De harmonie op het bedrijf 55 ZATERDAG 20 JANUARI 1962 TRANSPORT A WË behandelen hier wel als laatste het transport, maar dit is zeker met van minder belang en het vormt nogal eens een der knelpunten bij de graanoogst. Vooral kan dit het geval zijn, wanneer men werkt met een maai dorser voorzien van een graantank. Nu men in Zeeland steeds meer gebruik gaat maken van dit type maaidorser, is het van belang het transport nader te beschouwen. Wanneer men bij het maaidorsen het graan in zakken opvangt, kan men op het land nog een voorraad vormen, die niet onmiddellijk behoeft te worden afgevoerd. Maar los graan moet wel direkt worden afgevoerd, want ieder moment, dat een maaidorser kan draaien, moet worden benut. Al rijdende moet de graantank geledigd worden in de wagen, die voor afvoer zorgt. Het snel ledigen van de wagens in de schuur is voorts van belang. Daarom zijn in het bijzonder kipwagens geschikt voor het transport. Het gemakkelijkst lost men de wagens in een stortput, waarvan de inhoud aangepast moet zijn aan de grootte van de vracht, 3 m3 is meestal voldoende Er zijn in de praktijk wel voorzieningen getroffen, waardoor ook de normale landbouw- wagen betrekkelijk snel gelost kan worden, al komt in de meeste gevallen hier wel schepwerk bij te pas. Voor het vullen van de droog- of opslagruimten komt vooral de elevator in aanmerking. Een vergelijking van de kapaciteit en het krachtverbruik van dit apparaat met die van de graanblazer valt uit in het voordeel van do elevator. Nadat de elevator het graan omhoog heeft gevoerd, is transport over grote afstand in zijwaartse richting niet mogelijk, tenzij met behulp van dwarstransporteurs. Hier is pneumatisch transport met de blazer weer in het voordeel, omdat daarmee in alle richtingen gemakkelijk te werken is. Bij een vijzel wordt de kapaciteit voor een groot deel bepaald door de hel- lingshoek, waaronder hij staat opgesteld. Het krachtverbruik is gering, maai de vijzel is niet voor alle zaden te gebruiken, omdat bijv. peulvruchten ernstig gekneusd kunnen worden. Zoals hiervoor reeds werd vermeld, kan men bij de doorblaassilo met dezelfde ventilator het graan doorblazen en transpor teren. de fout maken het graan weer boven in de zelfde silo te brengen, want dan rouleert voordurend slechts een gering gedeelte van het graan en de rest er omheen blijft zitten. Tot slot dient nog te worden vermeld, dat op de a.s. landbouwtentoonstelling in het R. A. I.-gebouw in Amsterdam, in een stand van enkele Wagening- se instituten een doorsnee van een boerderij te zien zal zijn, waarin ook enkele van de hiervoor ge noemde droog- en opslaginstallaties staan opge steld en waarbij ook voorlichting hierover ver strekt kan worden. Ir. G. C. KAPPETEIN. 9 januari 1962. De schetsen geven een zgn. Mans- holt-installatie aan met aparte droger D en opslagsilo's B. Voor dit laatste is echter een sterke centrifu- gaalventilator, met hoog krachtverbruik nodig, waarvan de transportkapacitèit wel eens te klein is bij een grote aanvoer van graan. Voor de ven tilatie zou men evengoed een ventilator met ge ringer krachtverbruik kunnen gebruiken en, wan neer meerdere silo's bij elkaar staan opgesteld, voor het transport een elevator. Men haalt dan bij het vullen van de silo's een grotere kapaciteit en het totale krachtverbruik wordt geringer. Bij het omlopen van het graan tijdens de opslag laat men het graan uit een silo in de stortput stromen en brengt het dan met het transport systeem over in een andere silo. Men moet niet IEDERE lezer heeft zeker meerdere keren de muziek" van het dorp horen spelen, hetzij op een feestdag, hetzij tijdens de jaarlijkse uitvoering in het dorpshuis of verenigingsgebouw. Zelfs de leek op muziekgebied zal hot daarbij wel opgevallen zijn, dat alle stukken van het reper toire niet even goed werden gespeeld. Verder is liet verschil in prestatie van twee korpsen bijvoorbeeld die van Zand- dorp en Kleidamme, veelal zeer opvallend Bij een muziekgezelschap wordt de kwaliteit van het voortgebrachte geluid voornamelijk door twee factoren be paald. In de eerste plaats is de keuze van de instrumenten van belang. Daarnaast speelt ook de vakkennis en de aanleg van