Er zit muziek in de Zeeuwse tuinbouw Winterbespuiting frambozen Perspectieven voor de meloenenteelt DINGEN VAN DE WEEK 114 ZEEUWS LANDSOUWBLAD IJITERAARD is het ons niet mogelijk hier uitvoerige verslagen op U te nemen van de gehouden inleidingen op de groenteteeltdag in Middelburg. We zouden echter te kort doen aan de waarde van deze dag- wanneer we geen aandacht schonken aan hetgeen de heer M. Wattel, hoofdassistent A van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst te Goes, tot de aanwezige tuinders heeft gezegd. Hij gaf een toekomstvisie, wijd van perspectief, waaraan zonder twijfel nog heel wat woorden gewijd zullen worden bij verschillende gelegenheden. De heer Wattel durfde daar namelijk vrij revolutionaire meningen te verkondigen, zeker in deze kring van veel oudere, dikwijls in het vak ver grijsde tuinders. Hij voerde namelijk een vurig pleidooi voor een eens gezinde samenwerking tussen de tuinder en de landbouwer om samen te streven naar een beter tuinbouwklimaat in Zeeland. Hij zei daar met grote nadruk dat de Zeeuwse landbouw er voor moet zorgen dat er vers bloed komt in de Zeeuwse tuindersstand en stelde daarbij de fruitteelt ten voorbeeld, waar de grote ontwikkeling mede is uitgegaan van de akkerbouwer welke zich hiervoor ging interesseren. De heer Wattel wees ook op do veranderingen die er in Zeeland zijn. Vooral in de zomermaanden is er weinig meer ovérgèbleven van het ge krijs der meeuwen dat eens verstierf aan het eenzaam strand. Op het ogenblik zijn er drie groepen van tuinders öf ménsen die daar voor interesse hebben. Dat;zijn: In de eerste plaats de veteranen in het vak, de echte beroepstuinders. Deze groep is in beweging van vollegrondsteelten naar kasteelten, soms zelfs naar verwarmde teelten. De tweede groep omvat de meeste mensen. Dat zijn degenen die een klein gemengd bedrijf hebben. Hier leeft de zaak van de tuinbouw zeer sterk. itDe derde groep zijn de akkerbouwers die ook wel bepaalde tuinbouw- produkten willen telen. Het zijn deze drie groepen welke eensgezind een vaste koers dienen te volgen en we hebben in Middelburg wel begrepen 4- dat dit nog niet zo eenvoudig zal liggen, omdat de tuinder de boer altijd min of meer heeft gezien als de marktbeder- ver. Niettemin heeft de heer Wattel duidelijk gesteld dat deze groepen elkaar dienen te vinden in de Zeeuwse tuin- bouw van de toekomst. TEN aanzien van de afzetmogelijkheden in de toekomst was de heer Wattel niet pessimis tisch gestemd, al heeft hij later wel gezegd dat uiteindelijk het risico altijd voor de ondernemer zal blijven. Die is daar overigens wel aan ge wend wanneer hij althans wat langer in het vak mee gaat. Hij vroeg ook om niet te nederig te denken van de mogelijkheden van Zeeland als groenteteeltland. Vele gronden in deze provincie zijn hiervoor zeer geschikt. Het klimaat is voor treffelijk. De arbeidsvoorziening ligt nog niet zo verkeerd. De financiering behoeft zeker, wanneer straks het Waarborginstituut er is, geen probleem meer te vormen. We kunnen niet de teeltadviezen voor de ver schillende delen van Zeeland, welke werden ge geven, hier opnemen. Voor Tholen noemde spreker de vroege aard appelen, die ook werkelijk vroeg moeten zijn. Voor Zeeuws-Vlaanderen zag hij met name voor Koewacht en Eede en omgeving perspectief in asperges. Verder werd gewezen op de mogelijkheden van gladiolen, uien, plantuien, wijnpeen, winterbloem- kool enz. ENKELE weken geleden hebben wij in deze ru- briek een artikel opgenomen over de teelt van aardbeien in kistjes zoals deze op het ogen blik wordt uitgeoefend in verschillende kassen op Zuid-Beveland. De oogst van deze aardbeien valt in de maand mei. Dat wil dan zeggen dat zeker op 1 juni de aardbeien geruimd zijn en het glas dus beschik baar komt voor andere produkten. De vraag welke produkten men dan zal telen is in haar algemeenheid niet zo gemakkelijk te beantwoor den. Niettemin zal de eigenaar van een kas zich hiermede moeten bezig houden want het bouwen van een kas kost veel geld en het is niet verant woord