DINGEN VAN DE WEEK Ziektebestrijding in de fruitteelt Korte wenken Voorkom wildschade bij fruitbomen KUNSTMEST--^---^ STROOIERS ra. M. L van ACKER Zn. A. D. RIEMEKS. Fa. G. L. SLABBEKOORN Zn. zaterdag 16 decem ber 1961 (Vervolg van pagina 919.) Ï\E veilingsvereniging Zuid-Beveland" te Goes gaat opnieuw uitbreiden. Tijdens de dinsdag morgen gehouden algemene ledenvergadering van deze veiling is met algemene stemmen het besluit genomen om over te gaan tot de bouw van een nieuw koelhuis met een capaciteit van 1,8 miljoen kg fruit, te weten vier cellen elk met een inhoud van 150 ton. Dit nieuwe koelhuis, dat men op korte termijn hoopt te bouwen, zal komen ten westen van de be staande koelhuizen in de Poel bij de veilinggebou wen. Op het ogenblik heeft de veiling in Goes reeds een koelhuiscapaciteit van 3,8 miljoen kg en wanneer dit nieuwe (vierde) koelhuis gereed zal zijn zal dat dus 5,6 miljoen kg worden. Van de be slaande ruimte is 1 miljoen kg geschikt voor gas- hewaring maar het ligt in de bedoeling de moge lijkheid van gasbewaring ook uit te breiden in de komende jaren. Dit zal gebeuren in het bestaande koelhuis 111 waardoor dan een verdubbeling van «1e mogelijkheid van gasbewaring zal plaats vintien. Met een zeker enthousiasme werden de. bestuurs voorstellen tot deze nieuwbouw door de aanwezige leden ontvangen. Een ieder bleek volledig over* tnigd te zijn van «le noodzaak om meer bewaar- mogelijklieden te scheppen, zulks mede in verband met de te verwachten toename van de produktie van fruit in het gebied van de veiling- Goes. Het bestuur heeft zelfs nog vertier gezien en is tot de conclusie gekomen dat het wellicht nodig zal zijn in 1968 nogmaals een koelhuis bij te bouwen. Dat kan gebeuren op de grond welke aangekocht zal worden van de gemeente Goes. Hierdoor komen de koelhuizen van de veiling- dan bij elkaar te liggen, met uitzondering van het koelhuis aan de Terwel- straat. Er ligt daar nog meer grond die de veiling in de toekomst wellicht nodig kan hebben en ver schillende leden hebben op bedoelde algemene ver gadering aandrang uitgeoefend op het bestuur om deze. grond nu reeds aan te kopen om- zo zich veilig te stellen voor de toekomst. Direkteur S. G. Nooteboom heeft bij die gelegen heid er op gewezen dat er nog een terrein van 2 ha grond voor uitbreiding van de. veiling beschik baar is aan de andere kant van de gebouwen maar toch bleek men er algemeen veel voor te voelen ook aan de westzijde meer grond aan te kopen dan «le 1000 vierkante meter die nu werden voorge steld. Het bestuur besloot dit nader te bekijken en te bespreken met het gemeentebestuur van Goes. Ook werd naar voren gebracht dat liet hard nodig is een ontwikkelingsplan voor de. toekomst van de veiling op te zetten. Zuid-Beveland in het alge meen en het werkgebied van de veiling Goes in het bijzonder wordt van steeds meer betekenis voor tie tuinbouw en dat zal. ook een voortdurende uitbreiding van de veilingaecomodatie vragen. De direkteur heeft er echter de aandacht op geves tigd dat de algehele nieuwbouw van de veiling zo danig is opgezet dat met noodzakelijke uitbreidin gen in de toekomst is rekening gehouden. Op een voudige wijze kan zowel de neerzethal als bet pak- station worden uitgebreid en ook de kantoor- aecomodatie is hierop berekend. Volgens gegevens van hel rfjkstuinboiiwconsulentschap te (Joes zijn In de afgelopen vijf jaar in het werkgebied van deze veiling 300 lia appelen en peren aangeplant. Deze aanplant bestaat voor meer dan de helft uit rassen die geschikt zijn voor bewaring in een koel huis of gascellen. In de komende vijf jaar ver wacht men op de veiling in Goes van de appel- rassen Golden Delicious, Cox's Orange Pippin en Winston en het pereras Conference een produktie- toeiiame van 742 ton per jaar gemiddeld, dat is over deze vijf jaar een produktietoename van 3710 onvoldoende rekening gehouden met een minder goede doordringing van de sproeivloeistof bij te hoge rijsnelheid en bij minder gunstige weersom standigheden. De bestrijding kan het beste begonnen worden bij het uitkomen van de wintereieren met midde len als Animert, Chlorocide, P.C.P.B.S. en Eradex. Na de bloei kan o.m. gebruik gemaakt worden van