Alqctncnt Vevgcsclemaag Jer %.-«£• OPENINGSREDE 949 van de heer Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatsehapppij, uitgesproken op de Alg. Vergadering op maandag 18 december 1961 te Middelburg Beter akkerbouwklimaat gewenst Mogelijkheden graanverbouw voor Z. W. kleigebied aanwezig Afzet- en concentratieproblemen Engeland en E. E. C. - „Alle beetjes helpen" HHMHKFiyl Omstreeks 1830 moet de één miljardste be woner van onze aardbol zijn entrée gemaakt heb ben. 100 jaar later was de wereldbevolking ver dubbeld. Doch nu, 30 jaar later, naderen we reeds de 3 miljard bewoners, terwijl de voorspelling is dat over 40 jaar, dus in het jaar 2000, ten opzichte van nu wederom meer dan een verdubbeling zal zijn ingetreden en het vermoedelijk aantal perso nen zal zijn gestegen tot liefst 6,3 miljard. Deze versnelde bevolkingsgroei is, zoals we allen we] weten, een gevolg van de sterftedaling, waarbij vooral de zuigelingensterfte is teruggedrongen. Vroeger werden de mensen ook oud; nu zijn er echter meer oude mensen. Iemand, die in Europa in 1870 geboren werd, kon een gemiddelde levens verwachting van 37 jaar koesteren; een in 1955 Europees-geborene had die termijn teruggevonden tot 67 jaar gestegen. In Nederland bedraagt de gemiddelde levensverwachting thans ongeveer 71 jaren; in India echter slechts 32 jaren. IN deze bevolkingssituatie rapporteert de landbouw- en voedselorganisatie der Verenigde Naties F. A. O. per 1 oktober j.l. omtrent de wereldlandbouw- en voedselpositie dat er enerzijds in de produktiesektor sprake is van overvloed, en anderzijds in de konsumptiesektor van ondervoeding. Over de verslagperiode deden zich grote wijzigingen voor in de voorraden voergraan, boter en suiker. De tarwövoorraad, welke een min of meer konstant peil bereikt leek te hebben, liep nog op. We merken hierbij op dat thans een teruggang verwacht wordt. Koffie en cacao dreigden de lijst van overschotten aan te vullen. Ten aanzien van dit punt plaatsen we de kanttekening dat men bij een te overvloedige produktie in de industrie spreekt over voorraadvorming, -in de landbouw daarentegen van overschotten. Een uitzonderlijk grote voorraad, zoals bij tarwe nu al jaren boven de markt hangt, is inderdaad goed gekarakteriseerd als overschot. Een voorraad suiker echter zoals b.v. in West-Duitsland geproduceerd in 1960, welke torenhoog boven de in het binnenland nodige jaarhoe veelheid was gelegen, is echter ten gevolge van een slechte bietenoogst daar in dit jaar als sneeuw voor de zon verdwenen en niet eens de normale stock zal overblijven. Het F. A. O.-verslag behandelt ook de verhouding tussen het aanbod van voedingsmiddelen en het verbruik en wijst er dan op dat de grootste verbeteringen zich hebben voltrokken in die delen van de wereld, waar het voedingspeil reeds redelijk genoemd kan wor den. Daarentegen dreigt de achterstand in de gebieden met een slecht voedingspeil nog groter te wor den. Structureel vertoont de wereldmarkt voor landbouwprodukten grote wijzigingen tengevolge van uitbreiding van importen door' Sowjet-Rusland en Rood-China. Beide landen zijn de belangrijkste im porteurs van suiker geworden sedert het doorsnijden van de ekonomische banden tussen Cuba en de Verenigde Staten. Bovendien heeft Communistisch China wegens mislukte oogsten grote termijnaan kopen tot 1963 van tarwe en gerst verricht in Canada en Australië. De nieuwe garantieprijzen ak kerbouw 1962 op pag. 951 Zie ook onze Kerstpuzzel op pag. 963 i 'r-ffliim tin ii m ACHTERSTAND AGRARISCH INKOMEN IN vele landen vertoont het agrarisch inkomen een langzamer groei dan het nationale inkomen, een verschijnsel waarvan we ook in Nederland weten mee te praten. Het F. A. O.