59 ZATERDAG 20 JANUARI 1962 keuze biedt tussen een 11 pk tweetact en een 12 pk dieselmotor. Deze laatste is eveneens van het merk Sachs. De machines van beide series kunnen worden voorzien van frezen met verende haken, óf met z.g. vaste messen. Met de „200" machines bereikt men een werkdiepte van 25 cm, terwijl de „400" machines tot plm 30 cm kunnen gaan. Alle machines uit beide series kunnen worden uitgerust met een wentelploeg. Verder een grote verscheidenheid aan cirkelmaaiers, hakfrezen, nevelspuiten, tuinbouwtrekkers, enz. STAND No. 51: Agincorc N.V., Diemen. Bungartz één- en tweewielige tuinbouwtrekkers, grond en hakfreesmachines van 4, 5, 8, 10 en 12 pk (benzine en dieselmotoren), 4-wielige fruitteeltdieseltrekkers van 13 en 20 pk. Complete serie aanbouwwerktuigen: ver stekfrezen, ploegen, maaibalken, cirkel- en gazon maaiers, wiedramen, messenfrezen, aanhangwagens, plantgatenboor Solo motorrugnevelspuiten, -poeder verstuivers, nevelautomaten, zelf rijdende nevelspuiten, trekkeropbouwnevelautomaten, hakfrezen, motorhak- ken, motorkruiwagens 2/ pk, kantenmaaiers, hegge- scharen, enz. STAND No. 52: C. van der Lely N.V. Maasland. Lely centrifugaal kunstmeststrooiers, getrokken en ge dragen model voor trekker, getrokken model voor paard. Lely één ton strooier. De bestaande serie kunst meststrooiers zijn met enkele gemakken uitgebreid. Op alle voorraadbakken is thans een inhoudsverdeling aange bracht met behulp waarvan de uitgestrooide hoeveelheid kan worden vastgesteld. Hierdoor is een gemakkelijke controle op de afstelling mogelijk geworden. Torsie- staaf triltand cultivator met puntwielverkruimelaar. Boxer eg met verstelbare verenstalen tanden voor trekkers met hefinrichting. Alle voorraadbakken zijn aan de achterzijde voorzien van een gefelste rand. Deze rand beschermt papieren zakken tegen scheuren, wanneer deze over de achter rand in de voorraadbak geleegd worden. De Lely kunstmeststrooiers voor de hefinrichting wor den uitgerust met een dubbel trekoog, waarmede een betere aanpassing is verkregen aan de meest gebruikte landbouwwagens. DE LELY „EEN TON" KUNSTMESTROOIER. ^^kinhoud is groot genoeg voor het bevatten van de beno- gde hoeveelheid kunstmest voor enkele hectares. Hierdoor een besparing cp arbeid bereikt, die des te meer «spreekt naarmate de percelen langer zijn. —gooier is uitgerust met 15" banden. De spoorbreedte be- 1.32 m. De grote strooibreedte en, uniforme verdeling »rd< n verkregen door toepassing van het gepatenteerde Lely doseersysteem. De serie accessoires, waarmede de Lely kunstmest strooiers kunnen worden uitgerust, is uitgebreid met de onlangs aangekondigde afstandsbediening van de do- seerringen. Voor gebruikers, welke over een trekker met door draaiende aftakas beschikken, is dit een welkome aan- vulling op de mogelijkheden. Ook vele andere ge bruikers benutten deze afstandsbediening, waardoor op de wendakker de aftakas niet meer behoeft te wor den uitgeschakeld. Hiermede wordt tijd en kunstmest gespaard. N.V. Verkoopmaatschappij STAND No. 53: Maring's Unibros, Delfzijl. Trekkerploegen, triltandcultivatoren, mestverspreiders, hooischudders, mengmestpompen, erwtenmaaigarni- turen, schoffels, diepvriezers. STAND No. 54: Kuiken Landbouwmachines N.V., Em- meloord. Bolinder Munktell maaidorsers en trekkers. Arvika maaidorsers, maaibalken en harkschudders. Jones op raap balenpersen. Aio Maskiner voorladers. De Volvo BM 320 all-round trekker, met het nieuwe systeem „terra-troe". STAND No. 55: Franken N.V. Handels- en Industrie Maatschappij, Singelstraat 3, Goes. Huard toont de 3-scharige wendploeg voor trekkers van 50 pk en meer, naast haar geheel vernieuwe bekende serie van trekkerwend- en rondgaande nloeeen. BAV-rooiers