De praktijkschool voor landbouwtechniek en arbeidsrationalisatie Prins Willem' Schoondijke DE CURSISTEN. AANMELDING voor een cursus geschiedt altijd groepsgewijs. Individuele aanmelding komt nog niet veel voor en is op het ogenblik ook nog niet mogelijk omdat elke week een ander soort cursus gegeven wordt, afhankelijk van de vraag van de cursisten. Als cursisten komen groepen leerlingen van lagere-, middelbare- en hogere landbouwscholen en oud-leerlingen van middelbare landbouwscholen. Ook is er geregeld een opleiding voor praktijkleraren van lagere landbouwscholen, terwijl 's zomers wel cursussen gegeven worden voor werktuigenleraren van middelbare en hogere landbouw scholen. Ook de werktuigenhandel heeft belangstelling, wat zich uit in cursussen voor vertegenwoor digers. Verder worden geregeld cursus sen gegeven voor de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst en boeren- en boerenjongerenorganisaties. Vooral de laatste tijd komt er ook van landarbeiderszijde meer belangstel ling voor de praktijkschool. Gere geld worden in het kader van de landarbeidersvoorlichting of via cursussen aan de Rijkswerkplaat sen door de praktijkschool cursus sen georganiseerd voor landarbei ders. DE TOEKOMST. VOALS reeds geschreven, is ge- bleken dat er aan dergelijk prakisch onderwijs in landbouw mechanisatie grote behoefte bestaat. Dit zal in de toekomst zeker toe nemen. Er is voor de diverse cur sussen zóveel belangstelling, dat wil men van een plaats verzekerd zijn, zeer tijdig besproken dient te worden. Er valt voor de toekom stige en huidige gebruikers van landbouwwerktuigen nog altijd veel te leren. De Praktijkschool „Prins Willem" te Schoondijke draagt daar toe haar steentje bij. Gezicht oi> het 7 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Praktijkonderwijs met een zaaimachine. T\E belangstelling voor de praktijkschool is groeiende. Nu reeds zijn de ^cursussen voor 1962 op enkele weken na volgeboekt. Reeds vele weken In 1963 zijn besproken en zelfs is er al sprake van reserveringen voor 1964. Over gebrek aan belangstelling heeft deze „praktijk'' school dus niet te kla gen. Wel kan beluisterd worden dat naar verhouding uit Zeeland er nog te weinig belangstelling voor dit op de praktijk gerichte onderwijs bestaat. Op net ogenblik komen de cursisten uit het gehele land. Te verwachten is dat in de toekomst praktisch alle cursisten uit het Zuid-Westen zullen komen. Wil de praktijkschool aan de toch steeds toenemende vraag kunnen voldoen dan zal op korte termijn uitgebreid moeten worden. Dit jaar zal een grote loods gebouwd worden van 30 x 60 m, te gebruiken als overdekte werkruimte. Daarnaast is er dringend behoefte aan ruimere werktuigenberging, daar de nu gebruikte opslagruimten van de vroegere barakken, lange pijpenladen zijn die destijds als tijdelijke oplossing van de vele problemen zeker bruik baar waren, maar nu langzamerhand niet meer aan de te stellen eisen voldoen. De opgeborgen werktuigen zijn moeilijk toegankelijk en het ^ran geren" van de benodigde machines is zeer tijdrovend. De beschikbare ruimte is ook niet voldoende om ter plaatse alle werktuigen, meer speciaal de grotere, op te kunnen bergen. Tot op heden kon altijd een beroep op boeren in de omgeving gedaan worden die altijd gaarne tot hulp bereid waren. Ook voor de boer brengt dit, naar gelang dit jaren gaat duren, echter problemen met zich mee; vandaar de plannen om tot uitbreiding over te gaan. Ook wordt gestreefd naar een eigen praktijklokaal; momenteel wordt nog gebruik ge maakt van het demonstratielokaal van de Middelbare Landbouwschool Schoondijke. PERSONEELSBEZETTING. TOT 1 oktober van het vorige jaar stond dé school onder leiding 'van de direkteur van de Middel oare Landbouwschool. Gezien de toenemende werkzaamheden zowel bij Landbouwschool als Praktijkschool, werd voor de laatste een direkteur benoemd, zodat sedert die datum deze een zelfstandig