UIT DE PRAKTIJK 216 v,Tl.| I "v l'til ZEEUWS LANDBOUWBLAD MET liet vriezende weer zijn eind vorige week verscheidene percelen zomer. tarwe en ook reeds vlas gezaaid. Waarschijnlijk zullen sommigen ook toen wel reeds erwten of gerst hebben gezaaid. Met zekerheid kunnen we vermelden, dat op 12 februari in ons gewest ook reeds vlas werd gezaaid, maar dat betrof slechts een enkel perceel. Het komt niet vaak voor, dat in februari reeds zoveel bedrijvigheid in de polders heerst als de laatste dagen het geval is geweest. Hoewel lang niet ieder reeds aan het zaaien is geweest, waren er toch niet veel bedrijven waar men niet met de cultivator, de egge of de kunstmeststrooier bezig was. En het ging goed ook. Op vele percelen kan de structuur door een beetje vorst nog heel wat verbeteren, vooral nu we de kans hebben gekregen om de gedeelten met een slechte structuur open te rijden, waardoor de vorst hierop beter kan inwerken. Dit bericht men ons uit West Zeeuws-Vlaande- ren maar hetzelfde geldt voor Walcheren, Zuid- Beveland, Tholen en St. Philipsland en andere delen- van Zeeland. Op Zuid-Beveland is reeds een enkel perceel zomertarwe gezaaid en als het weer mee blijft zitten zullen deze week snel meer gewassen als zomertarwe en zomergerst kunnen volgen. Overal worden de voorbereidingen voor de nieuwe oogst getroffen. Niet alleen op de percelen graszaad, maar ook op wintertarwe en op percelen waar andere gewassen zullen groeien is reeds heel wat kunstmest gestrooid. De grond is op het ogenblik zodanig dat er zonder bezwaar, maar ook vooral zonder struktuurbederf, over gereden kan worden. Veel aandacht dient verder besteed te worden aan het advies van Dr. Van der Paauw. Gezien de vele regen gedurende de voorafgaande periode van 1% jaar adviseert hij de N-gift voor de granen en de aardappelen wat hoger te nemen dan normaal. Er wordt hierbij gedacht aan een extra hoeveelheid van 1025 kg per ha. Dit advies is vrijwel gelijk aan dat van het vorige jaar. Gesteld kan verder worden, dat de basis waarop dit advies gegeven wordt, door de vele voorafgaande regen, nog hechter en sterker is dan het voorgaande jaar. Ook in een gewas als de uien, waar het hand werk nog steeds de grootst mogelijke rol speelt, zijn factoren aanwezig, die in dit handwerk een radicale verandering te weeg kunnen brengen. Zo is er in het gebied van Krabbendijke, Waarde en Kruiningen een Van Rumpt-uienplukmachine aan geschaft. Wil men gebruik maken van deze grotendeels voor loonwerk bestemde machine, dan dienen de uien op een rijenafstand van 33 of 35 cm gezaaid te worden. Bij gebruik te maken van een zelfde hoeveelheid zaaizaad per ha is dit niet van invloed op de opbrengst. Hoewel nog vroeg, dient nu reeds beslist te worden, daar ma chinaal plukken in een rijenafstand van 20, 22 of 25 cm onmogelijk is. 10 a 12 jaar terug is gesproken over de mogelijk heid om tot stichting van een strocartonfabriek te komen. Dat is toen, jammer genoeg, mislukt, wat door verschillenden nog steeds als een tekort koming wordt beschouwd. Laten we thans hopen dat de kansen om tot op richting van een Coöperatieve Gr oen voederdrogerij te komen gunstiger zullen zijn. Vorige week waren de kansen nog betrekkelijk gering, thans is het niet anders als toe te juichen dat met een toezeg ging van circa 270 ha lucèrne getracht zal worden om in 1963 reeds tot drogen van lucerne over te kunnen gaan. Deze oppervlakte kan zonder be zwaar nog uitgebreid worden. MOORD-BEVELAND snijdt naar aanleiding van de voorlopige oprichtingsvergadering van de Coöperatieve Lucernedrogerij „De Bevelanden", vrijdag j.L in Goes gehouden, een verschijnsel aan dat het verenigingsleven op de duur wel eens zou kunnen uithollen, n.l. dat men met goed fatsoen nauwelijks meer een Bestuur kan vormen. Een verklaarbaar maar ook bedenkelijk verschijnsel. Het is toch zo, dat er van de boer als de organisa tor van zijn bedrijf steeds meer wordt gevraagd. Tegelijkertijd door arbeidsschaarste daartoe ge dwongen zal de boer zelf meer dan voorheen moeten meewerken om op deze wijze de arbeids- toppen af te vlakken. Voegen we daar dan nog bil. dat ook de televisie het vergaderingbezoek (bij de werknemers geldt dit nog sterker dan bij de werkgevers, zo is gebleken) doet verminderen, dan hebben we hier enige factoren, die o.m. aanleiding kunnen geven tot de weinige animo voor het ver vullen van bestuursfuncties. We hebben gewoonweg maar van deze