^Door cis *^Dr VERSLUIERDE PRIJSVERHOGINGEN 88 Er is een tekort aan voorlichting bij' het diepvriezen.... DIEPVRIEZEN IN DE HUISHOUDING Verwarring om teak ZEEUWS LANDBOUWBLAD VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP IEZENDE in het informatie-bulletin van de Stichting; Consumenten Contact Orgaan, kwam ik een artikel tegen, dat voor de huisvrouw van waarde is. Het betreft hier versluierde prijs verhogingen, die wij meestal zonder meer nemen, omdat het ons ontgaat, dat we „genomen" wor den. In de eerste plaats kunnen hier de misleiden de verpakkingen genoemd worden. In de Verenig de Staten van Amerika blijkt dit kwaad ernstige vormen te hebben aangenomen. Zo wordt er ge sold met het begrip pond (in Amerika 450 gram). De Amerikaanse reclame ging schermen met Jumbo- en Super-ponden. Bij onderzoek bleek, dat noch een Jumbo- noch een Super-pond rijst één gram meer woog dan een gewoon pond rijst. De producenten willen er niets meer mee zéggen, dan dat ze werkelijk een pond leveren. HE concurrenten beknibbelen n.l. ongeveer 10 op het gewicht om „goedkoper te kunnen zijn". Nu verlangt de Amerikaanse wetgever, dat het nettogewicht staat aangegeven op iedere ver pakking. Deze wTetgever heeft echter vergeten hoe groot de letters moeten zijn van deze mededeling. Dit hiaat in de wet heeft tot gevolg gehad, dat het nettogewicht met zulke kleine lettertjes staat aan gegeven, dat de huisvrouwen een loep zouden moeten hanteren om te kunnen lezen hoe groot het nettogewicht is. In de Verenigde Staten worden jaarlijks alleen al 30 miljard pond graanprodukten in verpakking aan het publiek verkocht. Men begrijpt welke enorme bijverdiensten er nu geput worden uit genoemde nalatigheid van de Amerikaanse wetgever. Een motiveringsspecialist, die na mens fabrikanten het woord voerde beweerde, dat de huisvrouwen zich niet bekommeren om het nettogewicht als de prijs haar maar juist voorkomt. Er kwam ook aan het licht, dat tijdens re clame-campagnes op de verpakkingen met grote letters het aantal stuks van de inhoud stond aange geven. Doch bij de gewone verkoop waren de grote letters verdwenen en op de achterkant van de gelijkgebleven verpakkingen stond in kleiner druk een kleiner aantal. Zo werd het publiek misleid bij het kopen van tomatensaus, sinaasappelsap, visconserven, papieren servetten, zeep en baby-voed- sel, groenten met teveel ijs, kant en klare maaltijden met teveel saus. Al deze gevallen betreffen geen simpel bedrog, want ergens op de verpakking staat het juiste gewicht, maar het is slechts de aard der verpakking, waarmee misleiding wordt gepleegd. Het onderzoek, dat is ingesteld, zal tot gevolg hebben, dat de wet nader zal worden gepreciseerd. In de toekomst zal de netto-inhoud in „zon der-bril" duidelijk leesbaar schrift vermeld moeten worden. IN Australië is er enige tijd geleden de aan- 1 dacht op gevestigd, dat er excessief grote verpakkingen voor tandpasta, farmaceutische crèmes, lijm enz. worden gebruikt. Een vergelij king van de inhoud van de tubes met die van de verpakking toonde aan, dat minimaal 25 en maximaal 42 van de verpakking door de tube in beslag wordt genomen. In Duitsland krijgt de consument steeds meer te maken met kwaliteitsverslechtering en prijs verhogingen, veroorzaakt door formaatsverande ring. Wat het eerste betreft wordt er gewezen op het „klassieke" voorbeeld van de snel-ladderende dameskousen en de snelslijtende schoenzolen, zelfs van nieuwe berg- en wandelschoenen. Verder zouden 50 grams broodjes slechts 42 gram wegen. Alleen voor vleesconserven zouden meer dan 800 verpakkingen bestaan, waarbij ook nog verschil in gewichtsaanduiding. Daar niemand hieruit Het Instituut voor Landbouwhuishoudkundig Onderzoek te Wageningen organiseert een kacjer- kursus voor leraressen met de akte N18, N19 of N12, werkzaam bij het onderwijs en de huishoudelijke voorlichting. Ook leraressen die niet in functie zijn kunnen deelnemen, indien zij zich bereid ver klaren in eigen omgeving voorlichting te gaan geven. De kursus wordt tweemaal gegeven en wel op 19 en 20 februari en op 22 en 23 februari a.s. Aan melding vóór 5 februari door storting van 15, op giro 813144, met opgave welke data gekozen wordt. wijs kan moet het voor de producent heel een voudig zijn met de inhoud te manipuleren. Een azijnfabrikant bracht tegen de oude prijs een nieuwe fles, die 35 minder inhoud had. Suiker in een pondsverpakking heeft meestal een ge wicht van 490 gram. Men is ook bij onze ooster buren bezig te streven naar een juiste gewichts- en hoeveelheidsaanduiding. HOE IS DE SITUATIE IN NEDERLAND WIJ behoeven ons over de toestand hier be- paald niet op de borst te kloppen. De Ned. Consumentenbond heeft enkele markante geval len van „verborgen verleiderspraktijken" op