Een wereld vol problemen Algemene Vergadering der Z.L.M. rn r OVERZICHT j|1;t Kerstfeest is weer in aantocht, «naar «Ie wereld biedt geen vredig beeld. Het lijkt het beste maar niet te veel na te denken over de .gespannen verhou dingen tussen de vele volkeren, want men zou er neerslachtig van worden. Het heeft er soms veel van, dat al diegenen, die onderhandelen In internationale gezelschappen, niet tot elkaar willen of kunnen komen. In dit nummer s. No. 2610 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 40e J*arg«tt£ Zeeuws lAHÓBOUWBlAÖ Toch dwingt de techniek, waarin een onstuimige vooruitgang plaats vindt, de mensheid tot een nauwere samenwerking en tot een elkander helpen. Inter nationale oplossingen zullen er moeten komen voor vele vraagstukken. Naar grotere eenheden wordt naarstig gestreefd. Voor alles zal onze wereld van vandaag mannen nodig hebben, die met grote energie, met geloof in de zaax waar Zij voor strijden en met gezag bij de eigen bevolking naar oplossingen zoeken, waarbij gegeven en genomen zal moeten wórden. .Juist hiervoor is een ruime bliknodig, want wanneer men alleen de eigen belangen in het oog houdt, zal men niet verder jcomen. INTERNATIONALE BUNDELING NODIG WANNEER wij in de landbouw sector rondkijken, dan zien wij ook hier een pogen en een streven om door internationale samenwerking en samenbundeling te komen tot gro tere welvaart en een beter leven voor die vele miljoenen boeren, die overal in de wereld het voedsel voortbren gen, nodig om een snel in aantal stij gende wereldbevolking te voeden. Maar de moeilijkheden, die ook op dit gebied te overwinnen zijn, zijn zo groot, dat het iemand, die deze bestudeest en naar lichtpunten zoekt, wel eens angstig te moede wordt. Het verschil in ontwikkeling van de volkeren op deze aarde, waarVan er vele in Afrika en Azië zo juist de onafhankelijkheid hebben verkregen, is een enorm struikelblok en door alles speelt bovendien de politiek een grote en dikwijls allesbehalve fraaie rol. Wanneer wij zien hoe moeilijk het reeds is om een Zestal ontwik kelde landen in E. E. G.-verband tot een eenheid te smeden en de land- bouwproduktie en afzet te harmoni seren, dan is het begrijpelijk, dat de vraagstukken in het grote wereld- verband nog oneindig ingewikkelder zijn. 1)E E. E.G. HE besprekingen, die op het ogen- blik in deze laatste weken voor Kerstmis tussen de regeringen van deze zes landen te Brussel gevoerd worden, leren dat het eigen belang nog altijd de hoofdrol speelt. Het is nog niet bekend welke beslissingen op het laatste ogenblik uit de bus komen rollen en daarom heeft het cp dit ogenblik weinig zin daarop vooruit te lopen. Geconstateerd kan slechts worden, dat de Nederlandse landbouworgani saties alles hebben gedaan om de Nederlandse vertegenwoordigers bij deze besprekingen op regerings niveau hun standpunt over de voor stellen van de Europese Commissie voor een gemeenschappelijk land bouwbeleid op het gebied van de gra nen, het varkensvlees, de eieren, groenten en fruit enz. kenbaar te maken. Met dankbaarheid kan opge merkt worden, dat de Minister van Landbouw en zijn naaste medewer kers een nauw contact «net de ge organiseerde landbouw hebben wil len onderhouden. Voorts zijn al deze voorstellen uit voerig besproken en bestudeerd met de vertegenwoordigers van de land bouworganisaties van Italië. Frank rijk. Duitsland, België en Luxemburg en zijn de standpunten, die niet altijd eensluidend waren, aan de Europese Commissie medegedeeld. Naar