BOERENjEUGD *Jp|r Een ellendige situatie LJG onder redahtie van G. VAN VLIET ZIJ RIJKER, WIJ ARMER Je kunt'geen toeschouwer zijn en met je handen in je zak gaan staan kijken. Doe wat je kunt Koop zakgeldkaarten, voer een olièbollenaktie, houdt koliekten, geef een gezellige avond ten bate van 10 x 10, of iets dergelijks. Doe in elk geval wat, neem zelf het initiatief omdat je jezelf verantwoordelijk weet. KOUDEKERKE L. J. G.-Z. P. M. L. J. G. EN Z. P. M. STREEK ZUID-BEVELAND DENKT AAN DE Algemene Vergadering van de L. J. G. vanmiddag te MIDDELBURG JONGEREN AKT1V1TE1TEN L. J. G. ZOUTELANDE STREEK THOLEN L. J. G. 128 ZEEUWS LANDBOUWBLAD OVER de anti-honger-aktie hebben wij de vorige week al het één en ander gezegd. Het feit echter dat dit naar ons gevoel te weinig is geweest, brengt ons ertoe nog eens op deze aktie terug te Komen. Het is ongetwijfeld duidelijk dat de aktie groots is opgezet, en je moet ook gemerkt hebben dat „10 x 10" op een spektaculaire wijze wordt uitgevoerd. Lees maar welke enorme resultaten zowel op landelijk, als provinciaal en plaatselijk, terrein geboekt worden. Denk niet dat dit alles uit de lucht komt vallen of dat het zomaar gaat. Nee, deze resultaten zijn te danken aan dat deel van de Nederlandse jeugd dat zich weet in te zetten voor deze anti-honger-aktie. Dat deel dat zich nog op kan winden over de ontstellende ellende die in het grootste deel van het zuidelijk halfrond van onze wereld wordt gele den. Dat deel dat warm loopt voor het mooie doel van deze konkretp aktiviteit. we willen ons eigen steentje bijdragen... en niet zo'n kleintje ook. Wij realiseren ons in welke omstandigheden de jongeren in Zuid-Amerika, Afrika en Azië moeten leven. We bedenken wat het betekent geen toe komst, geen uitzicht, geen perspektief te hebben, terwijl je nog aan het begin van het leven staat. Natuurlijk, eigenlijk kunnen we ons niet eens voorstellen wat zonder deze punten de waarde van het leven moet zijn. Wij mogen deze jongeren, die toch zo heel dicht bij ons wonen, een toekomst geven. We willen proberen de honger naar voed sel, gezondheid en praktische kennis op te heffen. Vooral van de jongeren mag dus verwacht worden dat zij zich voor de aktie inzetten, dat zij hun schouders zetten om vrachten stenen tot het welslagen van de aktie bij te dragen. Want in wezen is de aktie een aktie van jongeren voor de jonge ren. Wij willen zelf armer worden om deze mensen rijker te kunnen maken de praktische mèêf uitvoering h" m'l^i ffclmiifflli éMot deel van de tropische fL dorpshuishouding in Zuid- Afrika is de „particuliere keu- J kenhof". Dit zijn dus moes- P li* tuinen, zoals wij in Europa 'HHHnfe voor enkele eeuwen praktisch bij elk huis aantroffen. De jêÊ^Ê^ÊSIÊÊÊÊÊÊBÊK^^^»^ moestuin was het stukje grond, waaraan de huisvrouw, zonder tussenkomst van de handel, het waardevolle voedsel voor haar gezin kon halen. Hierdoor vorm de de moestuin de bron van de noodzakelijke vitaminen, plantaardige eiwitten, mineralen enz. Het doel van de aktie 10 x 10 is met de opbrengst in Afrika moestuinen aan te leggen- Moestuinen met meer gewassen. In die tuinen rondom het huis zal dan elke dag iets te plukken zijn. Zo krijgt men kwalitatief een betere voeding. Wij weten maar al te goed dat zowel eiwittekorten als gebrek aan vitaminen en mineralen, allerlei gebreksverschijnselen kunnen veroorzaken. Niet te peilen is hoeveel menselijk leed hierdoor ontstaat. |\E Nederlandse jeugd voert -dus een aktie om geld bijeen te brengen voor cfe aanleg van moes iktuinen, met name in Dahomey. Dit projekt zal door Nederlandse deskundigen, in samenwerking met de Novib en de Wereldvoedselorganisatie (FAO) worden uitgevoerd. Nederland beschikt immers over veel ervaring (Indonesië en Nieuw-Guinea) in tropische voedingsleer: hoofd- en bijvoeding, menu- onderzoek, gewassen-analyse enz. Nederland beschikt over de basiskennis van materiaal en cultuur, omstandigheden, die het mogelijk maken te overzien welke gewassen in bepaalde landen snel tot verbetering van de voeding kunnen leiden. Dit projekt zal dus direkt kunnen leiden tot