Mechanisatie is noodzakelijk 75 R. S. M. N e vel-snelspuiter TUIN80UWMECHANISATIS DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 20 JANUARI 196 2 Op de R.A.I. te bezichtigen op stand 31 van de N.V. Handel Mg Satur- nns. Van oorsprong een Deense ma- tinne (hoge prijs) nu in licentie door deze firma voor Nederland ver vaardigd. Zeer efficiënt werkende spuitmachines staan de fruitkwekers ter be schikking voor de ziektebestrijding. DEZE week wordt in de tuinbouwrubriek spe- jciaal uw aandacht ge- vraagd voor de mechani- satie. Aanleiding hiertoe [is de tentoonstelling van lachines voor de land- en tuinbouw, welke van 22 tot 27 januari wordt ge- -houden in de R.A.I.-ge- bouwen in Amsterdam. In (de enorme tentoonstel- j lingshallen in de hoofd- stad van ons land zullen I gedurende verschillende dagen de handelaren en I fabrikanten van machines I voor de land- en tuinbouw llaten zien wat er op dat berrein te koop is. We hopen er een bezoek te brengen en u daarna te vertellen wat we er I zagen voor onze tuinbouw- bedrijven. We twijfelen er niet aan of dat zal zeer omvangrijk zijn, want het doel an deze tentoonstel ling is om een zo völledig mogelijk beeld te geven van datgene wat van be- lang is op mechanisch ge bied voor de land- en tuinbouwbedrijven. Het zal zeker erg druk zijn op deze tentoonstelling en we hopen dat ook veel Zeeuwen de reis naar de R.A.I. zullen maken want de tuinbouw in onze provincie staat op een hoog peil, maar om dat te kunnen behouden is een eerste vereiste dat we bij de tijd blijven. Nu is er een gevaar dat dit eeri mode-woord wordt, dat te pas en te onpas wordt gebruikt. Op het terrein van de mechanisatie echter geldt het in sterke mate, want de veranderingen die zich hier voltrekken zijn vele. En juist bij de aanschaf van deze, op zichzelf dure hulpmiddelen voor het tuinbouwbedrijf, komt het aan op het juiste apparaat voor het juiste werk. In een afzonderlijk artikel geven we enkele gedachten die naar voren komen bij de aankoop van deze hulpmiddelen voor ons bedrijf. We kunnen zonder meer zeggen dat er een stormachtige ontwikkeling is op het gebied van de machines voor 't tuinbouwbedrijf. Plaatselijk en streeksgewijs zijn er regelmatig exposities en hier voor zien we, zoals begrijpelijk, steeds een enorme belangstelling. We hebben dat zo juist weer gezien op de ontwikkelingsdag op de fruitteelt in Goes. Deze streekexposities zijn op zichzelf natuurlijk waardevol en we zouden ze niet graag missen, maar een landelijke tentoonstelling, zoals nu maandag a.s. in Amsterdam wordt geopend, is toch ongetwijfeld nog van veel grotere betekenis. We beschikken op het ogenblik niet over cijfers van de omvang welke de mechanisering op onze Zeeuwse tuinbouwbedrijven heeft genomen, maar we weten allen dat deze zeer omvangrijk is. Bij dat alles is het van groot belang dat we voldoende inzicht hebben in datgene wat we met een bepaalde machine kunnen doen. Dat wil zeggen dat we niet alleen dienen te weten hoeveel arbeid we b.v. kunnen besparen met een trekker, maar dat we ook weten hoe we deze trekker zo produktief mo gelijk kunnen maken op ons bedrijf. Steeds opnieuw blijkt dan dat we onze machine voor veel meer doeleinden kunnen gebruiken dan we hebben gedacht. Men moet dat echter dóór krijgen, men moet er een goed inzicht in hebben en juist daarom ook is een bezoek aan een expositie als nu in Amster dam wordt gehouden van zo grote betekenis. U kunt er van verzekerd zijn dat alles wat u zoekt op het gebied van de mechanisatie voor uw bedrijf, in de R.A.I. te vinden zal zijn, en deskundigen van de fabrikanten en handelaren staan ter beschikking om alle mogelijke inlichtingen te geven. U hebt ze daar allemaal bij elkaar en behoeft dus niet bang te zijn geen keus te hebben; groter is de kans dat u teveel keus hebt, maar wie met een critisch oog deze tentoonstelling bezoekt zal er verrijkt van terugkomen. Er is sprake van een steeds toenemen de concurrentie op de internationale 6fmarkt waar onze tuinbouwprodukten worden afgezet. Als Zeeuwse tuinder^ vraagstuk van de mechanisatfe in de zelfde of misschien in nog wel sterkere mate als voor de tuinders. De kleine twee wielige trekker is een onmisbare machine geworden voor het kleinere groente- en fruitbedrijf. DEGENEN van onze lezers die vorige week vrij- dag aanwezig waren op de Zeeuwse