tuinbouw £)e verzorging van bramen Als wij nog eens moesten beginnen 191 VOORZICHTIG MET BESTRIJDINGSMIDDELEN DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 2 4 FEBRUARI 1962 TIJDENS de vorstperiode van eind december j.l. lagen er in Zeeland heel wat percelen bramen T wefkTniet afgedekt waren voor de vorst. Er zijn in die tijd vrij lage temperaturen gemeen r elukkie heeU het niet lang geduurd met de vorst en een felle oostenwind was er ook niet bij zodat HaMhSt mee lil vallen met de vorstschade bij bramen, wel gewettigd is. Ondertussen de verwachting, dat het mee z* kwekers die tijdig de nodige voorzorgsmaatregelen hadden geno- merzij Sddkengde°°skt "3 ^lefd en hef afdekmateriaal gereed dat direct bij d° H^Th^ïXmende'wXn met het weer zal gaan weten we niet. maar waarschijnlijk voi rol troon vnr«;f van betekenis meer te verwachten zijn. We mogen rekenen op stijgende tempera turen en dat wi. z^gen dat de TorstteSng van de bramen verwijderd dient te worden^Wam noov rio7o. nampinir t*p lm" bliift liggen gaan de knoppen voortijdig uitlopen, er treedt bioei op en grote schade kan het glvolg zijn Wanneer de bedekking nog niet verwijderd is moet dat nu wel op korte termijn gebeuren. HAARNA kunnen we ook een begin maken met het aanbinden van de stengels. Alvorens hiertoe D wordt overgegaan dient eerst het steunmateriaal grondig nagekeken te worden. Palen die met best meer zSn dienen verwijderd te worden en door steviger exemplaren vervangen te worden. De dientn van goede kwaliteit te zijn en goed strak gespannen te worden. Wanneer men het hiermee niet zo nauw neemt zullen moeilijkheden in de oogsttijd met uitblijven De braam ontwikkel zich tot een zwaar gewas dat veel steun nodig heeft voor de zware last die desten^ls moeten torsen. Het aanbinden van de stengels is een werk dat niet alleen gedaan kan worden. Het handigs werkt men wanneer één man de stengels bij de draad houdt en een ander ze er aan vast maakt. De man die ze er bij moet houden kan dan zorgen voor een goede bescherming van de handen want da is wel noodzakelijk. Bij het aanbinden moet met overleg worden gewerkt. Er dienen ook me t^eel sten gels aangebonden te warden want dat geeft maar een wirwar in de zomermaanden. By een plant- afstand van 2 m op de rij worden 5 tot 6 stengels per struik aangebonden. (Vervolg van pag. 189) zouden wij beslist niet gaan. Daar op de ry-rich- ting een gesloten windscherm bezwaar kan op- leverei» voor diverse werkzaamheden, zouden wtf hier. afhankelijk van de lengte van het perceel, om de 100 m een populus-Vereecken op de rij plan ten en deze breed opkweken. Daardoor wordt door deze maatregelen, genomen in de herfst vooraf gaande aan het jaar waarin de bomen geplant zul len worden, de basis gelegd om straks de factor wind, zoveel mogelijk uit te sluiten. In het volgend voorjaar gaan we reeds denken aan de GRONDBEWERKING. DEZE begint in feite al bij het opmaken van het plantplan. Het is zo verleidelijk om het laat ste jaar de grond nog een keer te benutten. Als we daar nu nog eens een keertje suikerbie ten of aardappelen verbouwden? Het duurt, als het goed is, weer jaren, vóór we op deze grond weer normaal kunnen „boeren". Dit laatste valt niet tegen te spreken, maar het zouden wel eens duur betaalde bieten en aard appelen kunnen zijn. De grond moet vroeg „leeg" HE tijd van de ziektebestrijding op onze bedrij- ven gaat weer aanbreken. Algemeen bekend is dat we met de giftige bestrijdingsmiddelen welke we daarbij gebruiken, niet voorzichtig ge noeg kunnen omspringen. Toch komen er elk jaar weer ongelukken voor, veroorzaakt door non chalance bij het gebruik van deze middelen. Elk ongeluk dat hierdoor plaats vindt is er een teveel. Daarom bij het begin van het nieuwe seizoen nog eens een dringende oproep tot een ieder die met deze middelen gaat werken om de uiterste zorg vuldigheid in acht te nemen. Dat wil zeggen dat we er nauwlettend op toe zien dat er geen kinde ren bij de bestrijdingsmiddelen kunnen komen of andere personen die niet weten wat ze voor handen hebben. Dat wil ook zeggen dat we er ter dege op letten dat de bestrijdingsmiddelen zolang we ze niet nodig hebben, achter slot en grendel worden bewaard en wanneer we ze nodig hebben mogen ze zeker niet onbeheerd ergens staan. Ledige emballage dient zoveel mogelijk terug naar de handelaar waar we de bestrijdingsmid delen hebben gekocht, indien dit niet mogelijk of gewenst is dienen we deze ledige emballage te begraven of te verbranden, in elk geval moet er voor gezorgd worden dat b.v. spelende kinderen hiermede niet in