S. Dees nieuwe Voorzitter Kring Noord-Beveland De heer G. M. F. Bom afgetreden DE LANDBOUW IN DE E. E. G. 915 Eindrapport Termijnhandel in Aardappelen Wist U dat ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 ER is een tijd van komen, er is een tijd van gaan. De nu oud-voorzitter van de Kring Noord-Beveland, de heer G. M. F. Bom heeft na 13 jaar deze funktie vervuld te hebben gemeend af te moeten treden. Zijn bedrijf en de funkties die hij vervult, waar onder het voorzitterschap van het Bestuur der E. N. C. K./Delta Chemie vragen steeds meer zijn aandacht, reden waarom hij tot dit besluit gekomen is. Op 9 november 19-13 als Kringvoorzitter gekozen en benoemd en op 22 november 1948 als lid van het D. B. en H. B."van de Z. L. M. namens Noord-Beveland optredend heelit de heer Bom jarenlang zijn beste krachten gewijd aan de behartiging van de belangen van de landbouw in het algemeen en de pro blemen van Noord-Beveland in het bijzonder. De Kring Noord-Beveland kan terugzien op een periode, waarin het voorzitterschap in zeer bekwame handen was. Een tijd ook waarin de heer Bom veel voor Noord- Beveland heeft: gedaan en geijverd heeft voor het tot stand komen van de vaste verbinding van zijn „eiland". Als bekroning en sluitstuk van deze dertienjarige veelal niet gemakkelijke periode moet zeker de grootste naoorlogse Z. L. M. Tentoonstelling op Noord- Beveland „Delta einde eerste Fase" genoemd worden. Als Kring voorzitter is door hem voor het slagen van deze tentoonstelling, veelal achter de schermen veel werk verzet. Ook wij willen hem op deze plaats gaarne dankzeggen voor al hetgeen hij voor de Z. L. M. in al deze jaren als bestuurslid van vele commissies Waarin hij zitting had, heeft gedaan. G. M. F. BOM I\E nieuw gekozen 47-jarige voorzitter van de Kring Noord-Beveland, de heer S. J. Dees in de Wissekerkepolder, die nu de niet gemakkelijke taak van Kringvoor zitter op zijn schouders genomen heeft, is een jaar of tien geleden voorzitter van de Afdeling Wissekerke geweest. De heer Dees heeft een groot akkerbouwbedrijf van circa 60 ha, waarop de normale akkerbouwgewas sen, zoals tarwe, gerst, vlas, suikerbieten, erwten en aardappelen verbouwd worden. Behalve de vaste kern van 3 arbeiders, helpt één van zijn zoons op het bedrijf mee. Ook de heer Dees ondervindt de moeilijk heden van de arbeidsvoorziening die een der gelijk groot bedrijf met zich mee brengen. Waren vroeger nog tien arbeiders op het bedrijf werkzaam, langzaam is dit aantal teruggelopen. Door steeds verdergaande mechanisatie heeft hij dit op kunnen vangen. Maar zoals hij zegt; een minimum moet toch behouden blijven! De heer Dees is tevens voorzitter van de Werktuigenooöperatie Wissekerke, waarin een achttal boeren samenwerken. Deze samenwerking, die reeds een dertigtal jaren in goede harmonie bestaat, is om administratieve redenen twee jaar geleden een officiële vorm gegeven. Wij wensen de heer Dees alle succes toe in zijn funktie als Kring voorzitter van Noord-Beveland. S. T. DEES HET LANDBOUWSCHAP VERONTRUST OVER DE HUIDIGE ONTWIKKELING IN verband met de huidige ontwikkeling van de besprekingen in Brussel heeft het Landbouwschap in een brief aan de Minister van Landbouw zijn bezorgdheid uitgesproken over de standpunten die de vertegenwoordigers van verscheidene partner-landen en van de Europese Commissie tijdens de jongste besprekingen hebben ingenomen. In deze brief geeft het Landbouwschap in 11 punten aan wat uit de ontwerp-verordeningen, die thans in Brussel besproken worden, voor de Nederlandse landbouw van essentieel belang is. ALS uitvloeisel van een binnen de Ned. Ver. voor de Termijnhandel in Aardappelen ge rezen ernstig verschil van mening over de beteke nis van de Termijnhandel in Aardappelen werd door een Commissie onder voorzitterschap van prof. dr. T. F. Haceoü een onderzoek hiernaar inge steld. Deze Commissie heeft reeds een tweetal interim adviezen uitgebracht waaraan destijds reeds in ons blad aandacht werd besteed.. Het uitvoerige definitieve rapport, uitgebracht aan het Bestuur van de Vereniging voor de Ter mijnhandel in Aardappelen is nu verschenen en bevat naast een korte algemene analyse van ter mijnhandel in goederen in het algemeen en de toet sing daarvan op de termijnhandel in het bijzonder een aantal suggesties tot veranderingen en de con clusies. Het zou ons te ver voeren hie.r op dit uitgebreide rapport, waarin vele gegevens en een .groot aantal grafieken zijn verwerkt, in te gaan. De Commissie is naar aanleiding van het onder zoek tot een aantal conclusies gekomen, waarvan wij zeer in het kort willen vermelden: de bij herhaling naar voren gebrachte mening dat de Termijnhandel in Aardappelen ongezonde speculatie is en de handel in en de export van aardappelen belemmert en tot irreële prijsvor ming leidt, wordt niet door de aan de Commissie bekende feiten gestaafd. Veeleer leidt het onderzoek tot de gevolgtrek king dat de termijnmarkt zijn hoofdfunctie de uitschakeling van het prijsrisieo door over dracht heeft kunnen vervullen en de teler de gelegenheid heeft geboden tijdig zijn inkomen