JANUARI EWSE )WBEDRIJF verzorging WERKTUIGEN EN MACHINES Als de boer wil, kan hij zelf een dergelijke boekhouding bijhouden met behulp van een bedrijfsbock dat bekomen kan worden bij de R. L. V. D. Verder kan er een beroep wor den gedaan op de rayonassistent voor het opstellen van een analyse begroting. Mochten vroeger vooral de tech nische kwaliteiten van de boer doorslaggevend zijn, het komt ;r thans steeds meer op aan dat hij ook bedrijfsekonomisch inzicht heeft. BEMESTINGSPLAN CTAAT het bouwplan vast, dan volgt daaruit de noodzakelijkheid van het opstellen van een bemestingsplan. Het bemestingsadvies op basis van grondonder zoek maakt de meest efficiënte bemesting moge lijk. De vraag of erikelvoudige dan wel samenge stelde meststoffen aangekocht zullen worden, is aktueel. Beide hebben zowel voor- als nadelen. Als de gehele bemesting met een samengestelde meststof in één keer afgedaan kan worden, geeft dit een belangrijke arbeidsbesparing. Nadelen kunnen zijn: de hogere prijs en een minder juiste samenstelling van de meststof voor het betrokken perceel of gewas. VEEVOEDING EN VOEDER- WINNINGSPLAN DIJ een goede wintervoorraad is het niet moei- lijk goede rantsoenen samen te stellen. Een berekening van de rantsoenen is wel gewenst in verband met de juiste samenstelling van het krachtvoer. Een doordacht voederwin- ningsplan legt de basis voor het volgende stalseizoen. val. Ook op kalkrijke jonge zeeklei was dit waar te nemen. De oorzaken kunnen verschillend zijn. Het gebruik van zware oogstmachines en trekkers zijn hier mede debet aan. Maar ook komt het voor dat de drainage niet meer goed funktioneert. Doorspuiten van de oude of aanbrengen van nieu we drainage kan noodzakelijk zijn. Voor het aan leggen van nieuwe drainage komen de winter maanden niet in aanmerking. Zo no dig kan de aanleg in het bedrijfsplan van 1962 opgenomen worden. In de na oorlog verkavelde gebieden vertoont de drainage soms gebre ken. Door middel van de boorgaten- kontrole kunnen dergelijke gebreken opgespoord worden. Doorsteken met een plasticbuis heeft naast het schoon houden van de drains het voordeel dat stoornissen worden waargenomen. Pias vorming op ingeslo ten laagten kunnen het beste worden ge markeerd. Op deze plaatsen kan gedu rende een droge pe riode in de zomer boven de drains een schelpenfilter aan gebracht worden. Ook op grasland dient het oppervlak tewater zo goed mo gelijk te worden af gevoerd. Begreppc- Jing kan. thans plaats hebben. Struktuurverval van bouwland en daarmee gepaard gaande minder goede afvoer van overtollig water kan verbeterd worden door meer aandacht t.e schenken aan organische bemesting in de vorm van groenbemestingsgewassen. Voorlichting op het gebied van de verbetering van de struktuur wordt gegeven op 24 januari a.s. op de „St rukt uurdag" te Goes. Houdt daarom deze dag vrij GRAS/AA DTEELT DE stand van het gras is vrijwel zonder uitzon- dering goed. Voor een optimale opbrengst staat het velöbeemdgras wat te vol. Daar is ech- er niets aan te veranderen. Over het algemeen is de onkruidbezetting niet groot. Het kan echter voorkomen dat er veel jonge muur en/ot kamille in het gewas staat. Deze onkruiden, vooral muur, kunnen in januari goed worden bestreden met een gift van 300 kg kalkstikstof per ha. De beste weersomstandigheden voor het slagen zijn, uit strooien na een natte nacht of nachtvorst waarna zonnig weer verwacht wordt in veld beemdgras kan een bestrijding