72 CONTRACTTEELT SPINAZIEZADEN STUDIEDAG VOOR LANDBOUWMECHANISATIE VERDELING 10 MILJOEN GULDEN VOOR DE LANDBOUW IN DE ZANDGEBIEDEN WAT EN HOE BIJ MOND- EN KLAUWZEER. VERPLICHTE TREKPAARDHENGSTENKEURINGEN 1962 LANDBOUWACTUALITEITEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 1961 AKKERBOUWPROBLEMEN IN DEZE TIJD Wist U 4at ZEEUWS LANDBOUWBLAD HET bestuur van de Contractzaadtelers-Ver- eniging te Groningen deelt mede dat dit be stuur een onderhoud heeft gehad met het bestuur van de Vereniging van de "Teelt en Handel in Tuin- en Bloemzaden over de prijs van spinazie- zaden oogst 1962 en de veelal teleurstellende kiem- kracht van spinaziezaad oogst 1961. Bij een kiem- kracht van 82 °/o en daar beneden, worden derge lijke partijen door de firma's geweigerd, hetgeen geheel in overeenstemming is met de A.T.V. Helaas blijken meerdere partijen deze norm van 82 o kiemkracht niet te kunnen halen. Bij een verscherpte schoning wordt nog weieens een hoger kiemkrachtcijfer verkregen dan in het oor spronkelijke monster, maar ook dan komen ge vallen voor waarbij de weigeringsgrens juist niet wordt gehaald. Voor de betrokken teler is dit een grote teleurstelling. Uitgaande van de gedachte, dat het zaad een zekere tijd voor narijping moet hebben, is met genoemd bestuur overeengekomen, dat zal wor den geadviseerd, partijen met een kiemkracht van 77 °/o tot 83l!o, opnieuw op kiemkracht te laten onderzoeken. Dit in de hoop, na langere na- rijpingstijd, misschien een zodanige kiemkracht te hebben verkregen, dat de 83 0 o wordt gehaald. Omtrent de prijs voor oogst 1962 kan worden vermeld, dat een verhoogde prijs niet 4tan wor den verwezenlijkt. EVENALS in I960 zal ook dit voorjaar een Stu diedag voor Landbouwmechanisatie worden gehouden. Deze wordt georganiseerd door het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisa tie te Wageningen in samenwerking met de Alge mene Technische Commissie van het Landbouw schap. Deze studiedag zal speciaal gewijd zijn aan het onderwerp „Het transport in de landbouw" en zal plaats vinden op dingdag 20 februari 1962 te Utrecht, in de grote zaal van Tivoli, Lepelenburg, en beginnen om 10.15 uur. Een aantal inleiders zal de problemen van het transport bij de akker- en .veidebouw en het in terne transport op de boerderij behandelen. Voorts is er gelegenheid tot discussie, waarna een samenvatting zal worden gegeven. Het ligt in de bedoeling de dag om ongeveer 16.45 uur te beëindigen. Degenen die over deze dag nadere inlichtingen wensen, kunnen deze verkrijgen bij de stand van het Instituut voor Landbouwtechniek en Ratio nalisatie op de tentoonstelling voor landbouw werktuigen in de R.A.I. Voor cultuurtechnisch werk: f 8,5 miljoen; Landbouwvoorlichting: f 1,5 miljoen. NADAT de minister van landbouw en visserij begin november 1961 de volksvertegenwoordiging in ken nis had gesteld van de beschikbaarstelling van 10 mil joen gulden, bestemd voor de uitbreiding van op ver betering van de produktiviteit voor de landbouw in de zandgebieden gerichte activiteiten, is onlangs het over leg met het Landbouwschap over de besteding van het bedrag beëindigd. Naar het ministerie van landbouw en visserij meedeelt, zal in 1962 uit dit bedrag 8,5 mil joen gulden beschikbaar worden gesteld voor de uit voering van cultuurtechnische werken en 1,5 miljoen gulden voor projecten van de landbouwvoorlichting. In het schema van de verdeling van de voor cultuur technische werken bestemde gelden is 2,85 miljoen gul den bestemd voor de bevordering van de uitvoering van ruilverkavelingen bij overeenkomst, waarmede tegemoet wordt gekomen aan de grote belangstelling voor de z.g. vrijwillige ruilverkaveling. Minister Mayijnen is voor nemens bij de ruilverkavelingen bij overeenkomst tevens de financiering van verbetering van bedrijfsgebouwen te betrekken. Voorts zal 5,65 milj. gulden worden besteed voor bij dragen aan waterschaps- en gemeentewerken, gericht op verdere ontsluiting van agrarische gebieden (wegver- betering) en op beheersing van de waterhuishouding. Van de 1,5 milj. gulden voor de landbouwvoorlichting is in een globale verdeling een half miljoen bestemd voor proef- en voorbeeldbedrijven, mede ter verdere ontwikkeling van nieuwe bedrijfssystemen in de land bouw. Een tweede half miljoen gulden zal worden be steed