worden getoond in de nieuwste volauto matische uitvoeringen. Speciale aandacht verdienen de bekende verzamelrooier en de volautomatische direct- in-de-wagen rooiers, welke in 1- en 2-rijige uitvoering geheel nieuw- zijn voor de Nederlandse markt. Favoriet, de bekende hooischudder, wordt getoond in trekker-uitvoering met aftakasaandrijving. Eveneens een primeur voor de tentoonstelling in Amsterdam. Van Maryson, de Franse silobouwer, die kans zag het meest moderne Amerikaanse voedersysteem, de toren- silo, in Europese uitvoering tegen een Europese prijs te brengen, zal een inrichting op onze stand worden getoond. Het Nafra graandroog- en opslagsysteem voor boerderij en loonbedrijf zal als maquette geheel compleet op onze stand aanwezig zijn. Een belangrijke nieuwigheid hier van is, dat deze installatie als bouwpakket leverbaar is voor een zeer aantrekkelijke prijs. De landbouwer kan dit dus zelf monteren. Het leent zich voor verschillende tonnages en wordt volledig gegarandeerd. Verder onder meer Hilleshög bietenrooiers. Corpo 4-, 5- 6- en 7-scharige stoppelploegen, triltandcultivatoren en ondergronds- woelersi voervijzels, automatische uitmestinstallaties. STAND No. 56: Fa. P. Brouwer N.V., Oudenbosch. De bekende B.A.V. aardappelvooraadrooiers zijn weder om met een nieuw volautomatisch type, XIV, uitge breid. Een volslagen 1-mans machine, getrokken door een trekker vanaf 24 pk. De trekker-chauffeur bedient de hele machine vanaf de trekker-zitplaats. Ze rooit de aardappelen, voe de aardappelen met het loof naar door de aftakas van de trekker aangedreven. De hier aan bevestigde draaiende sloffen wrikken de biet los van de grond door een heen en weer gaande beweging. Op deze wijze worden de aanklevende gronddelen los- geschud en de tarra tot een minimum teruggebracht. Zowel in de praktijk als tijdens demonstraties waren in het afgelopen seizoen - ook tijdens het zeer natte weer de tarracijfers van de Vicon rooiers dan ook zeer laag. Een nevenvoordeel van dit systeem is, dat de voorwaartse beweging van de draaiende rooisloffen tevens de voortgang van de machine bevordert, hetgeen resulteert in een geringere trekkracht. Omdat de bieten schoon worden gerooid, was het bovendien niet nodig om reinigingskettingen aan te brengen. Het gewicht is daardoor laag. De Vicon bietenrooiers systeem Steketee worden in verschillende modellen in de handel gebracht en in het R.A.I.-gebouw tentoongesteld. De standaarduitvoering kopt en rooit in één gang: de ene rij wordt gerooid en de volgende gekopt. De bieten worden door een transporteur zijwaarts afgevoerd in een naast de ma chine rijdende wagen. De geëxposeerde machine is uit gerust met een bladafvoer. Deze brengt het blad van drie of vier rijen in een langszwad op het land, zodat dit gemakkelijk kan worden geladen. Op' tal van bedrijven werd dit jaar gebruik gemaakt van de rooier met frontafvoer en bunker. De afvoer- transporteur van de machine is naar voren gebouwd en levert de bieten af in de op de trekker gebouwde bunker, die een capaciteit van V/2 ton heeft. Deze bunker werd niet op de machine zelf gebouwd. Door De nieuwe BAV volautomatische aardappelrooier type XIV. een geheel nieuw type loofafscheider, schoont de aard appelen en brengt deze via een verstelbare elevator di rect in de meerijdende kip wagen. Zonder enige menselijke hulp wordt de wagen geladen. Met in totaal 4 man (een trekkerchauffeur bij de rooier en 3 kipwagens met trekkerchauffeurs die de pendel dienst onderhouden) kan met deze machine 1000 hl aardappelen per dag worden geoogst vanuit de grond tot in de bewaarplaats. De BAV XIV ligt, in verhouding tot de capaciteit, laag in prijs, omdat de BAV een geheel Nederlands pro- dukt is, waardoor geen