aanraking kunnen komen. Bij het spuiten of nevelen dienen we ook weer te zorgen voor een goede bescherming van degene die met het vergif moet werken. Het dragen van een masker bij dit werk is niet prettig maar het is noodzakelijk. Dat we bij het spuiten of nevelen ook terdege dienen te letten op de wind en het beschadigingsgevaar voor in de buurt gelegen ge wassen is wel algemeen bekend maar wordt toch nog dikwijls over het hoofd gezien. We zullen niet uitvoerig ingaan op alles wat er komt kijken bij het nemen van maatregelen tegen gevaren bij het gebruik van bestrijdings middelen. We hopen enkel dat een ieder die er mee werken moet, overtuigd zal zijn van de ver antwoordelijkheid welke hij in dezen heeft niet aueen tegenover zichzelf maar vooral ook tegen over zijn medemens die het slachtoffer zou kun nen worden van nonchalance. zijn en de oogst geborgen onder gunstige omstan digheden. De risico's om het laatste jaar vóór het planten, de structuur van de grond nadelig te be- invloeden moeten tot het minimum beperkt wor den. Door bijv. gerst te zaaien is dit risico te ver waarlozen. Dit betekent ook dat wij in het najaar al vroeg de grond kunnen bewerken. Aannemende, dat geen bijzondere voorzieningen moeten worden getroffen, zal deze bewerking in de meeste geval len bestaan uit ploegen en eventueel moren. Gaan we deze laatste bewerkingen toepassen, dan is het wel van belang dit vroeg te doen. Globaal kunnen wij dit stellen op begin oktober. De voor delen aan deze werkwijze verbonden zijn: le. De weersomstandigheden en conditie van de grond zijn in het algemeen gunstiger dan later in de herfst. Dat dit de struktuur van de grond alleen maar ten goede kan komen, spreekt voor zich. 2e. Het gezegde: met passen en meten, wordt de meeste tijd versleten, is ook op het planten van toepassing. Door vóór het planten, eerst de boom- palen te plaatsen, is deze tijd niet nodig als de bomen de grond in moeten. Door een behoorlijke tijd vóór het planten te ploegen, hebben wij wat speling om de palen te plaatsen, zodat wij dit kun nen doen als de grond redelijk droog is. 3e. Als we in pas bewerkte grond moeten plan ten kan dit moeilijkheden geven. Deze grond, die dan erg los is, moet zich nog zetten en zakt nog wat in. De kans op te ondiep planten is dan groot. Ligt er een bepaalde tussenruimte tussen ploegen en planten, is dit gevaar niet meer aanwezig. Zijn we eenmaal zover gekomen en worden de bomen geleverd dan kunnen wij direkt gaan PLANTEN. We schrijven met opzet direkt, want bedenkt wel dat: een boom in het najaar geplant moet groeien; een boom in het voorjaar geplant kan groeien. Een even belangrijk punt is wel, de bomen onmid dellijk na het planten aan de paal vast te zetten. Hiertegen wordt nog wel eens gezondigd, waar schijnlijk omdat men zich niet ten volle bewust is van het belang hiervan. SLOT. ALS wij nog eens moesten beginnen Hierover hebben wij onze gedachten eens laten gaan. Daarbij uitgaande van het feit, dat dit dan zou gebeuren onder dezelfde omstandigheden waarop thans ons bedrijf reilt en zeilt. We heb ben onze ervaringen, op dit bedrijf opgedaan, een duchtig- woordje laten meespreken. Alle punten welke van belang kunnen zijn, hebben wy in vogel vlucht behandeld, zonder ook maar te streven naar volledigheid. Als we nog eens moesten beginnen, ja, dan zou den wij het doen als in dit artikel beschreven. Maar gelukkig, moeten we (nog) niet opnieuw be ginnen. En als over een aantal jaren, deze vraag ook voor ons actueel gaat worden, en we zouden dan onze gedachten weer in een artikel verwerken, dan is de kans zeer groot dat er heel andere din gen op papier terecht kwamen. Dat is het risico dat men loopt als men werkzaam is in een beroep dat zo dynamisch is! En dit laatste is de fruit teelt zeer zeker! (Vervolg van 3e kolom) We hebben misschien wel eens gedacht dat het met de industrialisatie en o.m. ook met de vrije zaterdag niet zo'n vaart zou lopen maar we zien dat dit wel het geval is. Het zou onder deze omstandigheden onverstandig zijn de ogen te sluiten voor de wer kelijkheid. Op het probleem van de arbeidskrach ten hopen we een volgende keer terug te komen. Tot de volgende week. DE VRIJE ZATERDAG MET grote aandacht en belangstelling lezen wy steeds het (uitstekend geredigeerde) vakblad voor de groothandel in aardappelen, groenten en fruit. Ook Zeeuwse problemen en vraagstukken krijgen daarin regelmatig de aandacht. Nog maar kort geleden lazen we dat de fruitpachters uit de Betuwe en Utrecht in 1961 weer maar beste zaken hebben gedaan met het goede fruit uit de