Kloetinge een toekomstig tuinbouwgebied? Glasaardbeien vragen de aandacht De voorwaarden huur en verhuur bijenvolken in 1962 voor de bestuiving van hard en zacht fruit 199 TUINBOUW VRIJ GUNSTIG JAAR VOOR GROENTETELERS ZATERDAG 2 4 FEBRUARI 196 2 HIEROVER spraken op vrijdag 16 februari j.l. voor een aandachtig gehoor van agrariërs aldaar de heren De Pundert, Ruissen en Wattel, medewerkers van de Rijkslandbouwconsulent te Goes, die de mogelijkheden en moeilijkheden in genoemde gemeente onder de loupe namen. De bijeenkomst was belegd op initiatief van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. De heer De Pundert behandelde de hardfruitcultuur, waarbij hij allereerst wees op de noodzaak het vak goed te kennen. Daarnaast vereist, de aanleg van een behoorlijke boomgaard vrij veel grond (minstens enkele ha) en aanzienlijke geldmiddelen. Hij berekende dat voor een ha appelen met min stens 1000 boompjes aan plantmateriaal en stokken ca. ƒ3000,nodig is. Daarbij komen de kosten voor bemesting en bespuiting (ook in de jaren dat praktisch nog geen produktie verkregen wordt) en niet te vergeten enkele (3 5) jaren zonder opbrengst benevens renteverlies. Men komt dan wel op ca. ƒ10.000,— per ha. Iets hiervan kan door tijdelijke tussenteelten worden opgevangen. Spre ker waarschuwde voor te hoge verwachtingen en wees er op, dat men vooral niet moet uitgaan van een enkel goed jaar, doch het gemiddelde van een reeks jaren moet nemen. Met voldoende vakkennis en hard werken kan men een redelijk bestaan :in de fruitteelt vinden, doch het is verkeerd zich gou den bergen voor te stellen. Voor Kloetinge acht spreker de mogelijkheden niet al te groot, omdat weinig grond beschikbaar zal zijn. De grotere landbouwers zullen vrij gemakkelijk enkele ha kunnen inplanten, maar de kleine bedrijven, die er nogal wat zijn en dan vooral;, de pachtbedrijfjes, zullen over te weinig grond be schikken. En zo zij een deel inplanten, dan zal het eigenlijke landbouwbedrijf moeilijk voortgezet kun nen worden. Hier wordt het dus óf het een of het ander. De pacht zal echter dikwijls een struikel blok zijn. ZACHT FRUIT, BETERE KANSEN HIEROVER liet de heer Ruissen een optimis tischer geluid horen, niet zonder echter even eens te waarschuwen voor het zich spiegelen aan enkele zeer goede jaren. Hij nam als voorbeeld de zwarte bessen, die destijds wel ƒ5,de kg opbrachten en nu met moeite boven de gulden uitkomen. Voordeel van zacht fruit is dat het minder grond, en minder kapitaal vergt, doch daarnaast zeer arbeidsintensief is, vooral in de pluktijd. Begint men hieraan dan moet men dus wel goed overleggen of voldoende arbeidskrachten (eigen of vreemd) aanwezig zullen zijn in de periode juni-juli-augustus. Ook bij deze teelten is kennis van zaken onmis baar, doch deze kan men zich eigen maken via cursussen en met behulp van de voorlichtings diensten. Mits goed opgezet kan de teelt van aard beien, bessen, frambozen en bramen zeker een heel behoorlijk rendement opleveren. GROENTETEELT, DE WEG NAAK EEN HOGER BEDRIJFSINKOMEN MOGELIJKHEDEN AANWEZIG OVER dit onderwerp sprak de heer Wattel. Hij vroeg zich af waarom een bepaalde ontwik keling nog niet in het gebied van Kloetinge te bespeuren was. Waarom nergens teelten onder glas of groenteteelt? En dat terwijl, zo meende hij, de mogelijkheden hier voor de" hand liggen. Eerstens omdat Kloetinge. vlak bij het groeien de Goes ligt, waarvan een belangrijk gedeelte der inwoners kwaliteitsgroenten vraagt, welke nu nog uit andere provincies of van Walcheren komen. Deze groente kan hier geteeld worden. Bovendien ligt het dorp tussen twee uitstekend geoutilleerde veilingen in, zodat er aan kopers geen gebrek zal zjjn. De kleine percelen, welke hier nogal verspreid liggen, kunnen voor groenteteelt goed dienen. Hij somde de vroege en late teelten op als b.v. vroege aardappelen, bonen, erwten, plantuien, augurken, andijvie, witlof, wortelen, gladiolen, waarvan de meeste voor en na de winterbloemkool uitstekend passen. AARNE vestigen wij de aandacht van de y-J telers van glasaardbeien op het feitdat zo dra de temperaturen gaan stijgen, er gelucht moet ivorden. Hierdoor wordt een botrytis-aantasting van de