Daar komt heel wat voor kijken K.N.Z.-LIKSTENEN VOORJAARSWERKZAAMHEDEN IN DE SUIKERBIETEN Een zogende zeug met 12 Diggen heeft aan kuilgras, bieten, hooikaf of gehakseid hooi krachtvoer een dagrantsoen nodig, dat zeker 775 gram verteerbaar eiwit met een zetmeelwaarde van minstens 4000 gram bevat. Voorwaar geen klein probleem. Maar weet u, dat de zoutbehoefte (normaal 6 gram per dag) bij een Zogende zeug oploopt tot maar liefst 15 gram? Dit levert zo'n dagrantsoen nooit op. Uw dieren gaan dus aan zoutge- brek lijden, met alle nadelige gevolgen hiervan voor hun stofwisseling, groei, beharing enz. Waak hiervoor! Hang K.N.Z.-likstenen op of leg ze in de trog. K.N.Z.- likstenen vullen hun natriumtekort volledig aan, verhogen hun weer stand, bevorderen hun gezondheid. U voorkomt dan tevens het drinken van eigen gier en het staartbijten. (Zout met sporenelementen) voor een zorgeloze stalperiode N.V. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE ZOUTINDUSTRIEHENGELO (O) ZEEUWS LANDBOUWBLAD (Vervolg van vorige pagina.) Tot nu toe heeft men veelal door gebrek aan durf in die gevallen waar machinaal dunnen op grond van de stand en controle achter de machine verantwoord was de mogelijkheden onvoldoende uitgebuit. Pas na reductie van de stand tot 18 bbd of minder, al naar gelang de rijenafstand en de regelmaat, kan er sprake zijn van arbeidsbesparing en arbeidsspreiding. Verkrijgbaar bij fouragehandel en coöperatie if 1.50 per steen yan ca 10 kg. HET NAWERK MET DE HAND EEN volledig machinale verzorging van het bietengewas zonder dat er meer een mensen hand aan te pas komt is een wens die dringender wordt naarmate de beschikbaarheid van mensen handen afneemt. Het is een grote zeldzaamheid dat het mét de huidige middelen, via een goed zaaibed, éénkièmig zaad, zorgvuldig zaai werk en efficiënt werk van de dunmachine, lukt een zodanige eindstand tè krijgen dat hel verantwoord is het geWas zonder corrigerend" handwerk verder te laten groeien. Er is practisch altijd sprake van een zekere mate van bossigheid. Het zal duidelijk zijn dat dergelijke gewassen alleen maar met de machine kunnen worden geoogst. Het kopwerk laat te wensen over en er gaan veel kleine bieten verloren, hetzij omdat zij niet gerooid worden, hetzij omdat zij bij reiniging en transport verdwijnen. Bovendien maakt tot heden in de meeste geval len de onkruidbezetting één of meer bewerkingen Een bietendunmachine in zeer eenvoudige uitvoe ring voor paardenfractie van het gewas noodzakelijk. Teneinde een aan vaardbaar gewas over te houden zal dus voor lopig nog enig handwerk aan de bieten besteed moeten worden. Het type handwerk zal moeten worden aange past bij de staat waarin het gewas verkeert op het ogenblik dat het werk moet worden uitgevoerd Daarbij is in de eerste plaats de bereidheid van dé arbeider, om een andere dan de gebruikelijke werkmethode toe te passen, van belang. Het blijft zaak om tijdig met het werk te beginnen. Naar mate de bieten kleiner zijn kunnen de alleenstaan de planten beter benut worden. Het gebruikte gereedschap moet aangepast wor den en zal als regel een kleinere snijbreedte moe ten hebben. Wanneer met redelijk succes gebruik gemaakt is van de bovenbeschreven middelen is het door slaan met de lange hak en het kruipend opeen- zetten geen efficiënte methode meer. Al lijkt die methode nog al voor de hand te liggen toch blijkt het opeenzetten met de lange hak in één keer nog al eens op bezwaren te stuiten. Rondom een gaatje in het gewas zal men ter compensatie de planten wat dichter moeten laten staan. Het moet mogelijk zijn het gewas zonder te bukken al „doorslaand" zodanig te fatsoeneren dat een aanvaardbare stand wordt verkregen met een zekere minimale afstand tussen de bieten en zon der al te veel dubbele bieten. DE ONKRUIDBESTRIJDING TOT nu toe is er vrijwel uitsluitend sprake ge- weest var. bieten. Het is bekend dat het on kruid wanneer het in ruime mate aanwezig is, het werk aanzienlijk kan bemoeilijken zelfs zodanig dat het effect van de bovengenoemde middelen vol komen teniet gedaan kan worden.' Het blijft zaak te zorgen voor een zo schoor mogelijk perceel. Mechanisch kan het onkruid het beste bestreden worden in een zeer jong ontwik kelingsstadium. Daarop berust de werking van on kruideggen en verende tanden van de dunmachine. Wanneer om welke reden dan ook niet op het juiste moment gewerkt kan worden wordt het resultaat twijfelachtig en is een handbewerking noodzakelijk. Een combinatie met het opeenzetten in een vroeg stadium houdt als regel in dat het onkruid nog klein is en noch het werk noch het gewas van betekenis hindert. De aanwezigheid van goede chemische onkruid bestrijdingsmiddelen zou voor sommige bedrijven een uitkomst zijn. Ofschoon er op dit terrein wel enige vooruitgang is geboekt, is de afstand tot het ideaal nog vrij groot. De middelen zijn nog vrij duur, wat door een, overigens op zich zelf niet ongevaarlijke, rijen- bespuiting zou kunnen worden opgevangen. De werking hangt af van dosering, grond en weer en is dus niet geheel betrouwbaar Wanneer men zijn oppervlakte bieten afstemt op het ge bruik van dergelijke middelen is betrouwbaarheid toch wel een zeer belangrijke zaak. Distels, hoefblad, kweek, meidesoorten en herik zijn vrij ongevoelig voor de beschikbare middelen. Andere zoals muur, krodde, kamille en perzikkruid kunnen goed worden bestreden. Al naar de omstandigheden hebben deze mid delen een meer of minder grote opbrengstdepressie tengevolge. Deze varieerde in 1961, op zes van onze proefvelden van 2 tot 4 ton per ha. ^yiJ hebben in het bovenstaande een overzicht gegeven van de middelen die momenteel be schikbaar zijn om het voorjaarsvverk in de bieten te vereenvoudigen. Ook hebben wy getracht, zon der in dit verband al te veel in details te hebben kunnen treden, een inzicht te verschaffen in het samenspel van de verschillende factoren die het succes van de toepassing van deze middelen be palen. Ofschoon wij nog vrij ver van een volledig ma chinale verzorging verwyderd zyn staan er toch mogelijkheden ter verlichting van het werk ten dienste. Typisch voor deze aangelegenheid is dat het hoofdzakelijk neerkomt op perfectionering of aan passing van de gangbare verzorgingsmethoden en een rationeler gebruik van reeds op het bedryf aanwezige werktuigen. Met dunmachines moet men leren werken en alleen opereren wanneer het kan en zin heeft. Precisiezaaimachines en chemische onkruid bestrijdingsmiddelen komen in aanmerking voor een critische en voorzichtige beproeving.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 34