van tuintjesgras mot kalkstikstof soms een redelijk resultaat geven. Vooral jonge en oude planten kun nen hiermee redelijk goed worden bestre den. Een maximale gift van 400 kg per ha is dan toelaatbaar. De daarvoor gunsti ge dagen kunnen gebruikt worden voor het opschonen van het g-cvas. SAMENVATTING JANUARI is in de eerste plaats een maand J waarin het bedrijfsplan voor het komende jaar wordt opgesteld. Soms zullen beslissingen voor jaren worden genomen. Daarbij wordt veel van de boer als ondernemer gevraagd. Gelukkig behoeft hij het niet alleen te doen. Stacidsorganisaties en voorlichtingsdiensten De praktijk laat de grond veelal pas op het voorkomen van aaltjes onder zoeken als het vrijwel zeker is, dat deze reeds ernstig besmet is. Tijdig onderzoek kan ernstige besmetting voorkomen. kunnen hem terzijde staan. Bezoek aan vergade- ringen en voorlichtingsbijeenkomsten verdienen daarom aanbeveling. Ook uitwisseling van gedachten met kollega's kunnen in dit verband zeer vruchtbaar zijn. Uiteindelijk zal echter de ondernemer zelf moe ten beslissen. Intussen wordt ook de arbeid in deze wintertijd voortgezet en eist de aandacht op. Veel is daarbij afhankelijk van de weersomstandigheden. Bij dit alles mag niet uit het oog voorden ver loren dat de boerderij als onderneming in de eerste plaats de middelen verschaft óm een in komen te verkrijgen. Ook het gezin en de maatschappij mogen bij alle beslommeringen rond de bedrijfsvoering niet te kort worden gedaan, opdat de uitdrukking „Slaaf op eigen bedrijf" geen werkelijkheid zal worden. R. L. V. D. Goes. A. C. SIMONSE. Werd tot nu toe geschreven over de voor bereidingen voor het produktiejaar dat aan staande is, ook in deze maand kunnen ver schillende werkzaamheden plaats hebben. GRONDBEWERKING AP de meeste bedrijven is het ploegen klaar gekomen. Zo er plaatselijk nog wat bieteland moet worden gepleegd, kan het aanbeveling verdienen direkt na het ploegen een kleine gift gips te verstrekken. Daarmee kan struktuurverval .in belangrijke mate worden tegengegaan. Regelmatig on derhoud verlengt de levensduur van de inventaris en voorkomt in veel ge vallen stagnatie als gevolg van storingen bij het gebruik. Geef personeel de kans om de samen stelling en de bouw te leren kennen. Bij eventuele stagnatie zal de oorzaak daar van vlugger worden gezien. Wellicht is er nu ook gelegenheid om de zaaimachine te normaliseren. Na dere inlichtingen hierover kan de r.Op kleine bedrijven met voldoende arbeidskrachten is liet houden va» l. V.. D. verstrekken. melkvee beslist voordeliger dan de mesterij. voor liet icliaW een loon- irktiw^nwerking- DUtiliaffen. WATERBEHEERSING Voorbeeld: Voor 20 stuks grootvee is 0.60 ha voederbieten voldoende indien daar naast na 1 januari 1 ha ingekuilde sui kerbietenkoppen en -blad en van 1 ha graskuil beschikbaar zijn. Wanneer daarnaast 3 a 4 ha grasland gerooid wordt of 2 ha grasland en 1 ha klaver, dan is onder normale omstan digheden ook de hoeveelheid hooi vol- doende. MEDE door het verplicht stellen zijn veel kavelsloten opgeschoond. Voor sloten waar geen verplichting voor bestaat, en die nog niet'opgeschoond zijn, kan dit in deze maand plaats hebben. De vele peerslag die in december gevallen is, heeft weer hetzelfde euvel doen zien als in het najaar van 1960. Op veel percelen kwam weer piasvorming voor. Niet alleen op de minder goede gronden was dit het ge-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11