Snelle opkomst grondbewerkingsmachines De aankoop van een machine tuinbouw w 79 Urgent Rugspuit ZATERDAG 20 JANUARI 1962 JANNEER we het hebben over mechanisatie op onze tuinbouw bedrijven, dan verstaan we daaronder het vervangen van de ar beid van de mens door het gebruik van de machine. Dat we daarbij met overleg te werk moeten gaan behoeft geen nader betoog. Wanneer we over mechanisatie op het tuinbouwbedrijf schrijven kun nen we daarbij verschillende kanten uit. We denken voor het fruit- en groentebedrijf aan de verschillende soorten grondbewerkingsmachines. We denken aan de machines voor de ziektebestrijding. Ook bij het vei- lingklaar maken van het fruit neemt de machine een steeds belang rijker plaats in. Dank zij het werk van de technici zijn er thans voor het kleinere bedrijf geschikte sorteermachines voor fruit te koop waarmee op eenvoudige wijze een grote prestatie kan worden geleverd. Wanneer we enkele opmerkingen willen maken over machines voor het tuinbouwbedrijf, dan gaan in de eerste plaats onze gedachten uit naar de machines voor de grondbewerking, omdat deze toch wel de be langrijkste plaats innemen. GRONDBEWERKING. VOOR de grondbewerking in de boomgaard komen in hoofdzaak in aanmerking de frees machine, eg, ploeg, cultivator en schijfegge. De veranderingen in het plantsysteem zijn er de oor zaak van dat er veranderingen zijn opgetreden in de machines die gebruikt worden. In de oudere boomgaarden werd in hoofdzaak in de winter de ploeg gebruikt en de boomstrepen werden dan gespit. Dat is veranderd, want er wordt in de moderne boomgaarden weinig meer geploegd en nog minder gespit. Hiervoor in de plaats is de schijfegge en de cultivator gekomen. Omdat men ook moet kunnen werken tussen de rijen, heeft de verstekfrees opgang kunnen ma ken. Daarnaast hebben we de %g. „denkende" schijveneggen en cultivatoren gekregen. Hieraan zit een z.g. „taster" die er voor zorgt dat de boom niet wordt beschadigd. Vooral op grotere bedrij ven is hiermede wel goed werk gedaan. Bij de verstekfrezen moet de bestuurder zorgen voor het voorkomen van beschadigingen van de boom. Voorlopig vinden we de laatste manier om tussen de rijen te werken nog de meest aanbevelens waardige. De schijfegge gebruiken we om de grond los en zwart te houden. Het gehele jaar door kunnen we hiermede werken. Vooral voor het grote be drijf is dit een zeer geschikt hulpmiddel bij de grondbewerking. In tal van uitvoeringen is de schijfegge te koop. Op de lichtere gronden kan de cultivator goed werk verrichten. De laatste tijd zijn hierbij de z.g. triltandcultivatoren naar voren gekomen waarbij met een trekker van ongeveer 25 pk een flinke breedte tegelijk kan worden meegenomen. De freesmachine hebben we ook reeds genoemd als belangrijk werktuig voor de grondbewerking. Vrijwel gedurende het gehele jaar kan hiermede in de boomgaard worden gewerkt. Voor het klei nere bedrijf is een freesmachine dikwijls een on misbaar instrument gewoTden. Daarbij zal men een smalle freesbak nemen voor de bewerking van strepen, b.v. in aardbeien en een brede frees- bak voor de rijencultuur. De nieuwere typen freesmachines die thans te koop zijn, zijn zodanig afgesteld dat er verschillend werk mee geleverd kan worden. De verstekfrezen hebben wij reeds genoemd. Vrijwel alle nieuwe typen frezen kunnen ook in verstek werken en voor het moderne fruitbedrijf is dat van grote betekenis. on stand 31 te zien. We hebben reeds opgemerkt dat de betekenis van de ploeg als grondbewerkingsmachine is teruggelopen. Sedert enkele jaren is er ook een spitmachine te koop. Enkele jaren geleden zagen we op een werktuigendemonstratiedag in Bunnik reeds een spitmachine voor het tuinbouwbedrijf waarmede zeer goed werk werd verricht. Nadien hebben we er weinig meer