Nationale slootreinigingsdemonstratie te Yerseke ZEEUWS LANDBOUWBLAD L>IET de Ridder baggersleep (machinefabriek Ridder, Ridderkerk) kan in de lengterichting van de sloot worden gereden, wat vooral op zachte grond een groot voordeel is. Dit werktuig wordt opzij van de trekker bevestigd en met lieren en kabels bediend. De Ridder werkte in een sloot met veel water en een zeer ongelijke afhangende wal. Door de hoge waterstand werd het talud niet al te best afgewerkt, waardoor het werk geen grote indruk maakte. In het algemeen mag echter worden gezegd dat de Ridder de meest universele baggersleep is. Zowel in sloten met vlakke wallen en zachte bodems als in sloten met steile wallen en vastere bodems is deze machine goed bruikbaar. De prijs van de machine is f2.300, HYDRAULISCHE KRANEN TNE normale landbouwkranen worden behalve voor allerlei laadwerkzaam- heden gebruikt voor het hergraven van sloten. Vooral bij de lichtere kranen valt de capaciteit bij het slootgraven in vergelijking met andere sloot- reinigers dikwijls erg tegen. Een nadeel is ook dat het talud met de hand moet worden bijgewerkt. Van dit soort kranen was een licht type Atlas aan wezig (importeur Hans van Driel, Ivapel-Avezaath) en de Wehrhaan HL 700 een vrij zware kraan van fa. gebr. Weststrate tc Krabbendijke. De prijzen van deze kranen zijn resp. plm. f 5.000,en f 12.000, Ze werkten in sloten met veel water, waardoor het niet mogelijk was hei werk goed te beoordelen. De capaciteit leek matig. T\E Kornet C 1120 (Eerste Utrechtse Handelsonderneming N.V., Rhenen) is een zware kraan die voor slootreinigingen wordt uitgerust met een speciale brede dieplepelbak. Met deze bale is het mogelijk de beide taluds en de bodem in één trek op profiel te brengen, zonder dat de taluds met de hand worden bijgewerkt. De kraan is voorzien van twee flinke oliepompen," zodat op .snelle wijze twee bewegingen tegelijk kunnen worden gemaakt. De Kornet leverde bij het verbreden en uitdiepen van een sloot goed werk en had een grote capaciteit. De prijs van de machine is f21.000, VIJZELMACHINE TNE Ritscher Friesland (Centraal Bureau, Rotterdam) heeft een 1,50 m lange schuingeplaatste vijzel waarmee ceii behoorlijk stuk van de wal kan worden afgenomen. In tegenstelling tot de baggerslepen en kranen kan met de vijzelmachines d.m.v. een werprad de bagger meteen over het land worden verdeeld, zodat het nawerk weinig of geen tijd vraagt. Dit is een belangrijk voordeel. Het Is ook mogelijk de bagger kort op de kant te deponeren. Dit is van belang in gebieden waar men van de verse bagger een ongunstige invloed op de gewassen kan verwachten. Vooral 's morgens waren de resultaten met de Friesland maar matig, omdat de vijzel veel te veel water kreeg te verwerken en zodoende maar weinig bagger op het land bracht. Later, toen het water weer wat was gezakt, was het werk aanmerkelijk beter. Do Ritscher Friesland is het meest op zijn plaats in niet te brede sloten met tamelijk hoge wallen die moeten worden bijgewerkt. Van niet tc brede sloten kunnen vanaf één kant (uiteraard in meerdere werk- gangen) de bermen, de taluds en de bodem worden gemaaid. De werkbreedte is ongeveer 1 m. De machine maakte een solie indruk en gaf aardig werk te zien. Het mate riaal wordt met de klepels sterk gekneusd en verkleind, zodat er betrekkelijk weinig van overblijft. De werksnelheid was vrij laag. Op een ongelijk talud bleek het moeilijk dc machine op de gewenste maaidiepte te houden. T\E maai- en veegboot van het waterschap „De Maaskant" kan zowel worden gebruikt voor het maaien van taluds als voor de bestrijding van water planten op de bodem van de watergang, het zogenaamde „vegen". De maai- balk, die bevestigd is aan een lange arm, wordt aangedreven door een 5 pk motor die tevens dient voor de aandrijving van de schroef. Bij het vegen wordt een groot V-vormig mes met rukken over de bodem voortbewogen. Met de maaibalk werd een zwaar begroeid talud keurig gemaaid. Het waterschap „De Neder Betuwe" demonstreerde' een boot van N.V. Scheepswerf v.h. Fa. Hendriks te Dodewaard. Deze solide veegboot werkt ook met een V-vormig mes. Dit systeem is eenvoudig en betrekkelijk goedkoop en voldoet in het algemeen beter dan andere systemen. In verband met het passeren van lage duikers is de boot zeer