BESTRIJDING ARBORTUS BANG vertroitwenszaak-laagste premies Boerenverzekerings - Fonds Veehouderij Commissie Z. L. M. aktief! kapitaafverzekering per f 1000,— VEE EN VLEES De marktsituatie is somber ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 925 (Vervolg van pagina 923.) K.ï. DE K. I. is nu in plaats van onder de Rijksover heid geheel onder het Landbouwschap geko men. Sinds oktober 1960 is een Provinciale Com missie van Toezicht werkzaam. Het Landbouw schap heeft twee nogal ingrijpende voorschriften in het leven geroepen, n.l. 1. dat de leden van een K. I.-vereniging al hun vee via de K. I. laten dekken; 2. dat leden van een K. I.-vereniging met enig melkvee van betekenis verplicht zijn om aan te sluiten bij de melkcontröle. Vooral de laatste verplichting wil men in Zee land nog wat afremmen, omdat deze alleen geldt voor bedrijven met 7 of meer melkkoeien. Men is bang dat het anders leden bij de K. I. zal kosten. Het vorige jaar bedroeg het aantal bedrijven in Zeeland met meer dan 6 koeien die niet aan de tweede verplichting voldeden in Zeeland nog 290. De deelname aan de K. I. neemt nog steeds toe. Dit jaar werden ongeveer 900 runderen meer ge- insemineerd dan het vorig jaar. Het totaal aantal geïnsemineerde runderen bedraagt nu ongeveer 13.000. MECHANISATIE, SPECIALISATIE EN VOORLICHTING HET gebruik van de melkmachine neemt sterk toe, terwijl de specialisatie bij het overgaan tot machinaal melken in de richting van melkvee ook toeneemt. Men moet op een bepaald moment zijn keuze bepalen. Momenteel zijn er in Zeeland meer dan 500 melkmachines. Met het Landbouwschap is overleg gaande voor het oprichten van een melkmachine-commissie, die mede leiding zal moeten geven aan het orga niseren van de practijkopleiding. De kwaliteit van de melk blijkt echter achteruit te gaan, zodat hieraan in de toekomst veel aandacht besteed zal moeten worden. Onder de Zeeuwse boeren bestaat meer behoef te aan een ruimere voorlichting, waarbij het niet alleen gaat om bepaalde onderdelen van het be drijf, maar meer het gehele bedrijf omvattende voorlichting. De nieuwe bedrijfssystemen staan volop in de belangstelling. De practijk vraagt om meer proeven op het gebied van melkkoeling, het gebruik van maaikeuzers voor het inkuilen, ma chinale mestafvoer, open loopstallen, automati sche voeding, doorloop-melkstallen e.d. Dikwijls is de practijk het onderzoek al vooruit. Een en ander zal in de toekomst de volle aandacht vra gen. ZUIVELAFZET NAAST een aantal bijzonderheden over melk productie, melkgebruik enz., wordt medege deeld dat voor wat betreft de aan de boeren uit betaalde prijs de melkveehouder in Zeeland aan de goede kant zit. In Zeeland gaat 65 k 68 in de consumptiesector, terwijl dit landelijk slechts is. In de achter ons liggende jaren lag de prijs in Zeeuws Vlaanderen het slechtst. Er is nu goede hoop dat de meningsverschillen die er bestonden over de verwerking van de 11 a 12 miljoen kg melk zal worden bijgelegd. UITBREIDING COMMISSIE BESLOTEN wordt aan het D. B. van de Z. L. M. voor te stellen aan de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst te verzoeken de Bedrijfs- deskundige voor het gemengde bedrijf als advi seur aan de commissie toe te voegen. TE ORGANISEREN VEEHOUDERIJMIDDAG BESLOTEN wordt, de eerste Vee houder ij middag uitgaande van de Veehouderij Commissie van de, Z.L.M. zo mogelijk te beleggen op 22 januari 1962 in Middelburg". Als onderwerp zal worden behandeld: „Melk- en/of vleesproduktie voor het Zeeuwse bedrijf". RONDVRAAG