RUNDVEE an r - utomel mest bést utomel mest bést 12 Wat hrijgt de landbouwei'2 j Mdippeien ;.v j I T*ri*« (voor I tftiimet ZEEUWS LANDBOUWBLAD Ten aanzien van de hooiruif merken we nog op, dat deze, wanneer er geen wachtruimte voor komt zoals bij jongvee en mestvee, opgehangen kan worden in de ligruimte. Kies dan evenwel die plaats die het makkelijkst te bereiken is vanaf de hooiopslag. De benodigde ruifhoeveelheid be draagt per dier een breedte van 25 cm. In oudë grupstallen, die ingericht zijn tot ligruimte, kan vaak öf het hooi in de bak gevoerd worden óf in een vooraadruif boven de bak. HET VOEDERItKK HET beweegbare voederrek, dat in sommige ge vallen op de bak is gemonteerd en met stij gend mestpakket in de ligruimte met de bak mee omhoog genomen kan worden aan kettingen, is inderdaad ideaal om meer dieren gelijk vast te zetten. Uiteraard is dit een dure konstruktie. Ook het vaste rek met de V-vormige ope ning waardoor de dieren de koppen kunnen steken, biedt een goede mogelijkheid, ook bij vóorraadvoedering. Daar waar rechte stijlen gebruikt wor den. hoorden we geen klachten. Nieuw is voor Zeeland de sinds enkele weken in gebruik zijnde voerkegel voor 24 dieren op het bedrijf van de heer Vis te Zonnemaire (bedrijfsleider de heer Van Liere). Hier eten de dieren dus uit voorraad op de gedeeltelijk verharde uitloop, terwijl in de grup van de vroegere stal erwtenstro of ander stro wordt bijgevoerd. Een en an der werkt tot grote tevredenheid. DRINKWATERVOORZIENING HET ventiel van de drinkbakjes bevriest vrij snel. Brengen we tot zo dicht mo gelijk onder het bakje een warmteprodu- cerende weerstandsdraad, dan zijn de bak jes wel vorstvrij te houden. Het is een on gevaarlijke methode omdat de stroom ge transformeerd is tot 12 volt. Ongevaarlijk dus, maar duur, n.l. alleen al aan materiaal plm. 140 gulden per bakje. Goedkoper is dus om tijdens vorst de drinkbakjes af te slui ten en de watervoorziening te doen geschie den in tonnen of bakken. Zet men deze op het mestpakket in de ligruimte, dan zullen ze ook niet gauw bevriezen. Alleen moet dan tijdelijk op meer stroverbruik gerekend worden. De plaats van de drinkbakjes is zeer be langrijk. Ze mogen beslist niet geplaatst worden in de ligruimte. Ten eerste heeft dit een hoger stroverbruik en ten tweede is het gevaar niet denkbeeldig dat bij breuk het gehele mest pakket doordrenkt wordt en in de loop van het seizoen niet meer in goede konditie te krijgen is. Dit is een zeer onprettige ervaring. Waar dan wel? Op een zodanige plaats dat de dieren kunnen staan drinken op de verharde wachtruimte, de voerruimte of de uitloop. Dus niet zodanig aan een stijl bij de uitloop dat ze er ook nog net vanuit de ligruimte bij kunnen. WACHTRUIMTE EN DOORLOOPMELKSTAL DE wachtruimte van 1.25 m- per dier wordt tijdens het melken steeds groter omdat het aantal dieren op de wachtruimte steeds kleiner wordt. Dit kan verholpen worden door een ver plaatsbare draad die vanuit de melkstal is te be dienen. Deze schrikstroomdraad wordt dan vanaf het einde naar de stal toegehaald, zodat de ruim te voor wachten steeds kleiner wordt. Deze schrik stroomdraad heeft in Engeland de toepasselijke naam van „electric dog" gekregen, de „elektrische hond". Het zou in dit artikel te ver voeren uitvoerig de melkstal te gaan behandelen in al haar onder delen. Het is duidelijk dat de doorloopmelkstal één van de grote voordelen voor de loopstal kan zijn in de vergelijking grupstal—loopstal. Liggen namelijk de weilanden kort bij, dan kan de door loopmelkstal ook in de zomermelkstal gebruikt worden. De manprestatie wordt bij machinaal melken voornamelijk bepaald door het aantal apparaten dat per melker wordt gebruikt. Deze prestatie varieert van 10-40 koeien per uur. Het is duidelijk dat de doorloopmelkstal en de toegepaste melk- methode op elkaar afgestemd dienen te zijn. Als het krachtvoer tijdens het melken in de doorloopmelkstal verstrekt wordt bepaalt de hoeveelheid, 't zij in koek, biks- of meelvorm, het aantal koeien dat per uur gemolken wordt. Dit FIA J Opönngjtiindief vin tJUJljp Jt winkelpnjf bij: l*M 30 I "ir*j (voor witbrood) BSSËfl *oggp (gem.brood Gogge (voor roggebrood) ÜÈp :t0" Groente en fruit -' 32''ft* £3 1 freren HBHHBHE3 JJjOGERE eisgn \an de consument ten aanzien van