Het Hoofdbestuur van het K.N.L.C. besprak: Openbare vergadering Landbouwschap 87 Raad voor de Landbouwvoor lichting in de provincie Zeeland Kort Verslag van de vergadering van 10 januari 1962 De besluiten van Brussel en de praktijk ZATERDAG 27 JANUARI 1962 HET E. E. G.-LANDBOUWBELEID HET hoofdbestuur nam met grote belangstelling kennis van de bekend geworden bijzonderhe den van de onlangs door de E. E. G.-ministerraad genomen besluiten ten aanzien van de gelei delijke ontwikkeling van een gemeenschappelijk landbouwbeleid in de E. E. G. Hoewel bij de uitvoering van de aangenomen beginselen en reglementen nog allerlei moeilijkheden kunnen optreden, meende het hoofdbestuur toch tevredenheid te mogen uiten over het bereikte re sultaat vooral in aanmerking genomen de situatie zoals die bij het begin van het moeizame overleg bestond Met de totstandkoming van een gemeenschappelijke marktordening kan nu een begin wor den gemaakt. Als men zich realiseert hoe ver de landbouw nog verwijderd is van een vrije gemeen schappelijke markt, is er echter nog weinig reden tot verheugenis. HET BEHEER VAN DE LANDBOUWSCHOLEN TE DORDRECHT HET K. N. L. C. heeft de „Stichting Hogere en Middelbare Landbouwschool van het K. N. L. C. in het leven geroepen voor het beheren van de van het Rijk overgenomen hogere en middel bare landbouwschool te Dordrecht. Het hoofdbestuur heeft inmiddels ook de bestuursleden van de genoemde stichting benoemd. EEN CONGRES IN 1962 HET hoofdbestuur heeft op voorstel van de contactcommissie Welzijn ten Plattelande besloten op 1, 2 en 3 november 1962 in hotel ..De Beurs" te Hoofddorp een congres te doen houden over het onderwerp „Vorming, onderwijs en jongerenwerk" in samenwerking met de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de P. J. G. N. EEN K. N. L. C.-AKKERBOUWCONFERENTIE HET hoofdbestuur heeft besloten om op 7 en 8 juni 1962 een besloten tweedaagse conferentie te beleggen ter behandeling van actuele akkerbouwaangelegenheden. IN de openbare vergadering van het Landbouw schap op 17 dezer heeft het bestuur besloten een brief te zenden aan de minister van Land bouw en Visserij inzake de uitvoering van de Wet erkenningen tuinbouw. In deze brief behan delt het bestuur allereerst enige punten die be trekking hebben op alle ontwerp-besluiten voor de uitvoering van de wet. Met de mogelijkheid dat personen ouder dan 40 jaar een erkenning kunnen verkrijgen zonder opleiding gaat het bestuur akkoord. Het meent echter, dat deze personen toch minstens 5 jaar praktijkervaring moeten hebben ofwel 3 jaar on onderbroken praktijkervaring binnen de laatste 10 jaar. Het Landbouwschap is teleurgesteld omdat de minister blijkbaar geen andere regeling voor de erkenning in de fruitteelt wenst. Het is van oor deel dat het noodzakelijk is erkenningseisen te handhaven omdat deze teelt op deskundige en vakbekwame wijze moet worden beoefend. Het bestaan van kwaliteitseisen is op zich geen vol doende prikkel om zich de deskundigheid eigen te maken. Wel zal bij deze passage van de brief de opmerking worden gemaakt, dat een minder heid van het bestuur deze erkenningseisen niet nodig acht. Eveneens is het Landbouwschap te leurgesteld omdat de minister tegen het advies van het Landbouwschap in de contractteelt wil vrijstellen van de vestigingseisen. Met de voorstellen ten aanzien van de teelt van bloembollen en de bloemkwekerij kan het bestuur zich verenigen. Voor de boomkwekerij blijft het Landbouwschap het stellen van eisen voor de toelating noodzakelijk achten. Ook uit een oog punt van marktordening acht het bestuur het handhaven van erkenningseisen in de boomkwe kerij noodzakelijk. HET bestuur van het Landbouwschap heeft be sloten te publiceren een ontwerpverordening tot wijziging van de provinciale abortus Bang verordeningen. Voorts heeft het bestuur het Slachtvergoedingenbesluit bestrijding abortus Bang gewijzigd. Deze wijziging houdt in het alge meen in dat de gezondheidsdiensten de bevoegd heid zullen hebben om in bepaalde gevallen aan veehouders bepaalde