UIT DE PRAKTIJK 'j&ttel&cd tcGJ/iitaal 74 ZEEUWS LANDBOUWBLAD MU we weer enigszins vertrouwd zijn met de nieuwe sfeer van 1962, zijn we weer met goede moed aan het opstellen van het werk schema begonnen. Ieder is druk aan het rekenen of een of andere nieuw te kopen machine wel of niet rendabel gemaakt kan worden. Ook of met een bepaalde machine een „dure" arbeidskracht kan worden uitgespaard. Een regelmatige bezoeker van de markten zal voortdurend te horen krijgen dat de boer steeds meer in het „gareel" moet, omdat er geen ge schikte arbeidskrachten meer te verkrijgen zijn. HET is echter vreemd, zo schrijft Oost Zeeuws- Vlaanderen, om in het dagblad te lezen dat Zeeland wat werkloosheid betreft op de vierde plaats staat en dat het gros uit landbouwkrach- ten bestaat. Nu geloven we wel dat deze „krach ten" met een korreltje zout dienen genomen te worden; dat heeft tenminste menig Oost Zeeuws- Vlaamse boer via de arbeidsbeurs ervaren. Het zou misschien goed zijn. om in de kostprijzen meer met hogere lonen rekening te houden. Ver moedelijk is dit, nu de eerste fase van de E. E. G. er door is, te laat. Het opstellen van het bouwplan geeft moeilijk heden (zoals elk jaar overigens). Misschien is het nog het best de risico's te ver delen en niet alles op één kaart te zetten. De één kient alles uit via de vruchtopvolging, een ander heeft een soort van ijzeren bouwplan en een en- keling(?) vult z'n bouwplan in als een totoformu lier endikwijls behoren zij tot de gelukkigen! Vrijdag 12 januari j.l. waren we nog op de ver gadering van de groenvoederdroging. Het bestuur kwam met de officiële plannen voor de dag waaruit wel bleek dat zij op korte tijd enorm veel werk hebben verzet. De algehele kosten van de droging worden geraamd op V/z miljoen gul den, terwijl de bouw hiervan, onder enig voorbe houd, vóór het droogseizoen 1962 gereed zal zijn. We wensen bestuur en leden met deze groenvoe derdroging veel succes toe. AP Schouwen-Duiveland moet nu (20 januari) naar schatting nog 40 'o van de grond wor den geploegd. De vele regen indertijd doet weer het ergste vrezen. Het is onbegrijpelijk, dat bij sommigen meer dan de helft nog niet is geploegd en anderen al weken klaar zijn. De meesten ver spelen in het najaar te veel tijd. Het inkuilen van bietenkoppen en -blad en het rooien van de bieten zelf verloopt op veel bedrij ven nog precies zoals jaren geleden. Alleen toen waren er 1 of 2 man meer aanwezig. Hulp van loonwerkers wordt vaak veel te laat ingeroepen. Het gezamenlijk aanschaffen van een bieten- rooier door b.v. 3 of 4 bedrijven en het maaikneu- zen in 't voorjaar van enkele percelen grasland kunnen een grote arbeidsbesparing geven bij het najaarswerk. We geven toe, dat hiervoor be taald moet worden, maar zoals nu de zaken er bij blijven liggen, is het nog niet te berekenen hoeveel dit straks gaat kosten! Door de drukte blijven veel dingen liggen en hoe groot straks de opbrengstderving zal zijn hangt af of het weer de komende weken mee of tegen zal zitten. Hopelijk dat velen lering zullen trekken uit het geen hen dit najaar is overkomen. Het zou wenselijk zijn dat op vergaderingen eens wat meer aandacht aan deze problemen werd besteed. BIJZONDER belangrijk is de Beroepenten- toonstelling in de „Zeikepolder" te Zierik- zee. Deze door het Arbeidsbureau te Zierikzee in gerichte tentoonstelling laat U duidelijk de grote verscheidenheid in beroepen zien. Het is t/m donderdag 25 januari nog mogelijk dit alles te bekijken. Vooral de ouders die zich bewust zijn van de grote verantwoordelijkheid voor de toe komst van hun kinderen, raden we aan beslist even de moeite te nemen te gaan kijken. Er wordt verder nogal wat propaganda gemaakt voor de teelt van