Kelthane, Eradex en Acricid. Hoeveel bespuitin gen na de bloei moeten worden uitgevoerd, is vooraf niet te bepalen. In verband met de afzet ting van wintereieren dient veelal eind juli, begin augustus, nog een specifieke spintbestrijding uit gevoerd te worden. Juist omdat omstreeks deze tijd de Karathane-bespuitingen tegen meeldauw beëindigd worden, lette men dan goed op de ont wikkeling van het spint! BLOEDLUIS VOOR de bloedluisbestrijding liggen de beste mogelijkheden vroeg in het voorjaar, en na de oogst. Er kan b.v. gebruik gemaakt worden van diazinon- en malathion-spuitpoeder. Ook het mid del Phosdrin is van waarde in het bijzonder door zijn korte werkingsduur, waardoor toepassing tot kort voor de oogst mogelijk is. Zoals vermeld ver dient bij ernstige aantasting in het najaar nog een bespuiting na de pluk aanbeveling. ZAAGWESP EN ZURINGBLADWESP VAN beide insekten droeg de aantasting in 1961 een plaatselijk karakter. Voor de zaagwesp wordt de voorkeur gegeven aan bestrijding voor het uitkomen van de eieren. Middelen die gebruikt kunnen worden zijn o.m. dieldrin en lindaan. In de periode van juni tot oktober kunnen twee tot drie generaties zuringbladwesp voorkomen. ton, enkel uit de aanplant van de afgelopen vijf jaren. Verder verwacht men ook nog een produktietoe name van de, aanplant in de jaren 19501955 van ongeveer 100 ton per jaar. He.t rijkstuinbouwconsiilentschap te Goes ver wacht op grond van de ontwikkeling die thans aan de gang is, een gelijkmatige produktiestijging van fruit met 700 tol 800 ton per jaar bij de veiling Goes met de mogelijkheid van nog enige versnel ling in deze stijging. Omdat regeren vooruitzien is, een woord dat verschillende keren viel in de Goesse algemene vergadering, kwam het bestuur met dit nieu\vl»on\vplan en gaat men er ook vanuit dat verdere uitbreidingen in de komende jaren ur gent zullen zijn, wil men niet achter komen. Voor de financiering van de nieuwbouw die thans aan de orde komt, zal een geldlening worden aangegaan van 1 miljoen gulden of zoveel minder als nodig zal blijken te zijn. De kosten van de bouw worden geraamd op 1.050.000,Met de verbou wing ran de gascellen in hét bestaande koelhuis zal 100.000,genvoeid zijn en verder moet nog worden gerekend op 90.000,voor vorkheftruck en laadborden. Overigens is dat nog niet bet eind van de investe ringen die gedaan zullen worden in Goes want het bestuur kreeg ook machtiging om 60.000 stuks nieuwe fruitkisten aan te schaffen. Verder werd in principe besloten tot een maximumgarantie, van 100.000,deel te nemen in de door de Provincie Zeeland opgerichte stichting YVaarborginstituut voor de tuinbouw. Op dit laatste hopen we binnen kort in een afzonderlijk artikel terug te komen. Aangeraden wordt om de onkruiden onder de bo men kort te houden. Bij bespuiting kan gekozen worden uit D.D.T., diazinon en Dipterex. grauwt: schimmel bij bessen IN het voorjaar van 1961 kwam plaatselijk vrij ernstige aantasting door Botrytis op jonge scheuten voor. Dit werd tot nu toe in ons land weinig waargenomen. Bestrijding is mogelijk met thiram 0.25 captan 0.25 °/o of Phaltan 0.25 bladvalziekte bij zwarte bes UIERTEGEN dient voorbehoedend te worden gespoten met 0.35 zineb of maneb. Van de weersomstandigheden omstreeks de bloei hangt het af, of per seizoen drie of vier bespuitingen nodig zijn. Uiteraard is het hier vermelde maar een greep uit de inhoud van dit ziektebestrijdingsboekje. Zo worden ook de ziekten en plagen die bij pruimen, kersen en morellen op kunnen treden vermeld. De samenstellers, de heren P. Huissen, J. Hert- gers en B. v. d. BospooTt, hebben de inhoud in de eerste plaats afgestemd op de omstandigheden in Zeeland en West Noord-Brabant. Doordat echter ook gebruik gemaakt werd van het onderzoek ver richt op het Proefstation voor de Fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp en van de Planten- ziektenkundige Dienst te Wageningen zijn ook landelijke inzichten in deze publikatie verwerkt. Dit praktische boekje dat geheel met de nieuw ste gegevens is bijgewerkt is te verkrijgen door het storten van ƒ1,op gironummer 5037 t.n.v. de Rijkstuinbouwconsulent te Goes. H. J. MANDERSLOOT, Assistent A R.T.C., Goes. ALS