aan de arbeidsvoorlichting. Een bedrag van f 400.000,zal, ter versterking van het bedrijfsecono misch inzicht, bestemd worden voor de bevordering van het voeren van bedrijfseconomische boekhoudingen op agrarische bedrijven. Tenslotte zal f 100.000,— dienst kunnen doen om meer nieuwe streekverbeteringen te kunnen beginnen dan in de normale begrotingsopzet was voorzien. Over de nadere uitwerking van de plannen zal nog overleg worden gevoerd met de Centrale Cultuurtech nische Commissi*, resp. met de Landbouwvoorlichtihgs- raad. Bij de huidige stand van het mond- en klauwzeer is het van het grootste belang deze ziekte zo spoedig mogelijk bij de overheid te melden, als zij op een be drijf wordt waargenomen. De besmettingshaard kan dan zo snel mogelijk worden opgeruimd. Het is dus belangrijk de ziekte zo vroeg mogelijk te onderken nen. Men kan haar waarnemen aan de volgende ver schijnselen: de aangetaste varkens en biggen liggen te veel. Het is vaak nodig, deze dieren eerst op te ja gen om te kunnen zien, of zij min of meer kreupelen of een stijve gang hebben. Vaak zijn er een of meer dere blaartjes of verwondingen te zien aan de hoef- rand, en eventueel op de snuit. Eén of meerdere hoef jes kunnen later zelfs loslaten. Naarmate de biggen kleiner zijn, is de kans groter, dat de diertjes ster ven zonder dat typische verschijnselen van mond- en klauwzeer te zien zijn geweest, of zonder dat er zelfs klachten waren. Op het bedrijf zelf breidt de ziekte zich snel uit. Is mond- en klauwzeer- op een bedrijf vastgesteld, dan worden alle varkens en biggen en het daarvoor in aanmerking komende jongvee, door de overheid overgenomen en vergoed. Deze vergoe ding bedraagt 75 van de gebruikswaarde voor zieke en 100% voor gezonde dieren. De vergoeding wordt dus kleiner naarmate de ziekte meer dieren op het bedrijf heeft aangetast. Het is dus uw eigen belang en een algemeen belang dat u bij de eerste verdachte verschijnselen hiervan kennis geeft te bevoegder plaatse, dat is bij de burgemeester van de gemeente waar u woont. VANWEGE de Koninklijke Vereniging „Het Ne- derlandsehe Trekpaard" worden ieder jaar in de maand januari de verplichte hengstenkeuringen gehouden. Deze keuringen zijn zeer belangrijk, om dat zij vrijwel de totale trekpaard-hengstenstapel omvatten. Tijdens deze keuringen wordt het mannelijk fok- materiaal voor het dekseizoen 1962 gekeurd op exterieur en afstamming en eventueel goedgekeurd voor dekking en geprimeerd. Vanaf 4-jarige leeftijd kunnen de hengsten boven dien worden opgenomen in het Keurstamboek. Bij de oudere hengsten wordt bij de beoordeling tevens rekening gehouden met de reeds behaalde fokresul- taten. Indien zij ten minste 3 jaren tevoren in het Keurstamboek zijn opgenomen, kunnen zij op grond van bijzondere fokwaarde voor een periode van 4 jaren goedgekeurd worden. Het totale aantal aangiften bedraagt 192, waar van 68 jonge (3-jarige), die voor 'teerst ter keu ring verschijnen en welke- categorie steeds in het middelpunt 'der belangstelling staat. Voor de provincie Zeeland zullen deze keuringen plaats vinden op woensdag 24 januari te Goes, donderdag 25 januari te Axel en vrijdag 26 januari te Oostburg. IIET Bestuur van de Landbouwstudieclubs en de 11 Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen hebben wederom hun keu- 1 rig verzorgde „Landbouvvactualiteiten voor Zeeuwseh-VIaanderen" laten verschijnen. Doel van deze publicatie is onder meer, de onderwerpen die op de a s. winterbyeenkomsten van de studieclubs behandeld worden, op een aantrekkelijke weg te behandelen. Een doelstelling die zeker geslaagd mag worden genoemd. De leden kunnen zich vooraf op deze wijze over het te behandelen onder werp oriënteren en er later op teruggrijpen. Ook andere belangstellenden kunnen in deze „actuali teiten" veel wetenswaardigs over teelt, nieuwe arbeidsmethoden bij de oogst, het transport enz. van verschillende gewassen, vinden. Van de behandelde onderwerpen willen wij noe men: Kanttekeningen bij de bedrijfsuitkomsten van de Zeeuwsch-Vlaamse L. E. J.