DE TEELT VAN AUGURKEN Augurken vragen veel arbeidsuren 168 ALS WIJ NOG EENS MOESTEN BEGINNEN En als we nu met karteringskaart (grond), indeling, rassenkeuze, plantaf stand zover gekomen zijn dat we onge veer weten wat we willen, dan wordt het tijd een bezoek te brengen aan de boom kweker. Daarover echter de volgende week meer. ZEEUWS LAN DBOCWBLAD ÏYE laatste jaren l>estaat er een goede vraag naar augurken. Om meer zekerheid te hebben voor hun produktie, dekken de fabrieken zich graag door contractteelt, terwijl de teler soms niet buiten contractteelt kan omdat hij geen teeltvergunning voor dit produkt bezit en deze wèl wordt verstrekt voor de teelt op contract. De oogstresultaten zijn afhan kelijk van het weer. Augurken hebben namelijk veel zon nodig. Bij een slechte oogst zien we dikwijls hoge prijzen zodat de teelt dan toch nog lonend kan zijn. Er moet wel worden bedacht dat bij contractteelt alle risico's van het weer voor de teler zijn. De uitbreiding van de teelt is echter geringer dan de. toename van de vraag- Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat de teelt zeer arbeidsintensief is. De fabrieken doen daarom hun uiterste best om contractteelt te plaatsen in nieuwe gebieden. De teelt is niet moeilijk en kan gemakkelijk worden geleerd. Er moet voorzichtig worden gewerkt en met beleid worden geoogst. De oogstwerkzaamheden vragen ongeveer 70 van de teelt- arbeid. De oogstperiode duurt ongeveer 67 weken, namelijk van half juli tot eind september-begin oktober, al naar gelang de weersomstandig heden. Wel moet er op gewezen worden dat de oogstperiode valt in de periode dat ook frambozen', bonen en bramen geoogst moeten worden. Men kan augurken op elk uur van de dag oogsten, doch bij zeer grote warmte is het beter dit te doen in de morgen- en avonduren. De augurken moeten drie keer in de week worden geoogst. Bij koud weer kan dat minder zijn. Op bedrijven waar reeds veel plukarbeid is, kan de augurkenteelt be zwaarlijk zijn. Het kan echter ook gebeuren dat men door de. teelt van augurken de plukkers een volle week bezig kan houden. De plukarbeid is overigens wel geheel anders dan van frambozen en bramen en zelfs dan die van bonen. Er moet op gerekend worden dat de meeste plukkers niet graag augurken plukken. Deze arbeid kan niet in akkoordloon worden uitgevoerd. Het ras Guntruud van de Proeftuin Noord-Limburg te Venlo. Een voor mozaïekziekte ongevoelige augurkenplant. DE GROND rvE teelt van augurken is op verschillende gronden mogelijk. Liefst echter op geen al te lichte of al te zware grond. Wel is belangrijk dat de grond goed ontwaterd en doorlatend is- Te nat geeft over het algemeen meer schade dan te droog. Een goede diepe grondbewerking is aan te bevelen. Ook is belangrijk dat er een goede structuur is. Deze kan door frezen worden verkregen. TEN aanzien van de bemesting kan worden opgemerkt dat de augurk dankbaar is voor veel kali en fosforzuur, terwijl men matig dient te zijn met stikstof. Per roe kan als algemene norm wor den aangehouden: 1 kg korrels 12-10-20. Dit is overigens zeer globaal. Al naar gelang de stand van het gewas kan een overbemesting worden gegeven. Men geeft deze overbemesting meestal tijdens de eerste plukweken en half in de oogsttijd. Op kalkrijke gronden verdient zwavelzure ammoniak de voorkeur. ZAAITIJD Beginnende telers kunnen het beste maar direct ter plaatse zaaien. Ook is het mogelijk om uit te poten. De nachtvorst kan zeer grote schade toe brengen aan augurken en daarom, moet niet te vroeg worden gezaaid. Als zaaitjjd kan het beste half mei worden aangehouden. Per beteelde roe heeft men ongeveer 2% gram zaad nodig. AFSTANDEN Als rijenafstand dient men 2 meter aan te hou den en 2.25 meter voor de sterkgroeiende rassen. In de rijen kan een afstand van 40 cm worden aangehouden en op zeer goede grond 50 cm. In een kuiltje dienen 5 tot 6 zaden te worden gelegd. Het is ook mogelijk met een zaaimachientje op rijen te zaaien en dan uitdunnen op 15 cm. VERPLEGING De ranken van augurken moeten steeds voor zichtig worden uitgelegd. Verder kunnen we hier van zeggen dat de ranken niet ingetopt moeten worden. Bij het bestrijden van het onkruid moet tussen de rijen geen diepe grondbewerking uitge voerd worden. Chemische onkruidbestrijding is tijdens de teelt niet mogelijk. ZIEKTEBESTRIJDING Het zaad dient behandeld te worden met TMTD 50 poeder. Per kilo zaad dient men hiervan 5 gram te gebruiken. Door goed schudden moet het met het zaad worden vermengd. In de natte zomers zal men enkele keren moeten spuiten met Maneb en in droge zomers dikwijls met Karathane. De augurk is zeer vatbaar voor virusziekten. Hiertegen kan niet worden gespoten. RASSENKEUZE Ten aanzien van de rassenkeuze kan worden opgemerkt dat Guntruud een nieuw ras is dat sterk is tegen ziekten doch wat laat met de oogst. Het geeft grove vruchten. De groeikracht is zeer groot. Dit ras geeft een hoge kilo-opbrengst. In Limburg bestaat 75 van de augurken uit dit ras. Een ander ras is Baarlosé Nietplekker (ras Tereken). Deze is fijner van vrucht en vroeger maar gevoe liger voor mozaïek. In een