Nota K.N.L.C. CONCENTRATIE VAN VEILINGEN m over ZEEUWS LANDBOUWBLAD DE commissie Fruitteelt van het K.N.L.C. heeft onlangs stilgestaan bij de vraag, wat in de fruitsector moet worden gedaan op het gebied van de integratie i.v.m. de komende verwezenlijking van de Euromarkt. In de eerste plaats wordt hierbij gedacht aan een aspect van het fruitteeltbedrijf, dat zich leent tot samengaan in grotere en daardoor economisch sterkere eenheden en dientengevolge daarvoor het eerst in aanmerking komt, met name de afzet. Het veilingwezen wordt geconfronteerd met andere afzetmogelijkheden en koopgewoonten, waaraan een zo goed mogelijke aanpassing zal moeten worden gevonden. In de toekomst zullen slechts de grotere en efficiënt wer- kende eenheden een rol van betekenis spelen. Ook al zou men in principe huiverig staan tegenover bepaalde machtsconcentraties, het feit dat anderen hierin voorgaan, laat vrijwel geen keuze meer. De voorsprong, die de Neder landse voedingstuinbouw met het veilingwezen heeft verkregen, moet behou den blijven. Dit betekent, dat - waar anderen dit systeem gaan overnemen wij verder moeten met de vervolmaking ervan. De commissie heeft de in druk, dat het proces van de concentratie van vèilingen veel te langzaam ver loopt. Bovengenoemde aanpassing vraagt grote investeringen, welke slechts zijn verantwoord, indien voor de fruitafzet in zijn geheel de grootst mogelijke doelmatigheid wordt bereikt. De commissie besloot dit onderwerp voor te leggen aan het bestuur van de afdeling Tuinbouw van het K.N.L.C. met het .verzoek hieraan aandacht te besteden. Het hoofdbestuur van het K.N.L.C. heeft de afdeling verzocht de concen tratie van veilingen eveneens vanuit het gezichtspunt van de groentesector te bezien. Het bestuur van de afdeling Tuinbouw heeft als werkwijze gekozen deze aangelegenheid te doen voorbereiden door het dagelijks bestuur, al vorens tot behandeling over te gaan. Dit orgaan heeft enige besprekingen aan het onderwerp gewijd, terwijl de commissie Fruitteelt nog enige ge gevens heeft verschaft. Op secretariaatsniveau is onderstaand een samen vatting van het besprokene gemaakt, met daarnaast een nadere uitwerking van de problematiek op een enkele plaats aangevuld met enige gegevens van veilingdeskundigen. Tenslotte wordt een aantal kanttekeningen gemaakt ter samenvatting van het geheel met het doel de discussie te richten op de essentiële aspecten van het vraagstuk. Taak van de standsorganisatie op dit gebied. Als beleidsorganisatie op het terrein van de algemene belangenbehartiging voor de land- en tuinbouw is de taak van de standsorganisatie niet begrensd binnen het verband van de bedrijfstak. Dit houdt in, dat ook dit vraagstuk punt van bespreking kan uitmaken teneinde na te gaan, welke het beleid ten aanzien hiervan dient te zijn. In de kringen van de standsorganisatie heerst vrij algemeen bij degenen, die zich met het probleem bezig houden, de mening dat hier zelfs bij uitstek sprake is van een taak voor deze orga nisatie. Het feit, dat de standsorganisatie niet direct betrokken is bij het veilingwezen, wordt n.l. juist een gunstige voorwaarde geacht voor een ob jectieve benadering van de zaak. J>e levenskrachtige veiling Kapelle-Biezelinge en Omstreken, met een omzet van ten minste 10 miljoen per jaar! HE afdeling Tuinbouw van het K. N. L. C. stelde onlangs een uit- voerige nota samen over de concentratie van tuinbouwveilingen. Deze nota werd door liet Hoofdbestuur van het K. N. L, C. in de ver gadering van 21 november volledig aanvaard. „Groenten en Fruit", het officieel orgaan van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland, ten zeerste betrokken zijnde by dit vraagstuk, heeft op verzoek van het K. N. L. C. aandacht aan deze nota besteed. Het vraagstuk van de concentratie, aldus „Groenten en Fruit", heeft onafgebroken de aandacht van het Bestuur. De nota werd in haar geheel in genoemd blad gepubliceerd en in een kort naschrift van enig commentaar voorzien. Deze aantekeningen wor den in ile aandacht van het K. N. L. C. aanbevolen. Hoewel deze con centratie van Tuinbouwveilingen voor Zeeland in liet algemeen niet van direkt belang zal zijn (met wellicht een enkele uitzondering van een bepaald gebied) lijkt het ons juist dat onze lezeFs van een en ander kennis nemen. Daartoe nemen wij zowel de nota als het com mentaar op deze pagina's op. annex is, te denken. Dit laatst is vnl. een technisch aspect, dat niet be hoeft voorop te gaan. Men kan n.l. ook een concentratie zien vooral in het