moderne Zeeuwse •bedrijven dat ze reeds vroeg in het sei zoen op het hout hadden gepacht tegen prijzen die toen wel hoog leken maar later zelfs laag bleken te zijn. Dit verpachten is een onderwerp op zichzelf dat we b\j gelegenheid hier zeker nog wel een keer willen behandelen omdat het ook in Zeeland van meer betekenis gaat worden en omdat het naar onze mening niet dient te geschieden1 door een fruitkweker welke deze naam met ere wil dragen. Wanneer we hierboven melding maken van het vakblad dan is het echter niet om speciaal de aan dacht te vestigen op het vraagstuk van de fruit- verpachting maar wel om melding te maken van een artikeltje van een bekend fruithandelaar en exporteur, de heer M. van Rijn, welke wekelijks in dit blad zijn mening geeft over vraagstukken en problemen waarmee de handel heeft te maken. Vorige week lazen we zeer behartenswaardige opmerkingen over de vrije zaterdag zoals zich dat voordoet voor de fruithandelaren. De heer Van Rijn schreef hierover: „De risk nee li ten (wat een woord) in ÏJmuI- „den lieten op zaterdag de vis, ris- In onze da- „gen van brood en spelen is het de massa vet „spek of voedsel wegrot. De hongerwinter van ,,1945? Niemand denkt er meer aan bij ons in „het Westen. Waarom zou men? De pakhuizen ,,en winkels barsten bijna van allemaal steeds „lekkerder dingen. Laat ons eten en drinken „en vrolijk zijn. „Al dat bovenstaande is gezellig en leuk, maar „wij uit onze branche zitten met het probleem „van de vrye zaterdag, al leest men er zeer „weinig over in onze vakbladen. Zolang de tuin ders op de vroege zaterdagmorgen spullen „blijven aanvoeren-, moeten onze mensen meest- „al de gehele dag in touw blijven. Hun collega's „uit andere bedrijven gaan vissen enz. Dat zet „kwaad bloed. De weg van de minste weerstand „is Gods water maar over Gods akker laten „lopen err doen alsof je neus bloedt. Beter was „het de koe bij de horens te pakken en dit pro-» „bleem van de vrye zaterdag met de veiling- organisaties aan te vatten, voor er conflicten „ontstaan. Wanneer de derde wereldoorlog nog „een poosje wegblijft, kan men er zeker van „zyn, dat zeer binnenkort niemand van de werk nemers meer op zaterdag wil werken, of men „moet het met goud betalen. Zulk een gang van „zaken trekt alles scheef en narigheid is het „eind. Mijns inziens is het het beste op zaterdag „niet meer te veilen. Ik ken de moeilijkheden, „waarin daardoor vele tuinders komen te ver deren, ik weet dat de natuur zich door ons „mensen niet laat dwingen, maar ik weet ook „dat men tegen de hel niet kan gapen." Tot zover deze man uit de kringen van de fruit handel die een vry groot gezag heeft en waarnaar veel wordt geluisterd. IUE hebben dit aangehaald omdat hier een prp- bleem wordt besproken dat voor onze tuin bouw zeer ernstig gaat worden. De vrije zaterdag is in ons land voor een g^oot deel gemeengoed ge worden. De ontwikkeling in deze richting is niet te stuiten. Nu kunnen we als tuinders zeggen- dat het in de zomermaanden op onze bedrijven onmo gelijk is de vrije zaterdag In te voeren. Het is in derdaad ook bijzonder moeilijk maar het kan mis schien nog gevaarlijker zijn om „de verzenen tegen de prikkelen" te slaan en te trachten de vrye zaterdag in onze sector tegen te houden- Het zal niet tegen te houden zijn „Kom bij ons werken. Wat doe je nog langer in de kou. Wc hebben prettig verwarmde fabrieks- ruimten", schreeuwen de advertenties in de Zeeuw se kranten ons tegen. De arbeiders wordt voorge houden- dat het pendelen toch wel zeer prettige kanten heeft. Het merendeel van onze arbeiders weet gelukkig wel beter maar we kunnen ons toch voorstellen dat de arbeider die de gehele dag in een bijtende koude in de boomgaard heeft gewerkt, toch eens even extra aandacht besteedt aan die met raffinement opgestelde advertenties waarin als het ware om zijn werkkracht wordt gesmeekt. Het Ls onmogelijk in de toekomst te kijken. We vragen ons ai zo lang af waar het heen moet maar er is geen enkel teken dat duidt op veranderende omstandigheden op de arbeidsmarkt, welke nog steeds zichtbare tekenen van overspanning ver toont. We kunnen, om met de heer Van Ryn te spreken, doen alsof onze neus bloedt, maar daar mee zullen- we het toch niet redden. Als tuinbouw zullen wc moeten concurreren op de arbeidsmarkt met de industrie. Onze tuinbouw stelt speciale eisen aan de mensen die er in werken. Daar zullen we dan ook w erkelijk rekening mee moeten houden door niet in 1962 te leven alsof het nog 1937 was. (Zie verder 2e kolom onderaan),

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11