Toekomstverwachting of niet? De E. E. G.-besprekingen rond de Landbouw Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 6 JANUARI 1962 50e Jaargang No. 2613 ..Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland" VERSTMIS, Oudjaar en Nieuwjaar zijn voorbij en we beginnen ons zelfs al niet meer te ver gissen en schrijven 1962 in plaats van 1961, zoals dit de eerste januaridagen nog wel eens gebeurde. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zond ons een zilveren mededelingenblad met allemaal Kerstafbeeldingcn. Één van onze kleine jongens, die het doorkeek, merkte op, dat ze allemaal zo rijk getekend waren. Wat bedoel je daarmee, moest ik weten, want ik had die opmerking zo maar niet door. Jozef en Maria waren toch arm, zei hij De eenvoud van Kerstmis en de welvaart der wereld hebben blijkbaar altijd gecontrasteerd. Er is ditmaal tijd geweest om na te denken, zoals dat rond de jaarwisseling hoort. Doch velen, zelfs op ons platteland, dat rustig heet te zijn, ontbreekt de tijd ertoe. Zelfs kleine kinderen vertellen ons al dat ze geen tijd hebben, 'tis dan net als met het geld somtijds, het geld heeft ons Of nu in dit geval: de tijd heeft ons Neem toch nog maar de tijd om een stukje als dit te lezen; 't is geen lange preek als overdenking van een geheel jaar. Den jaar waarin het kwade het goe de wel overheerste; waarin namen als Berlijn, Finland, Algerije, Laos, Kongo, Katanga, Koeweit en Goa ons voorkomen als pikzwarte felle vlek ken in een donker geheel en waar om Ixi dit nummer ouder nieter Zeeuwse agenda en mede- Nieuw-Guinca zelfs een oorlog dreigt. Een jaar, waarin leiders beloften schonden, het hoe en waarom in de wereldpolitiek ons overweldigt, de leu zen en halve waarheden ons blind schreeuwen en de afstomping voor dit alles steeds groter dreigt te wor den. Konden we ons nog maar con centreren op de kleine kring van het eigen bedrijf. Doch deze beslotenheid hebben we verloren; door verkeer, telefoon, radio en televisie zijn we, al wonen we achter in de polder, opge nomen in de jacht en de problema tiek van deze vaak bezeten tijd. We hebben mee te worstelen in een ar beidsmarkt, mee te strijden om me chanisatie- en financieringsproblemen. DUST zal ons hebben doen beden- ken dat het verlopen jaar 1961 een verademing heeft betekend voor me nige boer na de droogte van '59 en de waterovermaat van '60, zij het dat deze laatste helaas dit voorjaar het Noorden van onze provincie nog teis terde. Want dit jaar moge dan weer zeer veel regen opgeleverd hebben, de verdeling ervan over het jaar heeft in het algemeen een redelijk verloop der werkzaamheden mogelijk gemaakt en menige oogst is behoorlijk terecht gekomen. Het feit van het jaar was het slui ten van het Veerse Gat en daardoor de totstandkoming van het Drie-eilan- denplan. De manifestaties van de Kling Noord-Beveland te Wissenker- ke werden erdoor mogelijk en zij slaagden. Wanneer U dit leest, zult U mis schien iets meer weten over de voor uitzichten in de E. E. G. Nu rond de jaarwisseling is er maar weinig per spectief. De gewone man zai uit al deze verwarring een weinig gunstige indruk verkrijgen. Misschien dat het momenteel gestrande schip een baken in zee kan zijn voor een betere vaart. MET Kerstmis hebben de machtheb- bers der aarde de mond vol ge had met het woord „vrede"' en de wereldbevolking snakt naar wereld vrede. Het wonder van Kerstmis wacht ieder jaar weer op zijn toe passing. Tevergeefs dan? Neen. Het veertiende couplet van ons Wilhel mus, dat wij als derde plegen te zin gen, zegt ons: Tot God wilt U begeven, Zijn heilzaam woord neemt aan, als vrome Christen leven; 't zal hier haast zijn gedaan De wereldvrede is echter niet het zelfde als de Godsvrede, die ons men sen geschonken kan worden. Het Kind in de kribbe wildé onder mensen wonen der mensen broeder zijn Met God wilt G' ons verzoenen, tot God heft G' ons omhoog, en onder millioenen hebt Gij ook mij in 't oog. G. dolingen op pag 2 en 4 Commentaar op de garan tieprijzen 1962 pag. 5 I Op de twee tuinbouwpagi- na's gegevens over de eon- tractteelt van erwten en bonen voor de conserven- industrie on enige voorlo pige indrukken over nieu we appelrassen pag 6 en 7 9 „Loopstallen voor uw rundvee", het vervolg van liet