UIT DE PRAKTIJK 160 ZEEUWS LANDBOUWBLAD AN storm, hagel, sneeuw en regen heeft het de afgelopen veertien dagen niet ontbroken. Februari is dan ook de maand bij uitstek geschikt voor het houden van vergaderingen. Elke postbestelling brengt dan ook één of meerdere uitnodigingen tot het bijwonen van vergaderingen van kring, afdeling, bedrijfsstudiegroep, studie dagen enz. Minder aantrekkelijk is, zo schrijft men ons uit OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN, de uitnodiging van de Belastingdienst om het aangiftebiljet inkomstenbelasting juist en naar waarheid in te vullen. Dat overigens veel van de Vlaamse belastingcentjes, in plaats van in eigen streek, elders besteed worden, kan men vernemen uit de jaar rede van de voorzitter van de Kamer van Koophandel. Te weinig woningtoewijzin gen, gebrekkige veren en onvoldoende kommunikatie met de rest van Nederland! In Zaamslag sprak drs. Helder over kostenvergelijkingen bietenrooimethodes. De algemene theoretische beschouwing kan nu door de Zaamslaggers aan de praktijk wor den getoetst! OVERIGENS blijkt er alom grote belangstel ling te bestaan voor het zaaien van suiker bietenzaad met de precisie-zaaimachine Zowel THOLF^T en ST. PHILIPSLAND als WALCHE REN wijzen hierop. In alle delen van Zeeland zijn deze machines gekocht, meestal door loon werkers. Op THOLEN, waar er 3 zijn aangekocht, zullen er twee door loonwerkers in samenwerking met een aantal boeren geëxploiteerd worden. Een goede samenwerking tussen boer en loonwerker altijd van groot belang is bij de exploitatie van een precisiezaaimachine een noodzaak! Op Walcheren is, voorzover bekend, maar één machi ne bij een loonwerker in gebruik, hoewel te ver wachten is dat er nog een tweede bijkomt. De keuze van het suikerbietenzaad is wel een gecompliceerd geval geworden, dit in tegenstel ling tot de rassenkeuze, die over het algemeen niet zoveel moeilijkheden meer geeft. De vraag, of er normaal monogerm- of precisiezaad besteld is of besteld zal worden, is van belang. Er komt toenemende belangstelling voor monogermzaad, d.w.z. zaad dat voor een hoog percentage éénkie- mig is en met de normale zaaimachine kan wor den gezaaid. (Wij zouden in dit verband ook wil len wijzen op hetgeen in dit nummer door Bram uit de Slikhoek over de precisie-zaaimachines wordt opgemerkt. Red.). Mits niet te veel zaad per ha wordt gezaaid, kan een belangrijke arbeids besparing worden bereikt bij het doorslaan en dunnen. Zowel bij gebruik van monogerm- als precisie zaad moet een mooi zaadbed kunnen worden ge maakt. Dit is echter lang niet voor alle percelen nu reeds met vrij grote zekerheid te zeggen, het geen het moeilijk maakt bij de beslissing wat voor zaaizaad te bestellen. De boer zal nu reeds een afspraak moeten heb ben gemaakt of moeten maken met de loonwer ker om zeker te zijn, dat hij tijdig zal kunnen zaaien. Bindende afspraken tussen loonwerker en boer zijn dus noodzakelijk. Dit is trouwens niet alleen van belang bij het bietenzaaien alleen. In het algemeen dient dit zo te zijn, omdat de loon werker dan alleen werktuigen kan kopen wan neer hij er op rekenen kan dat hij er ook werk voor heeft. THOLEN en ST. PHILIPSLAND merkt naar aanleiding van het voorgaande dan ook op, dat vaak de opmerking gehoord wordt, dat alleen het werken met grotere eenheden nog rendabel •kan zijn. Dit betekent tevens, dat de werktuigen en t raktoren steeds groter en duurder worden en 'dit houdt tevens in, dat het inschakelen van een Joonwerker steeds meer in trek komt. Het gebrek aan werkkrachten in het geheel, en technisch bedienend personeel in het bijzonder, werken deze gedachtengang mede in de hand. Op deze plaats is al meermalen op samenwer king aangedrongen. Een gezamenlijke exploitatie ,van landbouwwerktuigen wijst men meestal nog ■wel van de hand, alhoewel de tendens in deze richting zeer zeker toch niet ontkend kan wor den. Ook in het gezamenlijk exploiteren van be paalde