de. muzikanten een zeer voorname rol. Hieraan moes ten wij denken toen we een dezer dagen de klanken van één der Zeeuwse korpsen op ons lieten inwerken. De gedachtengang van een mens kan soms zeer grillig zijn. Een kort geleden plaatsgevonden hebbend gesprek over een onderwerp, dat je sterk interesseert, blijkt lange blijven hangen. tijd op de achtergrond van de menselijke gedachten te Plotseling moet je daaraan weer denken. Toen kwam op eens de muziek terug. Onwillekeurig blijf je denken in termen, die bij het benutten van werktuigen gebruikelijk zyn. Ieder lid van het harmoniekorps bespeelt zijn eigen instrument. Door het juiste samenspel van de instrumen ten krijgt het korps met zo weinig mogelijk investering de beschikking over een harmonieus samengesteld orkest. PN zo vroegen we ons af in welke mate en op u welke manier gebruik van werktuigen in combinatie op de Zeeuwse bedrjjven wordt toege past om de investering in werktuigen te beperken en toch het werk goed uit te voeren. Op onze be drijven zijn de laatste jaren vrij veel landbouw machines aangeschaft. Het vereist van de boer veel overleg om goed bij elkaar passende werk tuigen aan te schaffen opdat steeds de werktuigen- inventaris een harmonieus geheel blijft. gegevens van een onderzoek op gemengde bediiiven van twaalf tot vier en twintig hectare in Zeeland is afgeleid, dat op trekkerbedrijven de totale vervangingswaarde van de benodigde werk tuigen minstens 18.000 gulden bedraagt. In dit bedrag is investering van de trekker niet begrepen, terwijl de loonwerker het poten en rooien van de aardappelen, het binderen, dorsen (of het even tuele maaidorsen) en de bespuitingen verricht. Het zal duidelijk zijn dat een investering van 18.000 gulden aan werktuigen voor deze soort be drijven veelal te hoog is Dit blijkt ook uit het onderzoek. Door gezamenlijk gebruik van werktui gen op de bedrijven bedraagt de gemiddelde ver vangingswaarde per bedrijf aan werktuigen 15.000 gulden ofwel 83 De mogelijkheden tot verlaging van dit bedrag per bedrijf lijken nog groter. Een berekening be treffende verder doorgevoerd gezamenlijk gebruik van werktuigen op drie gemengde bedrijven van 15 ha gaf als uitkomst een bedrag van 12.500 gul den ofwel 70 van 18.000 gulden. Bij de berekening is weer aangenomen dat de loonwerker de reeds eerder genoemde werkzaam heden verricht en dat de zaaimachine, kunstmest strooier, onkruidegge, cambridge-rol, wiedgami- tuur en aanaardwerktuigen, maaibalk, harkkeer- der en transporteur gezamenlijk worden gebruikt. Het streven naar verlaging van de investering is zeer belangrijk, vooral in deze tijd, waarin vele werktuigen technisch snel verouderen. In de naaste toekomst zullen daardoor nieuwe investe ringen bijvoorbeeld op het gebied van de verzor ging en oogst van bieten zeer wenselijk worden. TOEN wij tot deze conclusie waren gekomen realiseerden wij ons weer naar een uitvoe ring van ons Harmoniekorps te luisteren. Het trof ons dat het samenspel van de leden zeer goed was. Niemand probeerde de boventoon te voeren. Ieder hield rekening met de belangen van de anderen en trachtte zo goed mogelijk deel te nemen aan het samenspel. Als een zo groot aantal personen zo goed met eikaars belangen rekening kan houden dan kun nen toch zeker een gering aantal landbouwers met inbegrip van de loonwerker e.d. in goede samen werking de daarvoor in aanmerking komende werktuigen in combinatie gebruiken. Bij gebruik van werktuigen in combinatie tussen enige bedrijven kunnen de werktuigen gezamenlijk bezit zijn. Ook is het mogelijk dat ieder bedrijf een deel van de werktuigen bezit en de verantwoor-. delijkheid daarvoor draagt De kans op moeilijk heden ten aanzien van de volgorde van gebruik is in dit geval geringer, omdat de eigenaar veelal voorrang heeft. Daarnaast komt de vorm van samenwerking voor, waarbij dezelfde bewerking op alle bedrijven door één deelnemer wordt verricht, o.a. het aaru aarden van aardappelen en bieten schoffelen. Zodoende wordt tijd voor het afstellen van de werktuigen bespaard. Uiteraard kunnen verschil lende vormen naast elkaar worden toegepast. (Zie verder pagina 65.)]

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 7