Dagelijks Bestuur Z.L.M. vergaderde D 69 MOND- EN KLAUWZEER AKKERBOUW KONTRAKTTEELT SPAARREGELING WERKNEMERS Kort Verslag van de vergadering van het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M. op maandag 15 januari 1962 ZATEKDAG 20 JANUARI 1962 »E voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen van harte welkom. Hij spreekt vervolgens rijn beste wensen uit voor het nieuw begonnen jaar, zowel voor het gezin als het bedrijf van de bestuurs leden. Ook hoopt hij dat het werk van de Z.LM. in dit jaar goede resultaten mag hebben. I>e vice-voorzitter wenst de voorzitter namens de vergadering wederkerig alle goeds Voor 1962 toe en hoopt dat hij kracht zal ont vangen om zijn taken te kunnen verrichten. E. E. G. DE vergadering neemt kennis van de overeenstemming die in het overleg, inzake de overgang naar de tweede fase van de E. E. G., nu uiteindelijk is bereikt. Wat betreft één der belangrijke verschilpunten, n.l. de fondsenpolitiek, waarover de aanvankelijke voorstellen voor Nederland on gunstig waren, lijkt de overeenkomst nu op aannemelijker bepalingen gebaseerd. De uiteindelijke resultaten en in vloeden die de overeenkomst op de Nederlandse land- en tuinbouw zal hebben, dient nader te worden bestudeerd. Het bestuur hoopt hierop een volgende vergadering terug te komen. Er is thans nog te weinig bekend. VEEHOUDERIJ. DE ontwikkeling van de mond- en klauwzeer-, epidemie is voor de gehele veehouderijsek- tor zeer verontrustend. Voor Zeeland zullen, ten einde onze provincie voor deze epidemie te trach ten te vrijwaren, de werkzaamheden die samen hangen met de produktiekontrole en het werk van de fok- en kontroleverenigingen, voorzover deze door vreemden worden uitgevoerd, worden stopgezet. De gevolgen voor de veehouderijsek- tor, met name op het gebied van de export, zijn nog niet te overzien. Vermoedelijk zal het gehele voorjaar rekening gehouden moeten worden met een gesloten, althans beperkte, markt en de ge volgen hiervan op de afzet. Intussen blijven de importen, met name uit landen als Denemarken, Luxemburg en Enge land een feit. De prijsontwikkeling van het rund vlees beweegt zich dan ook afgezien reeds van de huidige epidemie op een matig peil, hoewel hier, gezien de buitenlandse vraag, mogelijkheden zouden moeten liggen. Dit is ook gekonstateerd in de Nieuwjaarsrede van de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. do Veer. Met het Landbouwschap zal kontakt worden opgenomen teneinde een beraad te bewerkstelli gen over de maatregelen die, gezien de huidige toestand en de gevolgen hiervan, noodzakelijk zullen zijn. AKKERBOUW. E heer J. B. Becu deelt het volgende mede In de sektor van de suiker zal het produktiepeil van 1961 op ongeveer 108 van de binnenlandse konsumptie liggen. Ten aanzien van de tarwe is op het moment de situatie dat de meelfabrieken welhaast minder aangeboden krijgen dan de ver werkingsmogelijkheden zijn. Ook bij de aard appelen is een weinig vlot afgeven van de par tijen waar te nemen. De gerstprijs is vastgesteld op het gemiddeld vochtgehalte. Er zijn besprekingen gaande over een juiste toepassing hiervan in de praktijk. De E. E. G.-ontwikkeling laat de mogelijkheid dat verschillende Nederlandse maatregelen zullen worden getorpedeerd. De prijzen zullen in E.E.G.