van gehoord, maar we twijfelen er niet aan of daar zal in Amsterdam wel het een en ander van te zien zijn en het lijkt ons ook toe dat de spitmachine mogelijkheden biedt voor het groente- en fruitbedrijf, zeker ook in Zeeland. DE TREKKERS. ALS krachtbron voor de grondbewerkingsma chines kennen we de trekker. In een grote verscheidenheid zijn deze te koop. Het hangt ook weer af van de aard van het bedrijf welke trek ker men nodig heeft. Voor het kleinere bedrijf en voor het werken in de kleinfruitteelt zal men dikwijls het beste kunnen werken met een twee wielige trekker. In tal van variaties is deze te koop en alle mogelijke werktuigen kunnen er bij geleverd worden. Er lopen in Zeeland bijzonder veel twee wielige trekkers in de tuinbouw en dat is te begrijpen want met recht kunnen deze het „manusje van alles" van de tuinder worden ge noemd. We kunnen het zó stellen dat enkel voor de grotere bedrijven, mogelijk ook voor de mid delgrote bedrijven, de vierwielige trekker in aanmerking komt, maar meestal zal men op deze bedrijven naast de vier wielige trekkers ook de twee-wielige trekker hebben omdat hiermede nu eenmaal speciaal werk kan worden gedaan. We kennen daarbij de benzine- en dieseltrek kers. Bij de vier wielige trekkers zal men over het algemeen een dieseltrekker aanschaffen. Deze beheersen de markt. Bij de twee-wielige trekkers hangt het af van het aantal draaiuren dat men maakt. Maakt men een intensief gebruik van de trekker, dan zal het zeker verantwoord zijn om wat meer te betalen en een dieseltrekker aan te schaffen. De meeste eigenaars van twee-wielige trekkers zullen er ook een wagen bij hebben voor het vervoeren van de produkten van hun bedrijf. U moet er wel aan denken dat de wagen iiv overeen stemming dient te zijn met de trekker die er voor staat. Het is uiteraard onmogelijk een volledig beeld te geven van alles wat er op het gebied van de mechanisatie van de tuinbouw te koop is. Na ons bezoek aan Amsterdam hopeiBwe er op terug te komen. Voor deze keer willen we vol staan met het wijzen op de mogelijkheden die er zijn. Door middel van mechanisatie kan er kosten besparend worden gewerkt en bovendien kan er gemakkelijker worden gewerkt, en daar moeten we het als tuinders in deze tijd van hebben. Opvallend is het lichte gewicht h.l. 9,7 kg. De machine heeft een I.L.O. motor en is voor het grootste gedeelte van plastic vervaardigt! Ze heeft een zeer grote capaciteit. Men kan zowel vloeistof als poe<ler verstuiven. IIET is geen eenvoudige zaak om bij de aan- schaf van een nieuwe machine voor het groente- of fruitbedrijf direkt een keus te maken. Er is in deze tijd een veelheid van merken en typen te koop. De handelaren die er „lucht" van hebben gekregen dat men tot aanschaf van een nieuwe machine wil overgaan, zijn dikwijls niet weg te slaan en zij allen haasten zich om de goede kwaliteiten van hun apparaat naar voren te brengen. Dat is op zichzelf niets bijzonders. Het is hun dagelijks werk en hun bestaan. Wan neer u hen hoort, zult u wel tot de conclusie komen dat er enkel goede machines zijn. We wil len dat ook graag aannemen, want dc fabrikant van deze tijd kan zich niet veroorloven met een „slechte" machine op de markt te komen. Het feit dat de meeste machines die er te koop zijn, ook van een dergelijke kwaliteit zijn, wil ech ter nog niet zeggen dat ze allemaal ook even ge schikt zijn voor het bedrijf dat men heeft. Dat behoeft lang niet altijd het geval te zijn. We zouden elke tuinder die in de komende tijd de een of andere machine wil aanschaffen in de eerste plaats de raad willen geven om eens te gaan kijken in Amsterdam. Dan kan hij wel een bijzonder goede indruk krijgen van datgene wat er te koop is en daarna kan hij het beste eerst eens praten met de des