het gebied van verpakking aan het licht gebracht. Bedraagt de inhoud van. een eenvoudig plastic potje schoonheidscrème 75 bij een aantal be kende merkartikelen op dit gebied bleek deze verhouding als gevolg van loze ruimten tussen binnen- en buitenpot, of een dikke wand en bo dem te variëren van 21 tot 43 °/o. Bij een onderzoek, gericht op de vraag of het voordeliger is een grote dan wel een kleine ver pakking te kopen, bleek, dat by toiletzeep in 5 van de 8 onderzochte gevallen een klein stuk voor deliger uitkwam dan een groot. Bij chocoladerepen en -plakken bleek zelfs in verreweg het grootst aantal gevallen een grote verpakking duurder dan een kleine. Verder wordt er gewezen op het zgn. vermal- sing van onechte biefstuk, die tot echte wordt ge promoveerd. In Duitsland wordt de consument hiertegen wettelijk beschermd. Bij de verkoop moet worden aangeduid, dat men met een andere kwaliteit te maken heeft. Als bijv. kalfsleverworst niets met kalfslever te maken heeft, worden er stevige boetes uitgedeeld. In Nederland is men nog zo vrij als een vogeltje in de lucht. Willen de sla gers 80 vet verwerken in een worst, die ze als vleesworst aandienen, zijn ze vrij dit te doen. Wil len zij nuchter kalfsvlees met wat stukjes var kensvlees op kleur brengen, in een blaas stoppen en als blaasham verkopen, niemand kan hen be letten zulks te doen. Tenslotte wordt nog de aandacht gevestigd op het streven naar kunstmatige veroudering. Door auto's, brom(fietsen), haarden, stofzuigers e.d. tot mode-artikelen te maken, wordt niet alleen de ondoorzichtigheid van de markt voor wat betreft de kwaliteitskeuze van de consument groter, maar ook de prijs-ondoorzichtigheid. De snelle wisseling van modellen biedt gerede mogelijkhe den om op grond van beweerde verbeteringen prijsverhogingen door te voeren. Dit verschijn sel doet zich voor in alle landen met een hoge levensstandaard. Er mag overigens van uitgegaan worden dat de bonafide industrie en handel in velerlei opzicht aan het streven naar grotere be scherming van de consument tegen misleidende praktijken steun zal willen verlenen. Huisvrouwen dienen op hun hoede te zijn. Een groot deel van het nationaal inkomen gaat door hun handen. Met de plicht dit met overleg te be steden. Daarmee zijn de gezinnen gediend. Gedeeltelijk ontleend matie-bulletin. aan het C. C. O.-infor- J7ELE meubelfabrikanten leveren meubels van „afro-teak". Als men zou willen weten, wat voor hout dit eigenlijk is, zal men deze benaming in geen enkel goed boekje over hout kunnen vinden, omdat „afro-teak" niet bestaat. Het is alleen maar een benaming, die de consument kan misleiden. „Afro-teak"- meubels zijn namelijk van afrormosia gemaakt, een goede houtsoort, die niets te maken heeft met teakhout, hoewel zij er wel op lijkt. Waarom deze misleiding? Wel, teakhout is op het ogenblik een houtsoort, die in de mode is en waarop ongeveer 18 weelde belasting wordt geheven, als het voor meer dan 50% in een meubel is verwerkt. Deze weeldebelasting wordt niet geheven op afrormosia, zodat het teak daarom veel duurder is. Omdat teak dus gemakkelijk verkoopbaar is, hebben enkele meubelfabrikanten (en overigens ook enkele vloerenfabrikanten) voor afrormosia de naam afro-teak bedacht. De consument weet toch niet beter, zo redeneert men; en helaas is dat zo, maar dat praat het bedrog nog niet goed. jpR bestaat overigens maar één soort teakhout. De botanische naam is Tectona grandis. De ver- schillende namen, die verder voor teak worden gegeven, duiden op het land van herkomst; zo kennen we de naam Java-teak (ook genoemd djati of tjakhout), Moulmein-teak, Burma-teak, Siam-teak, Laos-teak, Bangkok-teak, Rangoon-teak en Malabar-teak. Wil men dus zeker zijn teak te kopen, dan moet een van deze namen gegarandeerd kunnen worden. Maar nogmaals, afrormosia is voor meubelen een goede houtsoort, die veel goedkoper is dan teak. Tenslotte dient nog een misverstand uit de weg geruimd te worden. Sommigen menen, dat eeri (teak)-meubel gemaakt moet zijn van massief hout. Dit is een misvatting. Kasten en dergelijke, bestaande uit een laag fineer op spaanplaat, meubelplaat of vezelplaat, kunnen zeer goed zijn. Massief teak is zeer moeilijk te verwerken, gaat vaak kromtrekken en is drie tot vijf maal zo duur als verwerkt teak-fineer. Dit laatste is dus zeker niet slecht, integendeel! (H. Uylenburg in „Goed Wonen", Maandblad voor Wonen en Woninginrichting, oktober 1961.) WLrn W m-F 9 N.V MALIEBAAN 81 - UTRECHT AL«AT»OS FRUITTEELT Op zandgrond: A S F. Korrels 12 10+18 «P rivierlde? A I°p 4? 12 '0+20 vp nvierK ei. A.S.F. Korrels 12+ 5+20 óp zeeklei: AJgos No. 42 16+8 12 A|g°s N°' «3 15+ 5 10 3',.,MgO (Advertentie)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 4