leven leidt. Behalve de direkteur zijn aan de praktijkschool twee leraren ver bonden voor leiding en ontwikkeling der cursussen. Voor de praktische lessen zijn er een hoofd-instructeur en vijf instructeurs. Mocht de voorgestelde uit breiding plaats vinden dan zullen ook meerdere instructeurs aangesteld moe ten worden. DE CURSUSSEN. DE cursussen duren in de regel één week, waarbij verschillende onderwer pen behandeld worden die elk een dag duren. Ook zijn er wel onder werpen die veel uitvoeriger behandeld worden en dan een gehele week duren. Zulke onderwerpen zijn b.v. maaidorsen en persen, trekkeronderhoud en ploegen. De cursisten worden verdeeld in groepen waarbij er naar gestreefd wordt om per instructeur vier cursisten te hebben. Een instructeur behandelt dan in één dag het onderwerp waarbij aangesloten wordt op de kennis die de cursisten reeds van het werktuig hebben. Begonnen wordt met een korte be spreking van het werktuig en de er bijbehorende trekker. Daarna wordt het werktuig afgesteld in het werktuigenlokaal en tot slot wordt er met het werk tuig op het veld gewerkt. Het werken buiten is op de praktijkschool het be langrijkste en hier wordt dan ook de meeste tijd aan besteed. Als gevolg van de weersomstandigheden is het niet altijd mogelijk om buiten te werken en in zulke gevallen wordt er dan meer aandacht besteed aan de verschillen in constructie tussen de diverse merken en typen werktuigen. Ook wordt er dan dieper ingegaan op de afstelmogelijkheden en het onderhoud, voor zover dat binnen uit te voeren is. Een gedeelte van het gebouwencomplex van de praktijkschool. Het vorenstaande geeft zeer in het kort weer hetgeen ons door de directeur van de praktijkschool ir. G. F. Israël en de heer Van Dijke, de aktieve secre taris van de Stichting over het wel en wee van de Praktijkschool verteld werd. J\EZE school te Schoondijke is uit de praktijk voortgekomen. In de oorlog werd ook in West Zeeuws-Vlaanderen veel verwoest. Een werktuigen commissie in 1945 opgericht, stelde zich tot taak de boeren zo vlug als mo gelijk was weer van de nodige werktuigen te voorzien. Als gevolg van deze aktiviteiten is West Zeeuws-Vlaanderen het sterkst gemechaniseerde gebied in Nederland. Nadat de werktuigenvoorziening geen moeilijkheden meer gaf, daar de handel hierin "op normale wijze kon voorzien, heeft men zich na het bezig hou den met het verbeteren en ontwikkelen van nieuwe werktuigen gericht op het werktuigenonderwijs. De steeds verdergaande mechanisatie, veranderingen in arbeidsmethoden, wees in de richting van het praktijkonderwijs, de juiste vakkennis voor het - juiste gebruik, het onderhoud, kleine reparaties en nieuwe arbeidsmethoden kunnen worden geleerd. Hoewel hier vanzelfsprekend een taak voor het landbouwonderwijs ligt, kan daar het praktijkonderricht veelal moeilijk of in pnvoldoende mate worden ge geven. En de oplossing hiervoor is dan ook de' cursus op één der praktijk scholen te volgen, die alhoewel nog niet zo lang bestaand, toch in een be hoefte blijken te voorzien. Genoemd kunnen worden die te Slootdorp, hoofd zakelijk gericht op de technische kant van werktuigen en trekkers, met daar naast de scholen te Schoondijke en Emmeloord. DE SCHOOL. IYE praktijkschool te Schoondijke is bedoeld voor het Zuid-Westelijk klei- gebied, alhoewel, zoals wij reeds schreven, overal van uit Nederland, leerlifigengroepen naar Schoondijke komen. In verband hiermede moesten voorzieningen worden getroffen voor de huisvesting van de cursisten. Het in Schoondijke staande kamp was hiervoor uitstekend geschikt en dank zij de voortreffelijke medewerking van het gemeentebestuur kon dit kamp gehuurd en ingericht worden als internaat. In dit internaat is momenteel slaapgelegen heid voor ca 30 cursisten, er is een conversatiezaal, recreatiezaal, eetzaal en keuken, dus men kan zichzelf geheel redden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 12