Wisseling Voorzitter van de Kring Walcheren der Z. L. M. 217 Afscheid van de heer A. W. Ce vaal als voorzitter van de Kring Walcheren S. de Visser Pzn, nieuwe voorzitter Kring Walcheren V erzekeringszaken Ongevallen- en Ziekengeldverzekering Attentie voor de rente-ongevallenverzekering HET GEBOORTEGEWICHT VAN DE BIGGEN BELANGRIJK VOOR HET IN LEVEN BLIJVEN ZATERDAG 3 MAART 1962 NA ruim 16'/a jaar het voorzitterschap van de Kring Walcheren der Z. L. M. bekleed to hebben, heeft de heer Cevaal ge meend, dat de tijd gekomen is om plaats te maken voor een jongere kracht. Als waarnemend voorzitter in augustus 1945, in de eerste, na de bevrijding, gehou den bestuursvergadering verkozen, werd hij tevens als hoofdbestuurslid benoemd. In 1947 volgde zijn definitieve benoeming als voorzitter. De heer Cevaal aanvaardde in een wel zeer moeilijke periode na de inundatie en verwoesting zijn voorzitterschap. De moei zame opbouw heeft hij geheel meegemaakt, kritiek is hem dan ook niet bespaard geble ven. Hij heeft evenwel getracht zö eerlijk en oprecht mogelijk voor de belangen van de Walcherse boer op de bres te staan. Als voorzitter was de heer Cevaal tevens lid van de Herverkavelingscommissie voor Walcheren en bestuurslid van de Stichting van de Landbouw. Van de vele funkties, die hij bekleedt, kunnen genoemd worden dat hij bestuurslid van de Stichting Proefboerdérijen in Zeeland is, bestuurslid van de Distric sraad voor Walcheren van het Landbouwschap, heeft zitting in de Stichting Maatschappelijk werk en gezinsverzorging ten plattelande en het tentoonstellingsfonds der Z. L. M. en is provinciaal vertegenwoordiger van Landbouw Risico. Onder zijn leiding werd kort na de bevrijding tijdens de hoogtijdag van de Z. L. M. een rijtoer door het verwoeste Walcheren gehouden terwijl in 1956 de grote Z.L. M. tentoonstelling te Domburg onder het motto: „Komt en ziet wat Walcheren biedt, 't Scheen verloren, het is herboren", onder zijn voorzitterschap heeft plaatsgevonden. In 1959 werd zijn werk bekroond met de koninklijke onderscheiding ridder in de Orde van Oranje Nassau. De nieuwe voorzitter S. de Visser Pzn bracht in rijmvorm voorzitter Cevaal dank voor het vele, dat hij voor de Kring heeft verricht en wij zouden daaraan de volgende passages willen ontlenen: „Eenvoudig, rustig en gedegen, zo kennen we hem allemaal. Rechtschapen, eerlijk allerwegen was onze voorzitter Cevaal „Heeft lief en leed gedragen, het wel en wee in onze Kring, Dit blijft bij ons ten alle dagen in dankbare herinnering Van harte hopen wij dat hij nog vele jaren als erevoorzitter van de Kring Wal cheren de steeds ingewikkelder wordende landbouwproblemen mag blijven volgen. Gaarne willen wij op deze plaats de heer Cevaal ook dank zeggen voor het werk dat hij voor de Z. L. M. in al deze jaren heeft gedaan. DE nieuw gekozen 47-jarige voorzit ter van de Kring Wal cheren de heer S. de Visser te Aagtekerke, die nu de niet gemak kelijke taak van Kring- vooratter op zijn schou ders heeft gekregen werd reeds in 1952 tot H. B.-lid gekozen. Na een zesjarige zittings periode, wegens het verplicht aftreden, werd hij echter in 1961 we derom benoemd en voor de tweede keer als hoofdbestuurslid verko zen. De heer De Visser is een goede bekende in Z. L. M.-kringen. Hij is dat ook op Walcheren, want gedu rende vier jaren heeft hij in dienst van de Nederlandse Heide Maatschappij geheel Walcheren doorkruist. In het kader van de herverkavelings werkzaamheden is hij op practisch alle Walcherse boerderijen geweest en heeft daar begrotingen opgemaakt voor herstelwerk zaamheden in eigen beheer. Het is dus niet alleen de ervaring op zijn eigen gemengde bedrijf van 22 ha die hem van de vele moeilijkheden ten volle op de hoogte doet zijn. In het bijzonder door deze periode weet hij zeer goed wat er bij de Walcherse boer leeft en wat er voor het Walcherse bedrijf nodig is en ge vraagd wordt. De heer De Visser stelt het dan ook zeer op prijs dat hij voor deze funktie gekozen is. Het voorzitterschap van de kring Walcheren zal dan ook met enthousiasme en kundig heid door hem vervuld worden. Een taak waarvoor nog veel werk verzet zal moeten worden. De heer De Visser is sinds 1949 voorzitter van de afdeling Aagtekerke. Tevens is hij in deze gemeente lid van de gemeente raad en heeft zitting in de Raad van Toezicht van de Boeren leenbank. Hij heeft drie kinderen, waarvan de oudste in Wage- ningen studeert, de middelste de Middelbare Landbouwschool volgt en de jongste op de H. B. S. zit. Wij wensen de heer Do Visser alle succes toe in zijn nieuwe funktie van Kringvoorzitter van de Kring Walcheren der Z. L. M. HET moet iedere zelfstandige ondernemer bekend zijn, dat hij zich tegen de financiële gevolgen van een ongeval of ziekte kan verzekeren. Er zijn op dit terrein talloze maatschappijen werkzaam. Uiteraard is het niet onze bedoeling een aan tal maatschappijen te gaan noemen. Integendeel: wij