deze na de aardbeien verder onbenut te laten. Zoals bij de gehele bedrijfsvoering in de tuin bouw zal zeker ook de tuinder welke glas op zijn bedrijf heeft, terdege dienen na te gaan wat voor hem het meest geschikt is. Hij zal een teeltplan op moeten stellen en duidelijk-"weten wat hij wil. Na de aardbeien komen drie produkten in aan merking om in de kassen geteeld te worden. Dat zijn meloenen, komkommers en tomaten. Het hangt van de verdere plannen af welke vruchten men zal kiezen. Er zijn namelijk verschillende tuinders welke in het najaar ook nog graag een gewas andijvie willen oogsten. Dat is mogelijk, maar dan zullen zij geen tomaten of komkom mers kunnen planten na de aardbeien want deze produkten kunnen tot diep in het najaar worden geplukt en men heeft de kas dan niet tijdig leeg om er nog andijvie in te planten die dan ook weer geruimd moet zijn omstreeks half december wanneer de aardbeien er in moeten. We noteerden op de Middelburgse groentedag nog enkele opmerkingen van Ir. Van Hennik, die o.m. zeide van mening te zijn dat de toekomst van de Zeeuwse tuinbouw alleen verzekerd is wanneer deze tot verdere uitbreiding en ontwikkeling komt. Ga voor het afsluiten van een contract altijd eerst naar je veiling, was een ander advies. Het arbeidsvraagstuk wordt moeilijk, moest ir. Van Hennik bekennen. Belangrijk is ech ter dat Zeeland een provincie wordt waar mensen wonen. Daarom zou het voor de ar beidsvoorziening in de tuinbouw zelfs belang rijk kunnen zijn indien er meer industrie in onze provincie kwam, want industrie betekent ook meer mensen. Het is vooral de voorlichting welke mij veel zorg geeft, verzuchtte ir. Van Hennik. Er wordt zoveel naar gevraagd, maar we kunnen deze te weinig geven. Een advies was daarom, om streeksgewijs onderlinge studieclubs te vormen. PEN zeer geschikt gewas om geteeld te wor- den na de aardbeien is de meloen. Dat heeft een betrekkelijk korte oogstperiode zodat er nog tijd genoeg overblijft om na de oogst een gewas andijvie in de kas te telen. Hierbij wordt het dus mogelijk in één jaar vier teelten in een kas uit te oefenen. Omstreeks half december worden de aardbeien (in kistjes of op de grond) er in ge bracht. De oogst hiervan valt in de maand mei, dus we mogen wel aannemen dat in juni de kas leeg is. Dan kunnen direct de meloenen er in en in augustus-september kan de andijvie worden uitgeplant. Hiermede wordt wel aangetoond dat er grote mogelijkheden tot intensivering van de bedrijfsvoering schuilen in het telen van aard beien en groenten onder glas. Op een bijeenkomst van glastuinders, waar over deze dingen werd gesproken, werd laatst ook .de opmerking gemaakt dat eveneens erg be langrijk is dat de meloen een produkt is dat wordt verkocht door de fruithandel. In de zomermaan den worden de Zeeuwse veilingen bezocht door IN dit weekoverzicht willen wij deze keer uw aandacht vestigen op de komende tuinbouw- dagen Aan de afdeling Tuinbouw van het KNXC, Deze zullen worden gehouden van 68 februari a.s. op de Volkshogeschool te Bergen (N. H.). De bedoeling van deze tuinbouwdagen is dat de bedrijfsgenoten in deze tak, zowel de man als de vrouw, zich eens enkele dagen losmaken uit hun dagelijkse sleur om in een kleinere kring onder elkaar de problemen van elke dag van gezin en bedrijf te bespreken en van gedachten te wisselen. De tijden veranderen en in deze tijd gebeurt dat wel zeer snel. Onze zorgen en moeilijkheden zijn er niet minder om geworden, temeer ook omdat ze in deze eeuw als het ware in een versneld tempo op ons af komen. De grote veranderingen welke er plaats vinden in de strijd om het bestaan, staan niet los van onszelf en ons gezin. Al te dikwijls zijn we zozeer in beslag genomen door de techni sche revoluties in ons bedrijf, dat we er geen oog voor hebben dat dit ook langs ons gezin heen gaat. Daarom zijn ook de dames uitgenodigd voor deze tuinbouwdagen zodat de mogelijkheid er in zit dal het min of meer een familiebijeenkomst wordt waarop niêii als vrienden bij elkaar is en onge dwongen van hart