 8 ha tarwe reken den per man en we schrokken helemaal niet voor 14. gerekend over een bepaald gebied. Dat gaat ook nog door. En daarnaast spreekt: men over nieuwe bedrijfsvormen, belangengemeenschap pen, naamloze vennootschappen en wat dies meer Ik kreeg vorige week een jonge boer uit de Beemster bij mij op bezoek, die daar nou eens een keer ernstig over kwam praten, want hij vindt dat het de hoogste tijd wordt, dat 10 bedrij ven van 20 bunder in de Beemster bij elkaar komen. En hij zegt dat hij gehoord heeft dat men in de N. O. P. al begonnen is om een dergelijke onderneming te maken. En hij gaat er deze dagen een keer heen om te kijken om met verschillende mensen te praten. En echt, dat is geen dwaze praat. Die ontwikkeling gaat ook door. Daar staat U midden in. Tot welke konklusie kómt U dan? Dat de tijd voorbij is, dat het boerenbedrijf een leefwijze was. Dat het niet alleen een zaak is van traditie. En geen vraag van automatic, van vader op zoon. Maar dat U als man, samen met uw vrouw, op een nieuwe wijze het bedrijf moet aanpakken. Dat U zich los zult moeten maken. Dat u zult moeten gaan v/erken met geld van een ander. Dat U verantwoordelijkheid zult moeten overlaten. Dat U over zult moeten schakelen van spierkracht naar denkkracht Ik denk dat dat het probleem is, dat uw be drijfsvoering is een hard stuk ekonomie m<*t U als ondernemer aan het hoofd. Dat de ekonomi- sche faktor de belangrijkste rol speelt en niet de leefwijze. Als we daar rekening mee houden dan vragen we ons af hoe ziet het er over 25 jaar uit. Hebben we dan nog boeren in Nederland? We denken aan de uitspraak van de heer Herweijer. We hebben er op het ogenblik nog 170.000 in Nederland, maar in 1975—1980 zullen er nog maar 75.000 hebben. Voelt U het probleem, van een heel andere kant benaderd. Het zou werkelijk plezieriger zijn om het van de zoete kant te be naderen. Over 25 jaar is er voor de kinderen die nu geboren worden in de boerengezinnen, voor één op de drie hoogstens meer plaats. En U staat voor het volle leven. U bent pas getrouwd of U gaat trouwen. Of U zoekt een man of U zoekt een vrouw. En dan komt het. Want dat proces gaat door en u zit nog wat vast aan de oude tijd. U bent nog te veel ingesteld op die levenswijze. En hoe redt U het dan? IK moet denken aan mijn broer die een half 1 jaar geleden een zoon kreeg. Hij noemde hem Ari, net als ik, en daarmee was ik blij, want daarmee was de naam van Ari als een echte Van der Hoeken naam tenslotte weer gered. Ik heb prompt gezegd dat hij alles van me erft! Maar toen die broer van mij zijn zoontje aan ging ge ven toen zei die gemeentesecretaris; „Zo Van der Hoek, U heeft er weer een bietenrooiertje bij." Daarop zei mijn broer: „Man, man, wat snap je toch weinig van de boeren." Zo is het. Maar er zijn er een heleboel, die denken, als er een zoon valt in een gezin, met al die problemen rond ar beidsvoorziening en wat dies meer zij, ik heb er weer een bietenrooiertje bij. Die aan hun eigen ponemonnaie en aan hun eigen welzijn grotere aandacht schenken, dan aan dat kostelijke kleinood dat iemand kan krijgen in de vorm van een kind. Daar moet U zich ook heel duidelijk bij bepalen. Dan komt beroepskeuze om de hoek kijken. u kunt het niet zonaer stellen. Nou weet ik wel dat de Zeeuwen weer anders zijn dan de Hollanders en dat de Drenten weer anders zijn, maar we kun nen ook niet alleen Noord-Beveiands denken of Zeeuws, we zijn leden van de P. J. G' N. en we zijn leden van de Zeeuwse Jongeren Gemeen- scnap en dan hebben we veel ruimer te denken. Dames en heren, dan dringt dit zich ook aan u op. Deze ontwikkeling die niet te stuiten is en die waarschijnlijk heei anders uitvalt dan wij in ons idealisme veronderstellen. (Slot volgt.) De L. J. G. Zuidzamle organiseert voor haar leden een bietenzaai- wedstrijd. Opgaven vóór 25 maart a.s. bij Joh. Kools. Sluissedijk 8, Zuidzande, telefoon 01170- 2436. Streek Oost Zeeuws-Vlaanderen De L. J. G., streek Oost Zeeuws-Vlaanderen, houdt op 16 maart a.s. een avond, waarop alle leden van de streek welkom zijn. in hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen. Aanvang 7.30 uur. De prov. voorzitter van de L. J. G. zal aan de hand. van dia's vertellen over zijn indrukken tijdens zijn reis naar India, Verder een gezellig programma met o.a. het Z. L. M. filmjournaal. doen kunnen we alles maar dan ook alleen UARE Majesteit de Koningin en Zijne Konink- lijke Hoogheid de Prins hebben de viering van hun zilveren huwelijksfeest in het teken van de jeugd willen stellen. Ook hebben Zij de wens te kennen gegeven da» het gehele Nederlandse volk bij dit gebeuren betrokken zal worden. Het Nationaal Comité heeft, met dit gedachten- beeld voor ogen, een tegel laten ontwerpen welke ter herinnering aan het zilveren huwelijksfeest van onze Koningin en Prins door ieder voor 2,50 kan worden gekocht. De opbrengst van de ver koop is bestemd voor het nationaal geschenk. De afmeting is 10 x 20 cm. De tegel kan aah de wand, worden gehangen, maar ook bureau of tafel sieren. Dank zij 'de medewerking van het Centraal Bu reau Levensmiddelenbedrijf zal de tegel half maart bij ongeveer 20.000 winkeliers in ons land verkrijgbaar zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 17