BOERENJEUGD Onze Algemene Vergadering 175 L J G onder redaktie van G. VAN VLIET JONGEREN AKTIVITEITEN <3^oncf&r 10 x 10 ZATERDAG 17 FEBRUARI 19 6 Openingsrede van de Voorzitter van de L. J. G.* Zeeland, uitgesproken op de Algemene Vergadering. NAMENS Uw Hoofdbestuur heet* ik U van harte welkom op deze provinciale bijeen komst van onze vereniging. We noemen dit onze Algemene Vergadering, een naam die eigenlijk niet helemaal de bedoeling van deze dag illustreert. Wij zijn hier immers niet bij elkaar om ons met zakelijke en beleidstechnische agendapunten bezig te houdenwe zijn hier om d.m.v. het onderling kontakt en d.m.v. het hier gebodene ons te bezin- t nen op wat we als jongeren en dan vooral als plattelandsjongeren, dus in ons geval met name als L. J. G.-ers en L. J. G.-sters, gedaan hebben, wat we aan het doen zijn en wat we moeten doen. We moeten ons bezinnen op wat onze taak en onze verantwoordelijkheid is in de maatschappij: regio naal, provinciaal, nationaal zowel als internatio naal. Ik ben me ervan bewust dat dit alles wat overdreven klinkt, maar daarom verzoek ik U ook om de naam „L. J. G.-kontaktdag" in Uw gedach ten te houden als omschrijving voor de bedoeling van deze samenkomst. J. G-LEDEN, het feit dat U 'hier aanwezig bent bewijst dat U de wil had om aan dit kontakt k deel te nemen. Het bewijst ook dat U zich bewust bent van de noodzakelijkheid om U bezig te houden met ons gezamenlijke doel en streven Ik ben daar blij om. En daarom nogmaals: van harte welkom Voor we echter overgaan op de belangrijke punten van de agenda, eist de traditie van mij dat ik een paar woorden wijd aan een „algemene beschouwing", die geborduurd is op het L. J. G.-stramien. Welnu, vele feiten zijn waard om daarbij verteld en vele problemen zijn het dubbel en dwars waard om daarbij aangesneden te worden. Noodzakelijkerwijs zal ik me echter moeten beperken tot enkele op merkingen welke ik U ter nadere overdenking en uitwerking „mee wil geven'V Onze vereniging "heeft momenteel ruim 700 leden, verdeeld over 19 afdelingen. Een vooruitgang dus Een vooruitgang in de cijfers....... maar ook een vooruitgang in de aktiviteiten? Over het algemeen genomen geloof ik dat we hier positief op kunnen antwoorden. Bezien we ons provinciale jaarprogi*am- nia, dan kunnen we daaruit destilleren dat het organiseren en stimuleren van aktiviteiten landbouw en huishoud technisch-, cultureel-, sociaal-, okonomisch- en maatschappelijk terrein met steeds groter wordende dichtheid en regelmaat plaats vindt. I7UNNEN we ook positief antwoorden op de vraag of er vooruitgang is in de daadwerkelijke belang- stelling van de leden voor de vóór en dóór hun georganiseerde aktiviteiten. Helaas niet- Waarom ontbreekt die belangstelling dan in vele gevallen? Is dit een -zogenaamd tijdsverschijnsel, een welvaartseuvel? Misschien wel, maar dat is dan nog geen reden om ons daar zonder meer bij neer te leggen. We kunnen en we mogen niet accepteren dat de „jeugd van tegenwoordig" en ook de land- bouwjongeren van tegenwoordig „laks zijn", althans daarvoor dikwijls aangewezen worden. Ik weet wel, door de jongeren zelf wordt hot .woord „tijdgebrek" meestal gebruikt in plaats van „laksheid". Daarbij wiLik dan toch direkt opmerken dat dit als excuus dienend „geen tijd hebben" veelal voortkomt uit een overdreven gevoel van zelfvoldaanheid. Hoe komt liet nu, dat het bezoek en deelname aan afdelingsaktiviteiten gemiddeld slechts Vi gedeelte van de leden betreft? Hoe komt het dat sommige provinciale aktiviteiten er ronduit slechte belang stelling