artikel over de vraag wat gaat U bouwen voor uw rundvee? pag. 8 en 9 i Het Zeeuwse,Landbouw bedrijf in januari pag. 10 en 11 I We zijn achter gekomen met de verslagen van de paardenkeuringen. Deze week het verslag over de keuring te Steenbergen Pag. 12 I Wist U dat? en Zaadteelt- f lit sen pag. 13 Gegevens over aardappe len, granen, zaden en peul vruchten op pag. 15 JJITDAGEN Boekhoudbureau der Z. L. M. pag. 2 BIJ het uiterst complexe verschijnsel van de Europese eenheid in wording, kan men een opsomming geven van gemaakte vorderingen, maar even goed een register aanleggen van gemiste kansen. In ieder geval valt niet te ontkennqi, dat het proces van de Europese samenwerking ten achter blijft en steeds meer ten achter dreigt te blijven bij de dynamiek van het huidige wereldgebeuren. Dit achter lopen bij de gebeurtenissen kan niet aan een gebrek aan poten tiële kracht worden toegeschreven. Waarschijnlijk moet de oorzaak ervan vooral in geestelijk falen worden gezocht." Aan deze zinnen, die Prof. Dr. P. J. Bouman in zijn boek „Vijf stromenland" schreef, moesten wij denken, toen wij van het geharrewar lazen en hoorden van de E. E. G.-Ministers, die rond de jaarwisseling te Brussel in een laatste konferentie bijeen waren, teneinde regels vast te stellen voor een gemeen schappelijk landbouwbeleid. Een geharrewar, waar de delegaties van de zes landen niet uit konden komen, zodat het besluit om van de eerste naar de tweede étappe over te gaan niet vóór 1 januari 1962 genomen kon worden. En het treurige is, dat wij werkelijk dit oneens zijn moesten wijten aan een geestelijk falen. Want wanneer men werkelijk een Europese eenheid wil, dan kan het niet anders of er zullen in het ekonomische vlak door allen offers gebracht moeten wor den en men zal bovendien gemeenschappelijke regelingen moeten willen prefe- behoudenVen u^s*u^enc* ze^ doen en zelf de volledige zeggenschap willen In dit opzicht komt ons de Duitse houding het meest teleurstellend voor, daar het duidelijk blijkt, dat de Duitsers het liefst aan hun eigen landbouw- en voedselverzorgingsplan met een eigen marktverordening willen vasthou den, waarbij dan de partnerlanden van de E. E. G. in het kader van dit ver zorgingsplan de aanvullingen mogen leveren, mits tegen prijzen, die do eigen markt niet verstoren. Het is duidelijk, dat wanneer deze mentaliteit hoogtij blijft vieren, er van een werkelijk gemeenschappelijk landbouwbeleid niets terecht komt en wij dan hoogstens in een vergrote uitgave van de Benelux verzeild raken. Uit dit verwijt aan do Duitse delegatie, mag niet de konklusie getrokken worden, dat de andere delegaties allen van gemeenschapszin blaken en hun eigen belangen op. de achtergrond schuiven. Voor Frankrijk is kennelijk een re geling van het graanprobleem het belangrijkste punt. voor Italië een vrij handelsverkeer voor groente en fruit, terwijl de belangen van expor terend Nederland parallel lopen met een zo spoedig mogelijk vrijhandels- verkeer op het terrein van de ver edelde produkten, de zuivel en de groente en het fruit. KEIHARDE STRIJD. DE vraag, voor onze Nederlandse Landbouw van belang, is, in hoe verre de eigen Ministers in de kei harde strijd, waarin compromisvoor stellen van de zijde van de Europese Kommissie niet van de lucht zijn, het hoofd koel houden. Niet toe te geven waar het vitale belangen en oplossin gen betreft, die volkomen ingaan tegen de geest van het Verdrag, het welk immers het stichten van een Ge meenschap tot doel heeft. Een gemeenschap, waarin wij uit eindelijk voor elkanders produktie verantwoordelijk zullen moeten zijn en waarin wij ons aan gemeenschap pelijke maatregelen zullen moeten on derwerpen, die in het belang van allen en van het geheel getroffen zul len moeten worden. Een dergelijke houding houdt in, dat men natuurlijk met tijdelijke na delen rekening zal moeten houden, maar waarin deze nadelen ook voor gemeenschappelijke rekening dienen te worden gebracht en deze niet mo gen leiden tot onherstelbaar verlies. De hardheid van de strijd, waarbij wij op dit moment van schrijven be wondering hebben voor het volhou den van onze Ministers Marijnen en De Pous, die reeds heel wat nachturen Zie verder pagina 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 1