feiten uit te gaan, voordat we ons kunnen gaan afvra gen, of hier eventueel te verbeteren valt en hoe. We zien het nogal eens gebeuren, dat een eerste bestuursfunctie een open deur is voor een volgen de. Als men maar eenmaal over de drempel van de eerste paar. bestuursfuncties heen is, dan houdt het niet meer op. En was het nu maar zo, dat men tegelijk met het aanvaarden van nieuwe bestuurs functies er maar andere kwijtraakte Dat is nu juist niet zo Aftredende bestuursleden worden vaak bij acclamatie wederom herkozen. En met enkele secondenlang voetgetrappel als be loning voor de beschikbaarstelling zit men weer voor een aantal jaren vast. Op deze wijze krijgt men het verschijnsel is overbekend een op eenhoping van vele functies op weinige personen. Echter zal men in het bestuur een doorstroming moeten trachten te verwezenlijken. En bij tijdige „verversing" van de besturen kan een spreiding van de bestuursfuncties over meer personen ge realiseerd worden terwijl en dit is eveneens zeer belangrijk een kern meelevende oud-bestuurs leden komen, wat het vergaderbezoek zal begun stigen. WALCHEREN schrijft, dat de laatste jaren al veel gesproken en geschreven is over het opnemen van tuinbouwgewassen in het bouwplan van de boer. Ongetwijfeld zijn er bedrijven waar de grond zich hiervoor leent en waar voldoende arbeid beschikbaar is om meer intensievere teelten toe te passen. Voor hen, die hiervoor wel belangstelling heb ben, zijn de vragen dikwijls vele. Om meer rich ting en voorlichting aan aspirant-telers te geven zijn er de laatste weken een tweeal vergaderingen belegd door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting, de Zeeuwse Groentetelers Vereniging en door de Veiling in ons gebied. Hoewel de opkomst niet zo groot bleek te zijn, waren deze bijeenkomsten bijzonder interessant. Teelten als o.a. winterbloemkool, spruiten en sel derij passen wel op het kleinere landbouwbedrijf, mits men voldoende belangstelling hiervoor heeft en bereid is de benodigde kennis te vergaren. Samenwerking met een tuinder zal dikwijls no dig zijn daar de boer veelal niet over de benodigde erkenning beschikt Kwaliteit van het produkt dient voorop te staan. Kwantiteit kan echter ook van belang zijn om koners van elders naar de veiling te trekken. Ook kontraktteelt kan aantrekkelijk zijn. Be langrijk is de kontrakten te laten beoordelen door het Centraal Bureau voor de Veilingen. Ongetwiifeld kan zowel het één als het ander tot een betere ontwikkeling van het kleinere be drijf bijdragen. Het initiatief om hieraan leiding en richting te geven mag dan ook zeker geprezen worden. Op de meeste percelen bouwland op Walcheren zal men echter nog geduld moeten oefenen alvorens tot zaaien over te gaan. Ook al zou de. grond be werkbaar zijn, dan is het risico groot dat door dichtslaan van de grond of door wateroverlast op het perceel een onregelmatige stand van de gewas sen verkregen wordt. AOK op Tholen en St. Philipsland hebben de allervroegste boeren reeds zomertarwe en gerst gezaaid. Van anderen kwam ons ter ore, dat zij wel hadden willen zaaien doch dat het benodig de zaaizaad nog niet aanwezig was. Heel veel kunstmest is er gezaaid in de afge lopen week. Al het weiland zal reeds de eerste stikstofgift ontvangen hebben, terwijl ook de tarwe haar volledige bemesting op vele bedrijven ont vangen zal hebben. Het is ons opgevallen, dat het aantal centrifu- gaalkunstmeststrooiers, ondanks de toch nog altijd niet onverdeeld gunstige pers, desalniettemin steeds toeneemt. De arbeidsbesparende factor zal daarbij wel de overwegende rol spelen. Toch let o.i. het strooien van kunstmest zeer nauw en dan zal goed werk toch uitermate voornaam zijn, zodat men aan de kwaliteit van het werk onder geen enkele voor waarde mag tornen, en aan de kunstmeststrooier zal dus de eis gesteld moeten worden, dat hieraan in de eerste plaats voldaan kan worden. De boeren, die al enkele jaren met een centrifugaalstrooier werken, houden dit vol zodat de mogelijkheden om goed te strooien toch zeker aanwezig zijn. Naar het zich laat aanzien zijn de moeilijkheden bij de Koelhuisvereniging gelukkig een heel eind opgelost, hetgeen ons goed doet. Er is heel wat voor nodig geweest om deze zaak tot een goede oplossing te brengen, doch het blijkt dat, wanneer er werkelijk naar een positieve oplossing gezocht wordt, er altijd een weg te vinden is. Hoéwei wij persoonlijk menen dat coöperatief