treffen? Denk aan de leden-lagen, denk aan de kader dagen, denk aan toneel- en muziekcon cours Bigt dit aan het programma? Als dit y.o is ligt het ook aan U U kunt dit immers zelf helpen veranderen1, waar bent U anders lid voor? Alleen, wanneer U alles zoudt willen veranderen in passieve ontspanningsprogramma's, omdat die tenminste nog publiek trekken, dan zal Uw hulp niet geaccepteerd worden. Want liet doel en streven van de L- J. G. wordt in de statuten nu eenmaal niet slechts omschreven met het woord ontspanning. Nee ons doel en streven is gericht op ontwik keling en- vorming van de plattelands jonger en in de ruimste betekenis van het woord; dus met onze belangstelling voor landbouwteehnische en huishoudtechnische vorming alléén zijn we er ook nog lang niet. Hoe komt het ryi dat we ons meestal in een zo geringe mate bezighouden met onze vorming op bredere basis? Laten we ons teveel met de stroom meedrijven? Beseffen we niet de betekenis van het gezegde, dat wie zich laat drijven, tenslotte het lot zal delen van alle wrakhoutIsoleren we ons niet te veel op ons eilandje van boerenzelfgenoegzaamheid? Herinneren we ons nog de inleiding van ds. Steenheek op de Aïg. Vergadering van vorig jaar hier in het City-theater daarin werd gesproken over het ideaal van een grote wereldjongererefamilie MAAR hoe kunnen we onze gedachten ook maar één ogenblik die richting uit iaten gaan als ons do werkelijke belangstelling nog ontbreekt voor wat er buiten ons damhek gebeurt, als we nog niet eens opgepord kunnen worden om deel te nemen aan binnenlandse uitwisseling (omdat we geen wérkelijke belangstelling hebben voor de platte landsproblemen buiten ons eigen gebied) als we ook onze schouders op halen voor de aktiviteiten van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Neder land, onze toporganisatie. Hoe kunnen we ons bezighouden met problemen van wereldwijd verband, hoe kunnen we ons ver oorloven daar kritiek op te leveren als we zelfs nog moeten gaan raden hoeveel papoea's er eigen lijk op Nieuw-Guïnea wonen, of hoeveel maal zo groot Nieuw-Guinea is als Nederland. We lezen er elke dag over in de krant, maar we hebben zelfs geen werkelijke belangstelling voor dingen die ons als natie direkt aangaan. Hoe ook kunnen we ons een oordeel vormen over het nut van de Europese Economische Gemeen schap als we afwijzend staan tegenover een dis cussie over onze eigen landbouwpolitiek op langere termijn. L. J. G. EN Z. P. M. AFDELINGEN KOUDEKERKE. DEZE afdelingen organiseren voor haar leden en donateurs op vrijdag 23 febr. a.s., aanvang 7.30 uur, in hotel „Walcheren" te Koudekerke een grote cabaretavond. Op deze avond treedt op het cabaretgezelschap „The Facostars" met o.a. „De Zingende Zusjes". Wordt nu dus nog snel dona- teur, zodat u deze grootse avond kunt meemaken. Deze wordt immers speciaal voor u georganiseerd. Toegang voor leden en donateurs vrij! ONTSPANNINGSAVOND THOLEN. |YE jaarlijkse ontspanningsavond van de L. J. G. •J en Z. L. M. op Tholen, zal gehouden worden op donderdag 22 febr. a.s. in hotel „Hof van Holland" te St. Maartensdijk. Aanvang 7.15 uur. Opgevoerd zal worden het blijspel in drie bedrij ven: „De nieuwe veearts". Na afloop gezellig sa menzijn. ONTSPANNINGSAVOND OOSTBURG. IYE Z. L. M. EN L.. J. G afdelingen Oostburg hou- V den haar jaarlijkse ontspanningsavond op 17 febr. a.s. te Oostburg in hotel „De Eenhoorn". Het programma omvat: zang, schets, quiz en het toneel spel: „Op drift" door Jan Lemaire jr. Aanvang: 7.30 uur. Iedereen is welkom! Kortom, hoe kunnen we ons