930 Vervolg Schapen op dijken en schorren „Het Landbouwwerktuig 1962" ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 Daar Zeeland een enorme oppervlakte aan dijken heeft, blijft dit de basis voor schapen in kuddeverband. Wanneer men een voldoende groot dijkgedeelte (qif meerdere gedeelten) kan pachten tegen een zeer redelijk bedrag, kunnen daar de schapen vrijwel het gehele jaar voldoende voedsel vinden. Om de kosten van een herder uit te schakelen dienen deze dijkpercelen behoorlijk afgerasterd te worden door middel van ursusgaas. Dat is weliswaar een grote uitgave ineens en men kan rekenen op f 2.000,voor 100 schapen. Dit bedrag dient men in 10 jaar af te schrijven. Daarnaast is te zorgen voor goed drinkwater in enkele bakken. Dit water zal op geregelde tijden moeten worden aangevoerd. Een prijswinnaar op de Fokveedag '61 te Goes. Dit materiaal is nodig voor opbouw van de kudde. Wanneer men naast één of meer dijkgedeelten kan beschikken over enkele percelen weiland, kan op tijd omgeweid worden, hetgeen om verschillende redenen noodzakelijk is. Dagelijks toezicht blijft uiteraard op verschillende tijdstippen geboden. Voor de lammertijd en te zware sneeuwval dient men de beschikking te hebben over een schuur of kooi dicht bij huis, waardoor zo nodig ook 's nachts controle mogelijk is. Aan te bevelen is ten aanzien van het lammeren maat regelen te nemen dat niet alle lammeren vrijwel tegelijk geboren worden. Bij het beschikken over verschillende percelen kan men daartoe de ram in opeenvolgende perioden tot bepaalde groepen ooien toelaten. De oplossing als hier aangegeven kan reeds veel bijdragen tot betere financiële resultaten. Deze maatregelen zijn echter niet voldoende wanneer de kudde in zijn geheel slechts van matige kwaliteit is. MEN dient voor alles te werken met fokrammen van klasse. Een prima ram kan in alle opzichten veel bijdragen om betere lammeren te krijgen wat betreft slachtkwaliteit en soort en gewicht van de wol als ze voor de fokkerij bestemd worden. Wanneer echter de ooien niet voldoen aan redelijke eisen als vlees- en wolleverancier, dan zal het gewenste niveau niet worden bereikt. Zaak is dus, niet alleen stamboekrammen te gebruiken, maar ook zoveel mogelijk stamboekooien te verkrijgen. Daartoe is selectie en nog eens selectie noodzakelijk, dus mindersoortige dieren vervangen door betere, goede lam meren aanhouden voor de fokkerij. Indien men de kudden die thans nog in Zeeland gehouden worden nader bekijkt, treft men daarbij behoorlijk uniforme groepen aan naast kudden die voor bijna de helft dieren bevatten, welke resten vertonen van alle mogelijke kruisingen en om verschillende redenen beter kunnen worden opgeruimd. Deze kudden zullen, vooral indien ze naast allo andere lasten ook nog het loon van de herder moeten opbrengen, tot verdwijnen gedoemd zijn. De voorbeelden hiervan liggen vooral de laatste jaren voor het grijpen. JJE schapen in kuddeverband zullen en we hopen dat van harte nooit geheel verdwijnen. Ook kunnen we node liet beeld van de herder, zijn hond en zijn kudde langs onze eindeloze dijken missen. Hij zal echter zeldzaam worden en wij menen dat de toekomst de beste kansen zal bieden aan hen, die hun schapen zullen houden op omrasterde dijken, daarbij de kwaliteit van de kudde opvoerend, en strevend naar uitstekende verzorging en perfecte ziektebestrijding. Indien aan deze voorwaarden wordt voldaan hangt het welslagen verder af van exportmogelijkheden en andere factoren welke de marktsituatie beheersen. v. Y* TENTOONSTELLING VAN LAND- EN XUINBOUWWEKKTUIGEN IN DE NIEUWE RAI TE AMSTERDAM VAN maandag 22 januari tot en met zaterdag 27 januari 1962 zal, na twee jaar, wederom in Amsterdam, maar nu in 't nieuwe RAI-gebouw, onder auspiciën van de Federatie „Het Landbouw werktuig", een tentoonstelling worden gehouden van land- en tuinbouwwerktuigen. Hiervoor be staat van de zijde van fabrikanten en importeurs zóveel belangstelling, dat het gehele oppervlak van hefc complex, groot '10.000 m (4 bunder), zal wor den benut. De omvang van deze tentoonstelling is echter ook weer zo, dat iedere bezoeker in één dag ruimschoots de gelegenheid heeft al het geëxpo neerde te bezichtigen en de nodige inlichtingen te verkrijgen. Naast een volledige collectie trekkers en werk tuigen voor land- en tuinbouw, is ook een groto plaats ingeruimd voor de zgn. varia, zoals kunst meststoffen, zaden, enz., terwijl ook aan de finan ciering van de aanschaffingen aandacht is besteed. VOOR de bezoekers zal deze tentoonstelling alle gelegenheid bieden, in één groot, overdekt en verwarmd gebouw de enorme keurcollectie op hun gemak te overzien. Bovendien is het tijdstip gun stig, omdat de tentoonstelling valt in een periode, dat het mogelijk is er een dag uit te breken om op de hoogte te blijven van het nieuwste op het eigen vakgebied. Ook de plattelandsvrouw vindt wederom op deze tentoonstelling haar afdeling en wel in de fraaie Glazen Zaal. Het hoofdmotief van deze speciale af deling is dit jaar „de textiel". Op dit gebied, maar ot>k op ander, zullen voorlichtsters alle inlichtin gen geven die verlangd worden, terwijl men hoopt, mede door het houden van een modeshow „de vrouw" in dit totale gebeuren te betrekken. DE tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig 1962" zal bijzonder aantrekkelijk zijn door het zeer vele nieuws" dat zal worden getoond, door de overzichtelijkheid en door de gemakkelijke oriën tatie. Bovendien valt zij in een periode, dat ge dacht moet worden aan de aanschaffing van trek kers, landbouwwerktuigen e.d. voor het nieuwe oen. Er is alle aandacht aan besteed de ten toonstelling gemakkelijk te kunnen bereiken, o.m. door een speciale regeling die werd getroffen met de N.V. Nederlandsche Spoorwegen. Gezien het grote succes In 1960, is het te ver dachten, dat ook 1962 velen deze „Lciirs" het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam zullen bezoe ken. In ons volgend nummer komen wij uitvoeriger op een en ander terug, terwijl het nummer van 20 januari grotendeels aan dit evenement gewijd zal zijn. (Advertentie.)] AFD- LANDBOUW VOORSCHOTEN D0B8EWES m. 01717 2010

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 7