Grondbewerking en precisie-zaaien Wist V dat....? GEZAMENLIJK JAARVERSLAG 1961 VAN ENIGE VERENIGINGEN VAN BEDRIJFSVOORLICHTING Fa. M. L van ACKER Zn. A. D. RIEMENS. Fa. G. 1. S1ABBEK00RN Zn. ZEEUWS LANDBOUWBLAD Dit jaar zullen voor het eerst de precisiezaai- machines op grotere schaal in de praktijk worden toegepast. Het is voor de landbouw als geheel van veel betekenis dat dit begin zo goed mogelijk slaagt. Is men niet bereid om by de praktische uitvoe ring de nodige stiptheid te betrachten, dan zullen mislukkingen niet uitbiyven. Er is reeds veel over dit onderwerp geschreven en gesproken. In dit artikel zullen daarom alleen nog enkele praktische punten in het kort worden aangegeven. GRONDBEWERKING TOWEL precisiezaaien als mechanisch dunnen stellen hoge eisen aan het zaaibed. In ieder geval moet aan twee belangrijke voorwaarden worden voldaan n.L: a. een zaaibed dat voldoende fijn is en regelmatig ondiep is losgemaakt; b. de grond dient goed vlak te liggen. Op vele percelen en grondsoorten zal men er in kunnen slagen om aan deze eisen te voldoen. Naar mate de grond zwaarder wordt, is het vaak moeilijker om het ideaal te bereiken. Daarbij gaan we uit van de gedachte dat, om meerdere redenen, het gestelde doel bereikt moet worden in maximaal twee bewerkingen. Welke werktuigen daarbij gebruikt zullen worden is mede afhankelijk van de grond. Wel moeten we ons beperken tot de groep ondiepwerkende werktuigen zoals duizendpootegge, kromtandegge, tan- aensleep, onkruidegge en cambridgerol. Vooral bij de kromtand- en de duizendpootegge wijzen we met nadruk op de modellen met korte tanden. Een tandlengte van 12 a 14 cm lijkt ons maximaal voor het klaarmaken van bieteland. Een bijkomend voordeel van deze egge met kortere tanden is, dat het aantal tanden, per veld groter is. Dit kan ener zijds een ondiepe gang bevorderen en anderzijds wordt de bewerking daardoor intensiever. Het gekom- bineerd toepassen van twee of meer van de hier genoemde werktuigen kan veelal zeer doelmatig zijn orü het gestelde doel te bereiken. DE PRECISEEZAAIMACHINE 1ANSLUITEND aan de voorafgaande grondbe- werking dient zo spoedig mogelijk te wórden gezaaid. Om de aansluiting niet te missen is het nodig dat goede afspraken worden gemaakt met degene die zal zaaien, b.v. de loonwerker of een kollega. Daardoor kan het weerrisiko (regen of droogte) worden verkleind. Het goed beluisteren (of bekij- T\ EZE week werd ik hieraan herinnerd toen ik de antwoorden binnen kreeg op de gestelde vragen inzake de in bedrijf meewerkende gehuwde vrouw. Een vorig maal schreef ik op de hoogte te zijn dat het helder wit en de werkende gehuwde vrouw wél aardig bij elkaar passen. Hij en zij die dit goed lazen proefden daarin „waardering". Wat echter te denken van een dankbare echtgenoot die de waarde van de arbeid „zijner vrouwe ih Cijfers uitdrukte met 1.000.000.000,Ik heb dit begrepen en sluit me er graag bij aan, mits we m grote getal met „onschatbaar" vertalen. Intussen, de antwoorden stromen binnen en op deze wijze hopen wij een behoorlijk betrouwbaar bééld van de redelijke beloning van de in het bedrijf van haar man meewerkende vrouw te verkrijgen. Evenals overste Glenn zullen we ons daarbij van het bovengenoemde miljard naar de begane grond begeven, teneinde zoveel mogelijk te voorkomen dat over dit punt veel strijd over betrekkelijke kleinig heden moet worden geleverd. HR