OP IE ZEEWS LANDBOWE Een nieuw jaar heeft zijn intrede gedaan. De boer staat voor een nieuw oogstjaar. Ondanks dat hij niet weet wat het hem zal brengen, zal hij zijn bedrijfsplan op moeten stellen. De betrekkelijke rust van deze maand leent zich hiervoor. Daarnaast heeft hij de zorg over de reeds te velde staande gewassen, de restanten van oogst 1961 en de verzorging van het vee. Tevens vraagt de kuituurtoestand van de grond aandacht en dient de werktuigen- inventaris bedrijfsklaar gemaakt te worden. RENTABILITEIT DR is de laatste jaren reeds veel gesproken en geschreven over vereenvoudiging van het bouwplan. Hiermede wordt beoogd dat het aantal gewassen beperkt blijft tot b.v. 6 of minder. Gro tere eenheden vragen relatief minder arbeid en soms geringere investeringen. De mogelijkheden lopen van bedrijf tot bec^ijf sterk uiteen. Op kleinere' bedrijven is het telen van één graangewas een vereenvoudiging die zonder be zwaar kan worden toegepast. Bij de opstelling van een bouwplan [speelt de arbeidsbezetting een be langrijke rol. Een zo gelijkmatig mogelijke ver deling van het werk over het jaar kan gewenst zijn. Wanneer er van uitgegaan wordt dat alles wat goed mechanisch kan plaats hebben niet in. handwerk moet gebeuren, dan kan dit betekenen dat er bij handhaving van het oude bouwplan arbeid vrij komt. Indien de vruchtwisseling dit dan toelaat, is intensivering mogelijk. Vooral op gezinsbedrijven kan hierdoor ruimte komen voor intensievere teelten, mogelijk zelfs tot in de tuiii- bouwsektor toe. VEEHOUDERIJ IIOEWEL het aantal veeloze bedrijven toeneemt, is het houden van melk- en/of mesi- vee nog het meest voor komend. Kultuurgrond die alleen voor grasland geschikt is, maakt het dikwijls noodzakelijk dat vee gehouden wordt. Op de gemengde bedrij ven bestaat de rund veestapel dikwijls uit zowel melk-, jong- als mestvee; op de grotere akkerbouwbedrijven wordt meestal alleen mestvee aangehouden. Op de bedrijven waar melkvee is, wordt het aantal melkkoeien gro ter. Ook hier een spe cialisatiemogelijkheid die wel ingang vindt, maar toch lang niet al gemeen is. Een aantal koeien van b.v. 12 stuks opent reeds de mogelijk heid om tot mechanisch melken over te gaan, hetgeen gemakkelijker werken en lagere pro- duktiekosten tot gevolg heeft. Uitbreiding van het aantal melkkoeien op de daarvoor in aanmerking komende bedrijven ver dient daarom overweging. Opbouwen van een goede mc-lkveestapel is ech ter niet gemakkelijk. Persoonlijke aanleg van de ondernemer is hierbij zeer belangrijk. Twaalf goede produktieaieren betekenen een arbeidsin komen voor één man, hetgeen op veel van de klei nere gemengde bedrijven een basis voor het totale inkomen kan betekenen. Mestvee vraagt minder werk. De rentabiliteit is meestal maar matig. Ook hiervoor is veel ken nis nodig. Voor al het vee is een doelmatige stal inrichting een eis; voor mestvee kan een open loopstal met zelfvoedering er toe bijdragen dat de hoeveelheid benodigde arbeid tot een minimum beperkt blijft. WERKMETHODEN 70WEL bij het vaststellen van het bouwplan als bij de te volgen methode van grasland besteding zal de boer zich thans moeten beraden hoe hij het werk hieraan verbonden denkt te doen. Gezien de schaarste aan goede werknemers en de hoge lonen die moeten worden uitbetaald, en de verkorting van de arbeidstijd die steeds ver der doorgevoerd wordt zal steeds meer mense lijke arbeid door werktuigen en machines moeten worden gedaan. Werktuigen en machines zijn duur en vragen belangrijke investeringen. Mede hierdoor wordt dc plaats die de loonwerker op veel bedrijven gaat innemen, belangrijker. Voor een groot aantal boeren is het uitermate belangrijk dat er loonwerkers iti de omgeving zijn die een uitgebreid werktuigenpark ter beschikking hebben. Wanneer de loonwerker kan rekenen op een be paalde hoeveelheid werk, wordt het hem gemak kelijker gemaakt zijn inventaris aan te passen of uit te breiden. Vergeet niet dat ook hij moei investeren I Door gezamenlijke aanschaffing van werktuigen en ma- chines is het moge- lijk belangrijk op de - --<■ 'd mechanisatiekosten - te besparen. De prak- tijk heeft geleerd dat dit tot nu toe moeilijk ingang vindt. 