OP een vraag betreffende onbevredigende resul taten bij noodslachtingen in de Kring West Zuid-Beveland, wordt geadviseerd contact op te nemen met de Inspecteur Districtshoofd van de Veeartsenijkundige Dienst, de heer W. L. de Groof te Vlissingen. Over een opmerking dat het opruimen van bie- tenkuilen vóór 1 april te vroeg is en op 15 apilil gesteld zou moeten worden, bestaat geen een stemmigheid, daar sommigen van mening zijn dat 1 april dikwijls al te laat is en men zich voor de laatste periode van de staltijd dan maar op ander voer moet instellen. AAN DE ZEEUWSE VEEHOUDERS IWE abortus Eangbestrijding in de provincie Zee- land verkeert sinds geruime tijd in een verge vorderd stadium. Te doen gebruikelijk is dat, wanneer een rund haar kalf heeft verworpen, de verworpen vrucht naar de Gezondheidsdienst wordt opgezonden om na te gaan of het verwerpen werd veroorzaakt door de abortus Bang bakterie. Het opzenden naar de Gezondheidsdienst geschiedt niet altijd in ondoor- laatbaar verpakkingsmateriaal, waardoor het bij herhaling is voorgekomen dat door uitlopend vocht een verontreiniging van de omgeving plaats vond. Dit feit, alsmede de omstandigheid dat in dit sta dium van de bestrijding in de verworpen vrucht nog maar zelden de abortus Bang bakterie woedt aan getoond, is er de ooi-zaak van dat wij de veehouders verzoeken in den vervolge zo min mogelijk verwor pen vruchten naar de Gezondheidsdienst voor on derzoek op te zenden. Van het rund dat heeft verworpen dient U even wel binnen 3 dagen na datum van verwerpen door uw dierenarts een bloedmonster te laten afnemen voor onderzoek op abortus Bang. Wijst dit onder zoek géén besmetting aan dan dient het onderzoek om zoveel mogelijk zeker te zijn dat het rund inderdaad niet besmet is, te worden herhaald rond 20 dagen na datum van verwerpen. Ik wijs U er met nadruk op dat wanneer bij U een rund haar kalf heeft verworpen en U heeft dit niét gemeld aan Uw dierenarts of aan de Bedrijfs- voorliehter van de Gezondheidsdienst of aan de Gezondheidsdienst zelve te Goes, U niet in aanmer king komt voor het ontvangen van een slachtver- goeding als na enige tijd blijkt dat een abortus BangbeiSmetting op Uw bedrijf aanwezig is. Geef dus elk geval van verwerpen direkt op aan Uw dierenarts of Bedrijfsvoorlichter van de Ge zondheidsdienst. Gezondheidsdienst voor Dieren, Dr. J. TESINK, direkteur. - (Advertentie) f Onderl. A Partic.MijA OBF 19,80 f 19,28 f 17,75 28,8C 28,09 26,39 •47,40 46,26 44,42 Leeuwarden telefoon 05100 27044 RUNDVLEESMARKT HOOR de komst van de Deense slachtkoeien is, zoals te verwachten was, de markt ver zwakt. De prijzen voor de beste slachtbeesten voelden hier het minste van. De tweede soort brengt echter een slechte prijs op. Het P. V. V. is doende de export van slachtkalveren en -koeien naar West-Duitsland te regelen; van de 5200 ton gaat in elk geval als kalfsvlees weg. Ondertussen is het wachten op de Italianen die het E.E.G.-verdrag aan hun laars lappen ondanks de bemoeienissen van het internationale hof dat Italië gewezen heeft op de overtredingen die zij heeft begaan. DE VARKENSMARKT ZOALS te verwachten was na het sluiten van de Franse grens is de prijs weer gevoelig gedaald. We hebben even aan de prijs van ƒ2,20 geroken, zowel de bacon als de zwaardere klasse. Op dit peil ligt zo ongeveer de kostprijs momen teel. De markt stortte weer in tot circa ƒ2 met een flauwe handel. Het is een totaal lusteloze boel. Het Produktschap kan niet anders doen dan de markt volgen met de bacon en deed dan