-bedryven van 1950 tot 1960 (J. H. Bouman). De trekkracht-, werktui gen- en arbeldsbezetting op de landbouwbedrijven (A. de RegtDe teelt van wintertarwe, oogstjaar 1961 (K. F. Malcorps). Lucerne vraagt de aan dacht (Ir. J. A H. Haenen). Aardappeloogstmetho den (J. Scheele). Luchtbandenwagens (A. Remijn). De ruilverkaveling in Zeeuwseh-VIaanderen en de betekenis van de Cultuurtechniek voor de landbouw (B. J. Franke, Cult, techn. Dienst). De rundveehouderij op de akkerbouwbedrijven (R. C. C. de Rruyekere). De melkproductïecontröle in Zeeuwseh-VIaanderen (Ir. W. L. Harmsen, Rijksveeteeltconsulent) De gemengde bedreven in het zandgebied (R. C. C. de Bruyckere). ijjst van mengmeststoffen (J. van Aetrts). Nieuwe oogst- metboden bij erwten (R. F. van Waterschoot). Re sultaten van enkele proefvelden (R. F. van Water schoot). Dit verslag dat zeker zijn weg naar de praktijk weer vinden zal is verkrijgbaar bij de R. L. V.D. te Axel, Noordstraat 23 en kost 2,75 per stuk. Door storting van dit bedrag op giro 308768 t.n.v. de Stichting ter Bevordering van het Landbouw kundig onderzoek te Axel, kan dit verslag ook be steld worden. HET Z. L. 31.-rapport „Akkerbouwproblemen in deze tijd", dat eind november 1961 in het Zeeuws Landbouwblad opgenomen werd is nu in brochurevorm verschenen. Belangstellenden kun nen deze, publicatie op het secretariaat aanvragen. Voor onze leden wordt deze brochure gratis ter beschikking gesteld. Aan anderen zal de kostprijs in rekening worden gebracht. O CHRIJVER dezes erg „in zijn nopjes" is over het resultaat van wist U dat" van december 1961? Hij vroeg toen medewerking voor een geregelde en zo mogelijk snelle inzending van de gegevens voor het boekhoudbureau. Welnu, deze oproep heeft weerklank gevonden en met 1 januari 1962 kwam een flinke stroom gegevens ■binnen. Vandaar zijn beste gelukwensen aan alle deelnemers, maar een speciale wens voor hen die aan deze oproep gehoor gaven. Hun besluit om nu nog regelmatiger in te zenden, moge henzelf en ons bureau ten goede komen. TI/" E hebben vooral grote waardering voor één onzer oudere deelnemers, die direct na ons boven- W genoemd artikeltje „zijn ezeltje zadelde" (figuurlijk dan) en zijn weekstaten ging posten. 't Had echter gevroren en de straat was glad, met als gevolg dat bij een glijpartij de enveloppe met week staten over de straat vloog en niet meer verzendbaar was. Ja, „een ongeluk ligt op een klein plekje". Of de betreffende stukken inmiddels reeds verzonden zijn weten we niet, aangekomen zijn ze in alle geval nog niet, maar wellicht speelt de gladheid hierin weer een rol. Intussen zijn we met 1962 weer al aardig op weg en er is dit jaar ook voor het boekhoudbureau heel wat voor de boeg. Er zijn tal van wijzigingen, en dat geeft veel werk. Met 1 januari 1962 is de nieuwe fiscale regeling t.a.v. de werkende gehuwde vrouw in werking getreden en met 1 juli krijgen we de tarief verlaging. LJ ET FISCALE WERK zal ook voor ons wel weer de volle man vragen en misschien ook wel eens ten behoeve van de werkende gehuwde vrouw. Maar laten we daarover niet klagen, vanaf het begin der mensheid is het niet anders geweest en bovendien: ook de vrouwen zetten zich veelvuldig in voor de werkende man. Maar ook het bedrijfseconomisch werk zal weer veel eisen. Meer en meer komt deze zijde van de boek houding op de voorgrond. Het wordt door de boer steeds meer ingezien dat het allereerste doel van de boekhouding is, de boer gegevens te verschaffen over de gang van zaken in zijn bedrijf. OOK onze regering is hier blijkbaar van overtuigd en gaat dit werk subsidiëren. Wij juichen dit zeer toe en zullen gaarne al het mogelijke doen om te helpen dit zo noodzakelijke werk te stimuleren. De wijze waarop deze subsidie zal worden verdeeld kan ons echter maar zeer matig, of beter in het geheel niet bekoren. De subsidie gaat voor 100 °/o naar de zandgebieden en dat lijkt ons wat „scheef". Natuurlijk gunnen wij „op de klei" de boeren op het zand hun subsidie wel, maar de bedrijfseconomische voorlichting „op de klei" is eveneens zeer noodzakelijk. Daarom zou een subsidiebedrag ook voor andere dan de zandgronden gunstig werken. Produktiviteitsverhoging en rentabiliteitsverbetering ook op de niet-zand- gronden is een nationaal belang. Intussen hopen wij in 1962 ook met ons bedrijfseconomisch werk rustig voort te gaan. Onze deelnemers bemerken dit tegenwoordig o.a. ook bij de ontvangst van hun eenvoudig bedrijfseconomisch overzicht. Moge 1962 voor ons allen een gunstig jaar zijn. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 28