bezighouden met de toekomst van de wereld, als we ons nog niet eens bezig willen houden met onze eigen persoonlijke toekomst. We moeten ons bewust zijn van de plicht die er op onze schouders rust om ons gron dig voor te bereiden op onze taak, niet alleen binnen, maar ook buiten het damhek. We móeten dit niet doen omdat we nu eens zo graag de enthousiasteling en de idealist uit willen hangen, we moeten dit doen omdat we weten- dat een ge zond materialistisch welzijn alleen gebaseerd kan zijn op een goede basis belangstelling en idealisme. We behoren tot de moderne jeugd. We hebben deltadammen, ultra moderne landbouw, straal vliegtuigen en ruimtereizigers. Maar we hebben als L. J. G.-ers nog altijd onze eilanden-mentaliteit, ons egoïstische en dom overdreven individualisme. Laten wij er door onze persoonlijke en gezamen lijke inspanning voor zorgen dat dit anders wordt In ons eigen belang Laten wij de woorden van H. K. H. Prinses Bea trix, die zij tijdens een internationale studenten- bijeenkomst in Toulouse uitsprak, ter harte nemen „De gedachte^ die zich telkens aan mij opdringt is', dat in een tijd, waarin de wereld dermate in be roering is, mijn generatie zich niet positief betrok ken weet bij de verbijsterende snelheid en hevig heid waarmee de maatschappij verandert. Natuurlijk kan ik slechts een klein deel over zien. En ik weet dat het niet voor allen geldt, ik kan alleen in het algemeen spreken. Ik ben échter bang, dat het te weinigen zijn en dat is wat mij zo verontrust". I EDEN van de L. J. G.-Zeeland, laten wij zorgen dat wij, in plaats van bij de tijd achter te zijn, de tijd vooruit zijn. Ontwikkel U zelf, denk na, doe iets (zelfs de krant lezen, buiten de strips en het plaatselijke nieuws, is positief iets doen En maak bij dit alles aktief gebruik van de L. J. G.: bezoek volkshogeschoolcursussen bezoek leden- en kadervormingsdagen lees het P. J. G. N.-maandblad, abonneer U op het twee-maandelijks verschijnende „Kern en Keur" neem deel aan, of organiseer uitwisselingen en studietrips vorm discussie- en studiegroepen. HET is uit „De Boerenjeugd" loei duidelijk geworden, dat de L.J.G. volledig achter de 10 X 10-aktie wil staan en daarin dus ook een werkzaam aandeel wil hebben. Het Hoofdbestuur heeft dit daad werkelijk op de Algemene Vergadering tot uiting willen brengen. Zij deed dit door voor 2 objecten de belangstelling te vragen. In hoeverre men met de behaalde resultaten tevreden kan zijn, is een vraag, die ieder voor zich het beste kan beantwoorden. 10 X 10 RAAD-WEDSTRIJD T N de hal van het City-theater was een stand ingericht met enkele hoeveelheden voedsel, die een I Nederlander gemiddeld per jaar consumeert. Deze hoeveelheden konden tegen betaling van 25 cent geraden worden. 78 mensen hebben dit gedaan en daarmede een bedrag van f 19,50 bijeen gebracht. De goede oplossing was: 100 kg tarwe, 95 kg aardappelen, 72 kg groenten en 65 kg fruit. De winnaar van de taart werd Ina de Dreu te Goes, terwijl J. van Putte uit St. Annaland een fruit- bakje als prijs mee mocht nemen. 10 X 10-KOLLECTE Tijdens de vergadering werd een open-schaal-kollekte voor de Anti-Honger-Aktie gehouden. Om U een indruk van de opbrengst te geven laten wij deze gespecificeerd volgen: 3 x f2,50 is f7,50; 48 x f 1,-— \s f 48,123 x f 0,25 is ƒ30,75; 46 x f 0,10 is f 4,6015 x f 0,05 is f 0,75; 15 x f 0,01 is f 0,15. De totale opbrengst was f91,75. Dit bedrag moet dus symboliseren wat wij van onze rijkdom willen afstaan om de „armen" rijker te maken!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 19