ook 15 cent van de prijs af. Deze is thans vastgesteld op ƒ2,05 met een beperking van de gewichtgrens. De Engelse baconmarkt ligt namelijk weer in een totale flauwte. Daarbij zijn de Kerstdagen inzicht met weinig afzetmogelijkheden. Men moet dus de baconkraan tot een smal straaltje dichtdraaien, wat zeer jammer is, v/ant de laatste week gingen er nog 7300 in de pekel. Frankrijk is*» voorlopig dicht en zal dit nog wel even blijven. Met sombere vooruitzichten en de beste wen sen voor 1962 gaan we het nieuwe jaar tegemoet. De landbouwvertegenwoordigers stelden nog even voor een toeslag te verstrekken op het afslachten op een licht gewicht, bestemd voor het binnen land. Dit was volgens de heer De Veer niet te financieren, daar van de produktie voor het binnenland bestemd is en dus te veel geld vraagt. Het gevolg van de huidige situatie kan dan ook niet anders zijn dan dat de varkens voor een deel moeten doorschuiven naar het volgende jaar, waarin ook een zeer hoge produktie wordt ver wacht. Verheugend was dat wij in de discussie meen den te hebben kunnen beluisteren dat de over heid een iets grotere bereidheid toont om de financiële bijstand aan het P. V. V. minder krap te stellen. Dit slaat op de tweede 10 miljoen, die ingezet kan worden bij een te laag prijspeil op de varkensmarkl. RESTITUTIE SCHAPENHOUDERIJ VAN de monopolie-heffingen op voergraan valt de schapenhouderij jaarlijks een bedrag toe. Voor 1961 is dit bijna 77.000. Men is dit jaar be gonnen met een restitutie op de premie van de slachtverzekering. Deze premie bedraagt 1,30 per schaap en ƒ0,90 per lam. Aan het Bureau voor Slachtveeverzekering werd per verzekerd slachtschaap 0,40 en per slachtlam 0,20 ge- restituteerd, zodat de premie daalde tot 0,90 resp. 0,70. Het P. V. V. besloot thans de restitu ties te verhogen tot 0,60 en 0,30, waardoor de premie voor 1962 wordt verlaagd tot ƒ0,70 resp. j 0,60. Men begroot het aantal slachtingen voor 1962 op 100.000 schapen en 250.000 lammeren, zodat de totale uitkering van de gelden aan het C. B. S. 135.000 zal bedragen. De boven geschetste en door het bestuur van het P. V. V. zonder discussie bekrachtigde manier van uitkeren der restitutie- gelden is een wijze van uitkeren waar men vrede mee kan hebben, ware het niet dat men zich af vraagt of dit wel naar beneden voldoende door werkt. D.w.z. of de schapenhouder hierdoor uit eindelijk ditzelfde bedrag meer voor zijn schaap krijgt. Het komt ons voor, dat de fokkers van do weidelammeren hier weinig van zullen merken. Deze fokkers zijn in hoofdzaak de mensen die het meeste krachtvoeder aan de schapen verstrekken. Ware het niet effectiever geweest wanneer men aan de schapenstamboeken een uitkering had ver strekt? De financiering van deze instituten, die door de kern van onze schapenfokkers in stand gehouden moeten worden en veel belangrijk werk verrichten voor verbetering van de schapenhou derij, is toch al krap gesteld. Het effect van het geld zou, naar het ons voorkomt, voor de scha penhouderij veel groter geweest zijn. Deze ziens wijze was het P. V. V. niet onbekend. Het is jam mer dat in het voorstel, dat .betrekkelijk over rompelend was, dit niet als een tweede mogelijk heid genoemd is. Mogelijk laten de voorschriften die hier gelden zulks echter niet toe. In dit geval zouden de stamboeken in overleg met het C. B. S. kunnen onderzoeken wat hieraan te doen valt. Dit restitutiegeld is boerengeld, evenals de premie voor de slachtveeverzekering. D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 13