Fruit teeltdag, zullen zeker onder de indruk zyn ge komen van de massale belangstelling. De tuinbouw, en zeker de fruitteelt, wordt door velen gezien als middc] om uit de moeilijkheden te komen. Vooral geldt dit voor de akkerbouw. Ook de neiging van de regering om alle belemmeringen welke de teelt thans nog kent, uit de weg te ruimen en een onbe heerste teelt te stimuleren, wijst er op dat men aan de fruitteelt veel ruimte toe denkt. Ook de Minister blijkt zoveel vertrouwen te hebben in de fruitteelt dat vakbekwaamheid niet meer als eis gesteld zou kunnen worden, vooral omdat men die. zich toch eerst verwerven zal. Ook de uitspraken van prominente figuren dat men niet bang van uitbreiding behoeft te zijn, draagt er zeker toe bij dat men weer in een op gewekte stemming verkeert wat de toekomst be treft. Nu willen wij de laatsten zijn om die stemming" te bederven. Integendeel, ook wij hebben vertrou wen in de tuinbouw, nu en in de toekomst, maar we moeten daarbij toch ook de teleurstellingen niet wegcijferen want die zullen er zeker komen, zelfs bij de beste opzet die men zich wensen kan. Cijfermateriaal is leerzaam en onmisbaar maar niet bruikbaar als er hier of daar een kolom weg valt. Dan klopt de combinatie niet meer en is het eindresultaat geheel anders dan het volgens de berekening zou moeten zijn. Maar niemand kan tenslotte in de toekomst zien en de geschiedenis heeft geleerd dat er niet veel behoeft te gebeuren of ons keurig ingesteld betoog valt uiteen. Het Is nog niet zoveel jaren geleden dat men ook dacht dat er voor kleinfruit ruimte genoeg was maar dit ging niet in vervulling. De teelt van kleinfruit is de laatste, jaren niet erg rendabel geweest. Enkel de primeurs en de extra kwaliteit deden het. Het is niet onmogelijk dat men ook „alleen" voor ons prima hard fruit afzet kan vinden. Voor een ieder die zich toelegt op de teelt van fruit zal de kwaliteit de kern van alle vraagpunten moeten zijn. De fruitkweker van de toekomst zal veel goede eigenschappen moeten bezitten. Hy zal veel moeten werken, hetzij alleen, hetzy in combinatie met anderen. Hij zal terdege deskundig moeten zijn, liefde voor het vak moeten hebben en een idealist moeten zijn die teleurstel lingen kan incasseren. Mogelijk is het dat deze facetten in de algemene hoerastemming teveel over het hoofd worden ge zien. We kunnen goede grond hebben en aardig wat kapitaal „achter de hand" hebben maar de hoofdzaak blijft de man die het bedrijf beheert. Steeds hebben we kunnen constateren dat de be langstelling voor de fruitteelt toeneemt wanneer het in de akkerbouw wat slecht gaat. Zodra zich dat weer enigermate herstelt bekoelt ook de be langstelling voor de tuinbouw want de „boeren- aard" hunkert naar de produkten van het land bouwbedrijf. Er zijn fruitkwekers die nooit hun boerenaard hebben verloochend al hebben ze. goed geboerd in hun nieuwe tak van bedrijf. Misschien dat ze meer geluk gehad hebben dan liefde voor hun bedrijf. Er zijn echter ook fruitkwekers, voortgekomen uit de landbouw, die een voorbeeld zijn geworden voor de bewoners van de echte fruitcentra die dachten dat zij het alleen konden en wisten Zo ziet men soms dat de een slaagt die weinig anders achter de hand had dan een onverwoestbare wil en een goede vakkennis, terwijl een ander wiens bed gespreid lag, het niet kon bolwerken. In de algehele optimistische stemming die er heerst zal men dat zich steeds voor ogen moeten stellen. Deze stemmen kon men ook beluisteren op de Fruitteeltdag, al ging er veel verloren onder de idealistische beschouwingen. Wat brengt de E. E. G. in de tweede étappe ons? Zal het wel vaartspeil zich kunnen handhaven of mogeljjk nog toenemen? Hoe zal alles zich internationaal ont wikkelen? Niemand kan ons dit vertellen. Belangrijk is echter dat men ook in de fruitteeltsector er van overtuigd is dat niet alles over rozen zal gaan. Het lukraak beginnen is beslist geen middel om uit de moeilijkheden te komen. Dit zijn zo enkele beschouwingen na een ge slaagde Fruitteeltdag. We hebben ook wel fruit- teeltdagen bijgewoond waar een mineurstemming overheerste. Zo wisselt het leven. Het zal wel zo blijven. Een- ding is echter zeker: Wat men ook gaat doen, doe het met verstand, toewijding en volharding, dan zal het zeker wel gaan. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 31