De laatste Zeeuwse keuringen VOORSTEL INZAKE STEUN VOOR DE AARDAPPELTEELT IN WEST-DUITSLAND TOESLAG VLASTEELT 1962 IN BELGIE IJZENDIJKE GOES TONDER op de huidige heng sten stapel ook maar iets af te willen dingen, zal het, het aanwezige merrieniateriaal in aanmerking genomen, voor de hengslenhouderij meer dan ooit geboden zijn, de handen ineen te slaan. Door combinatie, volledige gezamenlijke exploitatie of anderszins, om met be hulp van een werkelijke „tophcngst" te bewaren, wat jarenlange fokkerskunde heeft tot stand ge bracht. Slechts door gezamenlyk overleg kan dit o.i. ook economisch verwezenlijkt worden. De basis hiervoor Ls nog steeds aanwezig. ONS verder beperkend tot de voornaamste prijs winnaars, zagen we bij de MERRIE VEULENS op kop: la pr. kl. m.: Gazelle d'Amice 221872 d. Bombardier de la Vieille Cour K. 2379 van A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. Typisch en hard gelijnd, best gespierd en met voldoende kootvering. la pr. gr. m.: Boa 221528 d. Gaillard de Biévène K. 2557 van Stallen De Dobbelaere te IJzendijke. Rondom goed gelijnd en met voldoende expressief been- werk. Bij de HENGSTVEULENS was er weinig van uitblinkende klasse. Ie pr. kl. m.: Bernard 223436 d. Gaillard van Stallen De Dobbelaere. Goed soort, wat nauw in 't kruis nog, voldoende mach tig en met vlotte gangen, la pr. gr. m.: Gaillard van Sluis d. Gaillard van A. J. Catseman, Biervliet en A. Wemaer te Sluis. Goed gelijnd en even „aan de maat.'1 Behoorlijk voorbeen. 1%-JARIGE HENGSTEN. Ie pr. kl. m.: Mare van Sluis 218620 d. Bombardier van A. Wemaer te Sluis en A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. Nog wat ingesnoerd onder de sprong, maar goed vier kant en met vlotte draf. la pr. gr. m.: Luc van Reigershoeve 219079 d. Frits van Reigershoeve K. 2508 van G. E. de Badts te Sehoondijke. Uit de destijds bekende Monna van Montain, als veulen reeds opvallend, zowel door zijn formaat als door zijn bepaald niet flatterende kleur en aftekeningen. Zwaar en massaal met even flauwe bovenljjn, wat rond en gesloten in 't kruis, opvallende diepte en ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 De toporganisatie van de producenten, de han del en de consumenten van aardappelen „die Deutsche Kartoffelunion" heeft aan het Bonds- ministerie van Landbouw een voorstel gezonden, waarbij men uit het Groene Plan een bedrag van DM 7,3 miljoen ter beschikking wil laten stellen voor de teelt van aardappelen. DM 3,8 miljoen zou moeten worden bcsteecf voor de bevordering van de teelt van zetmeelrijke aardappelen en voor de verwerking van aardap pelvakken (ca. 20.000 ton), DM 2 miljoen voor het bouwen van pootaardappelbewaarplaatsen en DM 1 miljoen voor afzetpropaganda. Voorts zou nog een bedrag van DM 14 miljoen moeten worden aangewend voor bewaring, sor tering en kwaliteitscontrole van groenten, fruit en aardappelen. Volgens de deskundigen is bij de huidige marktverhoudingen een premie voor de Duitse aardappelmeelfabrieken van DM 0,10 per kg zetmeel zelfs nog te weinig om een behoor lijke prijs aan de producenten te kunnen uitbe talen. 0P het in 1962 in België te verbouwen vlas zal een toeslag per ha worden uitbetaald welke waarschijnlijk Bfrs. 2.000 (ƒ146) zal bedragen. Met het oog hierop heeft de Belgische regering- een amendement ingediend op de ontwerp-begro- ting 1962 van het ministerie van Landbouw in zake een toeslag aan de vlasteelt van Bfrs. 30 min. (ƒ2,1 min.) te storten in het Landbouw fonds. Uit de eigen middelen van het Landbouwfonds zal eveneens. Bfrs. 30 min (ƒ2,1 min.) ter be schikking worden gesteld, zodat het totale bedrag Bfrs. 60 min (ƒ4,2 min.) beloopt, hetgeen zou neerkomen op een toeslag van Bfrs. 2.000 per ha. Met deze toeslag worden de volgende doel einden