Zeeuwse fokvarkens naar Joego Slavië Centrale Hengstenkeuring te Den Bosch Tuinbouwvoorlichting over kleinfruit KORTE WENKEN WIJ ONTVINGEN KORTE WENKEN r\E stikstof bemesting op wintertarwe hangt onder andere af van de stikstofvoorraad in de grond, de structuur en het ras. Wanneer men b.v. op Felix en Mado 80 kg zuivere stikstof per ha strooit, dan moet U strooien op Capp. Desprcz, Fla mingo en Sambo 70 kg N., Apollo 60 kg en op Car- stens IV 50 kg N per ha. De spreekbuis Wageningen" van ZATERDAG 2 4 FEBRUARI 19913 205 DE laatste jaren is er in verschillende landen een toenemende belangstel ling ontstaan voor het Nederlands Landvarken. Regelmatig worden in aanzienlijke aantallen fokvarkens geëxporteerd naar West-Duitsland, Joego Slavië, Italië, Frankrijk en onlangs ook naar Japan. De Zeeuwse varkens fokkers werden tot voor kort in deze export niet gekend. Wel werden er het afgelopen najaar een kollektie Piétrains geëxporteerd naar Duitsland, maar mogelijkheden voor export voor het in Zeeland overwegend voorko mende varken van het N. L. ras (Nederlands Landvarken) lagen niet direct voor de hand. De exporteurs toonden weinig belangstelling voor de Zeeuwse varkensfokkerij en gaven voorkeur, om in de meer vooraanstaande fokgebie den in Nederland aan te kopen. De provincie Zeeland had in dit opzicht niet zo'n goede klank. Kwalitatief verwachtte men niet veel uit Zeeland. In deze opvatting schuilt wel enige waarheid. Overwegend zijn de var kenshouders en met name de fokkers in Zeeland, onvoldoende doordrongen van de mogelijkheden, die voortvloeien uit kwaliteitsverbetering. Meer inzicht voor het streven, alsook voor de resultaten van de varkensfokkerij in stamboekverband, zou wenselijk zijn. Indien hiernaast aan de methode van varkens houden, voeding en huisvesting meer aandacht wordt geschon ken, dan kan ook in Zeeland op meerdere bedrijven de varkenshouderij een belangrijke bron van inkomsten zijn. Wij menen goed te doen, met nadruk te wijzen op de voor de Zeeuwse varkenshouderij zo noodzakelijke kwaliteits verbetering. Temeer, omdat de kwaliteit wellicht de beslissende factor wordt bij de zich aandienende Europese Vrijhandelszone. ER is de laatste jaren in Zeeland veel aandacht geschonken aan de invoering van een betere varkensstapel. Enkele honderden fokzeugen zijn in vooraanstaande fokgebieden aangekocht, waarbij terdege gelet werd op afstamming en produktiegegevens. Zoals te verwachten was, bleven teleurstellingen hierbij niet achterwege. Hoewel er op verschillende bedrij ven te weinig van het beoogde overbleef, zijn er ook een belangrijk aan!al, die momenteel aangeduid kunnen worden als de kern, waarop in kwalitatief opzicht de Zeeuwse varkenshouderij steunt. De voor drie jaar ingestelde Provinciale Varkensfokdag, die jaarlijks te Goes wordt gehouden, getuigt hiervan. Deze bedrijven profiteren geleidelijk aan van de doorgevoerde verbeteringen en zijn thans zover, dat al hun ge dane moeite resulteert in een beter financieel resultaat. Op deze bedrijven werden dezer dagen door bemiddeling van het Varkensstamboek vijftig opfokzeugen aangekocht, bestemd voor export naar Joego Slavië. De erva ringen bij deze eerste aankoop bevredigden, hoewel het ons inziens nuttig is aan de hand van de opgedane ervaringen te attenderen op de omstandig heden, die de opbrengst beïnvloeden. Het type en de ontwikkeling der dieren is bepalend voor de opbrengst. Voor binnen- en buitenlands gebruik worden varkens gevraagd met een lichte voorhand, ruime bovenbouw en gevulde achterhand. De ontwikkeling der dieren is afhankelijk van de hoeveelheid en de samenstelling van het verstrekte voer en van de methode van houden. Opfokzeugen dienen een harde, passende conditie te hebben met droog beenwerk. Om deze gewenste ontwikkeling te verkrijgen, is één uur weide- gang per dag noodzakelijk, een ruim hok en een hoeveelheid krachtvoer variërend al naar de leeftijd van 1 tot kg. AOK de gezondheidstoestand op de bedrijven speelt een belangrijke rol v bij verkoop. Het is voor de betrokken fokkers van uitermate groot belang, indien besmettelijk hoesten, schurft, worm enz. onder de varkens stapel voorkomt, dat getracht wordt het bedrijf gezond te krijgen en het te behouden. De aangewezen weg hiervoor is aansluiting bij de in uitvoering zijnde georganiseerde