menen hier nog eens met nadruk te moeten stellen, dat de eigen Onderlinge Waarborg Maatschappij „Landbouw Risiko" deze verzekeringen voor U verzorgt. In het bijzonder moge dan de rente-ongevallenverzekering van Landbouw Risiko onder de aandacht worden gebracht. Deze rente-ongevallenverzekering onderscheidt zich nl. van de kapitaals-ongevallenver zekering, welke laatste veelal door andere maatschappijen wordt gesloten. Bij de rente-dekking ontvangt men a. uitkering bij tijdelijke arbeidsongeschiktheid; b. blijvende uitkering bij invaliditeit; c. blijvende uitkering bij dood voor de weduwe; d. ongelimiteerde vergoeding geneeskundige behandeling. Bij de kapitaals-dekking is dit anders, nl. a. uitkering bij tijdelijke arbeidsongeschiktheid; b. bij blijvende invaliditeit een vast bedrag; c. bij overlijden een vast bedrag voor de weduwe; d. een gelimiteerde vergoeding geneeskundige behandeling. TEN voorbeeld ter verduidelijking: Een 30-jarige ondernemer sluit een rente-ongevallenverzekering bij Landbouw Risiko van 15,— per dag. Bij tijdelijke arbeidsongeschiktheid ontvangt hij dus 15,— per dag uitkering. Wordt hij op 32.-jarige leeftijd invalide tengevolge van een ongeval, dan krijgt hij levenslang 15,per dag trekken, d w.z. 4.695,— per jaar. Stel, dat hij 72 jaar wordt dan ontvangt hij 40 jaar lang 4.695,— of totaal 187.800,—. Zou hij op 32-jarige leeftijd tengevolge van een ongeval komen te overlijden dan ontvangt zijn vrouw levenslang 50 van 15,— is 7,50 per dag of 2.347,50 per jaar. Over dezelfde 40 jaar ge nomen wordt de weduwenrente dan totaal 93.900,—. Daarbij dient dan nog te worden opgeteld de wezenrente van 15 per kind t0t een maximum van 30 voor 2 kinderen tot de 16-jarige leeftijd. Tenslotte wordt een ongelimiteerd bedrag aan kosten van geneeskundige behandeling betaald. DIJ de kapitaals-dekking is de uitkering in bovengenoemd voorbeeld Bij tijdelijke arbeidsongeschikt- u heid dezelfde 15,— per dag. Bij blijvende invaliditeit 45.000,— ineens en daarmee uit. Bij over lijden 15.000,— ineens en voor geneeskundige behandeling eveneens een vast bedrag. MEN behoeft op bovenstaande voorbeelden niet lang ie studeren om tot de konklusie te komen, we^e dekking de voorkeur verdient. Dit is beslist de rente-ongevallenverzekering van Landbouw Risiko. Het is ons bekend, dat talloze Z. L. M.-leden echter geen of een ongevallenverzekering met kapi- i-aalsdekking hebben lopen. Bekijkt Uw polis maar eens t Valdaar' ^>at .?'ij ^ier no^ eens nadrukkelijk willen wijzen op de unieke ongevallenverzekering van i^anciDouw Risiko, welke bovendien goedkoop is. Nadere inlichtingen zijn op het Landbouwhuis en bij onze vertegenwoordigers verkrijgbaar. DE L. OP meer biggen dan de zeug voeden kan, is men veelal niet gesteld. Het aantal goede spenen van de zeug is beslissend aangaande de ideale toomgrootte. Voor eerste worp zeugen gaat deze stelling niet geheel op. Een aantal van 9 10 big gen per zeug benadert het ideale. Oudere zeugen zijn tot meer in staat en een aantal van 12 h 14 mag als ideaal aangemerkt worden. De meerdere biggen, die een zeug kan geven boven het beschikbare aantal tepels brengen veel werk en zorg met zich mee. Het geboortegewicht van de biggen is als gevolg van het grote aantal ook lager. In aantal is een grote toom heel wat mans, om een slagzin, betrekking hebbende op de melk, te gebruiken. Individueel is de weerstand echter gering. De geringe weerstand bij biggen met een laag geboortegewicht heeft tot gevolg, dat het sterfte percentage belangrijk hoger ligt. Het ideale geboortegewicht van een big komt neer op ongeveer lYt kg. Bij normale tomen is dit gewicht goed haalbaar, hetgeen ook wel blijkt bij het momenteel in uitvoering zijnde rendements- onderzoek in het verband van de in 1959 opgerichte kernen van varkenshouders. Bij tomen, waarvan het gemiddelde geboortege wicht aanmerkelijk beneden hét gunstige gewicht van 1% kg ligt, zijn de financiële resultaten gerin ger. Het geboortegewicht is te beïnvloeden door een goed uitgebalanceerde voeding van de zeug in de drachtigheidsperiode. De opfok van de biggen be gint niet bij de geboorte, zoals veelal gedacht wordt, maar reeds ver daarvoor. Zodra de zeug gedekt is, moet de voeding hierop afgestemd worden. Tijdens de eerste drie maanden van de dracht is een krachtvoedergift van 1 a 2 kg fokvarkens- meel noodzakelijk is. In de laatste maand van de dracht is het wenselijk de hoeveelheid krachtvoer met 1 kg te verhogen. Voorts verdient het aanbe veling in de laatste maand van de dracht over te gaan op het voor hoogdrachtige en zogende zeu gen bestemde zeugemeel. Naast de aangegeven hoeveelheid krachtvoer kunnen ruwvoeders ver strekt worden. Voederbieten, gras, goed kuilvoer, gehakseld hooi zijn ideale ruwvoeders. Aardappe len, en met name gekookte, zijn niet aanbevelings waardig voor fokzeugen. J. H. TER KEURS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 5