-rapport noemt als drie oorzaken van dit verschijnsel a. afnemende elasticiteit in de vraag naar voe dingsmiddelen bij stijgende inkomsten; b. het ingewikkelder en duurder worden van de industriële be- en verwerking van het afzet- apparaat; c. de voortdurende kostenstijging van benodigd heden die de andere sektoren aan de landbouw leveren in verhouding tot de waarde van de landbouwproduktie. Met eenvoudige voorbeelden valt aan te tonen, dat ons land evenmin buiten de sfeer van de hier genoemde drie oorzaken valt. Afnemende elastici teit in de vraag naar voedingsmiddelen in landen waar de welvaart stijgt, ondervinden wij o.a. in de sektoren broodgraan, peulvruchten en* aardappelen. Daarentegen vinden luxueuze produkten, b.v. vlees, bepaalde groenten en fruit dan meer aftrek. Daar bij schijnt zich thans in Nederland een zeer gelukkig verschijnsel ook gevoegd te hebben boter, waarvan de konsumptie in de eerste helft van het jaar 1960 per hoofd van de bevolking 1,82 kg bedroeg en in dè eerste helft van het jaar 1961 2,63 kg, ergo op jaarbasis een stijging van 3,64 tot 5,26 kg. De konsumptie van margarine liep over diezelfde periode, eveneens per hoofd, terug van 10,55 kg tot 10,09 kg. In verband met de#Plan- ta-affaire zullen deze cijfers nog niet gestabiliseerd zijn, doch wij hebben moed dat de boter in een welvaartsgroei een gezochter artikel zal worden. HET ingewikkelder en duurder worden van de industriële be- en verwerking uit zich o.a. in de verschuiving van bepaalde produkties naar ver- edelder soorten en kwaliteiten, terwijl het afzet- apparaat gelukkig niet door een toeneming van het aantal tussenschakels, maar wel door een prijsstij ging van de diverse schakels in het apparaat wordt gekenmerkt. We hebben allemaal nog wel de tijd gekend dat onze aardappels voor 50 meer dan de af-boerderijprijs in de stad te koop waren. Nu is dat konsumptieprijs peil vaak gestegen tot het dubbele van de af-boerderijprijs. De voortdurende kostenstijging yan benodigd heden, die de andere sektoren aan de landbouw léveren in verhouding tot de waarde van de land bouwproduktie, is tenslotte ook in Nederland heel gemakkelijk te illustreren aan de hand van de kosten-indexcijfers van landbouwbenodigdheden voor 1955 117 1959 140 1956 125 1960 145 1957 131 sept. 1961 149 1958 137 De indexcijfers van de prijzen voor landbouw produkten af-bedrijf vertonen echter een ander beeld n.l. Akkerbouw- Veehouderij- gëwassen produkten Gemiddeld 1959 104; 1960 106 99 100 Wel vaartsafstand WANNEER wij problemen als deze, waarmee onze eigen sektor en ons eigen landje wor stelt wederom projecteren op 't scherm der werejef, dan moet de overeenstemming met de problema tiek der mondiale situatie opvallen. De politieke worsteling der wereldmachten berust niet alleen op tegenstellingen tussen ideologieën en systemen of op tegenstellingen tussen rassen en sentimen ten, doch overheersend speelt in dit alles mee de materiële differentiatie. Eenvoudiger gezegd een sleutelpositie in het politieke wereldgebeuren wordt ingenomen door de enorme welvaartsverschillen, welke het wereldbeeld vertoont. En de klem, waar in de mensheid gevangen zit, is het feit dat het leven alleen achterwaarts begrepen kan worden, terwijl het voorwaarts geleefd moet worden. De Nederlandse Minister van Ekonomische Zaken heeft omtrent de problematiek van de onderont wikkelde gebieden onlangs wijze beschouwingen gepubliceerd. Ondanks omvangrijke hulpprogramma's blijft de welvaartsafstand, gemeten naar het nationale in- [(Zie verder pagina 951.)!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 17