VOORJAARSWERÏ SUIK ZEEUWS LANDBOUWBLAD DE verzorging van een suikerbietengewas in het voorjaar volgens de gebruikelijke methoden kost veel tijd. Naarmate de arbeidsvoorziening moeilijker wordt, vormen deze werkzaamheden, die in een betrekkelijk korte periode uitgevoerd moeten worden, meer een knelpunt op de suikerbietenver- bouwende bedrijven. Inkrimping van de teelt teneinde aan deze arbeidsmoeilijkbeden liet hoofd te bieden is, gezien de betekenis van de suikerbieten voor het bedrijfsinkomen, een ongewenst redmiddel De vraag is dus of en in hoeverre het mogelijk is deze werkzaamheden te vereenvoudigen of te mechaniseren en in minder, over een langere perio le verdeelde, arbeidsuren tot een voor de productie gelijk eindresultaat te komen. Dit laatste zij met nadruk gesteld omdat weieens al te gemakkelijk, uit wanhoop of gemakzucht, oogstdepressies en kwaliteitsverlies, op de koop toe worden genomen zonder dat bewezen is dat dit onvermijdelijke verliezen zijn. Mechanisatie kost in de regel toch al geld en dat geld moet terugkomen uit de productie. Opnieuw gezien de betekenis van het gewas suikkerbieten voor het bedrijfsinkomen is het op de koop toe nemen van vermijdelijke verliezen onaanvaardbaar. Wij zoeken in eerste instantie'de vergemak kelijking van het voor jaarswerk meer in de richting van verbetering van de bestaande mid delen en verandering van de werkmethode dan in de aanschaffing van soms dure machi nes te meer omdat het resultaat van het werk van deze machines af hankelijk is van enkele fundamentele voor waarden die ook zonder dat er nieuwe machines bij te pas komen van grote betekenis zijn. Alvorens besloten wordt tot verzwaring van de investeringson- kosten moet terdege overwogen worden of de aanschaffing van an dere dan gangbare ma chines wel het voordeel oplevert dat men er van moet en mag verwach ten. HET ZAAIBED Ieder kent in zijn omgeving wel bietentelers die er om een goed zaaibed te krijgen. Bij anderen is het sommigen er maar zelden in sla OVER de verschillende aspecten van de vereen voudiging van het voorjaarswerk in suiker bieten is en wordt veel onderzoek verricht. De resultaten van dit onderzoek hebben uitge wezen dat a. grond, weer en de vaardigheid van de bieten teler een zeer grote invloed hebben op het suc ces dat bij toepassing van de beschikbare mid- delen wordt behaald, b. de aanschaffing van de beschikbare middelen op zichzelf geen enkele garantie inhoudt voor minder werk in de bieten, c. gezien de variatie in de omstandigheden geen algemeen voorschrift gegeven kan worden om dat het gebruik van de middelen aan de om standigheden moet worden aangepast. Op grond hiervan zal het duidelijk zijn dat de algemene voorlichting zich moet beperken tot een beschrijving van doel en wezen van de afzonder lijke middelen en hun mogelijke consequenties voör de teelt. De toepassing in de praktijk komt voor rekening van de betrokken bieter.teler die, eventueel ge steund door individuele voorlichting, al naar de omstandigheden op zijn perceel de middelen toe past en daar ervaring mee opdoet. Opvallend is dat in het huidige ontwikkelings stadium de aanschaffing en toepassing van nieuwe machines beslist niet de eerste plaats inneemt. Voorzover onder mechaniseren verstaan wordt de aanschaffing en toepassing van meer en nieuwe typen machines zouden wij, zij het node in ver band met de rijm-vorm, uit het motto „mechani seren, met minder arbeid meer presteren" het eerste woord weg willen laten dan wel aanzienlijk willen verlichten, althans met het oog op de in houd van dit artikel. jaar op jaar in slagen MAARMATE een zaai- ucces wisselend, terwijl bed beter is be en. hoeft minder zaaizaad gebruikt te worden, laat het zaad zich beter ver delen en kan het met meer succes op een voor de kieming gunstige plaats gebracht worden. Op zichzelf is dit niets nieuws. Naarmate echter de behoefte aan vereenvou diging van het voorjaarswerk toeneemt zal meer aandacht aan het klaarmaken van het zaaibed moeten worden besteed. In het algemeen, maar vooral wanneer M- o£ precisiezaad gebruikt wordt, is de aanwezigheid van een plaatselijk dikke, diep uitgedroogde grui zige of kluitige toplaag een hinderpaal voor een vlotte regelmatige opkomst van de bietenplantjes. Een slem pgr. voelig zaaibed bergt eveneens gevaren in zich voor de opkomst. Zoderesten van een gras zaadstoppel of groenbemesting kunnen de ver deling van het zaad en de opkomst bemoeilijken. Hoe een goed zaaibed moet worden klaargemaakt is al weer een kwestie van omstandigheden en goed boer zijn. Ieder kent in zijn omgeving wel bietentelers die er jaar op jaar in slagen, zij het niet altijd langs pre cies dezelfde weg, om een goed zaaibed te krijgen. Bij anderen is het succes wisselend, terwijl sommi gen er maar zelden in slagen. Ofschoon wij er van overtuigd* zijn dat een verdeling van goed naar slecht wel altijd zal blijven bestaan zijn er ook voorbeelden van gevallen waar men er, door meer aandacht aan dit fundamentele belangrijke punt te besteden, in geslaagd is zich aan te passen bij de eisen die het gebruik van minder en andersoor tig zaad aan het zaaibed stelt. Er zitten hier mogelijkheden die niet onderschat moeten worden. Zonder dat wij dit willen gene raliseren, zijn er gevallen bekend waar met 9 a 10 kg normaal zaad van een polyploid ras per ha in plaats van met de gebruikelijke 18'kg een opkomst verkregen wordt die zo fraai en regelmatig is dat de bieten vlot en met de lange hak in ééin keer op eengezet kunnen worden en dit zonder dat er een precisiezaaimachine of een dunmachine bij te pas komt. Grond en vooral grondbewerking maken dit mogelijk. Het is een grote zeldzaamheid, dat het met dat het verantwoord is een gewas u HET ZAAD ALLEEN in het verantwoorde gebruik van min der zaaizaad dan tot nog toe de gewoonte was ligt reeds een mogelijkheid tot een flinke arbeids besparing. Zelfs in die gevallen waar het zaaibed minder fraai en regelmatig is vraagt men zich wel eens af of het gebruik van veel zaad als correctie middel wel veel zin heeft. Immers wanneer de omstandigheden kieming onmogelijk maken doet het er niets toe of er veel of weinig zaad gebruikt is. Het voornaamste effect zal zijn dat waar wel kieming mogelijk is hinderlijk dikke bossen 'zullen ontstaan. Wij mogen niet vergeten dat met behulp van trekkers en trekkerwerktuigen de grond veel snel ler en efficiënter klaargemaakt kan worden dan vroeger het geval was toen men er veel langer over deed en regen of droogte veel meer invloed hadden dan tegenwoordig Uiteraard dient men op het eigen bedrijf na te gaan of en in hoeverre van deze mogelijkheid kan worden geprofiteerd. Naast de hoeveelheid zaad is het zaadtype van belang en met name de eenkiemigheid van het zaad. Zowel langs mechanische weg als door selec tie is getracht meer éénkiemigzaad te maken. Van de meeste rassen is thans M- en precisiezaad ver-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 32