T U I IV II O u w Contractteelt erwten en bonen voor conservenindustrie DE ZEEUWSE TUINBOUW IN 1961 6 Ontwikkelingsdag Zeeuwse fruitteelt ZEEUWS LANDBOUWBLAD DE contractteelt van tuinbouwgewassen voor de industrie is een onderwerp dat de laatste tijd in het middelpunt van de belangstelling staat bij de organisaties welke de belangen van de tuinbouw behartigen. Aanleiding hiertoe is de sterk vergrote belangstelling van de zijde der con- servenfabrieken om contracten af te sluiten ter voorziening in haar grondstoffenbehoefte en-de mogelijkheid om deze contracten onder te brengen op het specifieke akkerbouw bedrijf dus buiten de kring van de erkende groentekwekers. Juist voor de Kerstdagen hebben wij in Roosendaal een dag bijgewoond, welke werd georganiseerd door de Peul vruchten studie-combinatie, waarop de contractteelt van peulvruchten voor de conservenindustrie aan de orde is ge weest. Op die dag zijn we toch wel van enkele dingen onder de indruk gekomen. In de eerste plaats van de bijzonder grote opkomst, waaruit bleek dat bedoelde contractteelt een zaak is die leeft bij de grondgebruikers. In de tweede plaats kwamen we onder de indruk van de omvang, welke deze contractteelt in bepaalde delen van het land reeds heeft genomen en in de derde plaats waren we dat van de stellig heid waarmede de fabrikanten overtuigd zijn van het feit, dat de teelt van produkten als spinazie, erwten en bonen een zaak wordt voor het akkerbouwbedrijf. Daarom is het goed aandacht te schenken aan deze ontwikkeling ook in dit blad, dat zowel voor de akkerbouwers als voor de speci fieke groentekwekers bestemd is. Vooral uit West-Brabant waren veel akkerbouwers gekomen om te horen wat er werd gezegd over de teelten die op hun bedrijf van grote betekenis zijn geworden. CONSERVENERWTEN HOE groot die betekenis is, hoorden we uit de mond van ir. L. J. P. Kupers, rijkslandbouw- consulent te Zevenbergen, die hierover een inlei ding hield. Uiteraard behandelde ir. Kupers daar bij de betekenis van de teelt voor West Brabant. Met name de teelt van doperwten voor de con- servenfabriek is in dit gebied van zeer groot be lang. Spreker vertelde, dat er het afgelopen seizoen in West Brabant 2180 ha conservenerwien werden geteeld, wat 65 was van alle erwten die er groei den in dit gebied. Hieruit blijkt dus wel dat de teelt van droge landbouwerwten in dit specifieke landbouwgebied van steeds minder betekenis wordt. Verder werden er in dit seizoen in West Brabant op contract geteeld 190 ha voorjaarsspinazie, 90 ha herfstspinazie, 500 ha stamsla-bonen, waarvan 350 ha op akkerbouwbedrijven; voorts 150 ha tuin bonen en 50 ha spruiten. Deze cijfers geven een zeer duidelijk beeld van de grote omvang, die de teelt van tuinbouwproduk- ten voor de industrie op de akkerbouwbedrijven in West Brabant heeft genomen. We hebben echter ook begrepen dat de boeren daar nu niet bepaald reden hebben om te juichen over deze contractteelt want in de discussie kwam o.m. naar voren dat een landbouwer was begonnen om erwten op contract te telen voor de fabriek tegen een prijs van 16 cent per kg. Dit seizoen had hij nog 12 cent Per kg gekregen en nu werd er 11 Vo cent per kg geboden voor het volgende sei zoen. Dat was het gevolg van de wet van vraag en aanbod, die ook hier de prijs bepaalt, en zo doende het resultaat dat de akkerbouwer kan be halen. De landbouwer, die zich over deze zaak in de discussie mengde, zag als oplossing het zelf ter hand nemen van de verwerking van bedoelde pro dukten op een manier, zoals dat ook met de sui kerbieten is gebeurd. Persoonlijk betwijfelen wij of hierin de oplossing van de moeilijkheden van de prijs wel ligt. We hebben niet zoveel vertrouwen in de mogelijk heden om coöperatief groenten en fruit te gaan verwerken. Niet omdat wij de coöperatieve gedach te verwerpen, integendeel wij zijn er van overtuigd dat er langs die weg reeds veel is bereikt kunnen worden voor onze land- en tuinbouw en niet ge noeg kunnen we deze gedachte steunen. We kennen echter de situatie op het gebied van Gaarne willen wij in deze rubriek melding maken van de ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruit teelt, welke op vrijdag 12 januari a.s. gehouden zal worden te Goes. Ook dit jaar is men er weer in geslaagd om een aantrekkelijk programma samen te stellen voor deze t oogdag der Zeeuwse fruitkwekers. 