landbouwwerktuigen met de loonwerker zitten, naar onze mening, grote perspectieven. Het schept voor de boer dikwijls betere vooruitzich ten voor bepaalde teelten of teeltwijzen, terwijl het de loonwerker meer zekerheid geeft voor een meer economisch verantwoorde aanwending van zijn arbeid en kapitaal. .Wellicht'een probleem dat op het terrein liet van de Bedrijfsstudiegroep. Deze Bedrijfsstudie groep verricht op onze eilanden nuttig werk en gelukkig mag men constateren dat de belangstel ling voor dit werk steeds toeneemt, getuige het goede vergaderingsbezoek en de ledenwinst die steeds geboekt wordt. In dit verband mogen we wijzen op de veilig heidsdemonstratie, die op zaterdagmorgen 3 maart a.s. in de veilingsgebouwen te St. Annaland wordt gehouden voor de leden en belangstellenden plus hun personeel. Het gaat hier om de verkeersvoor- schriften op de weg en de veiligheidsvoorschrif ten van de Arbeidsinspectie, die van toepassing zijn op traktoren en andere landbouwwerktuigen, die op onze bedrijven worden gebruikt. Dit alles wordt aanschouwelijk voorgesteld; o.i. een leer zame instructiemorgen! AP WALCHEREN is, als gevolg van de vele regen, de stand van de wintertarwe ver van ideaal. Veel percelen zullen geheel of gedeeltelijk moeten worden overgezaaid. Ook hoort men uit de praktijk wel klachten over de opname door het vee van graskuil, waar bij gebruik gemaakt is van de maaikneuzer. Op de meeste bedrijven zijn er echter geen moeilijk heden. Het zal wel moeilijk zijn de oorzaak van de verschillen te achterhalen, daar de onderzoek resultaten meestal de oplossing niet geven. Intussen schijnen de loonwerkers er nog wel brood in te zien. Door een combinatie van twee loonbedrijven is er n.l. een tweede maaikneuzer aangekocht. AP enkele graszaadpercelen op ZUID-BEVE- LAND is in de afgelopen weken met kalk- stikstof getracht het onkruid, en daarbij in vele gevallen met als hoofddoel het tuintjesgras, te vernietigen. De omstandigheden zijn hiervoor en kele dagen behoorlijk gunstig geweest. Wel dient afgewacht te worden hoe het resultaat zal zijn. Voor wintertarwe kan dit middel eveneens goed voldoen, de kans om over het land te rijden in een voor dit middel gunstige tijd is echter dikwijls zeer klein. Dit zelfde geldt ook voor de mogelijk heid om het onkruid met DNC te bestrijden, de geschiktheid van de grond is hier vrijwel steeds de doorslaggevende factor. Voor de graszaadpercelen gaat, hoewel het nog vrij vroeg in het voorjaar is, de gunstigste tijd aanbreken om de stikstof uit to gaan strooien. Het is wel gebleken dat bij tijdige zaai in de tweede helft van februari de beste opbrengsten worden verkregen. Aanstaande week vragen twee vergaderingen daar weer de bijzondere aandacht. Jammer ge noeg worden ze beide op dezelfde dag gehouden, n.l. woensdag 21 februari. De eerste is de Spuit- dag te Goes; deze is georganiseerd door de Land- bouwvoorlichtingsdienst en de Boval. „De waar schuwingsdienst voor de aardappelziekte en de vergelingsziekte in de praktijk" zullen hier uit voerig worden besproken. In Kruiningen zal op een algemene vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland door dr. ir. v. d. Zaag gesproken worden over „De bestemming van onze aardappe len nü en in de toekomst". Hoewel de aardappelteelt de laatste jaren op verschillende bedrijven aan belangstelling verliest, zal toch aandacht besteed moeten worden om door goede kwaliteit en een goede afzet de aard appelteelt lonend te maken en te houden. IN de afgelopen week n.l. maandag is op NOORD-BE VEL AND in een vergadering de lucerneteelt in discussie geweest. Een enkele maanden geleden ingestelde onderzoekcom missie had inmiddels een rapport samenge steld, waarin in de eerste plaats het belang van de lucerneverbouw voor het akkerbouwbedrijf nog eens werd beklemtoond, en in de tweede plaats de verschillende wijzen om de lucerne gedroogd te krijgen, werden besproken. Éénstemmig was men op deze