berei ding en verpakking van levensmiddelen als ook ten aanzien van de service van de detailhandel hebben geleid tot hogere winkelprijzen van de produkten. De landbou wer-s, leveranciers van vele produkten, hebben van deze hogere verkoopprijzen weinig of geen voordeel gehad. De opbrengstprijzen voo de landbouwer zijn de laatste jaren niet veel gewijzigd Bij de hogere produktiekosten, waar voor ook de landbouwer zich geplaatst ziet, betekent dit zelfs een relatieve achteruitgang. In de beeldgrafieigeven wij een overzicht van het op brengstaandeel voor de landbouwer* in enkele belangrijke produkten. Voor aardappelen en meelsoorten ligt dit beneden de 50 Vlees, pluimvee en eieren leveren meer op. Hieruit blijkt wel dat kritiek en klachten op de land bouwers zeker niet altijd gegrond zijn. In een loopstal bij Zierikzee wordt in de ligruimte ge molken. De vacuumleiding ligt langs het voerhek. Om melkliygiënisehe redenen moet het melken in de lig ruimte ontraden worden. aantal wordt mede bepaald door het aantal stan den, het aantal apparaten en kundigheid van de man. Hier kan even tussen haakjes de vraag ge steld worden of de meelvorm wel thuis hoort in de doorloopmelkstal? Het is wel de goed koopste vorm om krachtvoer te geven maar de dieren doen 2 x zo lang over het opnemen van meel als over hetzelfde gewicht in koek of brokjesvorm. Een tweede bezwaar van de meelvorm is dat het te veel stuift in een doorloopmelkstal. Bij 20-30 melkkoeien komt een melkstal met 4 standen het meest in aanmerking. Voor de grote bedrijven geeft een visgraatmelkstal de grootste arbeidsbesparing. Ook van dit type komt er op de Zeeuwse eilanden dezer dagen een in gebruik. Overduidelijk zal zijn dat er uit melkhygiënisch oogpunt nooit in de ligruimte gepiolken mag wor den. Dit komt echter wel voor, ook in ons gebied. We menen dit echter ten stelligste te moeten ont- raHen. ZELFVOEDERING OP verschillende van onze mestveeloopstallen vindt zelfvoederen plaats, naar ons bekend is, tot grote tevredenheid. De gebruikte sleufsilo's zijn van verschillende materialen; de goedkoop ste uitvoering is van houten spoorbiels. Een zeer duurzame konstruktie is die van z.g. perronstuk ken. De dieren eten vaak tegen elkaar in, d.w.z. dat aan beide einden een koppel oegint te eten en dat ze zo naar elkaar eten. Dit is prettig als de loopstal in tweeën is gescheiden. In zo'n geval komt het ons goed voor de bodem van de sleuf-* silo een afschot vanuit het midden naar beide einden te geven, zodat het hemelwater etc. niet naar het voer kan lopen. In ons gebied is thans ook de eerste volledig gemechaniseerde voorraad voedering in aanbouw, te weten 3 torensilo's met een vijzel die het voer in de bak op de verharde uitloop brengt. Dit be tekent weliswaar een behoorlijke investering. Daartegenover staat een enorme arbeidsbespa ring. Het blijkt in de prktijk dat onthoornd vee rus tiger is. Nu de loopstal steeds meer ingang vindt, moeten wij daar rekening mee houden. Immers de leeftijd van 4-6 weken is de beste tijd voor behandeling tegen horenvdrming. TOT besluit willen we konkluderen dat ook in j ons gebied de loopstal zijn plaats zal in nemen, hetzij in gesloten dan wel in open vorm. Vooral voor ons mestvee, jongvee en grotere 4 melkvee-eenheden zien wij in deze wijze van stal- i len goede perspektieven. Op de vraag hoe te denken over een loopstal j voor hoogwaardig fokvee, zoals dat zich thans op enkele bedrijven in ons gebied bezig is te ont- I plooien, menen we een ander geluid te moeten laten horen. Immers, een juwelier die u enkele I kleinoden getoond heeft en deze achteloos laat liggen op zijn toonbank, gaai ook voorzichtig on i* met dat ene kostbare kleinood, dat ver in waardfi boven de andere uitsteekt. Het komt misschien i nog uit het doosje, maar zeker niet van het flu welen doek waar het op rust. Zo zien we ook oni-J werkelijk hoogwaardig fokvee. Daaraan worderm bijzondere eisen gesteld ook wat betreft de toon-i baarheid aan bezoekers. Maar juist op deze be drijven zal het met zorg verkregen jongvee zieifl naai- hartelust en op de meest gezonde wijze ontfl wikkelen in de loopstal. R. L. V. D. Goes. W. P. BALKENENDE. (Ingez. Med.) U. TWUNSTRA'S OUEFABRIEKEN N V. AKKRUM MAARSSEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 12