247 Mogelijkheden en moeilijkheden bij de voorjaars- mechanisatie van de suikerbietenteelt Fa. M.L.van ACKER Zn. A. D. RIEMENS. fa. G. I. StABBEKOORH In. ZATERDAG 10 MAART 1962 „De Suikerbiet", uitgave van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie te Bergen op Zoom, schrijft in het nummer van februari 1962 dat (het Instituut) met verbazing en niet zonder zorg de ontwikkeling van de voorjaarsverzorging van het bietengewas wordt gadegeslagen. Er heeft zich plaatselijk een optimisme ontwikkeld op dit ge bied dat niet zonder gevaar is. Men kan n.l. wel de middelen maar niet de voor de toepassing on misbare ervaring overnemen. Die moet men zelf opdoen. In liet artikel wordt er op gewezen dat er niets „nieuws" onder de zon is. Reeds jarenlang is door het Instituut aan de hand van eigen en door anderen verricht onderzoek hierover geschreven. M- en precisiezaad is vlak na de oorlog reeds in beproeving genomen. Enkele bedrijven (zoals de Wilhel- minapolder) zijn er in geslaagd op den duur tc leren profijt te trekken van het M-zaad. M-zaad kan men kopen, echter niet de voor het bereiken van succes ermee benodigde ervaring. OVER precisiezaaimachines schrijft „De Sui kerbiet" dat deze door 't Instituut variërend van merk en type beproefd zijn. Aanvankelijk was de kwaliteit van het werk nog niet in overeen stemming met de verwachtingen. Later aange brachte verbeteringen maakten het werk meer aanvaardbaar. Het duurde echter tot 61/62 eer de belangstelling voor deze apparaten van betekenis werd. Omdat de aankoop een extra investering noodzakelijk maakt, daar men er niet alle^ gewas sen mee kan zaaien, heeft het Instituut zich op het standpunt gesteld dat het de moeite loont te trachten met normale zaaimachines een prac- tisch vergelijkbaar resultaat te krijgen. Tot op heden, aldus „De Suikerbiet" kunnen wij op grond van de resultaten van onze proe ven de precisiezaaimachine niet als een onmis baar onderdeel van de voorjaarsm-echanisatie zien. De meeste geruchten over de grote voor delen van deze machine zijn gebaseerd op on juiste vergelijkingen. Wie een goed zaaibed weet. klaar te maken en goed met een normale zaaimachine en M- zaad weet om te gaan is beslist niet machte loos zonder precisiezaaimachine. Dat houdt uiteraard niet in dat men in de precisiezaaimachine een bedreiging van de bie tenteelt moet zien. Met deze machines is het mogelijk om, wan neer zij ingesteld zijn op het beschikbare zaad en goed gebruikt worden, een goed gewas te verkrijgen. Men moet echter ook met precisiezaaimachi nes leren werken en de aankoop op zichzelf garandeert ook hier niet het succes. AVER de dunmachine wordt in het artikel o.m. naar voren gebracht dat gewas en grond aan hoge eisen van regelmatigheid moeten voldoen, wil het gebruik van deze machines tot het ge wenste einddoel leiden. Het toenemend gebruik van M- en precisiezaad zal het gebruik van dunmachines stimuleren. Dit is verantwoord in het huidige ontwikkelingssta dium onder daarvoor geschikte omstandigheden. Het is echter de vraag of overal waar deze mid delen veelal voor de eerste keer toegepast wor den, grond en gewas er zo bij zullen liggen dat toepassing zo maar verantwoord is en succes zal opleveren. „De Suikerbiet" spreekt de hoop uit dat niet al te veel brokken gemaakt zullen wor den en men bereid zal zijn uit de gemaakte fou ten lering te trekken om het in een volgend jaar beter te doen. Op die wijze zal het nieuwe systeem kunnen bijdragen tot verbetering van grondbe werking en zaaiwerk; op zichzelf al van groot be lang. Over de chemische onkruidbestrijdingsmidde len wordt naar voren gebracht dat deze middelen voor beproeving op beperkte schaal mogelijk wel geschikt zijn. Zolang er echter niet meer gegevens van bekend zijn blijft het Instituut t.a.v. deze middelen scep tisch gestemd. En wel omdat op grond van er varing gemeend wordt dat de combinatie van prijs, de afhankelijkheid van de werking van de grond, het weer, de onkruidsoort eiv de remmende invloed op de groei der bieten, de toepassing op grote schaal in de weg staat. Samenvattend wordt gesteld dat er mogelijk heden zijn ter verlichting van het voorjaarswerk in de suikerbieten voornamelijk bes aande uit de toepassing van M- of precisiezaad eventueel in combinatie met een dunmachine, wanneer op komst, grond en gewas zo zijn dat dit wenselijk en mogelijk is. Precisiezaaimachines zijn bruikbaar maar wij betwijfelen de onmisbaarheid. Chemische onkruidbestrijdingsmiddelen komen in aanmerking voor voorzichtige beproeving. Het r-llerbelangrijkste is dat men deze middelen leert hanteren want toepassing, zonder dat aan bepaalde voorwaarden is voldaan, kan t<»t teleur stelling leiden en zelfs schadelijk zijn. Uiteindelijk zijn alleen die middelen van waarde waarvan de toepassing met een hoge mate van zekerheid tot het gewenste resultaat voert. De oppervlakte suikerbieten die men met de beschikbare arbeidskrachten denkt aan tc kun nen moet van te voren vastgesteld worden. Lang niet altijd zijn er vreemde arbeidskrachten bij de hand om de gevolgen van de mislukte toepassing van de moderne middelen op te heffen. Bij