licentierechten en invoerrechten moeten worden berekend. Voor grote bedrijven en loonwerkers is deze machine dan ook zeer economisch. Het rendement is ook groter dan normaal, omdat deze machine eenvoudig en snel kan worden omgebouwd tot een bietenlader met grote capaciteit en intense reiniging. Daardoor zal de BAV XIV ook voor middelgrote be drijven rendabel kunnen zijn. Vooral, wanneer men het poten en verzorgen reeds afstemt op de eisen, die het mechanisch rooien stelt. Bij een goede voorbereiding kunnen met het type XIV de rooikosten tot de helft worden teruggebracht. STAND No. 57: N.V. Indumij, Den Haag, is aanwezig met de door haar geïmporteerde Zetor en Dieselros- tr actoren. De grootste belangstelling zal zich wel richten op de nieuwe Zetor 3011. Deze trekker met een vermogen van 35 DIN pk kan met recht een moderne trekker genoemd worden. Alle pluspunten, noodzakelijk voor de verder voortschrijdende mechanisatie, zijn in deze machine verenigd: 12 versnellingen, normale,'doordraaiende en evenredige aftakas, hefinrichting met antislip installatie, hydraulische remmen, verstelbare bodemvrijheid, riem- schijf met 5 snelheden, enz. De Zetor super 53 pk is een moderne en verbeterde uitvoering van de vroeger geleverde Super 45 trekker. Een machine voor het zwaarste werk Van de Dieselros serie worden de types FIX II (19 pk), Farmer II (35 pk) en Favorit I (40 pk) tentoongesteld. STAND No. 58: Brïnkmann Niemeijer N.V., Zutphen, toont onder meer: M.F. combines, types 685 S, 630 S, 500 en balenpers type 703, Lister- en Clinton motoren, Lister Multi droger, Schuitemaker zelflossende landbouw wagens en mestverspreider, Niemeijer ploegen, Rumpt- stad ploegen, MA.N. trekkers, Benco melkmachines, Tank precisie zaaimachine, Nodet zaaimachine, Vicon rijendun- en wiedmachine, Vicon pendelstrooiers, Vicon Lely harkkeerders, Vicon bietenrooier, Vicon aardappel poter, Simar freesmachines, Sturm freesmachines, Mo- tom hakfrezen, Vicon Lely hooischudder, type speeder. STAND No. 59: H. Vissers N.V., Hoofdweg 1278, Nieuw- Vennep. Een belangrijk gedeelte van de Vicon-stand wordt uiter aard ingenomen door de Vicon-bietenrooiers systeem Steketee. Deze machines hebben in het afgelopen sei zoen zowel in de praktijk als tijdens demonstraties in het binnen- en buitenland met veel succes gewerkt. Het bijzondere van deze rooiers is het rooisysteem, zoals dit werd uitgedacht door de heer C. Steketee, land bouwer in Driewegen (Zeeland). De rooi-eenheid wordt het gewicht van de meegevoerde bietenvoorraad zou het rooiwerk worden beïnvloed. Voor trekkers met een hy draulische hefinrichting en driepuntsophanging wordt een éénrijige aanbouwmachine tentoongesteld. Het rooi systeem is hetzelfde als van de andere machines. De bieten, die van te voren zijn gekopt, komen na het rooien in dwarszwaden op het land. Tenslotte is de meerrijige rooimachine te zien. Ook deze heeft de door de aftakas aangedreven draaiende rooisloffen en is geschikt voor rijafstanden van 50 tot 55 cm. De bieten moeten van te voren worden gekopt. Tevens is onder meer ook tentoongesteld de Vicon rijendun- en -wiedmachine, getrokken model; graspers systeem Bonda. Pendelstrooier „Twin-Set" getrokken uitvoering en gedragen uitvoering, pendelstrooier met wielaandrijving. Tweewielige voorraadwagen Vicon- tainer. Vicon-Lely harkkeerder model HKW met zes borden, hooischudder model „Speeder". STAND No. 61: Hollandse Import Maatschappij, Alphen a/d Rijn. Met zowel de zelfrijdende als de getrokken Excelsior pers. STAND No. 62: Firma II. Welp, Winschoten. Met o.m. gereedschappen voor loonbedrijven en land bouwbedrijven. Vicon pendelstrooicr „Twin-Set" (Zie verder pagina 61 .f

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 15