- verband vertaald moeten worden. Aangezien nog niets bekend is over de prijstoenadering in het kader van de E. E. G., kan over de omvang van deze eventuele maatregelen in het huidige sta dium niets worden gezegd. VOOR de produkten koolzaad en vlas zullen opnieuw besprekingen komen, om te trach ten tot. een regeling voor deze produkten te ge raken. Met name de situatie in de vlassektor is in Nederland ongunstig ten opzichte van een hoge steun in omringende landen. Gezien de ontwikke ling van het gehele akkerbouwbedrijf moet het van belang worden geacht dat deze teelt behou den blijft. Het feit dat de rayonindustrie zich, blijkens de voorgenomen bouw van een vlasver werkingsbedrijf, voor het vlas in belangrijke mate interesseert, toont aan dat hier mogelijk heden liggen die door de relatief ongunstige prijs regeling voor de Nederlandse akkerbouw niet ver loren mogen gaan. De huidige positie in de sektor van de erwten kenmerkt zich door de onbekendheid over de grootte van het quantum dat nog boven de markt hangt. Een onderzoek zonodig hiernaar van de zijde van het Produktschap te zijner tijd, zou veel onzekerheden over de feitelijke situatie kun nen wegnemen TUINBOUW. |\E besprekingen om te komen tot een regeling van de kontraktteelt worden voortgezet. De Provinciale Organisatie van Tuinbouwveilin gen, de Zeeuwse Groentetelers-Vereniging en de standsorganisaties zijn hierbij betrokken. Voor de sektor tuinbouw en akkerbouw zullen maat regelen op dit terrein vermoedelijk langs ver schillende wegen gerealiseerd moeten worden. De belangstelling voor de sektor tuinbouw met name de fruitteeltrichting is in de provin cie sterk toenemend. Bij deze ontwikkeling vraagt het probleem van de financiering bijzondere, en haast waarschuwende aandacht. W ERKG EVERSBELANG EN. I\E vergadering neemt kennis van de inhoud der besprekingen die over de voorwaarden voor het nieuwe kontraktjaar reeds zijn gevoerd. De herindeling van de loongebieden zal voor de provincie Zeeland de konsekwentie kunnen heb ben dat er enig omtrekken van de lonen uit resul teert. Met verontrusting neemt men kennis van de ontwikkeling van de arbeidssituatie in de land en tuinbouw in de provincie. Weliswaar is er een tendenz tot enige ontspanning op de arbeidsmarkt in Nederland, maar het is nog een vraag hoe de verdere ontwikkeling zal zijn. Voor Zeeland moet verwacht worden dat men steeds meer in de zui- gingssfeer van het Europoortgebied komt, terwijl de industriële ontwikkeling in de provincie daar mede zelf ook te kampen heeft. Voor het nieuwe jaar zal zeker gerekend moe ten worden met een verruiming van de vrije zaterdag. Ton aanzien van de vraag die het bestuur be reikte of voor de verbetering der arbeidsvoor waarden een spaarregeling voor de landarbeiders, zoals die nu wettelijk mogelijk is geworden, op vrijwillige basis voor de individuele ondernemer tot de mogelijkheden gerekend moet worden, spreekt men zich positief uit. De vergadering is van oordeel dat hieraan noodzakelijk verdere aandacht geschonken dient te worden om tot toe passing te geraken. VERZEKERING. DE Onderlinge Motorvoertuigenverzekering van de Z. L. M. heeft het jaar 1961 met een batig saldo afgesloten. Ten aanzien van de nieuwe ver zekeringen was 1961 een topjaar. BENOEMINGEN. ALS lid van de Sociale Kommissie en Plaatse lijk Sociale Kommissie nr. 9 wordt benoemd de heer C. M. Hanson te Colijnsplaat. In de Kommissie van Toezicht van de land- bouwhuishoudschool te Kruiningen wordt be noemd mevrouw J. J. Pieperde Nooijer te Waarde. Het bestuur neemt kennis van de benoeming van de Hoofdbestuursleden de heren J. Burger Fzn. te Wemeldinge, S. J. Dees te Wissenkerke en de herbenoeming van de heer M. de Bruijne t0 Colijnsplaat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 25