MET MINDER MANKRACHT MEER PRESTEREN r 50 DE CONSEQUENTIES Tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig in de RAI te Amsterdam V rAN maandag 22 januari tot en met zaterdag 27 januari 1962 wordt de tweejaarlijkse tentoonstelling ,;Het Land bouwwerktuig" in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam ge houden. Gedurende deze dagen is de beurs dagelijks geopend van 9.30 tot 18 uur, met uitzondering van vrijdag, wanneer hij ook 's avonds van 19.30 tot 22.30 uur zal zijn geopend en zaterdag 27 januari, wanneer om 17 uur de sluiting plaats vindt. MECHANISEREN TEXTIEL IN DE GLAZEN ZAAL ZEEUWS LANDBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij Hoofdredacteur: Mr. J. F. G. SchÜngeniann. Redactie en In dit nummer ZEEUWS LANDBOUWBLAD (Vervolg van le pagina^) Het is duidelijk dat deze handel wijze wordt begrensd door de be staansmogelijkheden van de organi saties waaraan het werk wordt over gedragen. Zo komen in het algemeen alleen die werkzaamheden in aan merking, die naar hun aard niet aan een te korte periode zijn gebonden. In een gebied moeten de over te dra gen werkzaamheden een zodanige spreiding en de tijd toelaten dat het voor de loonwerker of coöperatie mo gelijk wordt de machines voldoende te benutten. De lengte van de periode waarin het werk kan worden uitgevoerd moet des te groter zijn naarmate het be nodigde machinekapitaal omvang rijker wordt dan wel zozeer op het bepaalde uit te voeren werk is ge specialiseerd dat buiten deze periode hiervoor geen of zeer weinig aan wending te vinden is. Zo moet de boer op het gemengde bedrijf bedenken, dat een overdracht van het inkuilen tot en met het transport en het lossen in de silo aan een loonwerker, deze voor de nood zaak plaatst met een zo omvangrijk kapitaal aan trekkracht, maaikneu- zer en zelflossende wagens en met voldoende mankracht dit werk te verrichten, dat het de vraag is of de loonwerker in het gebied voldoen de emplooi hiervoor kan vinden om het geïnvesteerde vermogen terug te verdienen en er ook nog een verant woord arbeidsinkomen aan over te houden. Dan wel het tarief moet zo hoog zijn, dat een deel van de ratio nalisatie door overdracht aan derden weer teniet gaat. SAMENSPEL WENSELIJK EEN groeiend samenspel tussen groepen boeren en een loon werker zoals in de praktijk ook wel gebeurt waarbij de eigen mechanisatie (trekker en wagens), en eigen mankracht, het machine park en de mankracht van de loon werker (trekker, maaikneuzer, 1 zelf lossende wagen en 1 man) elkaar aanvullen, is zeer wenselijk. Bij het dorsen is het zelfs in verschillende gebieden een oud gebruik, dat de loondorser de dorskast en de machi nist levert, terwijl verschillende boe ren uit het gebied bij elkaar helpen om het tekort aan arbeidskrachten voor het dorsen op te vullen. Een dergelijke samenwerking moet op meerdere terreinen worden nage streefd, om gezonde bestaansvoor waarden in een verdere toekomst te kunnen blijven handhaven. De eis om het werk in de tijd te kunnen spreiden geldt voor de werk tuigencoöperatie in dezelfde mate als voor de loonwerker. Hieruit vloeien automatisch bepaalde richtlijnen voort ten aanzien van de omvang dezer coöperaties Ze mogen niet te klein zijn. Hiervoor geldt nog een tweede overweging. De coöperatie zal des te succesvoller kunnen zijn als een deskundige zakenvoerder kan v/orden aangesteld, waaraan het be stuur ruime bevoegdheden delegeert en die dus over voldoende bewegings vrijheid beschikt en zelfstandig kan optreden. Aangezien de arbeid op het landbouwbedrijf een steeds sterker knelpunt vormt zullen de coöperaties zoals ook gebeurt zich steeds verder moeten ontwikkelen van de verhuur van de werktuigen naar de volledige dienstverlening met bijbe horend personeel. Er ontstaat zo de tendens tot vermindering van de ver schillen tussen het particuliere loon bedrijf en oe werktuigencoöperatie. Temeer als we bedenken dat vele coöperaties ook bij niet-leden werk verrichten, terwijl bij de loonwerkers het besef groeiende is dat een toe nemende samenwerkingsbinding met ae landbouwers gewenst is. Het gecombineerd gebruik van werktuigen is eveneens een gebrui kelijke vórm om tot verlaging van investeringen, exploitatiekosten en onzekerheden te komen. Het aantal boeren is hier geringer dan bij een coöperatie. Het is een bij uitstek ge schikte vorm voor machinaal werk, dat wel een zekere spreiding in de tijd toelaat doch over een betrekke lijk korte periode. Werkzaamheden die een ruimere speelruimte toelaten kunnen doelmatiger in coöperatief verband of door een loonwerker wor den uitgevoerd. Het is gebleken dat de mechani satie meer omvat dan een loutere vervanging van menselijke door me chanische werkkracht. De consequen ties van deze verandering in de be drijfsvoering rijken ver. Ze verande ren het voortbrenging» - patroon van de landbouw en dringen steeds meer in de richting van samenwerking tussen individuele landbouwbedrijven en tussen deze bedrijven en dienst verlenende bedrijven zoals de loon werkers. Ongetwijfeld zal de toekomst in deze richting nog vele vormen te zien geven. Voor de dynamische boer of tuinder is het zo een voorrecht om in deze tijd van voortdurende ver nieuwing te mogen leven en werken. Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, Drs. K. E. JKROLIS. Wageningen, januari 1962. Het nieuwe R.A.I.-gebouw is van het Centraal Station af te bereiken met tramlijn 4, van het Amstelstation met buslijn E. Per auto of autobus is de weg door de stad gemakkelijk te vinden door de speciale wegwijzers, die de kortste route naar de tentoonstelling aan geven. EVENALS de vorige keer kunnen de bezoekers die per trein naar Am sterdam komen, profiteren van de bijzondere regeling, die de R.A.I.- directie heeft getroffen met de directie van de N. V. Nederlandsche Spoor wegen. Speciale gecombineerde retourkaarten zijn op een aantal stations verkrijgbaar. Dit speciale plaatsbewijs geeft recht op vervoer per trein naar Amsterdam en terug en het vervoer gedurende die dag op de Amsterdamse trams, bussen en veren en toegangsbewijs van de tentoonstelling. In Zeeland zijn deze speciale kaarten verkrijgbaar op de stations te Goes, Krabbendijke, Kruiningen, Middelburg en Vlissingen. IN dit nummer hebben wij getracht, door zowel een beknopt overzicht te geven van hetgeen geëxposeerd zal worden als door een aantal voorlichtende artikelen, betrekking hebbende op de mechanisatie in het algemeen op te nemen, een leidraad voor het bezoek aan deze „vakbeurs" te geven. Aan de hand van de plattegrond en korte gegevens van de standhouders kan men zich thuis reeds enigszins oriënteren, waar men wezen moet. Op de 40.000 m- grote expositie is met de beschikbare ruimte gewoekerd en is nog net overzichtelijk gebleven, waardoor het mogelijk zal zijn in één dag alle stands met de nodige aandacht te bezichtigen. Overigens is ernaar gestreefd tegemoet te komen aan in 1960 uit tuin- bouwkringen geuite verlangens, vooral ook de tuinbouwsector tot zijn recht te laten komen, zodat de tuinder gemakkelijk zijn weg zal vinden naar de voor hem interessante stands. De stands met tuinbouwmachines zijn zoveel mogelijk bij elkaar gegroepeerd, doch er zijn uiteraard importeurs of fabri kanten, die zowel land- als tuinbouwmachines en/of -werktuigen exposeren en wier stands in die „tuinbouwhoek" niet tot hun recht zouden komen. Daarvoor zullen alle stands voorzien zijn van bepaalde tekens, die verwijzen naar „Landbouw" en „Tuinbouw". VOOR de plattelandsvrouwen, die met hun mannen naar Amsterdam komen om de tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig 1962" te be zoeken, wordt in de Glazen Zaal van het nieuwe RAI-gebouw een speciale afdeling ingericht, die hoofdzakelijk het onderwerp „textiel" zal omvatten. In nauwe samenwerking met het Instituut voor Landbouwhuishoudkunde te Wageningen, verschil lende vrouwenorganisaties en grote bedrijven, is deze afdeling ingericht. Via deze instructieve expositie wordt de huis vrouw de weg gewezen in de doolhof van de vele verschillende soorten stoffen die op de markt zijn en die elk specifieke eigenschappen hebben. Daar om zal naast de natuurlijke stoffen wol, katoen en waarin opgenomen „De Boerenjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de Advertenties J. F. Blanksma. Grote Markt 28, Goes. Tel. 01100—5010 cn 5012 Administratie en Advertenties: Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande Tel. 01150—2073, Terneuxen. zijde vooral veel aandacht worden besteed aan de synthetische stoffen, die onderverdeeld kunnen worden in vier groepen: polyamide, polyester, polyacryl en polyfinyl. IVOOR de Vereniging „Textieletikettering" wordt gepoogd, door middel van gestandaardiseerde merken de huisvrouw enig houvast te geven wat betreft de eigenschappen van de vele verschillen de soorten. Dit is van belang om te kunnen vast stellen, voor welk doeleinde een bepaalde stof ge schikt is, b.v. wel voor het maken van een japon, maar niet voor het maken van lingerie. Tevens vergt iedere soort een eigen behandeling in de was. De tentoonstelling opent met een afdeling van het Instituut voor Landbouwhuishoudkundig On derzoek, welk instituut zich niet rechtstreeks tot de vrouw wendt, maar dit doet via de vrouwenorga nisaties. De inlichtingenstands van deze verenigin gen volgen daarom direct daarna. Om dit contact van instituut en verenigingen weer te geven en bovendien om aan te duiden, welk een waar dool hof door de vele textielsoorten wordt gevormd, lei den van het begin van de tentoonstelling een zeer groot aantal kleurige banden door de tentoonstel ling. Aan het einde van de banden wordt dan iets weergegeven van de eigenschappen van de betref fende stoffen en wordt op zeer beknopte vorm het ontstaan van de vezel uiteengezet. Tijdens de ten toonstelling zullen modeshows gehouden worden. onder meer Enkele adviezen voor bezoe kers aan de Tentoonstelling ,,Ket Landbouwwerktuig" te Amsterdam pag. 51 en 53 Drogen en opslag van graan op de boerderij pag. 54 De harmonie op het liedrifcf pag55 en 65 Plattegrond van de stands van de tentoonstelling pag. 56 en 57 Korte beschrijving van de stands pag. 52, 58, 59, 61, 62 en 63 O Mogelijkheden bij graan- en stro-afvoer pag. 64 Q Over de tuinbouw mechani satie op pag. 75 en 79 9 Mededelingen enz. pag. 70 en 72 Uit de praktijk pag. 71 Voorjaarswerkzaamheden in de suikerbieten pag. 76 en 77 £ITDAGEN Boekhoudbureau der Z. L. M. pag. 70

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 2