Dille, doperwtten, witlof etc. Het is met deze teelten precies zoals met andere gewassen. Rijk van worden doet men niet. Alleen een ander gewas in een bouwplan kan wel eens nuttig zijn. Witlof past alleen op de goede, niet te zware grond. Vooral op bedrijven die met bie tenaaltjes hebben te kampen, is ze wel geschikt. De oogst valt echter precies in de bietenoogst, dus in een erg drukke tijd! ten tweede: dat een kale, onbewerkte stoppel in september het toonbeeld is van een verspilde kans I Dille levert beslist niet meer op dan een goed graangewas. Uit oogpunt van arbeidsverdeling beslist niet aantrekkelijk. Vóór men een contract tekent, moet eerst even goed overdacht worden wat men doet. Rekenen is niet zo moeilijk; alleen kunnen we vele fantastische verhalen toch niet geloven [\E voorlichtingsavond op Walcheren voor uien- telers was een succes. Het aantal bezoekers was groot en ook de belangstelling voor de lezing van de heer Koert was goed. Met uitzondering van de omgeving van West- kapelle worden op Walcheren tot nu toe weinig uien verbouwd, terwijl er toch veel grond is waar uien met succes geteeld kunnen worden. Speciaal de teelt van plantuitjes le jaars kan alleen plaats hebben wanneer de grond vrij is van stengelaaltjes. Daar de teelt alleen op con tract plaats heeft blijft de risico beperkt tot de opbrengst per ha. De teelt van le jaars plant uitjes is op zijn plaats op bedrijven waar een arbeidsintensieve teelt (oogstperiode juli) in het bouwplan kan worden opgenomen. In januari zullen de praatmiddagen en -avon den, georganiseerd door de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting en de R. L. V. D„ plaats heb ben. Het onderwerp „De verbetering van de struk- tuur van de grond" zal op deze bijeenkomst aan de orde worden gesteld. Het onderwerp mag be langrijk genoeg worden geacht, om van een be langstelling blijk te geven. TOEN de vorige nazomer onze Noord-Beveland- se medewerker het doel was Sluiskil, de aardappelrooidemonstratie het Zeeuws-Vlaam- se boerenlandschap in „auto-vlucht" bekeek, vie len hem o.a. twee verschilpunten met Noord- Beveland erg duidelijk op. Het eerste was, dat hij op zijn doorreis naar Sluiskil zo weinig percelen stoppelklaver voorbij treed, terwijl er toch (volgens „Landbouwactuali- teiten Zeeuws-Vlaanderen 1961") een derde deel met graan wordt beteeld. Eén van beiden, zo overdacht hij, öf de Zeeuws-Vlaamse boer hecht (en dan ten onrechte!) weinig waarde aan een groenbemestingsgewas, óf men heeft zich wat al te gemakkelijk verzoend met het verschijnsel.dat de stoppelklaver het de laatste jaren inderdaad minder goed doet, zonder zich daarbij te bezin nen op een aanpassing van de teelttechniek van de stoppelklaver, waardoor deze uit deze impasse zou kunnen verrijzen. Hoe het zij, het feit ligt er overduidelijk! Voor de Zeeuws-Vlaamse boer is dit een verliespunt vergeleken bij zijn Noord-Bevelandse collega. En een ieder die van daaruit Noord-Beveland deze nazomer heeft bezocht, zal getuige het fre quent aantal percelen stoppelklaver het grif moeten toegeven, dat dit een stevige 10 voor Noord-Beveland is. Maar vredelievend als we zijn er was nog een verschilpunt, en dat maakte de stand 11. Want al mag men dan aan de overkant van de Schelde het rendement van 10—15 kg klaver per ha in graan betwijfelen, om welke reden dan ook: er wordt gestoppeld! En dat is consequent! Op dit punt moet Noord-Beveland het op zijn beurt van Zeeuws-Vlaanderen verspelen. Want waar hier geen klaver in het graan werd gezaaid hier de kleinste helft, in Zeeuws-Vlaanderen dus het merendeel heeft men de kans, om de stoppel eens flink onderhanden te nemen, in het algemeen matig benut. Een wederkerige eis is hier wellicht op zijn