nagestreefd: 1) De vlasteelt aantrekkelijker te mak: de teelt van voedergranen (waarvan de en door invoerheffingen worden besche 2) Het voor België in het kader van de interna tionale Confederatie voor Vlas en Hennep gewenste areaal van 30.000 ha te bereiken (2G.600 ha in 1961); 3) De Belgische vlastelers op voet van gelijk heid te brengen met de buitenlandse produ centen. Voor vlas van oogst 1961 was destijds eveneens een ha-toeslag aangevraagd van Bfrs. 2.000. De minister van Landbouw, had toen echter niet meer dan Bfrs. 1.250 (ƒ91) per ha (en uitsluitend uit de eigen middelen van het Landbouwfonds) ter beschikking gesteld. (Uit„Landbouwwereldnieuws".) Dit „laatste" dient uiteraard niet letterlijk te worden opgevat, want wij bedoelen hiermee slechts de sluiting van het Zeeuwse keuringsseizoen. Als alttjd wordt het slot gevormd door de keuringen van 18-maanders. De laatste jayen is het aantal van deze 1 Yz -jarige paarden in zoverre gedaald, dat in bepaalde fokdistricten, als b.v. West Zeeuws-Vlaanderen, niet meer uitsluitend 18-maanders worden ge keurd en het programma wordt opgevuld met veulens. Dit nu was ditmaal het geval te HET is niet zonder leedwezen, dat we moeten constateren dat in de plaats waar de 18-maan- derkeuringén zijn „geboren", tot grote bloei zijn gekomen en allerwege. navolging hebben gevon den, de fokkerij dusdanig aan omvang heeft in geboet, dat er met uitsluitend l1/^-jarige paarden geen volwaardige keuring meer valt te organiseren. Het geringe aantal veulens dat voor verdere opfok wordt aangehouden, vqrmag hierin nauwelijks eni ge verandering ten goede brengen. Sedert ook de animo tot de „speculatieve" opfok van jonge hengsten niet onaanzienlijk is gedaald, kan deze laatste categorie nog nauwelijks attrac tief worden genoemd. Het normale verschijnsel dus van een streek, die tot de sterkst gemechani seerde in den lande behoort. Tot de nationale top klasse behoren nog steeds de representanten uit de oude en goed doorgefokte merriestammen. Natuurlijk worden hierdoor de jongere generation nog een tijdlang gunstig beïnvloed. Het duidelijkst kwam dit nog tot uiting bij de VA-jarige merriën, waaronder we verscheide ne exemplaren van voor treffelijke kwaliteit zagen. Bij de jonge hengsten ont braken ditmaal de blikvan gers der hengstenkwekers, die voorheen zo menigmaal ook het allerbeste uit an dere fokdistricten, als b.v. Limburg, wegkochten om het op hun eigen keuring te presenteren. Later tot grote hoogte gestegen stamvaders als b.v. Nico van het Zwartewater K. 2343 kregen niet voldoen de kans in de dagen dat al les nog mogelijk was. Goe de verervers als Moustic van Urbain K. 2294 en la ter Successeur K. 2457, werden naar andere distric ten afgevoerd. Ook al om dat met de ingekrompen paardenstapël ook de fami lieteelt vlugger wordt be reikt. Nog is een uitsteken de kern vrouwelijk fokma- teriaal aanwezig en deze zal er ook altijd wel blij ven, ook al zal er misschien nog wel iets aan de me chanisatie ten offer vallen. machtig gespierd, behoorlijk acliterbeen, fel voor been en met goede vierkante draf. Werd later Kampioen. OPVALLEND goede kwaliteit in de kopgroepen der l>/2-JARIGE MERRIËN. la pr. kl. m.: Ger- da van Draaibrug 220005 d. Frits van Reigershoeve K. 2508 van A. J. Buijsse, Aardenburg. Best soort met stérke lijnen, goed gespierd, extra schouder, diepte en zeer vlotte draf. la pr. gr. m.: Liliane van Sehoondijke 217712 d. Bombardier van A. J. Verhage, Sehoondijke. Best soort met pracht schou der en mooie singelmaat, goed gespierd en bijzon der vlot. Het Kampioenschap was bij haar in goede han den, ook al stonden anderen daar vlak bij. Stal- groepen van Temmerman en De Badts werden resp. Ie en 2e, en Bombardier de Ia vieille Cour K. 2379 van