^TJoor de <~Urouw Wat wij hoorden en zagen op de tweede woningmiddag in Goes HEBT U EEN KOELKAST NODIG???? H1 249 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP SNIJD FORSYTSIA-TAKKEN MET ZORG NIEUW APPARAAT VOOR DE REIZENDE MAN KINDEREN ZIJN DOL OP EEN SLAATJE Bezoek dan de komende Huishoudbeurs in Amsterdam ZAT EED AG 10 MAART 1962 IET ging in hoofdzaak over de vloerbedekking op deze tweede woningmiddag en de binnenhuisarchitecte, mej. J. Bosman, bekeek deze zaak van alle kanten. Er zijn tal van soorten vloerbedekking en het komt er op aan de juiste te kiezen. In de eerste plaats moeten wij er ons op bezinnen welk gebruik het materiaal moet ondergaan, ver volgens welke onderhoudseisen er aan vast zitten en hoe de prijs ligt. We willen gr?.ag een vloerbedekking, die mooi is, een lange levensduur heeft, niet te lastig in onder houd is en niet verkleurt. Soms heeft de huisvrouw zich een bepaalde kleur in het hoofd gezet, zodat zij meer let op de gewenste kleur dan op het materiaal. Spreekster waarschuwde met klem zich door een kleur te laten verleiden. Wat de duurzaamheid van vaste tapijten aangaat, kregen vele van de aanwezige dames tot hun schrik te horen, dat de fabrikanten deze eigenlijk niet langer dan vijf jaren kunnen garan deren op slijtvastheid bij normaal gebruik. Men dacht terug aan de periode van voor de tweede wereldoorlog toen er voor de zitkamer vrij veel moquette en bouclé werden gebruikt. Het ging twintig jaar mee. Dezelfde kwaliteit moquette is nog wel te krijgen, doch kost momenteel van 60,tot 80,per vierkante meter. Wanneer het dus gaat om een kamer van 20 vierkante meter is er van 1200,tot 1600,met zulk een vloerbedek king gemoeid. Er is welhaast niemand te vinden, die er zo'n hoog bedrag voor over heeft, dus moe ten wij onze eisen aangaande duurzaamheid heel wat lager stellen. En er komt in een huis meer kijken dan alleen de vloer van de" zitkamer beleggen. Zo stond mej. Bosman vrij lang stil bij de keukenvloer. Het maakt een groot verschil of wij deze keuken als werkkeuken, als eetkeuken of als woonkeuken gebruiken. Wie de vloer van haar werkkeu- ken met tegels wil laten bezetten, doet er goed aan hiervoor dubbel hard gebakken tegels te nemen. Deze nemen b.v. geen vet op in tegenstelling met de cementtegels, waaruit vetvlekken niet meer te verwijderen zijn. Inplaats van een tegelvloer kan men ook granito laten aanbrengen. ZIJ, die bovengenoemde vloeren te koud vinden en de voorkeur aan een houten vloer geven kunnen zowel voor werk-, eet- als woonkeuken linoleum laten leggen. Dit materiaal houdt het wel een twintig jaar uit. Nieuw linoleum is reeds in de fabriek in dc was gezet. Door vele huis^ vrouwen wordt de fout begaan het te dikwijls in de was te zetten, zodat er een te dikke waslaag op komt. Linoleum is verhuisbaar, in tegenstel ling met balatum en linofeit, waar de verflaag op een onderlaag van viltpapier is aangebracht, ter wijl in linoleum de linoleums tof op jute is ge perst. Vandaar ook het verschil in duurzaamheid. Volgens spreekster hebben de plasticvloerbedek kingen. teveel aandacht gehad. In de eerste plaats ligt de prijs ongeveer tweemaal zo hoog als die van linoleum en zijn er ook nog bezwaren aan verbonden, zoals krassen enz. Zij, die ook voor woon- en slaapvertrekken een gladde vloerbedek king prefereren, kunnen met een gerust hart linoleum kiezen. DERVOLGENS wees mej. Bosman ons*"'op de vloerbedekking van de zaal in het Landbouw centrum, waar wij ons bevonden. Deze zagen de meesten onzer voor een plasticmateriaal aan, doch in werkelijkheid is het een rubbervloerbe dekking. Prachtig materiaal, uitstekend geschikt voor openbare gebouwen, vanwege de duurzaam heid en geluiddempende eigenschap. Echter aan de andere kant zeer duur en beslist ongeschikt voor de keuken, want als deze vloerbedekking nat wordt, is zij spiegelglad. Wel is