varkensziektenbestrijding door de Gezondheidsdienst voor Dieren. De mogelijkheden voor export van in het Stamboek ingeschre ven opfokzeugen in de nabije toekomst laat zich gunstig aanzien. Hol zal van de Zeeuwse fokkers afhangen, of zij hun kansen weten te benutten. J. H. TER KEURS. ni: laatste jaren heeft de teelt van verschillende klein-fruitsoorten gunstige financiële uitkom sten. Mede als gevolg hiervan ondervindt de klein- fruitteelt op verschillende bedrijven een toenemen de belangstelling. Het La ndbou w-Economisch Insti tuut heeft over een lange reeks van jaren gege vens verzameld over de produktie, de afzet, de ver werking en het prijsverloop van de verschillende klein-fruitsoorten. Deze gegevens zijn byeenge- bracht in een overzichtelijk boekje. Het overzicht is zeer goed en uitvoerig gedocumenteerd met een aantal tabellen en verduidelijkt met eenvoudige grafieken. Speciale aandacht is besteed aan de in vloed van de produktie op het prijspcjl van de pro- dukten. Verder is een aantal hoofdstukken gewijd aan de bedrijfseconomische aspecten van de teelt, zoals: de produktiekosten, de arbeidsbehoefte en de arbeidsverdeling, het arbeidsinkomen en de renta biliteit onder verschillende omstandigheden. Bijzon dere aandacht verdienen de grafieken die het mo gelijk maken het arbeidsinkomen uit de teelt van Verschillende klein-fruitsoorten te berekenen bij ge geven kg opbrengsten en prijzen. Tenslotte worden aanbevelingen gedaan die tot verbetering van de concurrentiepositie van de produkten kunnen leiy den. De publikatie is van belang voor allen die te ma ken hebben met voorlichting aan klein-fruittelers. Het bedrijfseconomische gedeelte zal zeker belang stelling trekken bij het tuinbouwonderwijs. Ook ge schoolde elers zullen er ongetwijfeld voor hun be drijfsvoering belangrijke gegevens in vinden. Wij komen op deze publikatie in één van onze volgende nummers nog uitvoeriger terug. KLEIN FRUIT door P. A. Spoor en F. Kersber gen. No. 6 in de reeks „Het tuinbouwbedrijf in cyfers" van het Landbouw-Economisch Instituut en No. 10 in de serie „Tuinbouwvoorlichting". Uitgave Staatsuitgeverybedrijf, 's-Gravenhage, 1962. Prijs 3,50. JDIETENLAND is niet het beste land om er vol- gend jaar vlas op te zaaien. Dit is vooral niet het geval als veel zaadbieten worden onder geploegd, leder jaar weer zien we in vlaspercelen kleine plekjes waarop het vlas afsterft. Bij nader onder zoek blijkt dan op die plaats een zaadstek onder- geploegd te zijn. T ANGE kiemen op pootaardappelen is voor het toekomstig gewas nadelig. Controleer dc ras sen zoals Eigenheimer en Bintje op het voorkomen van een topspruit, die het uitlopen van andere ogen onderdrukt. Gezien de nog lange bevdaar- periode is het nodig reeds nu deze topspruit te ver wijderen. Na het afkiemen moet u proberen de tem peratuur in de bewaarplaats zo laag mogelijk te houden. STALMEST kan op grasland de gehele winter k-' worden tóegediemmaar met een gierbemes- ting moet u voorzichtig zijn. Op grasland, dat voor directe beweiding is bestemd, is gier na februari aangewend, zeer gevaarlijk. Breng ook geen gier op percelen waarvan de kalitoestand toch al te hoog is. f^\NKRUID zal er altijd wel blijven, maar ver- meerder het niet door sterk met onkruidzaden verontreinigd zaaizaad te gebruiken. Zaaizaad, af komstig uit eigen oogst lijkt wel goedkoop maar is het niet. Bestel tijdig hef, benodigde zaaizaad en gebruik alleen goedgekeurd pootgoed als uitgangs materiaal. Het Agrarisch loonbedrijf en de boer. Publika tie no. 16 van het P. A. W. te Wageningen door L. Nieuwenhuijse. Verkrijgbaar bij 'het P. A. W. door storting van 1,op giro 966643. Bij de voortgaande mechanisatie komen steeds weer nieuwere, betere en vooral ook duurdere werk tuigen aan de markt, die de boer onmogelijk alle maal zelf aan kan schaffen, omdat de bedrijven daar voor vaak te klein zijn, omdat de financiering moei lijkheden oplevert of omdat de personeelsvoorziening zorgen baart. De afgelopen jaren is dan ook geble ken, dat met de steeds voortgaande mechanisatie- mogelijkheden de vraag naar loonwerk toenam. Om goede resultaten te kunnen bereiken met loonwerk, moet er een juist samenspel zijn tussen boer en loonwerker. Als men weet wat men aan elkaar heeft, dan komt dit het samenspel ten goede. Als begrip voor de loonbedrijven aanwezig is, kan