planten tegengegaan. Bovendien droogt de grond sneller op. Zodra de grond enigszins is opge droogd, wordt deze losgemaakt en tegelijkertijd wordt het oude, verdorde blad van de planten ver wijderd. In adviezen voor telers van kleinfruit wordt ge zegd dat men met de ziektebestijding van glas aardbeien vroegtijdig dient te beginnen. Zodra de eerste bloemtrossen te voorschijn komen, moet met 0,5*/» thiram worden gespotendaarna dient dit nog enkele malen herhaald te worden met 0,25 Tussenpozen van 7 tot 10 dagen zqn daarbij mogelijk. Voorts vraagt ook de meeldauwbestrijding dé aandacht. Zodra het witte zwamweefsel op de bla deren aanwezig is, is een doelmatige bespuiting niet meer mogelijk. Hiertegen dient men daarom voor behoedend te spuiten of te nevelen met 0,5*1» spuitzwavel. De beide bovengenoemde middelen kunnen gemengd worden, zodat beide ziekte tege lijk bestreden kunnen worden. Zodra de planten van glasaardbeien zich gaan ontwikkelen, moet ook nagegaan worden of dier- Ivke parasieten (bijv. luizen) aanwezig zijn. bestrijding hiervan gebruikt men bij voorkeur, middelen, welke een niet te lange veiligheidstermijn Men kan met wat platglas beginnen en langza merhand specialiseren op enkele gewassen. Eis is dat gezamenlijk 'n behoorlijk kwantum van goede kwaliteit wordt geleverd. Zo ergens dan zag spreker hier de kansen om betere bedrijfsresultaten te verkrijgen. Uit de discussies die hierop volgden bleek dat pachtverhouding en versnippering der land bouwgronden hier een grote rol spelen, waar om kleine en intensief bewerkte percelen ge accepteerd moeten worden, zolang niet en hierop legde de voorzitter der uitnodigende vereniging de nadruk door ruilverkaveling- betere oplossingen worden gevonden. Dan zou de samenvoeging der gronden, de verbetering der oude wegen en de ontwatering nieuwe mo gelijkheden scheppen. De landbouw ter plaatse geeft geen al te beste resultaten en derhalve zou een goed opgezette om schakeling naar zacht fruit- en groenteteelt uit komst kunnen bieden. Dat ook de Goese veiling hiervoor belangstelling heeft, bleek tenslotte ook uit hetgeen de veiling meester, de heer v. d. Guchte, over de taak en werkwijze van het veilingwezen in het belang der kwekers nog naar voren bracht. UET jaar 1961 is voor de Zeeuwse groentetelers 11 met glas op hun bedrijf een redelijk tot gunstig jaar geweest en voor de telers van volle- grondsgroenten waren de resultaten matig tot goed. Met de koude kastomaten en de komkommers zat het goed maar dubbele bonen waren matig in prijs. De herfst bloemkool was van slechte kwa liteit. Met de uien en wijnpeen zat het goed, vooral voor de telers welke deze produkten heb ben bewaard. Dit hoorden we uit de mond van de heer W. Joziasse op de vorige week woensdag in Middelburg gehouden ontwikkelingsdag voor de groenteteelt in Zeeland. Er was voor deze 15e ontwikkelingsdag van de Zeeuwse Groentetelers-Vereniging een bijzonder grote belangstelling. Hieruit blijkt de toenemen de animo bij de Zeeuwse grondgebruikers voor de tuinbouwteelten. De heer Joziasse sneed in zijn openingsrede tal van belangrijke vraagstuk ken aan. Hij wees op het belang van tuinbouw- onderwijs en maakte met dankbaarheid gewag van de grote belangstelling voor de drie groente teeltvakscholen in Zeeland. De voorwaarden voor uitbreiding van de tuinbouw in Zeeland achtte hij gunstig, mede omdat er hard wordt gewerkt aan de totstandkoming van het Waarborginsti- tuut voor de tuinbouw. Dan zal het mogelijk zijn credieten op te nemen voor een gezonde bedrijfs voering of -verbetering. In dit verband vroeg de Z. G. V.