's Morgens is er een show van machines en an dere benodigdheden voor het tuinbouwbedrijf. Deze wordt gehouden in zaal Krijger. Ze wordt geopend om 9 uur. De middag bijeen komst wordt gehouden in „De Prins van Oranje". Deze begint om half twee. Na liet openingswoord door de voorzitter spreekt dr. W. H. Kemmers van liet Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland over „Recente ontwikkelingen in de afzet van fruit." De heer P. A. Spoor, verbonden aan het L. E. I. in Den Haag, spreekt over „Het nieuwe fruitbe- drijf". Na elke lezing is er gelegenheid voor discussie, terwijl aan het eind van de middag de Zeeuwse Kijkstuinbouweonsulent ir. -ï. J. van Hennik een samenvatting zal geven van het besprokene. de conservenindustrie zeer goed en wanneer we zien welk een geweldige concurrentie daar bestaat dan kunnen we zeker niet spreken van een machts concentratie welke nadelig zou kunnen zijn voor de afzet van onze produkten. We geloven echter dat de moeilijkheden bij de prijsvorming van de contra et-teelten op het landbouwbedrijf zitten in het feit dat er te weinig overleg en eensgezindheid is hij de telers onderling. Zij gaan ieder op eigen ge legenheid over tot het afslniten van contracten en hebben geen enkele afspraak of onderlinge over eenkomst. Op dit punt zou er verbetering moeten komen. Wat dat betreft heeft de tuinbouw in liaar veilingen een machtig afzetapparaat, want. daar vindt een verantwoorde prijsvorming plaats. Ook op het geliied van de contractteelt worden de vei lingen (gelukkig) steeds meer aktief en we ge loven dat ze hier ook een grote taak hebben. Wij vragen ons af of de akkerbouwers, die de groenten voor de fabriek gaan telen, er niet, verstandig aan zouden doen hiervoor ook de veiling als bemidde lend orgaan te kiezen. In elk geval ligt hier een vraagstuk van grote betekenis waarop ook de standorganisaties zich ter dege dienen te bezinnen. De Z. L. M. schenkt hier reeds haar volle aandacht aan.*Red.) Wanneer we de situatie in West Brabant zien, dan is hier reeds sprake van een geweldige ontwikkeling en dat kan ook in Zeeland zo komen. DE FINANCIËLE RESULTATEN UITERAARD is echter ook zeer belangrijk wat de netto-opbrengst, van bedoelde produkten is voor de teler. Uiteindelijk gaat het daar immers om. Het Rijkslandbouwconsulentschap in Zeven bergen had hierover aantekeningen gemaakt naar aanleiding van gedane onderzoeken. Hierbij had men gerst als vergelijking genomen. Bij de cijfers is uitgegaan van een saldo welk be drag aangeeft de bruto financiële opbrengst ver minderd met de direkte kosten. Voor gerst bij een produktie van 4000 kg per ha tegen 30 cent per kg kwam men dit jaar in West Brabant aan een saldo van 730; gerst tegen 4500 kg per ha en een prijs van 30 cent gaf een saldo van 933 en tegen 27 cent per kg kwam men aan een saldo van 800 bij 4500 kg. Bij oonservenerwten kwam men aan een bruto gemiddelde opbrengst van 1530 per ha. De direk te kosten waren 585 per ha, dus een saldo van 945. Droge groene erwten bij een produktie van 4000 kg per ha en een prijs van 33 rent per kg gaven een saldo van 795. Hieruit blijkt dus wel, dat de conservenerwten beslist niet zo veel meer opbrengen dan gerst en zeker moeten ze niet vergeleken worden met tarwe. Ir. Kupers was echter van oordeel dat conserven erwten vergeleken dienen te worden met gerst om dat er op het akkerbouwbedrijf een streven is om te komen tot de teelt van minder intensieve ge wassen. Daarbij is het eenmaal niet mogelijk om alles op de kaart van de granen te zetten, want dan komen er problemen bij de organisatie van de oogst. De oogst van conservenerwten valt wat vroeger dan de graanoogst en bij de erwtenteelt worden de problemen rond de graanoogst wat eenvoudiger. Bovendien heeft rnen bij de conservenerwten de mogelijkheid van een nateelt van b.v. spinazie, stamslabonen, spruiten en' zelfs wel van aardappe len. Ook kan er na de erwten met succes een groenbemester worden ingezaaid. De financiële opbrengst van conservenerwten is de laatste jaren beter dan van de droge erwten, terwijl de laatste bovendien nog geruiterd moeten worden en afgedorst. LEES HET TE TEKENEN CONTRACT GOED DOOR EEN nadeel is, dat er wel eens minder goede kwa liteit wordt geleverd, en ook blijkt dat er nog al eens bezwaren aan de contracten kleven waar door de boer niet weet waar hij aan toe is en teleurstellingen niet uitblijven. Daarom deed ir. Kupers ook een dringend beroep op de boeren om de