tot hart kan spreken. Hel programma is dan ook in di<> geest samen gesteld. Verschillende bekende sprekers zullen vragen inzake gezin en bedryf inleiden als uit gangspunt voor gesprekken over die onderwerpen. Het were ld-voedsel vraagal uk zal worden inge leid door een spreker van de Ned. Organisatie voor internationale bijstand. Nu de wereld voor ons open ligt en we gecon fronteerd worden met de. ondervoeding en de hon ger van miljoenen onzer medemensen, is het zeker ook een zeer aktueel vraagstuk dat we niet naast ons kunnen neerleggen. Verder zal er een bezoek worden gebracht aan de ateliers van enkele kun stenaars. Deze bijeenkomst mei zijn zeer aantrek kelijk programma zal zeker slagen mits er ook voldoende deelname is. Daarom willen wij in deze tuinbouwrubriek u gaarne opwekken er been te gaan. Wie dat een keer heeft gedaan zal zeker tot de conclusie ko men dat het waardevolle dagen zijn die om her haling vragen. Ook in deze zouden er meer jonge ren onder ons moeten zijn die deze bijeenkomst gaan bijwonen. Vooral voor hen is het van bijzon der grote betekenis op een dergelijke wijze bepaald te worden bij enkele aktuele vraagstukken van deze tjjd. In de loop der jaren vallen onder de getrouwe deelnemers helaas de ouderen langzaamaan weg. Dit komt mede omdat men bij het ouder worden tegen de reis opziet en zich soms ook moet tevre den stellen met wat minder comfort dan men thuis gewend is. Ruimschoots wordt dit echter vergoed door de gezelligheid welke een dergelijke bijeen komst met zich meebrengt. De kosten liggen nog op een vooroorlogs peil namelijk 15,per per soon. Daarvoor ontvangt men dan o-m. warme maaltijden, ontbijt, koffie en thee. Zeeland is op dergelijke tuinbouwdagen altijd slecht' vertegenwoordigd. We vinden dat jammer want juist uit onze provincie zouden velen aanwe zig dienen te zijn. We hopen dan ook dat de Zeeu wen deze keer eens geen slecht figuur zullen slaan in Bergen. Mocht u nog nadere inlichtingen wen sen dan kunt u zich altijd richten tot de afdeling Tuinbouw van de ZLM, Landbouwhuis, Goes. Tot de volgende week. fruithandelaren uit alle delen van het land en die nemen de goede meloenen graag mee. De af zet behoeft dus ook bij een aanbod dat nog niet zo ruim is, geen moeiijkheden op te leveren, iets wat bij andere tuinbouwprodukten wel het geval zal zijn omdat hiervoor meestal een eigen markt opgebouwd moet worden. Verder is ook een belangrijk punt dat de me loenen veel minder arbeidsuren in de oogsttijd vragen dan de tomaat. Er is dus veel voor te zeg gen om bij het opstellen van een teeltplan voor de kas of het warenhuis zeker niet voorbij te gaan aan de meloenenteelt, waarmede enkele Zeeuwse tuinders het afgelopen jaar een veelbe lovend begin hebben gemaakt. We hopen op de specifieke teelteisen te zijner tijd in een afzonderlijk artikel nog eens terug te komen. Voor deze week willen we volstaan met het wijzen op de mogelijkheden welke de meloe nenteelt biedt. Het produkt past prachtig in het bedrijfsschema, het vraagt niet bijzonder ve§l werk en de laatste jaren is er een goede markt voor, terwijl de afzet in Zeeland geen moeilijk heden behoeft te geven. JO LKE frambozenk weker weetdat het van zeer groot belang is zijn frambozen in de winter te bespuiten met VBC (vruchtboomcarbolineum). Hiermede wordt de rode worm en de frambozecicade bestreden terwijl ook de bladluiseieren worden gedood. Toch hebben we het idee, dat ondanks het feit dat deze bestrijding van grote betekenis is, verschillende kwekers deze noodzakelijke cultuurzorg nog niet hebben uitgevoerd. We zouden hen het dringend advies willen geven om dit alsnog op korte termijn in orde te brengen. Hiermede mag evenwel niet te lang meer worden gewacht, want de termijn waarin VBC verspoten mag worden behoort weldra weer tot het verleden. Dit bestrijdingsmiddel mag enkel worden aangewend bij niet vriezend, snel drogend weer. De planten moeten na het spuiten nog voldoende gelegenheid krijgen om op te drogen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 6