IN TEN DE n.1 mm H I M leien hikt 'n zodanige eindstand te krijgen, id handwerk verder te laten groeien. krijgbaar. Deze op kunstmatige wijze verkregen producten, waarvan het eerste voor normale- en het tweede voor precisiezaaimachines bestemd js, hebben een soms aanzienlijk hogere eenkiemigheid dan normaal zaad. Helaas varieert deze eenkiemig heid al naar het ras en de bereidingswijze nog van 50 tot SO c/cEr wordt naar gestreefd dit percen tage zo hoog als mogelijk is op te voeren. Het verst komt men daarmee bij eenkiemig zaad, dat langs de weg van selectie kan worden ver kregen. De overige eigenschappen van deze rassen ma ken echter het gebruik en zelfs de beproeving van dit type voorlopig nog onmogelijk. Het behoeft nauwelijks betoog dat zelfs in hoge mate eenkiemig zaad weinig bruikbaar alleen staande planten geeft wanneer te veel zaad wordt gebruikt dan wel wanneer dit zaad onregelmatig wordt gezaaid. Het materiaal komt dus alleen tot zijn recht wan neer via een goed zaaibed een vlotte, regelmatige opkomst en een niet te dichte regelmatige bezet ting van de rij met veel alleenstaande planten worden verkregen. KI ezaa a chin es. HET ZAAIWERK nOUTEN, gemaakt bij het zaaiwerk, komen meer tct uiting naarmate minder zaad wordt gebruikt. Proeven hebben uitgewezen dat ook een normale zaaimachine, die op veruit de meeste bedrijven aanwezig is, goed werk kan leveren, mits hij in goede onderhoudstoestand verkeert, goed afgesteld is en goed bediend wordt. Wij hebben in de loop der jaren moeten constateren dat in vele gevallen niet aan deze voorwaarden voldaan is. Ook hier ligt dus een mogelijkheid tot verbetering zonder dat er belangrijk voor geïnvesteerd behoeft te worden. Wat de onderhoudstoestand betreft willen wij- volstaan met er op te wijzen dat ook een nor male zaaimachine een precisie-apparaat is dat ge voelig is voor roest, vuil en slijtage. Zorgvuldig onderhoud en eventuele vernieuwing van onder delen is dus geen overbodige luxe. Teneinde een juiste zaaizaaddosering en een zo regelmatig mogelijke verdeling van het zaad te krijgen moet de machine gecontroleerd worden. Er treden nogal eens grote verschillen op tussen de pijpen. Dit is in vele gevallen te verhelpen. Bij gebruik van weinig zaad van het mo derne type moet het aandrijf- en verdeel mechanisme wat de af stelling betreft door eigen beproeving aan gepast worden. Bij be paalde typen zaaima- chines die vrij veel ge bruikt worden is de stand van de bodem- kleppen van grote in vloed op het resultaat. Het komt nogal eens voor dat men deze in de voor normaal zaad ge bruikelijke stand laat staan. Vooral bij de mo derne vrij gladde zaad typen is dat onjuist. Ook de bediening van de machine is belang rijk. Een ruwe behan deling tijdens het werk gaat ten koste van de nauwkeurigheid. Het zaad moet gelegenheid krijgen om op een voor de kieming gunstige plaats terecht te komen. Een grote rijsnelheid en een bot zaaikouter of onvoldoende belasting geven gemakkelijk aan leiding tot droog- of zelfs blootliggen van het zaad. Wij hebben de indruk dat er in tegenstelling tot vroeger, toen er meer met de paaiden gezaaid werd, vaak, in elk geval plaatselijk, te ondiep wordt gezaaid. Uiteraard zijn grond en zaaibed hierop eveneens van invloed. Zorgvuldige con trole is hier op zijn plaats. Een goede aan onze omstandigheden aangepaste preeisiezaaimachine heeft het voordeel van een regelmatiger verdeling van het zaad Onder bepaalde omstandigheden blijken de ge reguleerde zaaidiepte en het drukrol- en afdek- systeem, waardoor deze machines zich bovendien van de normale onderscheiden, de opkomst te be vorderen. In andere gevallen blijkt de opkomst daardoor belemmerd te worden. Grond en weer spelen daarbij een rol. De vraag is nu of deze machines zoveel beter werk leveren dat daarvan by de ver dere verzorging van het gewas de vruchten geplukt kunnen worden. Daar gaat het ten slotte om. Helaas blijkt dat maar in zo ge ringe mate het geval te zijn dat aanschaf fing van deze vrij dure machines niet zon der meer kan worden aanbevolen. Onderzoek door het Duitse Instituut voor Landbouw mechanisatie heeft aangetoond dat het met de celvulling en de zaadverdeling van deze machines nog niet zo erg best gesteld is. Bovendien blijkt de verdeling bij het in de grond komen van het zaad ernstig verstoord te kunnen worden. Wel meent men voor deze bezwaren een oplossing gevonden te hebben maar die oplossing is in de bestaande machi nes nog niet verwezenlijkt. Het schijnt dus nog beter te kunnen. Zeer zeker zolang er nog enig handwerk in de bieten verricht wordt en in afwachting van betere machines lijkt ons een geperfec tioneerde toepassing van de normale zaai- machines de meer voor de hand liggende en minst kostbare oplossing. Door loonwerk zou de kostbaarheid ge ringer kunnen worden maar loon-zaaiwerk lijkt ons een stap terug en niet altijd onge vaarlijk in verband met het zo belangrijke juiste tijdstip van zaaien. Vele overdreven gunstige resultaten met de preeisiezaai machine verkregen moeten worden verklaard door de toestand waarin de vergeleken nor male zaaimachine verkeerde en door de grotere hoeveelheid meerkiemig zaad die door de normale zaaimachine werd uitgezaaid. Wij zyn er in geslaagd met bepaalde normale zaaimachines 3 kg M-zaad per ha zodanig te verdelen dat na opkomst een aanvaardbare stand werd verkregen. Het kan dus wel! MACHINAAL DUNNEN WANNEER het zaad gekiemd is en de jonge plantjes bovengekomen zijn kan men de stand op dichtheid en regelmaat beoordelen en be slissen of het gewenst is machinaal voor te dun nen met de daarvoor geschikte machines. Omdat het weer een belangrijke invloed kan uit oefenen op de opkomst is de standdichtheid en de regelmaat niet te voorspellen. Wanneer deze wel regelmatig maar ongewenst dicht uitvalt kan met een dunmaehine gecorrigeerd worden. Laat de regelmatigheid te wensen over dan zijn ten hoogste verende tanden bruikbaar. In het geval dat de plantjes voorlopig voldoende ruim te hebben kan gebruik met het oog op de bieten voorlopig beter achterwege blijven Met (lunmachines moet men leren werken en ze alleen gebruiken als het mogelijk is en wanneer het zin lieeft. Een dunmaehine moet dus alleen gebruikt wor den als het mogelijk is en wanneer het zin heeft." Een hoge mate van regelmaat is een fundamen tele eis voor een efficiënt gebruik van deze ma chine. Ook met deze machine moet men leren werken. Een veelvuldiger gebruik dan strikt noodzake lijk is met het oog op de reductie van de stand dichtheid is beslist ongewenst. Een oogstdepressie van 2 tot 5 komt gemak kelijk tot stand en wordt groter naarmate er vaker en later mee gewerkt wordt. Naarmate de regelmaat in het gewas groter is kan men verder terugdunnen zonder dat er gaten van betekenis ontstaan. (Zie pagina 78.) Proeven hebben uitgewezen dat ook een normale zaai machine, die op de juiste wijze afgesteld is, goed werk kan leveren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 33