1 Niet dat men de voordelen niet ziet, -~ doch menselijke ver- V houdingen zijn dik- wijls de sta-in-de- weg. Toch moet het -b— mogelijk zijn dat de I L1 boeren van b.v. 3 of I 9 4 gelijksoortige be- 1 J drijven elkaar vinden om samen bepaalde investeringen te doen. Boeren van grote bedrijven kun nen meer werktuigen en machines zelfstandig aanschaffen. Toch zijn ook voor deze bedrijven kombina- ties mogelijk door b.v. gezamenlijke aankoop van grote oogstmachines. FINANCIERING INVESTERINGEN moeten kun nen worden gefinancierd. Voor velen is het niet meer mogelijk dit met eigen middelen te doen. Dit mag echter bij verantwoorde investeringen geen reden zijn om het niet te doen. De boerenleenbanken kennen tegenwoordig ver schillende vormen van financiering, waarbij in bepaalde gevallen het borgstellingsfonds voor de landbouw ingeschakeld kan worden. De boer is dikwijls huiverig vóór het lenen van bedrijfskapi taal. Hij dient echter te bedenken dat het in ande re takken van liet bedrijfsleven normaal is dat met andermans geld gewerkt wordt. BEDRIJFSPLAN 1962 (IET is nu de tijd om het bouwplan definitief vast te stellen. Hierbij dient rekening te wor den gehouden met de vruchtwisseling en de te verwachten rentabiliteit. VRUCHTWISSELING (IET gezond houden van de grond wordt vooral bereikt door een goede vruehtvvisseling. In het verleden is hier al zoveel tegen gezondigd dat lang niet altijd van gezonde grond gesproken kan worden. Sprekende voorbeelden hiervan zijn het optreden van biete- en erwtemoeheid. In de ge bieden waar veel uien geteeld worden, is „kroef", hetgeen door het uienstengelaaltje veroorzaakt wordt, een veel voorkomend verschijnsel. Tegen de aaltjesziekte is een direkte bestrijding ekonomisch niet verantwoord. ïndirekte bestrijding is mogelijk na grondonder zoek op het voorkomen van cysten en/of aaltjes. De praktijk leert nogal eens dat eerst dit hulp- BEDRIJFSEKONOMISCHE KENNIS PEN moderne bedrijfsvoering eist van de onder- nemer bedrijfsekonomisch inzicht. Om deze in ruimer mate te verkrijgen staan hem verschil lende mogelijkheden ter beschikking. Door het volgen van kursussen kan hij meer inzicht en kennis vergaren in deze belangrijke materie. Bij de boekhoudbureaus bestaat de mogelijkheid een bedrijfsekonomische boekhouding te laten bij houden. Doordat de oppervlakte met voederbieten veelal te groot genomen, of omdat niet tijdig met het voeren van dc bieten begonnen wordt, moet er op meerdere bedrijven per 1 april nog een grote hoeveelheid gekopt worden. middel te baat genomen wordt als de grond reeds ernstig besmet is. Vooral de grote oppervlakte bieten van de laatste jaren is oorzaak dat, althans in bepaalde gedeel ten van de provincie, de besmetting van de grond sterk is toegenomen. Er kan niet genoeg de aandacht op worden ge vestigd dat eerst grondonderzoek plaats heeft al vorens gezaaid wordt. Wanneer in de naaste toe komst op een bedrijf de bietenteelt drastisch zou moeten worden ingekrompen, dan is dat een veel groter schadepost dan wanneer (hans enige beper king plaats moet hebben. Wanneer u thans de monsternemer waarschuwt, is de uitslag, zeker voor zover het onderzoek op bietecysteaaltje betreft, op tijd in uw bezit. Alleen onderzoek op bietecysteaaltje heeft plaats aan het Instituut voor - Rationele S-uikerproduktie te Ber gen op Zoorn. Bij volledig aaltjesonderzoek wordt het monster onderzocht op het Bedrijfslaborato- rium voor Grond- en Gewasonderzoek te Ooster beek. Ook in ander opzicht kan een goede vruchtwis seling belangrijk zijn. Bepaalde insektenschade treedt in sterkere mate op bij een verkeerde vruchtwisseling, b.v. thripsaan tasting in vlas na erwten en omgekeerd. Wanneer bieten naast bieten worden verbouwd, kan het bietekevertje veel last veroorzaken. Hoe wel er thans veel bestrijdingsmiddelen ter be schikking staan, kan een bestrijding niet afdoen de blijken te zijn. In elk geval brengt het extra kosten met zich" mee. Verder dient de vruchtwisseling zodanig te zijn dat diep en middendiep wortelende gewassen elkaar zoveel mogelijk afwisselen en de organische stofvoorziening van de grond op peil kan blijven door teelt van groenbemestüigsgewassen. De menselijke verhoudingen zijn dikwijls een sta-i' gezamenlijk aanschaffen van werktuigen of het insehah werker. Op vele bedrijven zal voor de duurdere werkt ij toch heel wat voordeliger zijn dan het INDIVIDUE]

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 10