kundigen van het Rijkstuinbouwconsulent- schap, die verstand hebben van deze dingen. Wanneer die hebben kennis genomen van de aard en omvang van uw bedrijf, kunnen zij u een verantwoord advies geven ten aanzien van de aankoop van bepaalde machines. U zult van hen richtlijnen kunnen krijgen die zeer be langrijk kunnen zijn. Adviseren is hun werk en dingen waar u wellicht niet aan had ge dacht zullen in een gesprek met deze deskun digen aan de orde komen. Het voordeel van een dergelijk gesprek zal mede zijn dat het aantal machines, dat voor uw bedrijf geschikt is, wordt beperkt. U blijft zelf vrij in de beslissing waar u uw machine koopt. SERVICE. IS het eenmaal zover dat u precies weet wat voor u het beste is, dan komt de kwestie van keus en aankoop aan de orde. Daarbij moeten ook weer enkele punten in het oog worden ge houden. In de eerste plaats denken we aan de service die verleend kan worden. Van grote be tekenis is dat- er een zaak achter uw machine staat die heeft getoond te beseffen wat service betekent. In de tweede plaats denken we aan de kwestie van de waarde van een machine die even tueel ingeruild moet worden. Het bedrag dat men hiervoor krijgt kan soms nog al eens uiteenlopen. U moet zich hierop echter niet blind staren want er zijn al meer dan eens teleurstellingen ontstaan door zich teveel te verkijken op het be drag dat men voor de oude machine kreeg. Over het algemeen zal men het voordeligst kopen wanneer men contant betaalt. Breng dit altijd naar voren in uw gesprek met de hande laar. Wanneer u niet in staat bent om direct te betalen, ga dan zeer voorzichtig te werk met het aangaan van afbetalingsvoorwaarden. Teleurstel lingen door te zware verplichtingen zijn heus niet zeldzaam en moeilijkheden hierdoor zijn niet uit gebleven. KEN DE MACHINE. WANNEER de machine wordt afgeleverd dient hij grondig gedemonstreerd te worden. Meestal zult u er ook een boekje met raadgevin gen en aanwijzingen bij ontvangen. Leg dat boekje niet direct weg maar bestudeer dit gron dig. U dient dat zeker enkele keren te lezen zodat er voor u geen geheimen meer in staan. Het is niet bij benadering te zeggen hoeveel schade er jaarlijks in de tuinbouw ontstaat aan machines die niet oordeelkundig worden gebruikt. Vooral bij het begin, wanneer de machine moet worden ingereden, dient u zeer voorzichtig te werk te gaan. Ook daarna blijft echter een goede verzorging een eerste vereiste. We denken b.v. aan de smering, een punt dat zo gemakkelijk wordt verwaarloosd en toch van zo enorme be tekenis is voor de levensduur van de machine. Er zijn nog meer van die karweitjes die betrek kelijk eenvoudig zijn maar gemakkelijk worden nagelaten en toch zo belangrijk zijn omdat ze storingen en snelle slijtage voorkomen. Tenslotte zouden we bij de aankoop van tuinbouwmachines aan elke eigenaar de raad willen geven om deze dure apparaten geen dag onverzekerd te laten. De kosten hiervan vallen over het algemeen mee en het geeft een zekerheid die u niet kunt missen bij uw be- drijfsuitvoering. Dat u hiervoor uitstekend te recht kunt bij de Z. L. M. is algemeen bekend, dat mogen we toch wel veronderstellen. We hebben in dit artikel slechts enkele alge mene punten aangeroerd. Ons moderne tuinbouwbedrijf is zonder machi nes niet meer denkbaar. Het belangrijkste is ech ter dat we een juiste keuze doen bij de aanschaf. Het gevaar van overmechanisering is niet denk beeldig. Dat kost niet alleen veel geld maar men beleeft er ook verder geen plezier van. Zeker bij de aankoop van tuinbouwmachines geldt daarom dat u moet bezinnen voor u er aan begint. Op vele manieren kan dat in deze tijd ge beuren. Zorg er voor dal u geen machine wordt aangepraat waar u later spijt van hebt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 35