is de laatste tijd nogal belangrijk nieuws in de lucht. De Wet vervreemding landbouwgronden zal met 1 januari niet worden verlengd en er zal een nieuw wetsvoorstel komen om. de pachters te beschermen tegen de nadelige gevolgen daarvan. Hoe deze regeling er uit zal zien is schrijver dezes nu nog niet bekend, maar het is geen eenvoudig geval. We lezen nu allerlei beschouwingen over de invloed van het verdwijnen van de wet vervreemding landbouwgronden op de koopprijs van de onroerende goederen. Toekomstvoorspellen is nu eenmaal flUerst moeilijk en de taxaties van de gevolgen lopen dan ook nogal sterk uiteen. Dat het een belang- iHkr Stijging van de grondprijzen tot gevolg kan hebben, is geen punt van geschil, 't Gaat om het Jtoeveel", en dat weten we geen van allen. DE gevolgen van deze gevolgen zullen lang niet voor ieder gelijk zijn. We denken hier aan de bekende indeling, eigenaar-gebruiker, pachtboer en eigenaar-verpachter. De eigenaar-gebruiker zal de waardestijging van zijn onroerend goed alleen bemerken aan zijn 'ag Vermogensbelasting. Hij schiet met deze hogere waarde niets op. Slechts dan wanneer zijn thecaire schuld eigenlijk te groot is, zal de dekkingswaarde van zijn grond groter zijn en dus zijn pbsitte te dien aanzien verbeteren. De pachtboer zit met de kans dat de pachten aan de gestegen grondprijzen worden opgetrokken en (lus weer zullen kunnen stijgen, wat nu juist gezien de dalende produktieprijzen allerminst gewenst is. De eigenaar-verpachter zal het van een hogere pachtprijs moeten hebben om nog enig rendement zijn grond te trekken. Lukt dit niet dan zou dit een tendenz tot verkoop tegen de hogere prijs in Welt leven kunnen roepen. Aan al deze facetten en nog meer andere zal minister Marijnen in zijn wetsontwerp inzake de be scherming van de pachter rekening moeten houden en hierover zal in onze volksvertegenwoordiging nog Wd een en ander worden geèegd. We zullen afwachten. ME1JERS. ken) van het weerpraatje is zeker aktueel in deze periode. Bij de meeste precisie-zaaisystemen is het mo gelijk om op verschillende afstanden in de rij te zaaien. Voor degene, die nog geen meerjarige er varing heeft met deze machines, wordt aanbevolen om uit te gaan van een onderlinge afstand van 3 tot 4 cm: 4 cm voor rassen K. W. E. en Trirave zt 3 cm voor polyploïde rassen (lage aantal klu wens per kg en veelal iets minder kiemkracht). AFSTELLEN VAN DE MACHINE DE aanwijzingen in het instruktieboekje ver- meld, dienen nauwkeurig- te worden opge volgd. Speciale aandacht wordt gevraagd voor: a. Goede bevestiging aan de trekker. De machine behoort in werkstand horizontaal te lopen. Enige speling in de hef inrichting (zijdelings) is veelal gewenst omdat door een te starre ver binding de machine niet voldoende zelfzoekend zal zijn; groot mag deze speling evenwel niet zijn. b. Nauwkeurig instellen van rijafstand en mar- keurs. Wenst u met een tweerijige machine te rooien, dan kan het beste met een even aantal elementen worden gezaaid. c. Korrekt instellen op de juiste diepte. Zowel te diep als te oppervlakkig zaaien is voor een snelle en regelmatige opkomst bepaald funest. Overigens is de zaaidiepte afhankelijk van de grond en ook van de kwaliteit ven de vooraf gaande grondbewerking. Als richtlijn voor de zaaidiepte zouden we ongeveer 2 cm willen noemen. b. De zaai-elementen dienen zonodig schoonge maakt te worden. Dus geen