verhoging van de produktiviteit en de welvaart, als tot het verbeteren van de gezondheidstoestand. De voorlichting over keuze en bereiding van voedingsmiddelen zal echter gepaard kunnen gaan met hygiënische wen ken en adviezen voor de verzorging van de huishouding. een konkrete zaak UIT het voorgaande zal je duidelijk zijn dat de Nederlandse Jeugd een eigen taak, een eigen projekt gekregen heeft. Het zal van ons afhangen hoe spoedig de ellendige situatie in West-Afrika en met name in Dahomey verbeterd zal kunnen worden. Het gaat hierbij niet alleen om het geven van een zakje tarwe of iets dergelijks. De bedoeling is dat onze eigen deskundigen de bevolking daar helpen om het eigen-voedsel-probleem op te lossen. Dit alles zal tevens betekenen een strijd »tegen ziekte en kindersterfte. Hier ligt voor ons als jongeren een konkrete en duidelijke taak met een duidelijk doel. Dit ten volle bewust zijn zal betekenen dat ons geen moment rust beschoren zal zijn als deze mensen niet geholpen zijn. Als wij tegenstander zijn van rassendiscriminatie dan is het niet zonder meer genoeg dat wij dat zeggen, maar dan zullen wij daaraan wat moeten doen. G- VAN VLIET. DE L. J. G. en Z. P. M. afdelingen Koudekerke orga niseren op zaterdag 10 febr. a.s. haar jaarlijkse ontspanningsavond. Op deze avond treedt de toneel club op met het kluchtig toneelspel door Hans Keuls. Regie L. Sloos. Grime Iz. Lorier. Muzikale omlijsting „The Ricardo's", bestaande uit vijf personen. Aan vang half acht. Kaartenverkoop aan de zaal van hotel „Walcheren", van 2 tot 3 uur en des avonds aan de ingang. Donateurs hebben reduktie. Mist u deze topavond niet! DE L. J. G. afdeling Koudekerke houdt een gecom bineerde avond op 16 febr. a.s. in hotel „Walche ren" in samenwerking met de Z. L. M. Aanvang half acht. Op deze avond zal een bekend planoloog in Zee land, n.l. dr. C. de Galan uit Middelburg voor u spre ken over het onderwerp: „Zijn er nog problemen in de Zeeuwse landbouw?" Wij verwachten alle leden, zowel van Z. L. M, als L. J. G. op deze leerzame avond. DE Streek Zuid-Beveland houdt een dansavond in „De Caisson" te Kapelle-Biezelinge, op zaterdag 10 febr. a.s. Aanvang 8 uur li.m. De muziek wordt verzorgd door de „Goodwill Partners". Alle L. J. G.- en Z. P. M.-leden zijn van harte welkom! warm lopen DAT lijkt gek. Trouwens dat doe je niet zomaar. Zou je je in zo'n situatie eigenlijk wel lekker voelen? Wij dachten van wel- Alleen... je moet weten waarvoor je warm loopt. Daarom moet vooral dat nader uiteengezet worden. Dus even een situa tieschets. Afrika is het wereld deel waarom het in de 10 x 10 aktie gaat. Slechts een opper vlakkige bestudering van Afrika zal reeds de indruk geven dat hier veel minder gewassen groeien dan bijvoor beeld in het verre oosten. Waarom dat zo is kan gemak kelijk beantwoord worden want gewassen zijn in dit land nooit ingevoerd. Althans, de gewassen die in de 16e en 17e eeuw door de zeelui ingevoerd zijn, werden slechts uit eigen handelsbelangen ingevoerd. Overigens, dit gelukt ook slechts ten dele, want als er een schip aankwam, vluchtten de bewoners het binnenland in. Er was dus geen enkel contact dus ook niemand die om plantjes, stekjes of knol letjes kwam vragen. VERGADERING van de L. J. G. afd. Zoutelande op woensdag 7 februari a.s. in Middendorp te Zoutelande. Aanvang 7.45 uur. De heer W. Janse van de R. L. V. D. zal spreken over het onderwerp: „Stalinrichting en openloopstal". Deze lezing zal verduidelijkt worden met dia's. Hartelijk welkom zijn alle belangstellende jongeren uit de omgeving en de plaatselijke Z. L. M.-leden. DE jaarlijkse uitvoering van het L. J. G.-orkest Tho- len vindt plaats op woensdag 7 febr. a.s. in „Het Holland Huis" te Scherpenisse. Aanvang half acht. Belangstellenden zijn welkom. Ook ditmaal kunt u rekenen op een zeer gevarieerd programma. Er wordt o.a. het toneelstuk „Hoe laat is het?" opgevoerd. Om deze dwaze klucht zult u lachen van het begin tot het einde. Er wordt op deze avond veel gezongen en muziek gemaakt. Na afloop dansen,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 20