rubber geschikt voor de trap en in dit verband toonde spreekster ons plastic trapneuzen. TOCH houden vele vrouwen van een ruwe vloerbedekking, speciaal voor de woonver trekken. Zij behoeven zich niet altijd tc wenden tot de soorten, waarin wol of haar is verwerkt. Zo kregen wij mooie stalen van cocostapijt te zien. Vooral het tweeddessin kon ons bekoren. Goed. cocostapijt is verkrijgbaar in de prijs vanaf 9,50 per vierkante meier. Wie de gemeleerde dessins niet aandurft kan te kust en te keur kie zen uit naturelcocos. Een voordeel is, dat het ge makkelijk verhuisbaar is. Ditzelfde kan gezegd Wij verlangen naar de lente en proberen haar m huis te halen. Daarom moet de Forsytsia het ontgelden. Het is inderdaad een lust voor het oog in deze tijd van het jaar wat van die bloeiende Chinese klokjes in de kamer te hebben. Maar er wordt niet altijd met zorg geplukt of gesneden. Men is er zich niet steeds van bewust, dat dit weghalen van in knop staande takken een vorm van snoei is en snoeien moet met beleid gebeu ren. Kijk daarom eerst goed of de struik b.v. veel hout binnenin heeft gevormd. Neem daar wat in knop staande takken weg, zodat bij de verdere groei in de komende zomer er volop licht in uw struik kan komen worden van sisal, doch dit materiaal is onge schikt voor ruimten, waar veel gemorst wordt, dus niet aan te raden in een gezin met kleine kin deren. Er werd ons aangeraden ook de twisted matten niet te vergeten. Deze zijn redelijk sterk en de prijs bedraagt ca ƒ4,tot ƒ5,per vierkante meter. Het tast echter ijzer aan en daarom is het raadzaam metalen glijders onder stoelen te ver wijderen. Het tretford, dat we hoe langer hoe meer zien toepassen, is in tal van nieuwe kleuren te verkrijgen. In vilttapijt zijn er ook verschil lende soorten aan de markt. Zowel voor tretford als voor vilttapijt geldt, dat vlekken met een schuimreinigingsmiddel verwijderd moeten wor den. Nooit trachten dit met benzine tc doen. UOEWEL wij dus op deze tweede woningmid- dag heel veel hoorden over vloerbedekking zal het velen duidelijk zijn geworden, dat het raadzaam is eerst advies te vragen alvorens men tot aanschaf over gaat. Al koopt men niet de allerduurste vloerbedekking, toch is er steeds een belangrijk bedrag mee gemoeid. Het was voor de spreekster dan ook niet mogelijk adviezen in groepsverband te geven en daarom wees zij op het adviesbureau van de Bond van Plattelands vrouwen, waar zowel de leden van deze bond, als leden der Z. L. M. en jongeren-organisaties tegen een laag tarief geholpen worden. Nogmaals wijzen wij erop, dat genoemd bureau iedere tweede dinsdag van dc maand zitting houdt in Goes. Aanmelding bij mej. v. d. Leeden, Land- bouwhuis. De eerstvolgende zitting is this op dins dag 13 maart a.s. MEESTAL wordt in deze rubriek de aandacht gevraagd voor zaken, die speciaal de vrou wen aangaan. Ditmaal willen wij ook de man hier in betrekken en onze schijnwerper richten op ecu nieuwigheid, die voor echtgenoot of volwassen zoon van groot nut kan ztfn. Mogelijk vinden onze lezeressen in dit kleine artikel een tip, die leidt tot het kopen van een nuttig verjaarsgeschenk voor de mannelijke leden van het gezin. Voor tien duizenden mannen, die dagelijks reizen, brengt Philips een- nieuw en handig apparaat voor het scheren van hun haard. Het is ondergebracht in een ingenieuze, compacte cassette, die behalve het Philishave-apparaal ook de benodigde batterijen, een- ingebouwde spiegel, een borsteltje en een zichzelf oprollend aansluitsnoer bevat. Zowel de cassette als het apparaat zijn van een geslaagde moderne vormgeving in de kleuren ivoorwit ere blauw. De twee batterijen van ander- halt' volt vinden hun plaats in een houder, die tege lijkertijd als scharnier dient. De eigenschap, dat het apparaat overal gebruikt kan worden, waar geen stopcontacten zqn, maakt het aantrekkelijk voor grote groepen