plaats. Dat het in de eerste plaats door een aanpassing van de teelttechniek moge lijk is, om een redelijk geslaagde stoppelklaver te telen, wat de feiten elk jaar nog bewijzen. En N vele delen van de wereld heerst er spanning; Nederland heeft een Nieuw-Guinea-probleem, België een Kongo-probleem, Frankrijk kampt met de O. A. S., Duitsland heeft de kwestie Berlijn en zo kunnen we doorgaan. We blijven echter maar wat dichter bij huis, want Tholen en St. PhlliPsland hebben heus ook hun problemen wel, en in de ogen van onze eiland bewoners zijn deze problemen misschien nog wel van groter importantie dan de zo juist geschetste moeilijkheden. De ingewijden zullen wel begrepen hebben dat wij daarbij het oog hebben op het koel huis-probleem. Het oude koelhuis heeft men vorig jaar overgedaan aan de drogerij en er werd beslo ten een nieuw modern koelhuis te bouwen. Ach tera! bleken de bouwkosten enigermate tegen te vallen, en nu bleek vorige week ter vergadering dat de leden tegen deze verhoogde bouwkosten niet bereid waren een nieuw koelhuis te bouwen. En nu bleek overduidelijk dat men z'n oude schoenen wel wat vroeg had afgedankt. De moeilijkheden wer den nog groter toen het koelhuiskabinet aftrad, hetgeen o.i. zeer zeker betreurd moet worden. Reeds hebben onze algemeen en onze kringvoorzit ter getracht om te bemiddelen in deze moeilijke kwestie, want dit probleem dient toch zo gauw en zo goed mogelijk opgelost te worden. Wij hebben al reeds eens het idee geopperd dat een samenwerking met een veilingsvereniging mo gelijk gunstige perspectieven zou kunnen bieden. Wij zouden hierbij nog eens een stap verder willen gaan en de vraag stellen of het niet mogelijk is dat de gezamenlijke veilingen op Tholen tezamen met de koelhuisvereniging een groot modern koel huis bij één van hun veilingen zou bouwen. Hierin zitten ó.i. gunstige perspectieven o.a. betere benut ting van de sorteerhal en rijbanen, een betere be nutting van de koelhuis- en veilinginventaris, de personeelsbezetting kan wellicht ook met minder arbeidskrachten toe, de afzet kan o.i. later via de veiling plaats vinden, b.v. via poolvorming. Onze Thoolse veilingen hebben vooral als veiling en voor vroege aardappels en uien 'n goede naam. Laten we met zijn allen trachten gezamenlijk ook voor de late aardappelen een goede afzetorganisa tie via de veilings verenigingen op te bouwen! Daarom veiling- en koelhuisbestuurders bekijk dit probleem eens en tracht daaruit iets goeds te dis tilleren. Reeds spoedig zal blijken dat men ook in landbouwkringen elkaar zal moeten zoeken en dan door geven en nemen trachten elkaar aan te vullen. Kijkt U eens naar de ontwikkeling in de industrie, waar men op het gebied van samenwer king ons reeds ver voor is. Laten wij met zijn allen trachten door er gezamenlijk onze schouders onder te zetten, dat deze industriële voorsprong niet steeds grotermaar kleiner wordt! Denkt aan de V eehouderijmiddag die A.S. MAANDAG door de Zeeuwse Land bouw Maatschappij in café Wöhler, Lange Delft 10 te Middelburg wordt gehouden, aanvangende des middags te HALF TWEE. Onderwerp „MELK- EN/OF VLEESPRODUKTIE VOOR HET ZEEUWSE BEDRIJF". Sprekers voor deze middag zijn: Ir. W. L. Harmsen, Rijksveeteelt- en zuivel- consu!ent( met als onderwerp: „Technisch© en economische mogelijkheden van melk en vleesproduktie op onze bedrijven". E. C. v. Kraayenkamp, verbonden aan het Proefstation voor Akker- en Weidebouw te Wageningen, met als onderwerp: „Eko- nomische aspecten van de rundvleespro- duktie in bedrijfsverband". Alle Z. L. M.-leden met belangstelling voor de veehouderij worden uitgenodigd deze vergadering bij te wonen. VAN „-'V' - - J 's

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 30