A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat werd 1ste met afstammelingen. Het samenzijn na afloop was IJzendijks goed. KAMPIOEN 1961 1 »/2 -HENGSTEN IJZENDIJKE ALS centrale keuringsplaats voor de samenwerkende Bonden van Paardenfokkers boven de Schelde, valt het Goes nooit moeilijk een mooie keuring te organiseren. Het aantal inschrijvingen overtreft die van Axel en IJzendijke, wanneer men in aanmerking neemt, dat in Goes met uitsluitend 18-rnaan- ders kan worden volstaan. Ten opzichte van zijn collega's neemt Voorzitter Groenewege dan ook een bevoorrechte positie in. Dé regeling moet een dankbare taak zijn, waarvan hij zich dan ook tijdens er» na de keuring met grote flair kwijt. INTUSSEN valt het welslagen van deze keuring voor een belangrijk deel tc danken aan de inzen- ders uit Walcheren, die voor ea 50% van het aantal inzendingen zorgden. Hun kwalitatieve door braak naar de top vormt dan ook een evenredige beloning voor hun inspanningen. De Thoolse Stal len Brooijmans waren ditmaal de grootste inzenders. Ze namen een Kampioene mee terug en maakten dus niet voor niets de verre reis. Hoe dit allemaal tot. stand kwam, willen we U dan in het kort ver tellen. HENGSTEN. Slechts 2 in getal en qua type behorend tot de kl. of middenmaat. Aan het hoofd en daardoor tevens Kampioen: Carlo van 'tBroek 221008 cf. Carlo van Aardenhof K. 2496 van Iz. de Buck te Grijpskerke. Zwaar, diep en met beste schouderligging, fel gespierd, vrijwel correct voorbeen en beste draf. Soortig bovendien en niet een uitgesproken mannelijk voorkomen. Naar onze smaak de beste die we de afgelopen dagen zagen. VEEL goeds zagen we bij de MERRIËN, die vanwege hun aantal royaal in drie klassen konden wor den gekeurd, la pr. pr. gr. m.: Isabelle van Hoekstee 219977 d. Bombardier de la Vieille Cour K. 2379 van A. Maljaars te Vrouwenpolder. Goed gelijnde, best gespierde en fel gebeende merrie met voldoende ruime kootstand en een vlotte en vierkante draf. la pr. m. m.: Savora 218687 d. Nico van Hoosterhof K. 2428 van P. Duvekot te Grijpskerke. Goed formaat met voldoende chique lijnen, diep, best gespierd en met correct beenwerk en vlotte gangen, la pr. kl. m.: Germinneke van de Gasthuis- hoeve 217333 d. Gamin de l'Eaugrenée K. 2490 van Stallen Brooijmans te St. Annaland en Oud- en Nieuw-Vosmeer. Mooi gelijnde merrie, evenredig gebouwd, best gespierd en met zeer goede bewegin gen. Kwaliteitsmerrie in vrijwel alle details. Werd zeer verdiend Kampioene. Van dezelfde eigenaren werden nog twee voortreffelijke stalgroepen getoond. DE lste prijs in de rubriek HENGSTEN MET AFSTAMMELINGEN ging naar de formatie van de Na tionale Reserve-Kampioen Gambo van de Liter K. 2510 van W. de Buck en Zn te Meliskerke. Goede collectie, merendeels in het sympathieke genre van de vader, een enkele met een kleine bemerking op de voorstand, doch bijna alle zonder uitzondering van het tegenwoordig gewenste type, evenredig en gespierd. Als 2e klasseerde zich Nico van Hoosterhof K. 2128 van J. Q. C. Lenshoek te Klcetinge met een goede, iets minder uniforme groep. Met de uitreiking van de door de Goessc Marktconimissie beschikbaar gestelde ere-prijzen aan de kampioenen werd een goede finale bereikt. Van deze aangename taak kweten zich met enkele toepasse lijke woorden de heren J. A. Stols, Alg. Voorzitter K. V. N. T., en wethouder Visser, wnd. burgemees ter van Goes. Onder de vele belangstellenden merk en we nog op de Ere-Voorzitter K. V. N. T., Jhr. J. van Vredenburel», die in Goes niet licht verstek laat gaan. Tenslotte willen we nog gaarne met de beste wensen voor 1962 aan het adres van de Zeeuwse trelE- paardfokkers en de lezers van Uw lijfblad besluiten. P. J. LAKO

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 15