bewaren zeker niet goedkoper is dan individuele bewaring in be staande gebouwen, kan de toekomstige ontwikke ling van de afzet van aardappelen wel eens sterk in het voordeel van een geconcentreerde opslag en afzet uitvallen. Wij zijn dan ook van mening dat een modern geoutilleerd koelhuis voor de streek van groot belang zal kunnen zijn. Tevens is er toenadering gezocht met een bestaande veiling vereniging, hetgeen wij ook een gunstig perspec tief achten. Wij hebben dit in één van onze vroe gere artikelen reeds betoogd. Dezer dagen kregen wij het rapport dat door de Kring is opgemaakt over het veilingwezen op Tholen ter inzage. Van diverse zijden hebben wij gunstige reacties vernomen over dit rapport en o.i. verdienen de samenstellers, de jongste kring bestuursleden, deze waardering ten volle. Voor de afzet van groenten en fruit zullen af- zetcommissies gevormd worden door de veilings- besturen van terzake deskundige en direct bij de afzet betrokken telers. Deze zullen de veilingsbe- sturen adviseren hoe de afzet van deze produkten het beste plaats kan hebben. Tevens is een topoverlegorgaan gevormd door de voorzitters van de veilingen, die regelmatig over leg zullen plegen over veilingszaken, die voor ge heel Tholen van belang zijn. De veilingmeesters zullen als adviseurs deel uitmaken van dit college, terwijl een administrateur van een veiling als sekretaris zal fungeren. Als Thoolse boeren kun nen we blij zijn met de huidige ontwikkeling, die in de toekomst zijn vruchten zeker zal afwerpen. HET is ons misschien gegeven om als gewoon Oost Zeeuws-Vlaamse beer iets af te weten over de ekonomische en politieke gang van zaken in onze Nederlandse maatschappij. De waagstuk ken, vooral die welke betrekking hebben op het boerenbedrijf, worden de laatste jaren dermate ingewikkeld, dat we het zonder meer aan de des kundigen moeten overlaten. Tot deze konklusie komt men bij het bezoek aan de vergaderingen, die momenteel door de Z. L. M.- afdelingen gehouden worden. In Axel sprak mr. Schlingemann over de E. E. G. De E. E. G. overeen komst houdt o.a. in een vrijhandelsverkeer op te bouwen tussen de aangesloten partners, waarbij in principe wordt aangenomen dat van een pro dukt de laagste kostprijs wordt aangehouden én hogere kostprijzen met interne heffingen moeten worden verrekend. Als men weet welke enorme verschillen tussen de landen moeten worden genivelleerd, met al de consequenties van dien, terwijl alles in meertalig onderling overleg dient te worden geregeld, daft laten we dit graag aan superieure deskundigen over. Kring Hulst behandelde onder grote belang stelling de komende uitvoering van de ruilverka veling „Stoppeldijk" en de voorbereiding van een mogelijke ruilverkaveling in het Waterschelp „Walzoorden". De voorzitter van de kring Axel attendeerde in de verschillende afdelingen op het verdwij. tn van de wet vervreemding landbouwgronden en de mo gelijke gevolgen hiervan voor de Zeeuws-VIaamse boer. Eerlijk gezegd zien we met verlangen het voor jaar tegemoet, waarin we, ver van alle vraagstuk ken, het zaad weer aan de grond kunnen toever trouwen. Een troost zijn ons de woorden van voor noemde voorzitter: Terwille van de boer die ploegt, Besta de wereld voort. DE laatste jaren is overigens niet veel winter-- rust op de boerderijen, zo men nog van enige rust kan spreken, zo merkt West Zeeuws-Vlaande- ren op. Vaak is het najaarswerk niet vóór Kerst mis aan de kant en daarna vraagt het onderhoud van de werktuigen alle aandacht, wil men deze weer tijdig voor gebruik gereed hebben. En naast dit onderhoud en de veeverzorging vragen gedu rende de korte winterperiode zoveel andere dingen onze aandacht, dat er zelfs op de zuivere akker bouwbedrijven van winterrust maar heel weinig valt te bespeuren. Het stro, dat op verschillende akkerbouwbedrij ven een welkome inkomstenbron betekent gedu rende de wintermaanden, is sterk in prijs terug gelopen en kan nu ook wel worden gerangschikt onder de produkten die geen lonende prijs meer opbrengen. Ging voorheen grote hoeveelheden van dit produkt uit ons gewest de grens over, thans moeten we concurreren tegen de invoer uit onze nabuurlanden. En er zit nog heel wat stro in ons gewest, blijkbaar meer dan in andere streken. Wanneer wij, beneden de Schelde, enkel op de Nederlandse afnemers aangewezen zijn, komen we meestal op het tweede plan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 4