-voorzitter zich af, of de Zeeuw niet te voorzichtig is om geld op te nemen. Een grote taak zag hij weggelegd voor de Zeeuwse veilingen welke op provinciaal niveau eensgezind een vaste koers dienen te volgen in het belang van de in ontwikkeling zijnde tuin bouw. Ten aanzien van de teeltregeling en erkennin- gen zou de heer Joziasse gaarne een wat soepe ler beleid zien, terwijl hij er ook op wees dat voor Zeeland de vorming van een voorbeeldbe drijf voor de groenteteelt van grote betekenis zou kunnen zijn. Dit staat op het verlanglijstje van de Z. G. V. Het areaal winterbloemkool is dit jaar in Zee land drie keer zo groot als het vorig jaar. De vroege selecties hebben plaatselijk schade opge lopen door de vorst. De gehele ontwikkeling in Zeeland overziende zei de heer Joziasse van mening te zijn dat de toekomst van de Zeeuwse groenteteelt met opti misme tegemoet gezien mag worden. IN de Zeeuwse boomgaarden komen niet zoveel bijen meer voor als vroeger. Toch hebben we het idee dat de belangstelling voor deze bestuivers in onze provincie gaat toenemen. De contactscommisie van fruit- en bijentelers, welke wordt gevormd door enkele vertegenwoor digers van de afdelingen Fruitteelt en Bijenteelt van het Landbouwschap en een drietal deskundi gen, heeft volledige overeenstemming bereikt over de huurvoorwaarden van de bijenvolken. De huur- som bedraagt in 1962 bij plaatsing in de boom gaard en bij zacht fruit voor een kastvolk 10,— en voor een korfvolk 9,Bovendien zal de huur der in de regel ook de vervoerkosten van het bijenvolk moeten betalen. VERPLICHTINGEN VOOR DE IlflKER I\E verhuurder moet er voor zorgen, dat: de bijenvolken tijdig op de aangegeven plaats- (en) aanwezig zijn, d.w.z. uiterlijk bij het begin van de bloei; de volken daar blijven tot het einde van de bloeiperiode, tenzij de huurder toestemming zou geven om de volken eerder weg te halen; de volken desgevraagd verspreid worden geplaatst in de boomgaard. De spreiding zal echter niet ver der behoeven te gaan dan tot groepen van 5 vol ken per ha; de bijenvolken worden verpleegd; de volken goed reisklaar te maken zijn en voorts aan de volgende eisen voldoen: a. KASTVOLKEN Het volk moet een bevruchte, leggende konin gin hebben. Eitjes en broed in alle stadia moe ten aanwezig zijn in ten minste 4 ramen. Ten minste moeten bij het begin van de kersenbloei 7 en bfj het begin van de appelbloei 8 ramen door bijen bezet zijn bij een buitentemperatuur van 12° C. Voldoende voedsel moet aanwezig zijn. b. KORFVOLKEN Het volk moet een bevruchte, leggende konin gin hebben. Eitjes en broed in alle stadia moe ten aanwezig zijn. Verzegeld broed moet zicht baar zijn. Ten minste moeten bij het begin van de kersenbloei 4 en bij het begin van de appel- bloei 5 raten door de bijen bezet zijn bij een buitentemperatuur van 12° C. Voldoende voed sel moet aanwezig zijn. VERPLICHTINGEN VOOR DE FRUITTELER De huurder behoort er voor te zorgen, dat: een behoorlijke standplaats voor de bijenvolken aan wezig is (als deze standplaats ver van de harde weg ligt, zal de fruitteler allicht een vervoermiddel beschikbaar stellen)de volken tijdens de bloei periode niet worden verplaatst; indien vee in de boomgaard komt, er een deugdelijke afrastering rond iedere bijenstand is; de vruchtbomen gedu rende de bloeiperiode niet worden bespoten of be stoven met voor bijen giftige stoffen; andere even eens door de bijen druk bezochte planten gedu rende de bloeiperiode niet in aanraking komen met giftige stoffen; voorkomen wordt, dat sloten en andere drinkplaatsen van de bijen worden vergif tigd; de vastgestelde huursom vóór het einde van de bloeitijd wordt betaald. Voor diegene, die onder deze voorwaarden bijen volken wil huren, vermelden wij een tweetal adres sen waartoe men zich kan wenden: Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland „Bijen huis", Wageningen en de Imkersbond van de A.B.T.B., Bergstraat 20, Arnhem. DE SCHADE AAN BIJENVOLKEN DOOK HET AANWENDEN VAN BESTRIJDINGSMIDDELEN IN LAND- EN TUINBOUW IVE contactcommissie heeft ook aandacht be- steed aan de verschillende oorzaken van scha de aan bijen, wanneer deze vliegen op land- en tuinbouwgewassen. De conclusie was, dat zo het al noodzakelijk zou zijn om tijdens de bloei perioden bestrijdingsmaatregelen te treffen er veelal doeltreffende bestrijdingsmiddelen verkrijg baar zijn, welke toch niet of nauwelijks schadelijk zijn voor de bijen. Besloten werd bij de voorlichting over de te kiezen bestrijdingsmiddelen meer aan dacht te vragen voor het leven van de bijen. Hier* door zou veel schade kunnen worden voorkomen. Geadviseerd wordt zich a&n vorenstaande, voor waarden te houden, zulks in het belang zowel va» de Nederlandse fruitteelt als van de imkerij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 19