contracten toch vooral goed te lezen en wij zouden daar aan willen toevoegen dat ook de stand- organisatie bij de contractbeoordeling goed werk kan doen, terwijl de veilingorganisatie er haar des kundigen voor heeft. Maar dan moeten de contrac ten ook via de veiling worden afgesloten. Daar over hebben wij echter op de contraetteeltdag in Roosendaal geen woord gehoord. Niettemin lijkt het ons een aangelegenheid die ten volle de aan dacht verdient, zeker ook voor Zeeland, waar, als de situatie blijft zoals ze nu is, ook de contract teelt voor de conservenfabriek op het akkerbouw bedrijf steeds belangrijker zal worden. MECHANISATIE. OP bedoelde bijeenkomst hebben wij ook gezien en gehoord over de machines waarmede thans reeds wordt gewerkt om de erwten te oogsten. Alles is hierbij gemechaniseerd waardoor het ook mogelijk is geworden deze teelt van het groente bedrijf te verplaatsen naar het akkerbouw bedrijf. Met de stamslabonen gaat het dezelfde kant op. De veredelaars zoeken naar een ras dat gelijk matig rijpt, waardoor de bonen allemaal tegelijk de gewenste grootte hebben. Dan kan de bonen- plukmachine alles in één keer oogsten. Het ras voldoet aan deze eisen, is reeds gevonden en de bonenplukmachinc is reeds enkele jaren in bedrijf en aan de vervolmaking daarvan wordt hard ge werkt. De Nederlandse conservenfabrieken stre ven naar een sterke expansie en daarbij hebben zij de bovengenoemde produkten nodig en daarom twijfelen de fabrikanten, die wij in Roosendaal spraken er ook niet aan of de stamslaboon zal net zo goed een produkt van het akkerbouwbedrijf worden als de doperwt dat reeds is. Wanneer de bonenplukmachine nog verder is ver beterd (en er wordt hard aan gewerkt) dan zal het zover zijn. Dan zal ook de tijd van de bonenpluk met de hand voor de fabriek tot het verleden gaan behoren. Of de teelt van stamslabonen op het tuin bouwbedrijf dan helemaal zal verdwijnen valt op het ogenblik niet te beoordelen. Zeker is evenwel dat we staan voor een periode die veranderingen zal brengen. DE FABRIKANT. OVER de vraag wat de fabrikant verwacht van de contractteler heeft de heer L. C. West- strate, direkeur van Zwanenbergs Conservenfa brieken te Oss, in Roosendaal gesproken. Deze heeft er de nadruk op gelegd dat de fabrikant in de eerste plaats verwacht dat de contractant zich zal houden aan de voorwaarden van het contract. De rassenkeuze is erg belangrijk, maar voor de op brengst speelt ook de kwaliteit van het zaaizaad een grote rol. Ook de verzorging van het gewas verdient de volle aandacht, want met name bij erwten worden er zware eisen gesteld aan de on- kruidbestrijding. Zaden van onkruiden kunnen zeer grote moeilijkheden geven bij de verwerking. Tenslotte heeft de heer Weststrate ook nog eens nadrukkelijk onderstreept dat de industrie op het standpunt staat dat zij volledige vrijheid moet heb ben om haar produkten te laten telen waar zij wil, tegen prijzen die zij wil betalen. Wij zijn vrij uitvoerig op deze materie ingegaan omdat het hier een zaak betreft die ook voor de Zeeuwse akkerbouw van het grootste belang is en ook de tuinders zullen er goed aan doen fiiet zon der meer aan deze ontwikkeling voorbij te gaan. IN ons Kerstnummer heeft u een vrij uitvoerig overzicht kunnen lezen over de gang van zaken bij de Zuid-Bevelandse fruitveilingen in 1961. We zijn in de heer Noordhoek dankbaar voor het samen stellen van dit overzicht. Uiteraard ging het hierbij om de fruitprodukten. We hadden ook graag een overzicht gegeven van de groente-aanvoer op de Zeeuwse veilingen, maar dat bleek nog al wat moeilijkheden te geven omdat niet nu reeds overal de gegevens hierover beschik baar waren. Dc cijfers, welke wij wel reeds ontvingen, laten zien dat de groenteteelt voor Zeeland steeds belangrijker gaat worden. Met name in het gebied van de veiling in Krabbendijke werd vrij veel knolselderie geteeld, die via de veiling werd ingeschreven. In het gebied van Kapelle-Biezelinge kwam de augurkenteelt op gang, terwijl voorts Zeeland toch ook een zeer belangrijk produktiegebied is van dubbele princessebonen, want hiervan werden er toch enkel op de Zuid-Bevelandse veilingen ook ruim IV2 miljoen kg aangevoerd. De middenprijs van de dubbele princessebonen lag dit jaar op de Zuid-Bevelandse veilingen rond 60 cent per kg. Dat was ongeveer 5 cent per kg boven de prijs van 1960.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 6