nieuw teeltgebied zal men dit ras nog kunnen telen, maar in de oude centra is dat niet meer mogelijk. OPBRENGST De kilo-opbrengst van augurken kan zeer grote verschillen te zien geven. Het weer speelt daarbij een grote rol en ook is de wijze waarop wordt ge plukt van grote betekenis. Op Tholen kwam men de laatste jaren gemid deld per roe aan 12 kg A-B- en 5 kg C-D-kwaliteit, wat toen een opbrengst gaf van 8,05 per roe. Het vorig jaar was het, zoals gezegd, een slecht augurkenjaar en toen werd door de telers die via de veiling Kapelle hadden gecontracteerd een ge middelde opbrengst behaald van 17% kg per roe en een gemiddeld bedrag van 7,38 per roe. Telers die de uiterste zorg aan de pluk hadden besteed kwamen uiteraard heel wat hoger dan dit gemid delde. Het is erg moeilijk om het aantal arbeids uren aan te geven, dat deze teelt vraagt. Globaal wordt aangenomen dat er voor de teelt (zaaien, schoffelen, ranken uitleggen enz.) ongeveer 3 uur per are nodig zijn en voor de pluk 15 uur per are. De pluktijd valt onder normale omstandig heden voor 70 in augustus. BESCHUTTING Tenslotte willen we er op wijzen dat het van zeer groot belang is te zorgen voor een goede be schutting. Hiertoe dient begin maart op het land waar de augurken moeten komen rijtjes haver, ras Abed Minor te worden uitgezaaid. Ook is het mogelijk hiervoor zomertarwe ras Koga te gebrui ken. Deze moet op dezelfde afstand gezaaid wor den als waarop men de augurken wil gaan telen. Tussen deze rijen haver of tarwe staan straks de augurken beschut en dat hebben' ze nodig. De richting van de rijen dient bij voorkeur noord-zuid te zijn. De augurk is dan beschut tegen de westen wind. (Vervolg van vorige pagina.) WAT de plantafstand betreft, deze zouden voor ons zijn: Cox's en James Grieve 4%3 meter. De overige rassen 42,75 meter. Wel een nauwere afstand dan voorheen, althans voor de matige on derstam, maar dat betekent dat wij behoorlijk moeten snoeien om elke boom voldoende ruimte te geven. Dit houdt in dat we ook op latere leeftijd nog betrekkelijk jonge bomen hebben. Ook ver- gete men niet, dat het vrij eenvoudig is een te grote boom klein te maken. Een te kleine boom groot maken is een veel moeilijker probleem Willen wij nu beweren dat de biervoren ge noemde rassen, onderstam en plantafstanden de enige juiste zijn? Niets is minder waar Het is onmogelijk „algemene" voor elke streek geldende adviezen te geven. Dit om misverstand te voor komen. Het vorenstaande is slechts bedoeld als „richtlijnen" die bij de te maken plannen in over weging genomen kunnen worden. WANNEER we deze week in het bijzonder stilstaan bij de teelt van augurken, is dat omdat we er van overtuigd zjjn, dat dit een gewas ïs dat zich leent om geteeld te worden op het kleinere bedrijf waar de onder nemer zoekt naar produkten, die een intensivering van de bedrijfsvoering- betekenen. Met nadruk willen we stellen, dat men geen augurken moet gaan telen wanneer men moeilijkheden verwacht ten aanzien van de arbeidsvoorzie ning. Zoals in bijgaand artikel ook wordt gezegd, is het een zeer arbeids intensieve teelt. Het is met name de pluk, die veel arbeidsuren vraagt. Nu hoort men wel de opmerking, dat het wel meevalt wanneer men de augur ken maar groot laat worden, maar nog altijd is het toch zó, dat men de meeste augurken plukt wanneer men er tijdig bij is. Een bekend gezegde is, dat men augurken aan de plant moet plukken en daar schuilt een grote kern van waarheid in. Het vorig jaar hoorden we van beginners met de augurkenteelt nogal eens dat er zoveel loze bloemen waren, bloemen dus die geen vrucht gaven. Dat is enkel het gevolg van het niet tijdig plukken van de grotere vruchten. Hoe groter de vruchten worden, hoe sneller de bloe men verdrogen. We hopen, wanneer de pluk van augurken urgent wordt, hierop nog terug te komen. Het leek, ons echter goed dit nu reeds onder de aandacht te brengen. HET is moeilijk om aan te geven hoe hoog de kostprijs van augurken ligt. We hebben hierover nog niet eerder een berekening gezien. Op grond van ervaringen van augurkenkwekers menen we te mogen zeggen, dat de teelt goed rendabel is bij prijzen van ongeveer 90 cent per kg voor de fijnere sorteringen en 30 cent per kg voor de grovere maten. Veel hangt ech ter af van de weersomstandigheden en daarnaast, zoals werd opgemerkt, van de pluk. Verschillende Zeeuwse veilingen hebben dit jaar een contract voor augurken afgesloten. Wanneer men nog wat voelt voor deze teelt verdient het aanbeveling zich met de veiling in verbinding te stellen. Wellicht is het nog mogelijk zich aan te sluiten bij het afgesloten contract en mocht uw veiling hiertoe niet zijn overgegaan, dan zal de direktie altijd haar bemidde ling willen verlenen om het bij een contract van een andere veiling onder te brengen. Wc herhalen echter dat Tj niet te lichtvaardig: moet denken- over de pluk van dit gewas. Het geeft u handen vol werk. Wanneer U echter verzekerd bent van plukkers of pluksters, hetzij van het gezin of van derden, dan is het een teelt die de aandacht verdient.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 12