118 HERFSTGROENE SAVOOIEKOOL KUNSTMEST^a-^ STROOIERS fa. M.l.van ACKER In. I A.D. RIEMENS. I fa. G. I. SLABBEKOORN Zn ZEEUWS LANDBOUWBLAD Vroege Putjes. Van do Vroege Groene Savooiekool werden de volgende selecties aanbevolen: Algro N. V. Jacob Jong, Noordscharwoude Fitis N. V. Jacob Jong, Noordscharwoude Vroege Groene Spitse N. V. Jacob Jong, Noordscharwoude Spitse Vroege Groene N- V. Nunhem's Zaden, Haelen (LI) Herfstgroene type Novum. Dit ras heeft een kool met een aantrekkelijk uiterlijk en is daarom één van de meest geteelde savooiekoolrassen. Het wordt gezaaid van half april tot half mei en is van eind augustus tot november te oogsten. Het is ook te gebruiken voor de zomerteelt. Het is minder geschikt voor een latere teelt, aangezien het niet best bestand is tegen slechte weersomstandigheden. De plant heeft tamelijk veel omblad met een donkergroene kleur en heeft een sterke en vrij grove bobbeling. De kool is vrijwel rond, vast, sterk gebobbeld, donkergroen en weegt 1.01.5 kg. Er werden vijf selecties van dit ras ingezonden, waarvan de volgende werden aanbevolen Herfstgroene (type Novum) Herfstgroene (type Novum) Groenetto Novum stam A Novum stam B Gebr. Broersen, Tuitjenhorn Gebr. Broersen, Tuitjenhorn N. V. Jacob Jong, Noordscharwoude N. V. Jacob Jong, Noordscharwoude Bredase Putjes. Hammer. Een ras dat beter bestand is tegen slechte weersinvloeden dan de meeste groene savooiekoolrassen en in onrijpe toestand ook een lichte vorst kan doorstaan. Het wordt in de tweede helft van mei gezaaid en is dan van half oktober tot half december te oogsten. De plant heeft veel omblad met een vrij sterke en fijne bobbeling en is donkergrijsgroen van kleur. De kool is vrijwel platrond, matig vast, is lichtgroen tot groen en bijna niet gebobbeld. Het gewicht varieert van 1.5 ot 2 kg. Van de zes ingezonden selecties werden de volgende rassen aanbevolen: Herfstgroene „Record" Hammer Hammer Gebr. Broersen, Tuitjenhorn N. V. Jacob Jong, Noordscharwoude N. V. Nunhem's Zaden, Haelen (L.) Vroege Putjes. Een ras dat geschikt is voor zeer vroege teelt en ook voor de herfstteelt gebruikt kan worden, b.v. als natëelt; zaai in februari en eerste helft juni; ongeveer twee maanden na het uitpianten kan worden geoogst. De plant heeft weinig, donkergroen omblad met een vrij sterke een grove bobbeling. De kool is iets platrond met een putje, groen, vrij sterk gebobbeld en vrij vast. Gewicht 0.7 tot 1.3 kg. Van de ingezonden selecties werd de volgende aanbevolen: Bredase Fijne Vroege N. V. Sluis en Groot, Enkhuizen Bredase Putjes. Dit ras wordt minder geteeld dan voorheen. Het is lichter van kleur en is minder winterhard dan de Late Putjes, hetgeen waarschijnlijk de voornaamste reden is van de mindere vraag naar dit ras. Zaaien in februari tot eerste helft juni; ongeveer 3 maanden na het uit pianten kan worden geoogst. Het heeft veel, sterk afstaand omblad met een groene tot lichtgroene kleur en een sterke en matig grove bobbeling. De kool is platrond met een putje, vrij sterk gebobbeld, matig vast en lichtgroen en weegt 1.5 tot 2.0 kg. Er waren vier selecties van dit ras ingezonden, waarvan de volgende werden aanbevolen: Bredase Putjes Groene Bredase Putjes Fa. Jos. Huizèr Azn, Rijsoord N. V. Gebr. van Namen, Dordrecht Late Putjes. Dit ras wordt voor de late teelt gebruikt. Het is goed bestand tegen slecht herfstweer. Zaai mei tot eerste helft juni. Oogst ongeveer 3Vz maand na het uitpianten. De plant heeft veel omblad dat vrij sterk opgericht is; het is donkergroen, sterk en vrij grof gebobbeld. De kool is rond tot hoog- Late Putjes. rond met een putje, donkergroen van kleur, matig sterk gebobbeld en matig vast. Het gewicht bedraagt i.5 tot 2 kg. .Van de 6 ingezonden selecties werden onderstaande 5 aanbevolen: Zwijndrechtse Putjes Zwijndrechtse Groene met putje Putjes Donkergroen Groene Putjes Late Groene Putjes Fa. Jos. Huizer Azn, Rijsoord N. V. C. W. Pannevis, Delft N. V. Abr. Sluis, Enkhuizen „West-Friesland", Wijdenes N. V. Rijk Zwaan, Rotterdam SAMENVATTING Savooiekool is een vrij veel geteelde vollegrondsgroente. De teelt van gele savooie neemt in betekenis af, die van de groene savooic blijft vrijwel gelijk. Dc aanvoer van savooiekool vindt praetisch het gehele jaar door plaats. Het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen heeft m 1960-1961- voor de tweede keer praktijkproeven gehouden met Vroege Groene-, Herfstgroene-, Wintergroene- en Bewaargele savooiekool. De proeven van Vroege Groene en Herfstgroene zijn afgesloten, de uitslag wordt in dit artikel besproken. (Adv.) Donkere Herfstgroene. Onder deze naam werden twee selecties aangeduid die voor dezelfde teelt worden gebruikt als de Hammer. Deze hebben donker groen blad dat sterker en grover gebobbeld is. De kool is rond, vrij vast, is vrij sterk gebobbeld en groen tot donkergroen van kleur. De volgende selecties werden door de commissie als zodanig aangeduid en goedgekeurd. Herfstgroene „Groenland" Gebr. Broersen, Tuitjenhorn Ostara „West-Friesland", Wijdenes EEN OPVALLENDE MACHINE, LEZE LELY KUNSTMESTSTROOIER. Opvallend door solide constructie, door de gunstige strooibreedte, de eenvoudige manier om schoon le maken, dcor de snel afneem bare voorraadbak. Opvallend doordat de grote, maar toch lage voorraadbak zo gemakkelijk gevuld kan worden. Vraagt daarom naar een LELY kunstmest strooier Waterlandkerkje Tel. 01170-2163 Hoek Tel. 01154-298 Kloetinge Tel. 01100-6606

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 10