schriftelijke aanwijzingen te geven. Tegen deze schriftelijke aanwijzingen kan de veehouder beroep aantekenen bij de zoge naamde Overmachtscommissie. Zoals bekend wordt de hoogte van de heffing voor de finan ciering van de slachtvergoedingen per provincie vastgesteld. In enkele grensgebieden doet zich het verschijnsel voor dat de veehouders zijn aan gesloten bij een zuivelfabriek die niet in hun eigen provincie ligt. Zij hebben dan dikwijls door deze zuivelfabriek reeds meebetaald aan de be strijding van de abortus Bang in de andere pro vincie. Toch wordt hun thans de heffing van hun eigen provincie opgelegd, die soms hoger kan zijn dan de heffing in de aangrenzende provincie. Hier tegen hebben enige veehouders bezwaar gemaakt. Het bestuur besloot dat deze zaak nog eens zal worden voorgelegd aan de betrokken gezond heidsdiensten om te trachten alsnog een oplos sing te vinden. CR bestaan in de pluimveehouderij plannen om de bestaande proefbedrijven voor de legras sen uit te breiden met een speciaal hok voor slachtkuikens. Op verzoek van de afdeling Pluim veehouderij van het Landbouwschap zal het be stuur aan het Produktschap voor Pluimvee en Eieren verzoeken een bedrag van ƒ50.000,als subsidie ter beschikking te stellen bii de bouw en inrichting dezer hokken. Eveneens heeft het be stuur besloten jaarlijks een bedrag van 10.000, te zullen reserveren als bijdrage in de kosten van de exploitatie der nieuwe proefhokken. MET zeer veel belangstelling heeft het bestuur kennis genomen van een overzicht omtrent de aansluiting van agrarische bedrijven op water, licht en telefoon. Uit dit overzicht blijkt dat in Nederland 94 der agrarische bedrijven is aan gesloten op het elektriciteitsnet en 66 op het waterleidingnet; 34% der agrarische bedrijven heeft telefoon. Deze cijfers zullen ter beschikking worden gesteld van de gewestelijke raden. De commissie Grondgebruik zal contact opne men met het ministerie van Landbouw in verband met de voorbereiding van een wet die de water onttrekking aan de bodem zal regelen voor andere doeleinden dan drinkwater. Het contact met het ministerie is bedoeld om te voorkomen dat de landbouw onnodig belastende bepalingen worden opgelegd. OP voorstel van de hoofdafdeling Akkerbouw heeft het bestuur van het Landbouwschap zich er mee verenigd dat de uitkering aan kwe kers voor de kwekersvergoedingen zullen worden verhoogd. De commissie van advies voor kwekers vergoedingen adviseert de tarieven voor uitkering aan de aardappelkwekers over oogst 1960 te ver hogen met 40 en voor granen en peulvruchten met 12% Voor aardappelen komt dit neer op een totaal bedrag van 900.000,en voor granen en peulvruchten op een totaal van 1.300.000, Op advies van de hoofdafdeling heeft het bestuur besloten de areaalheffing ten behoeve van kwe kersvergoedingen te handhaven op 1,25 per ha bouwland. nog komen. Ook voor de landbouworganisaties ligt er een groot arbeidsveld. Want zeker op dit gebied zullen de boerenbelangen een deskundige ver dediging vereisen. De principes zijn aanvaard, maar de toepassing kan nog vele kanten op. DE PRIJZEN HOE gaat het met onze prijzen, hoort men alge- meen. Voorlopig gebeurt er op dit gebied niets. Zoals men weet liggen er vooral op het ter rein van de granen grote verschillen. Duitsland met hoge staat tegenover Frankrijk en Nederland met lage prijzen. Toch zullen er eens bij een werkelijk vrij handelsverkeer ongeveer gelijke prijzen moe ten zijn. Groeien onze prijzen nu naar de Duitse of omgekeerd Over dit voor de boeren belangrijke punt is be sloten, dat ieder de prijzen voor oogst 1962 laat zoals zij zijn. In de loop van dit jaar gaat men opnieuw be zien, wat er in komende jaren moet gebeuren. De Europese Commissie moet normen opstellen voor prijstoenadering, welke met algemene stemmen door de Ministerraad moeten worden aanvaard. Dit zal zeker nog heel wat voeten in de aarde hebben. DE ZUIVEL, HET RUNDVLEES EN DE SUIKER UOOR deze produkten zijn nog geen voorstellen aangenomen. Wel is in beginsel besloten, dat er voor de zuivelnrodukten