vergadering van oordeel, dat een coöpe ratieve aanpak wel de meest gezonde en winst gevende opzet zou zijn. Dit hoewel deze opzet aan de andere kant investeringen vraagt in een tijd, waarin toch al veel moet worden geïnvesteerd. Volgens het rapport zou op een totale toezeg ging van 300 ha lucerne (voor de Bevelanden en Walcheren) een lucernedrogerij kunnen worden gebouwd. Op de vergadering te Kortgene werd van Noordbevelandse zijde dus een opper vlakte van 112 ha voorlopig (dus niet bindend) toegezegd. Zeker geen ontmoedigend resultaat, vopral wanneer we er rekening mee houden, dat verschillenden hun opgave aan de veilige lage) kant hebben gehouden, terwijl er bovendien een aantal boeren, die toch wel sympathiseren met een eventueel op te richten drogerij, niet op deze vergadering aanwezig waren. Dinsdag is er in Goes een dergelijke vergade ring belegd, en we zijn benieuwd op welk niveau de voorlopige toezeggingen van Zuid-Beveland en Walcheren zullen liggen. Vast staat, dat er straks een besluit moet wor den genomen: öf niets, öf iets. Een tussenweg is niet mogelijk. Opdat het besluit, dat straks zal worden ge nomen, een verantwoord besluit zal zijn, is het nodig dat al degenen, die concrete plannen t.o.v. lucerneverbouw hebben en akkoord kunnen gaan met een coöperatieve opzet, een voorlopige op gave doen. Pas dan immers wordt bekend, wat men aan elkaar heeft en wat men gezamenlijk aan lucerne denkt te verbouwen. En deze opper vlakte is straks maatgevend voor de keuze tussen al of niet een coöperatieve lucernedrogerij voor de Bevelanden en Walcheren. ER zijn meer problemen dan mensen op deze wereld. Ook de landbouw kent er vele en dit heeft tot gevolg, dat er de laatste tijd aan de boer hevig wordt geschud. Ditmaal een probleem op SCHOUWEN en DUI VEL AND in de veehouderij. Het ophalen van de melk kost op het eiland veel tijd en geld. In het hoogseizoen zijn er zelfs 7 auto's per dag nodig om de sterk verspeide hoeveelheden melk op tijd bij de fabriek te krijgen. Gevolg is ook geen vijf daagse werkweek voor de fabriek en bij instelling van een ploegendienst extra kosten. Wanneer nu iedere veehouder een tank op zijn bedrijf zou hebben, kon door één auto het meik- transport waarschijnlijk plaats vinden. Bij ceh geschatte melkopbrengst van 10 miljoen kg be tekent dit gemiddeld 30.000 kg per dag en in het hoogseizoen waarschijnlijk 60.000 kg per dag. Voor een bedrijf van 10 koeien en een jaarlijkse levering van 40.000 kg aan de fabriek zou dan een tank van 500 kg inhoud nodig zijn. Hierin zou in het hoogseizoen de melk van 2lh dag bewaard kunnen worden. Een dergelijke tank kost f 4.000. De jaarlijkse kosten 600 of V/t cent per liter per jaar. Hoe kan de boer dit nu gedeeltelijk terug krij gen?: a. Goedkoper transport; b. Geen bussen- huur; c. Grotere produktiviteit op de fabriek; d. Geen bussen schoonmaken, aan de weg bren gen en koelen door de boer; e. Betere kwaliteit van de melk. De oplossing van dit probleem zou eenvoudig zijn, wanneer iedereen direkt mee zou doen en iedereen 10 koeien had. Wanneer echter het transport een probleem gaat worden lijkt een tijdige grondige bestudering hiervan gewenst. Om een en ander nu reeds te verwezenlijken lijkt te voorbarig, mede de don kere wolken boven de hele zuivelsektor in aan merking nemende. Een investering van 4.000 lijkt voor ieder bedrijf ook nog niet direkt weg gelegd. Overigens zitten aan deze zaak nogal wat haken en ogen, zoals hoe de fabriek hier tegell over staat, of de produktie niet sterker fluctueert dan het gegeven globale cijfer, de koeling enz. We zullen hier dan ook t.z.t. zeker nader op terugkomen. EN ten laatste voor deze week nog een mede deling uit Oost Zeeuws-Vlaanderen, n.l. dat de zaak zonder staart de vooral ongehoor zame Axelaars al vele honderden guldens kost, welke vermoedelijk ten goede behoren te komen aan de dierenbescherming!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 4