organisatorische vlak, waarbij gewerkt zal worden met een gedecen traliseerd apparaat. Zijn grotere economische eenheden in het veilingwezen noodzakelijk? In het algemeen kan men deze vraag bevestigend beantwoorden op grond van het feit, dat de optimale grootte van een veiling steeds stij gende is. Dit verschijnsel zal de vei lingen, die beneden deze grootte lig gen of binnen kortere of langere tijd in het grensgebied komen te liggen, voortdurend dienen bezig te houden, gezien de doelstelling van de vereni ging: de bevordering van de afzet van de door de leden geteelde en aan gevoerde produkten. Dezs afzet zal tegen de laagst mogelijke kosten en met de hoogst mogelijke opbrengst van het produkt dienen plaats te vinden. Daarbij zal bewerking, verwerking en opslag van de produkten etc., welke door de vei ling ter hand worden genomen, tegen het laagst mogelijke tarief dienen te geschieden en van de hoogst moge lijke kwaliteit moeten zijn. Een aantal factoren wijzen in de richting van verdere stijging van de optimale grootte van een veiling: ar beidstijdverkorting, voortschrijdende mechanisatie, stijgende vraag naar grote kwanta (supermarkten), stijging van de eisen betreffende verpakking en hoedanig- heid van de produkten. Voor- en nadelen concen tratie van veilingen. Als voordelen van con centratie gelden: Lagere kosten door ver groting van de efficien cy, mogelijk door aan wending van technische hulpmiddelen die slechts rendabel zijn boven een bepaalde bedrijfscapaci- teit. Er kan meer service worden ver leend, zowel aan de telers als aan de afnemers. Beneden een gemid delde omzet van 2,5 miljoen gul den per jaar kan onvoldoende ser vice worden verleend, terwijl bo ven een gemiddelde jaaromzet van 7,5 miljoen gulden de service-ver lening niet op een noemenswaar dig hoger peil komt te liggen. Grotere partijen ondervinden een betere prijsvorming. Een ruimer aanbod biedt meer differentiatie voor de afnemers. Bij jaaromzetten van ca. 10 mil joen guldpn en hoger is er eerst sprake van een zelfstandige prijs vorming. Financieringsproblemen liggen eenvoudiger dan bij economisch zwakke veilingen. Nadelen van concentratie kunnen zijn: Bij concentratie in technische zin gaan bepaalde investeringen in de veilingapparatuur, de verzorgings- bedrijven en het handelsapparaat verloren. Bij deze vorm van concentratie treedt verhoging van transport kosten voor de teler op. Bepaalde produkten kunnen op kleine veilingen meer opbrengen. Concentratie van de arbeidsbehoef- te brengt risico's mede bij een overspannen arbeidsmarkt. De veilingorganisalie en het vei- Een gedeelte van de gebouwen van de Veiling Vereniging Zuid-Beveland te Goes. Veiling St. Annaland. Vormen van samenwerking tussen veilingen. Naast een samenwerking van de veilingen als leden van een top-coöperatie in landelijk verband, waarbij de leden een grote mate van autonomie hebben, en een samenwerking in gewestelijk verband in de vorm van provinciale organisaties van veilingen, komen nog verschillende vormen van samenwer king tussen enkele veilingen in streekverband voor, welke als volgt kunnen worden onderscheiden a. Het maken van onderlinge afspraken tussen een aantal veilingen over de regeling van bepaalde aangelegenheden. Deze afspraken kunnen f al of niet bindend zijn. b. Concentratie van de aanvoer van bepaalde produkten in bepaalde kwaliteiten op daartoe aangewezen veilingen. Ook hier wordt onder scheid gemaakt in een bindende en niet bindende regeling. c. Het vormen van een overkoepelende coöperatie als top-coöperatie van een aantal veilingen binnen een beperkt gebied, waarbij de deelnemen de veilingen een belangrijk gedeelte van hun autonomie overdragen aan de overkoepelende organisatie. d. Het aangaan van een fusie tussen een aantal veilingen binnen een beperkt gebied, waarbij de oorspronkelijk zelfstandige veilingen volledig opgaan in een groter geheel. Wat houdt concentratie van veilingen in? De onder de punten c. en d. genoemde vormen van samenwerking van vei lingen zijn voorbeelden van concentratie van veilingen. De fusie is de meest ver doorgevoerde vorm van concentratie. Van deze intensieve vormen van samenwerking zijn verschillende mengvormen tussen de beide genoemde mogelijk. De concentratie kan in hoofdzaak liggen óf in het organisatorische vlak dan wel in het technische vlak. M.a.w. bij concentratie behoeft men niet on middellijk aan een centralisatie van het afzetapparaat en alles wat daarmede

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 8