onze mening is door het georganiseerde bedrijfsleven op deze wijze alles gedaan wat mo gelijk was om de belangen van de boeren en tuinders zo goed moge lijk te verdedigen. Desondanks zijn de besprekingen tussen de zes ministers moeizaam en blijven de tegenstellingen groot. OVERSCHOTTEN WAARDOOR LAAG PRIJSNIVEAU OET is begrijpelijk, dat de wereld- landbouw_ en voedselvraagstuk- ken nog enorm veel moeilijker zijn. Toch wordt ook hieraan gewerkt. Juist in de maand november vond te ouder meer Uit de praktijk pag. 916 De vakantietoeslagen voor de vaste arbeiders en op de zelfde pagina de- kostprijzen van de akkerbouwgewassen Wieringermeer enz. pag-. 917 De tuinbouwriibrlck dez<' week met ruim 1 pagina's De snoei van appel en bessen en de interessante vraag of de oneven jaren de beste voor de fruittelers zijn pag. 918 919 Het vraagstuk over de con centratie van tuinbouwvei lingen leeft ook in onze pro vincie. Daarover meer op pag. 920 921 Q Veehouderij als specialisatie? is de vraag die één van onze medewerkers behandeld op pag. 922/923 De veehouderij Cie Z. L. M. vergaderde en organiseerde een veehouderijmiddag. Bij zonderheden op pag. 923/925 De ziektebestrijding in de fruitteelt en de Zeeuwse ervaringen biermede op pag. 925 jjyj JJITDAGEN Mf Boekhoud bureau der Z. L. M. pag. 911 Rome de elfde algemene vergadering plaats van de Wereld Landbouw- en Voedselorganisatie van de Verenigde Naties, de F. A. O. xflM Deze na de oorlog ontstane orga nisatie telt lO^staten als lid en haar taak is uitgebreid. Haai» voornaamste opgave is te trachten de voedsel- produktie in de wereld omhoog te brengen teneinde de enorme bevol kingsaanwas. die vooral in Afrika, Azië en Zuid-Amerika plaats vindt, in de toekomst van voldoende voed sel te voorzien. Daarbij staat de F. A. O. voor de tragische situatie, dat enkele ontwikkelde landen voor grote overschotten aan voedsel geen lonen de afzet kunnen verkrijgen. Deze overschotten zorgen weer voor ge drukte prijzen, waardoor de onder ontwikkelde agrarische landen hun landbouwprodukten, waar zij het van hebben moeten, niet tegen lonende prijs kwijt kunnen. Zoals men ziet, problemen genoeg. Waar m-en wel tevreden over kan zijn, is dat deze problemen tenminste in in ternationaal verband besproken en bestudeerd worden. Het is een eerste stap op de lajige en steile weg naar eer wereld, waarin het overleg en de samenwerking het van het geweld moeten winnen. N. op MAANDAG 18 DECEMBER 196! te 10.30 uur in ,,HET SCHUTTERS HOF" te MIDDELBURG. Agenda: 10.30 uur: 1. Opening. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 22 juni 1961. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Begroting 1962 en contributievaststelling 1962. 5. Rondvraag. 6. Inleiding door de Weledelgestrenge heer Ir. H H. SMEENK, Secretaris van de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap over: „AKKERBOUWAANGELEGENHEDEN". 7. Gedachtenwisseling. Lunchpauze 14.00 uur: 8. Heropening door de Voorzitter. 9. Openingsrede door de Voorzitter. 10. Rede door Zijne Excellentie Dr. W. H. v. d. BERGE, Staatssecretaris van Financiën, over het onderwerp: „BELASTINGDRUK EN BELASTINGPOLITIEK". 11. Gedachtenwisseling 12. Sluiting. De vergadering zal in de middaguren worden opgeluisterd door het optreden van het zangkoor van de afdeling Goes en omstreken van de Bond van Plattelandsvrouwen. Namens hét Hoofdbestuur der Z. L. M„, M. A. GEUZE, Voorzitter. J. F. G. SCI1LINGEMANN, Secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1