het buitenwerk gedaan is, gaat het perso- neel weer naar de werkplaats om de machines een goede beurt te geven. Laat de arbeiders niet in een koude, tochtige ruimte werken, want dat ver mindert de arbeidsprestatie. Verwarm de werk plaats en zet er een radio in: Er wordt dan minder gepraat en meer gedaan. T 7 EEL werktuigen zijn voorzien van luchtbanden. V Laat het gewicht van het werktuig niet de ge- helewinter op de banden drukken. Zet het geheel op blokken, zodat de banden de grond niet meer raken. Als U dan ook nog de banden op halve spanning zet, gaan ze veel langer mee. AyfET natgeregend groenvoer krijgt het vee veel water naar binnen. De ingewanden raken van streek en de dieren krijgen gemakkelijk diarree. Het voer droog uit het land halen valt niet altijd mee, maar het vooraf op een overdekte plaats op slaan, zodat het wat opdroogt, is wel mogelijk. winter nadert. Trekkers en andere water- gekoelde motoren moeten door het toevoegen van anti-vries aan het koelwater tegen vorst be veiligd worden. Motoren die tijdens de wintermaan den toch niet worden gebruikt kunnen het beste af getapt worden. Vergeet dan niet dit met een bordje aan te geven: „Koelwater afgetapt". In dat geval het droge koelsysteem met een antiroestmiddel na spoelen en het carter vullen met roestwerende olie. DEEDS eerder hebben wij in deze rubriek gewezen op de sterk toege- nomen belangstelling voor de aanplant van fruitbomen in verschil lende delen van de provincie. Daarbij zijn nogal wat mensen die voor het eerst kennis maken met de fruitteelt. Zij hebben zich hiervoor wel eerst do nodige kennis eigen gemaakt, althans dat mogen we veronderstellen. Want één ding is zeker en wel dat het niet meer gaat zonder vakkennis in deze tijd. De middelen om deze te verkrijgen zijn echter aanwezig. Wanneer er dan bovendien grond beschikbaar is en geld om te beginnen, dan kan men proberen fruitkweker te gaan worden. Zodra echter de jonge bomen aan de grond zijn toevertrouwd beginnen de teeltzorgen. We hoorden van een teler die een groot aantal één-jarige bomen had uitgezet en op een goede (of beter: slechte) morgen tot de ontdekking kwam dat hazen en konijnen een groot deel van zijn aanplant grondig hadden aangevreten. Daarom is het goed om nog eens extra de aandacht te. vestigen op de noodzaak om wildschade aan de jonge bomen te voorkomen. Indien daar niet terdege op wordt gelet kan de schade namelijk zeer omvangrijk zijn. Er zijn verschillende manieren om dezewildschade te beperken of te voorkomen. De laatste jaren zien we een toenemend gebruik van z.g. plastiek manchetten rond de stammen. Het wild krijgt dan geen gelegenheid meer om aan de stammetjes te knagen. Wanneer men op deze manier de bomen wil beschermen, dient men het plastiek zo vlug mogelijk aan te brengen. Verder zijn er verschillende chemische afweermiddeen in de handel die soms een goed resultaat kunnen geven. Er zijn echter kansen op schade aan de stam door deze chemische afweermiddelen. Het is erg belangrijk om de gebruiksvoorschriften die er bij gegeven worden, nauwkeurig op te volgen. Wanneer men veel last heeft van hazen of konijnen kan men soms ook wel gedwongen worden het terrein te omgeven met gaas. Daarbij moet men dan het gaas wel een eindje in de grond brengen omdat de konijnen ei* anders onderdoor gaan. Plaatselijk is reeds wildschade aan vruchtbomen voorgekomen en u moet er maar op rekenen dat de belangstelling van hazen en konijnen voor jonge stammetjes zal toenemen naarmate er op het veld minder te eten- zal zijn. Neemt daarom tijdig de nodige voorzorgsmaatregelen. Onachtzaamheid in deze kan tot nadelige gevolgen leiden. (Advertentie) Over de LELY Kunstmeststrooier schrijft ons een gebruiker uit Zeeuws-Vlaanderen: De tarwe van het ras Felix werd met de LELY strooier gezaaid op 16 januari 1961. De tarwe is bemest door de LELY met stik stof 480 kg/ha. Deze tarwe is gecombined op Voorwaard* voor 2 augustus en bracht toen op 5616 kg/ha. 9°ed s«w«: Bij de beoordeling kreeg de tarwe een zeer d« lely hoger notering. Kunstmeststrooier Waterlandkerkje Hoek Kloetinge Tel. 01170-2163 Tel. 01154-298 Tel. 01100-6606

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 15