dit werk dient men steeds te waken voor zijn gezondheid. Wij kennen in Zeeland veel grote landbouwbedrijven maar ook tal van kleinere waar de vrouw naast haar taken in de huishouding maaltijden, kin deren) ook op het bedrijf veel werk verricht (melken, kleinvee, pluimvee). Ook op haar terrein is mechanisatie op grote schaal mogelijk en gelukkig ten dele reeds een feit. De melkmachine is daarvan wel het meest sprekende voorbeeld, terwijl in de huishouding tal van apparaten het werk kunnen ver lichten (eletr. strijkijzer, fornuis, wasmachine, eventueel koelkast e'.d.) Meer dan in onze provincie zijn de vrouwelijke gezinsleden bij het boerenwerk in geschakeld op de kleinere bedrijven van de zandgronden en vooral in het buitenland is vrouwenarbeid in de landbouw veel meer regel dan in ons lahd. Vrouwen achter de ploeg en op de traetor is daar niets ongewoons en zeker m perioden waarin de belangrijkste arbeidstoppen vallen. Wat betreft ons land zijn insiders op dit punt van mening dat in de toekomst door allerlei oorzaken de vrouwelijke arbeidskrachten in land- en tuinbouw meer en meer op de voorgrond zullen gaan treden. OOK PSYCHISCHE GEVOLGEN. IIEir is een feit dat het beroep van landarbeider vooral in niet landbouw- kringen niet hoog wordt aangeslagen. Jongelui voelen er al lang niet veel meer voor. De mechanisatie de noodzaak met machines en motoren om te gaan - brengt hierin misschien enige verandering. Men hecht waarde aan het technisch aspect van het werk. Er is kennis nodig op het gebied van onderhoud en reparatie van zijn werktuigen en de landarbeider wordt trekker chauffeur of landbouw-monteur en heeft het gevoel dat indien hij zich in aeze zaken bekwaamt, maatschappelijk gezien wat hoger gewaardeerd wordt cian vroeger. Zijn kans om, indien hij dat wenst, in een ander beroep terecht te komen, is wellicht door meer technische kennis, wat groter geworden. Hierdoor zal mogelijk het begrip landarbeider en de benaming daarvan op den duur wijziging ondergaan en hopelijk ook bij buitenstaanders wat meer in tel raken. ENKELE BIJKOMENDE FACTOREN. UIT het bovenstaande behoeven we nu niet af te leiden dat de mechanisa tie uitsluitend gunstig op de gezondheidstoestand werkt. Iedereen weet b.v. dat de bespuitingsmethoden in land- en tuinbouw ondanks de machine veel gevaar kunnen opleveren. Hier is het nemen van uitgebreide voorzorgs maatregelen te allen tijde geboden. Naast de gunstige invloed van de techniek zijn, los van de mechanisatie, oplossingen nodig om de gezondheid der agrarische bevolking verder te bevorderen. We denken daarbij aan maatregelen ter bescherming tegen vocht, koude, tocht, stof, uitlaatgassen, e.d., dus beschermende kleding,, voorzienin gen aan werklokaliteiten, enz. Wat dit betreft wordt in het algemeen wel voldaan aan de gestelde veiligheidseisen. Voorts wordt op het veld meer en meer gebrüik gemaakt van loodsen in de fruitteelt) en schuilhutten indien het land ver van het bedrijf ligt. Een en ander om zich te vrijwaren tegen al te ongunstige weersomstandigheden en om te dienen als schaftgelegenheid. Er kan evenwel op dit gebied nog wel iets meer gedaan worden. Begrijpelijkerwijs wordt de gezondheid mede in sterke mate bepaald door de woningsituatie. Deze is in enze provincie in vele gemeenten, vooral bij de wat minder financieelkrachtige inwoners nog verre van ideaal. Sanitaire voorzieningen kunnen nog veel verbeterd worden en het aantal en de aard der slaapkamers laat dikwijls te wensen over (o.a. te klein, teveel kinderen op één kamer, onvoldoende wasgelegenheid en ventilatie). Hierbij mag tenslotte niet onvermeld blijven dat gezondheid eveneens ia hoge mate afhankelijk is van de zorg voor dc reinheid van ons lichaam. Door het ontbreken van het daartoe benodigde sanitair (douche, warm en koud water) is dit onderdeel op het platteland nog wel voor verbetering vatbaar. Ook hierin komt langzamerhand merkbaar verbetering hoewel niet in een zelfde tempo als waarin de mechanisatie onze provincie heeft veroverd. v. Y. BIJ de aanschaffing van machines wordt vrijwel uitsluitend gedacht aan de besparing aan tijd. Men zal er zich echter ook meer en meer van bewust moeten worden in hoeverre de mens zelf daarmede gebaat is. Gelukkig is dit echter veelal ongemerk toch het geval, doch niet voor allo gezinsleden en arbeidskrachten. Bij mechanisatie vooral op de kleinere be drijven is het meestal de mannenarbeid die hiervoor het eerst in aanmerking komt. Mechanisatie van vrouwenarbeid volgt als regel eerst in een latei- stadium. (Adv.) Hat is U misschien wel eens opgevallen, dat de voorraadbak van de LELY strooier vlak ken als van een geslepen Diamant heeft. Natuurlijk is dit een toevalligheid en berust de vormgeving van de bak op de functionele voordelen. Maar de Diamant en de LELY strooier zijn beide beroemd om hun kwaliteit en schoon heid. (En met de LELY strooier kunt U bo vendien voortreffelijk kunstmeststrooien). Vrijblijvend» inlichtingen worden U op aanvraag gaarne verstrekt Waterlandkerkje Hoek Kloetinge Tel. 01170-2163 Tel. 01154-298 Tel. 01100-6606

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11