Beproevenswaardige savooiekoolselecties VROEGE GROENE SAVOOIEKOOL ZATERDAG 3 FEBRUARI 19 6 3 J1V7 door A. KRAAI Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen te Wageningen SAVOOIEKOOL neemt in bet sortiment van onze groentegewassen nog altijd een behoorlijke, plaats in; de hiermee be- teelde oppervlakte bedraagt jaarlijks J 000 1200 ha. Wij kunnen bij de savooiekool onderscheid maken tussen gele en groene rassen, verder is ze nog te verdelen in vroege-, herfst-, win ter- en bewaarrassen. Van de gele wordt in hoofdzaak de bewaargele geteeld, van de groene (hoofdzakelijk) de herfst- en winter gewassen. De teelt van gele savooiekool is in de laat ste jaren aanzienlijk ingekrompen, de veiling- aanvoer bedroeg in 1951-1952 12700 ton en daalde tot 5200 ton in 1960-1961. Bij de groene savooie is de aanvoer veel constanter, hiervan werd in 1951-1952 5800 ton aange voerd en in 1960-1961 5400 ton; in een enkel jaar lag dit wat hoger. AFZET. De savooiekool wordt voor het grootste deel in ons eigen land geconsumeerd. Het percentage van de binnenlandse consumptie schommelt tussen de 45 en 70 van de oogst; de export varieert van 10 tot 50 CZ terwijl de industrie 0.54 verwerkt. In sommige jaren draait er bovendien een tamelijk grote hoeveelheid door, bij de gele savooie ligt dit tussen de 2 en 21 bij de groene bedraagt dit niet meer dan 13 van de oogst. PROEVEN. Het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen heeft in 1960-1961 voor de tweede keer praktijkproeven met dit gewas genomen om een beter inzicht te verkrijgen over de in Nederland geteelde selecties van savooiekool. De proeven zijn op verschillende grondsoorten genomen, namelijk op zand, zavel, lichte klei en zware klei, resp. te Wageningen en Breda, Sint Pancras en Venhuizen, Rijswijk en Numansdorp en te Eist- De proeven zijn over het algemeen goed geslaagd, zodat een betrouwbare indruk werd verkregen. BEOORDELINGEN. De Vroege Groene werd slechts één jaar beproefd en totaal zes maal beoordeeld, waarna direct de uitslag bekend werd gemaakt. Vroege Groene Spitse. De Herfstgroene zijn twee jaar beproefd en 12 tot 19 keer beoordeeld. De beoordelingscommissie bestond uit tuinders, die speciaal de gebruikswaarde beoordeelden, verder uit vertegenwoordigers van de selectiebedrijven, van de verwerkende industrie, van de tuinbouwvoorlichtingsdienst van de N. A. K.-G. en van het I. V. T. Herfstgroene type Novum. Hiervan waren vier selecties ingezonden, n.l. één Adventtype (Algro), één Zeer Vroege Groene (Fitis) en twee Vroege Groene Spitse. Advent. Dit ras is speciaal geschikt om als jonge plant buiten te overwinter Hammer. ren. Het wordt in augustus gezaaid, voor de winter op een wachtbed geplant en na de winter op de bestemde plaats uitgeplant. Ook wordt het wel meteen in de herfst op de bestemde plaats uitgeplant. Het is tamelijk winterhard en schiet in het voorjaar niet door, zodat het vroeg in de zomer een oogstbaro kool levert. De plant heeft vrij lange bladstelen, weinig buitenblad met een donker- en grijsgroene kleur. Het blad is weinig en grof gebobbeld. De kool is rond tot iets hoogrond, zeer weinig gebobbeld met een groen-geelgroene kleur. De kool barst snel. Het gewicht varieert van 0,5 tot 1,5 kg. Zeer Vroege Groene. Wordt in september als weeuwenplant of in februari als vrijsterplant gezaaid. In deze teelt is dit ras vroeger oogstrijp dan de andere rassen die in de proeven waren opgenomen. De plant heeft zeer weinig omblad, is weinig en grof gebobbeld en heeft een groene kleur. De kool is stompspits tot rond, is zeer weinig gebobbeld en heeft een geelgroene tot lichtgroene kleur. De kool barst snel. Het gewicht is 0.751.0 kg. Van de beide bovengenoemde rassen is de kool minder aantrekkelijk, doch ze zijn verdienstelijk om hun vroegheid. Vroege Groene Spitse. Een ras dat iets later is dan de vorige. Het heeft een mooiere en zwaardere kool. De plant heeft weinig grijsgroen omblad en is weinig en vrij grof gebobbeld. Het heeft een stompspitse, groengele kool, die weinig gebobbeld is. Het gewicht ligt tussen de 1.0 en 1.5 kg. (Zie verder volgende pagina.). Donkere Herfstgroene.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9