veilig te stellen. In de bestudeerde gevallen ligt het prijsrisieo tussen 10,2 en 0,1 van de inkoopwaarde, de kostenfactor varieert van max. 2,7 tot een winst van 3,8 De teormijnmarkt wordt door belanghebbenden technisch gebrekkig gebruikt, door het gedeel- telijk bewust bezigen als leveringsmarkt en effectieve markt. Gezien het verband tussen effectieve en ter mij nmarkt is door deze laatste verkregen open haarheid der prijzen van positieve betekenis voor het prijs beloop op de effectieve markt. Het is wenselijk te streven naar vergroting van de deelneming aan de call, hetgeen de levendig heid, haar ontsluiting en courantheid en de gehele prijsvorming ten goede zal komen. In principe acht de commissie het in het belang van het bedrijfsleven de termijnhandel in poot- aardappelen te herstellen en daarbij ook een enkele termijn na december in de notering op te nemen. Tot zover dit rapport waarin mede nog uitvoerig ingegaan wordt op gedane suggesties tot verande ringen op de Termijnmarkt in Aardappelen en deze van commentaar voorziet. 1. De beslissingen over de ontwerp-verordenin gen moeten tegelijk worden genomen en een aan vaardbaar zuivelbeleid moet worden gewaarborgd. Voor dit zuivelbeleid zal de Raad vóór 1 januari 1962 een besluit moeten nemen over de beginselen van een verordening voor zuivel. Hierbij moet o.m. worden bepaald, dat de kosten van de markt ordening (inclusief de toeslagen aan de producen ten) geleidelijk voor gemeenschappelijke rekening zullen komen. 2. De uitvoering van de verordeningen zal op communautaire wijze moeten geschieden. Het Franse voorstel om bij de uitvoering de bevoegd heden van de Europese Commissie te beknotten, betekent een uitholling van de E.E.G. Het Land bouwschap betreurt dat de Commissie zich niet tegen dit voorstel heeft verzet. 3. Waar heffingen worden opgelegd mogen niet tevens kontingenten en minimumprijzen worden, gehanteerd. 4. Voor veredelingsprodukten dienen de heffin gen niet op basis van referentieprijzen worden vastgesteld. 5. De getallen van de omzettingscoëfficiënten voor veredelingsprodukten dus het bepalen van de hoeveelheid voergraan die noodzakelijk is voor het verkrijgen van één kg van het eindprodukt i moeten in de verordening zelf worden opgenomen. 6. De restitutie in het: marktverkeer tussen de zes landen kan alleen gebaseerd worden op de ver? schillen in graanprijzen. 7. Een spoedige toenadering van de graanprij zen in de E.E.G. is noodzakelijk. 8. In het marktverkeer tussen de staten van de E.E.G. mogen geen sluisprijzen voor veredelings produkten voorkomen. 9. Per land mag slechts één richtprijs en één interventieprijs worden vastgesteld. 10. Voor de gemeenschappelijke financiering moet een deugdelijke communautaire regeling ko men, zodat bijv. Nederland niet in de positie komt dat het wél heffingsgelden afdraagt, doch niet vol doende restitutie ontvangt uit de gemeenschappe lijke middelen. 11. Voor de betere kwaliteiten groente en fruit zullen de zes landen de minimumprijzen geleide lijk niet meer mogen toepassen. Het Landbouwschap heeft oen afschrift van deze brief gezonden aan de Minister van Econo mische Zaken en de Minister van Buitenlandse Zaken. TLJET probleem der mechanisatie niet alleen van financiële aard is? Nu, op het boekhoudbureau van ie z.L.M. weet men dat zeer goed. U zult nu natuurlijk direct denken aan onze bedrijfseconomische, afdeling waar men ook van dit probleem diepgaande studie maakt. Dat wist U dusmaar er is méér. Ook bij de werkzaamheden van ons bureau zelf hebben wij zeer met dit probleem te kampen. Machines hebben het grote voordeel dat ze bij goede bediening en onderhoud geen vermoeidheid kennen. Ook dat weten al onze aangesloten leden, en tevens dat een machine door twee capaciteitsoorzaken begrensd is. Ook onze boekhoudmachine kan per uur maar een bepaald aantal posten verwerken. De bedrijfseconomen noemen dit de gel ij kt ij dig e capaciteit. DAARNAAST kunnen we nog over een andere capaciteit spreken, de z.g. volgt ij dig e, d.w.z. als een machine per uur 400 posten boekt dan is dat per dagbij 9]/2 uur, 9x/2 z 400 3.800 posten en bij een 5-daagse werkweek 5 x 3.800 19.000 posten, maardan moet deze machine ook ononder broken kunnen werken. En voor dat werken hebben wij nodig de gegevens van onze leden, de w e e k- stat en. Die komen met massa's binnen, maar we zouden er zeer mee gediend zijn als alle deelnemers deze regelmatig inzonden. Hieraan mankeert bij sommigen nog wel eens wat. TT 7u doen een dringend beroep op al de bij ons bureau aangeslotenen om eens na te gaan of zij oni FF jn deze nog niet wat kunnen helpen. Speciaal met 1 januari 1962 is dit weer, evenals bij iedere jaarwisseling, van zeer groot belang. Wist V dat U een speciale gelukwens met nieuwjaar verdient als U ons zo spoedig mogelijk naL 1 januari Uw gegevens tot en met 31 december instuurt? Wij hebben die nodig voor de afsluiting van de gegevens voor de aangifte 1961 voor de omzetbelasting en voor de loonbelasting. U weet dat we op Uw medewerking rekenen. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 3