een zelfde retreline als Voorstellen voor nieuwe streekverbeteringsplannen De Raad besloot na te gaan welke gebieden in Zeeland eventueel de komende jaren voor een streekverbeteringsplan in aanmerking komen. Voor dit jaar zullen geen voorstellen worden ge daan om nieuwe gebieden aan te wijzen. Voorstellen voor nieuwe kernen van rationalisatie-bedryven Het uitgebreide net van bestaande kernen van rationalisatiebedrijven in aanmerking genomen, besloot de Raad een voorstel te doen omtrent de vorming van één nieuwe kern, bestaande uit klei ne landbouwbedrijven, waarop in toenemende mate tuinbouw plaats vindt, in Oosterland Schouwen-Duiveland). Duur streekverbeteringsplan Tholen De Raad besloot voor te stellen na beëindiging van de 3-jarige hoofdperiode' van het streekver beteringsplan Tholen, welke aan het eind van dit jaar plaats vindt, vooral ten behoeve van de akti- viteiten op huishoudelijk- en agrarisch-sociaal ge bied, een naperiode voor te stellen van 2 jaren. Indien dit voorstel wordt aangenomen, houdt het bijgevolg in dat de streekverbetering op Tholen aan het eind van 1964 zal worden geëindigd. Projekt arbeidsvoorlichting De Raad nam met grote belangstelling en waar dering kennis van een nota betreffende opzet van projekten op het gebied van de arbeidsvoorlich ting. Besloten werd met een groep van 12 grote ak kerbouwbedrijven en een even groot aantal ge mengde bedrijven, op de Zeeuwse eilanden te be ginnen, waarvoor de voorbereidingen reeds zijn getroffen. In Zeeuws-Vlaanderen wordt in de loop van dit jaar de samenstelling van een 5-tal groe pen van ieder 5—8 bedrijven voorbereid, waarvan 3 groepen met een bedrijfsgrootte van 20 ha en 2 met één van 40 ha. Ontwikkeling van het akkerbouwbedrijf in verband met de voorlichting In het algemeen kon de Raad zich wel vereni gen met de in de nota omtrent de ontwikkeling van het akkerbouwbedrijf neergelegde konse- kwenties met betrekking tot de voorlichting. De bezwaren van de Raad in verband met deze nota betroffen hoofdzakelijk het verwerkte cijfer materiaal. De ontwikkeling van het weidebedrijf in verband met de voorlichting De nota omtrent de ontwikkeling van het weide bedrijf verkreeg de instemming van de Raad. Ver schillende in deze nota besproken ontwikkelingen achtte de Raad evenzeer waardevol voor het ge mengde bedrijf. Smalfilm over de Thoolse dagen 1961 De Raad nam met belangstelling en waardering kennis van een smalfilm in kleuren over de Thoolse dagen 1961, welke door mej. J. van Es en de heer ir. L. van den Hoonaard werd opgenomen. De Raad was van mening dat dergelijke films, waarin zo treffend het lokale karakter van de streek tot uitdrukking wordt gebracht, een waar devol hulpmiddel kunnen zijn bij de voorlichting. voor varkensvlees en voor eieren zal komen en dat deze drie produkten onder dezelfde financiële regelingen zullen vallen als de andere. Dit be tekent in het kort, dat in de komende jaren de gemeenschapsgelden ieder jaar voor een groter deel gebruikt zullen worden om de prijs in ieder land te ondersteunen en verliezen bij export naar andere landen te dragen. ONZE EXPORT DIJ export van onze produkten zoals eieren, varkensvlees, groente en fruit naar de andere landen van de E. E. G., zullen deze hun grens al leen nog maar mogen sluiten, wanneer dc markt in hun land ernstig verstoord is. Met andere woor den, wanneer bij hun de prijzen door te grote aan voer in elkaar zijn gezakt. Maar dan nog moet de Europese Commissie binnen vier dagen beslissen of deze grenssluiting terecht of ten onrechte is ge schied. Is dit laatste het geval, dan moet de grens weer open. Voor de klasse extra van bijvoorbeeld appelen, peren, tomaten, bloemkool, spinazie en sla mag een land zijn grens voor de invoer alleen sluiten na verkregen toestemming van de Europese Com missie. Ziehier enkele van de belangrijkste besluiten. Thans kan aan de uitwerking begonnen worden c-n moet afgewacht worden hoe het in de praktijk zal gaan. S, (Vervolg van pag. 85)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 3