van de boer een grotere bijdrage worden verwacht tot een verdere gezdnde ontwikkeling van het loon- bedxijf. Beide pai*tijen boer en loonwerker heb ben hier belang bij. In de publikatie worden na een beschouwing over het gemeenschappelijk werktuigengebruik de belang rijkste problemen van de loonwerker behandeld. Hier toe behoren de organisatie en de financiering van zijn bedrijf. Verder wordt aandacht besteed aan het tot stand komen van de tarieven. Na vermelding van enige punten die van belang zijn voor een goed samenspel tussen boer en loonwer ker en de loonwerkers onderling, wordt ingegaan op de invloed van loonwerk op de kosten van de land bouwbedrijven. De publikatie eindigt met het aangeven van de toename en groei van de loonbedrijven, de op enkele loonbedrijven verkregen bedrijfsresultaten en de ver wachte ontwikkeling van het loonwerk. Erkenshof K. 2509, d. Costaud de Marche K. 2322, van Gebr. Wouters te Gilze. Mooi gelijnd, middel zwaar en even gerekt type, goed gespierd, tamelijk correct en met beste drafactie. De strijd om het kampioenschap werd een enerve rende aangelegenheid. Vooral ook, omdat 2 geheel verschillende paarden tot de eindfase doordrongen. De forse, zwaar gebouwde en robuste Jaap van dc Radboudhoeve en de ongetwijfeld charmantere Con stant van Bleijcndaal. Uiteindelijk sloeg de balans door ten gunste van eerstgenoemde, hiermede vreug de brengend in het kamp van de heer G. J. Toonen uit Maren. Tevoren paradeerden nog diverse oud-kampioenen en Belgische imports. Bcnto van Passluis K. 2450 van H. C. Kuijpers te Nederwetten-Nuenen en Kindn Joh. Kuijpers Hzn. te St. Oedenrode. Zwaar en machtig als altijd en in zijn genre nog best bewaard. Cöstaud van Soe;sterhof K. 2498 van Kindn H. van Bommel te Stiphout. Van een belangrijk lichter genre en door zijn fenominale drafacties groot applaus ver wekkend. Favori van Moerkapelle K. 2569 van H.V. „Samen Sterk'' te Dinteloord. Minder sensatie ver- EN goede werkverdeling op de boerderij is toch wel van groot belang. Wanneer de omstandig heden van weer en grond wat beter zijn, is het nodig om direct te gaan beginnen met het verwijde ren van verkeerde grassen uit de percelen graszaad. Later, bij een tweede selectie, hebt U dan veel minder werk te doen. T J IT vele proefnemingen is gebleken, dat een vroege stikstofbemesting op graszaad de hoog ste opbrengst geeft. Zodra het land goed berijdbaar is, b.v. bij nachtvorst, kunt U nu gerust de stikstof strooien. Ook met de kali- en superbemesting be hoeft U niet langer te wachten. Straks, wanneer het drukker wordt, is dat perceel dan toch weer klaar. J-J.ET is voor iedere ondernemer van grote waarde -* een goed inzicht te hebben in de resultaten en het onderling verschil tussen de bedrijfstakken. Daarvoor rr^oet men over de juiste gegevens be schikken. Ook voor de boer is het nodig een goed inzicht te hebben in de rentabiliteit van zijn be drijf. Hiervoor is een bedrijfseconomische boek houding onmisbaar. wekkend dan op de „Nationale", maar uit het goede hout gesneden. Négus dc Miécret K, 2534 van W. M. Bens en Zonen te Mill. Klein en charmant en als al tijd tip-top verzorgd. Carlo de Neufmaison K. 2585 van Gebr. Simons te Grubbenvors^. Liet op de ver plichte keuring wegens ziekte verstek gaan, werd thans bij extra-keuring goedgekeurd, leek iets buiten conditie, maar draaft best. Flic de Roselies K. 2586 van B. de Graaff te Werkendam en J. C. Roodzant te Dirksland toonde zijn prima vorm. Goed gelijnd, fors en mannelijk gebouwd en met extra gangen. Alles bij elkaar een uitstekende show. Zij nog vermeld, dat bij herkeuring alsnog voor dekking werd goedgekeurd: Clairon van de Verwe 215891, d. Nico van het Zwartewater, van Gebr. Hen- drix te Heel. Mooi gelijnd en met voldoende singel- maat, aardig beenwerk dat voldoende correct is en met vlotte inanieren. Overbodig te vermelden, dat speaker xnr. G. A. Bax de regie weer voortreffelijk irt handen had, en voorzitter Toonen zijn gasten op de welbekende Brabantse gastvrije wijze nog enige tijd gezellig bijeen hield. P. J. LAKO. It*. Abonnement f. 7,- per jaar Vraagt gratis proefnummer aan: Landbouwmechanisatie-Wageningen-tel. (08370)3041 Het énigeNederlandse maandblad voor' mechanisatie fin' de landbouw (Vervolg van pag. 203)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 25