van mensen, zoals kampeerders, soldaten, veelreizende zaken lieden en watersporters. Vooral bij de honderd duizenden kampeerders en trekkers zal voor het nieuwe batterij-apparaat veel belangstelling be staan, omdat liet geheel is aangepast aan de eisen, die aan een kampeeruitrusting worden gesteld. Het scheersysteem is weer het bekende en be proefde roterende systeem. De los verkrijgbare tondeuse past ook op dit scheerapparaat. De vormgeving van dit nieuwe hulpmiddel dat overal kan worden gebruikt waar geen stroom voorhanden is zal de gebruiker zoveel mogelijk gemak verschaffen. De zeer handige cassette is zo gebouwd, dat het apparaat in enkele hand grepen gebruiksklaar is. Het apparaat is een uitkomst voor hen, die van elektriciteit zijn verstoken doordat het onafhan kelijk van het lichtnet werkt. Deze nieuwigheid is op de eerste dag van lente maand 1962 geïntroduceerd, dus een nieuwe lente, een nieuwapparaat. Natuurlijk weet u dat allemaal en ik maak me zelfs zorgen dat u dit kleine stukje maar over slaat omdat u denkt; „een slaatje is duur en brengt behoorlijk wat werk mee." U hebt ongjI.jK, want het recept, dat ik u ga geven, is helemaal niet duur en vlug klaar. Zure appelen hebt u wel in huis, een gekookte biet is ook geen weelde artikel en een struikje witlof evenmin De appel wordt geschild, van klokhuis ontdaan en in stukjes gesneden. Deze voegt men bij de in blokjes gesneden biet en de in reepjes gesne den witlof. Met wat slasaus of olie en azijn wordt alles goed dooreengemangd. Het smaakt uitste kend bij de boterham en is voor uw kinderen veel gezonder dan een boterham met suiker, hagelslag of andere zoete broodbelegging. U zult ervaren, dat uw kinderen dit eenvoudige slaatje met graag te eten en ook de volwassenen zullen het kunnen waarderen. met 15 april a.s. ZD OVENSTAANDE Internationale Huishoudbeurs, die gehouden zal worden van 5 tot en in het R.A.l.-gebouw te Amsterdam, brengt een uniek overzicht van de koeltechniek. De Nederlandse huisvrouw is in zo'n snel tempo aan het moderniseren, dat een „koelkast in de keuken" in wel zeer korte tijd tot een begrip is geworden. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat op de komende huishoudbeurs de koeltechniek een voorname rol zal spelen. De importeurs van koelkasten en koelmachines, verenigd in de VIMKO, vonden in de zo overweldigende belangstelling voor hun pro- dukten aanleiding om niet meer apart, maar in één, reusachtige inzending op de Huishoudbeurs te ver schijnen. Direct na het betreden van de Europahal zal de bezoekster zich omringd zien met schier alles wat zij zich op koelgebied kan voorstellen: ISLEINE kasten, grote kasten, vrijstaandeinbouw- of „hang-aan-de-wand"-modellen, absorptie- en v compressor-kasten, alsmede apparatuur werkend op elektriciteit, gas en zelfs petroleum. Maar niet alleen de huisvrouw moderniseertt ook de koelkast zelf maakt een grote evolutie door. Een handige tafel-top en binnendeur met flessenrek is reeds vrij algemeen. De gehele indeling wordt al maar prak tischer. Veel aandacht is geschonken aan het systeem van koeling, dat reeds zozeer is geperfectioneerd, dat een nagenoeg geruisloze werking is bereikt. De deuren sluiten met taaie nylon of met magnetische sloten. De kunststoftechniek heeft men vol- komen onder de knie, waardoor men steeds meer hygiënische, naadloze, reukloze en veerkrachtige binnen- kasten te zien krijgt. In 1961 kochten ongeveer 130.000 Nederlandse gezinnen een koelkast. Een indrukwekkend cijfer dat, naar verwacht wordt, in 1962 nóg verre zal worden overtroffen. Mocht u plan hebben een koelkast aan te schaffen, dan loont het zeker de moeite een kijkje op de komende Huishoudbeurs te nemen. U kunt zich dan een goed beeld vormen van hetgeen er momenteel te koop is en misschien palt de prijs u mee.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 13