grond, touw of labels in de machine. Voordat tot zaaien wordt overgegaan is het nuttig om elk element even proef te draaien b.v. op een schone betonvloer. De werking kan aldus worden gekontroleerd. HET ZAAIEN UET is noodzakelijk dat de grond bovenop vol- doende droog is om aankoeken en slippen van steunwielen, aandrijfwielen en drukrollen te voorkomen. Precisie-machines zijn hiervoor erg gevoelig. De rijsnelheid is aan vrij scherpe grenzen ge bonden. Komt men boven de toelaatbare snelheid, dan loopt de regelmaat van zaaien met sprongen terug. Wenst men de kapaciteit van een machine te vergroten, dan dient dit niet door verhoging van de rijsnelheid, maar door montage van zaaielemen- ten te geschieden. Alhoewel dit laatste vaak weer andere problemen met zich meebrengt. De meeste machines mogen niet sneller rijden dan 3 3% km per uur. Met een snelheidsmeter is dit niet gemakkelijk te koritroleren. Toch is het niet moeilijk. Als u met de machine meeloopt en stappen maakt van een meter, dan kunt u met be hulp van het horloge zien hoeveel stappen er in 1 minuut worden gemaakt. Het aantal stappen meters) per minuut x 60 Is de rijsnelheid van de machine per uur. Samenvattend kunnen we zeggen dat voor een goede funktionering en toepassing van een pre- cislezaaimachine nauwkeurigheid en stiptheid uitermate belangrijk zyn. Het gaat niet alleen om de 1, maar er moet ook een punt op staan. Wanneer u dat goed voor ogen houdt, zal sukses niet uitblijven. Mislukt het, dan is het een dubbele mislukking, omdat een gewaarschuwd man nog altijd voor twee telt. We wensen u veel sukses toe! R.L.V.D. Goes. J. T. ANDRINGA. GEWOONTEGETROUW wordt ook door de Verenigingen voor Bedrijf s- voorlichting een jaarverslag gepubliceerd, waarin de leden een inzicht wordt gegeven betreffende de aktiviteiten van het afgelopen jaar. Als proef is door de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting van Oost Zuid- Beveland, West Zeeuws-Vlaanderen, Noord-Beveland en Walcheren voor het éérst, over het jaar 1961, een gezamenlijk verslag verschenen met naast het specifieke huishoudelijk gedeelte, de technische artikelen in één verslag samengevoegd. Hierdoor ontstaat een efficiënte taakverdeling onder de I samenstellers van deze artikelen, terwijl door de grotere oplaag de druk kosten worden verlaagd. Uit een oogpunt van voorlichting aantrekkelijk mede ate daardoor de lezerskring uitgebreid zou kunnen worden. Door deze samen werking is een aantrekkelijk verslag tot stand gekomen, dat „voor elck wat wils biedt. Organisatie van een landbouwbedrijf, rundveehouderij, groen- I bemesting, drainage, conservenerwten, bestrijdingsmiddelen en nog andere artikelen hebben een plaatsje in dit verslag gevonden. Deze zeker geslaagd I noemen proef zal een grotere variatie in de betreffende artikelen moge- iyk maken met alle voordelen van dleni (Adv.) De LkLY Kunstmeststrooier is de enige kunstmeststrooier, die elke kunstmest goed verwerkt. Ook al is de kunstmest nat of bevat zij bon ken, ook op hobbelig terrein en hellingen. De gedwongen dosering houdt de toevoer naar de lange strooiarmen altijd even groot en maakt de afstelling ongevoelig voor schok ken en stoten. Dat kan allaan mat de godwonegn toe voer. dat kan allaen mat de LELY. Waterlandkerkje Hoek Kloetinge Tel. 01170-2163 Tel. 01154-298 Tel. 01100-6606

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9