laag ge houden. Het hoogste punt steekt slecht 47 cm boven water uit. In de water gang waarin werd gewerkt kwam weinig bodembegroeiing voor. Ondanks dit werd de demonstratie toch zeer gewaardeerd. De boot was tevens uitgerust met een spuitapparatuur voor het bespuilen van onkruid op dc taluds. SAMENVATTING EN CONCLUSIES Samenvattend kan worden gezegd dat het machinaal reinigen van sloten zoals die in dit gebied voorkómen technisch mogelijk is. De goedkopere bagger slepen, hier vertegenwoordigd door de Becfab, kunnen voor individueel ge bruik in veel gevallen reeds een goede oplossing bieden. De duurdere bagger slepen zijn vooral geschikt voor loonwerkers en werktuigencoöperatTes. De dure machines, zoals de Ritscher Friesland en de Kornet kraan zijn slechts rendabel te maken indien veel uren kunnen worden gemaakt en het werk perfect wordt georganiseerd. Hierbij is het van belang dat een water schap of andere belangen-gemeenschap coördinerend kan optreden. De talud maaiers en veegboten kunnen in veel waterschappen met voordeel worden gebruikt. De taludmaaiers kunnen ook door sommige loonwerkers lonend worden geëxploiteerd. Met de baggerboot van Klip kunnen onder bepaalde omstandigheden goede resultaten worden verkregen. Tenslotte is een woord van dank hier zeker op zijn plaats aan de demon stranten, de landbouwers die hun land beschikbaar stelden, en allen die verder aan de voorbereiding en uitvoering van deze demonstratie hebben mede- Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, Namens do. Beoordelingscommissie, A. VAN WIJK. De wegkant frees van Sïnke - Rilland. De veegboot in werking. Hydraulische kraan, speciaal voor zwaar onderhoudswerk. C~\;P 20 oktober j.l. werd in een oud poldergebied te Yerseke een nationale slootreinigingsdemonstratie gehouden. Deze demonstratie werd georgani seerd door: het Landbouwschap, de Unie van waterschapsbonden, de R.L.V.D. voor de Zeeuwse Eilanden, de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beve land, het R.L.C. voor landbouwwerktuigen en het I.L.R. Het doel was de belangstellende een overzicht te geven van de mogelijk heden die er thans zijn om het onderhoudswerk van de sloten machinaal uit te voeren en het onkruid in de sloten chemisch te bestrijden. Het terrein betrof bouwland en grasland op kleigrond van 25 tot 40 af- slibbaar. De sloten waarin werd gedemonstreerd waren voor het merendeel matig tot slecht onderhouden. Door de zware regenval was de waterstand in de sloten abnormaal hoog. Dit had tot gevolg dat enkele inzenders van deel name met hun machines afzagen. Er werd gedemonstreerd met 3 baggerslepen, 3 hydraulische kranen, 1 vijzelmachine, 1 baggerboot, 2 taludmaaiers en 2 veegboten. In het onderstaande volgt een nadere beschouwing van deze machines. BAGGERSLEPEN tvE Becfab (Handelsonderneming Vavee, Capelle a/d IJssel) is in ons land de meest verkochte baggersleep. Het is een goedkoop werktuig dat weinig onderhoud vraagt, een grote capaciteit heeft en voor het onderhoud van veel typen sloten geschikt is. Een nadeel is, dat met de trekker steeds haaks op de sloot voor- en achteruit moet worden gereden. Op zachte grond kan daar door de grasmat ernstig worden beschadigd. De Becfab werkte in een sloot met een goed gesloten graskant en leverde hier, zonder dat de kant was voor- gesnedeh, behoorlijk werk. Voor een gladde afwerking is echter het voor snijden van de kant meestal wel nodig. De prijs van de Becfab ligt, afhanke lijk van de uitvoering, tussen f 745,en f 1.000, BAGGERBOOT "DIJ de baggerboot van de fa. Joh. Klip te Lekkerkerk, wordt de bagger uit de baggerbak via een zuigbuis door een pomp opgezogen en met een werprad op een brede strook over het land verdeeld. De boot wordt voort bewogen door een lier die evenals de pomp en het werprad door een zware motor wordt aangedreven. Het talud wordt met deze machine niet bijgewerkt. De boot, die werkte in een sloot met veel bagger, maakte een goede indruk. De grote massa bagger werd regelmatig over de gehele breedte van het aan grenzende perceel (ruim 20 m) verdeeld. Deze boot is geschikt voor het uitbaggeren van watergangen met voldoende water en niet te zware begroeiing. De slootbreedte moet op de waterspiegel minstens 1,50 m zijn. Een voordeel is dat weinig hinder van afrasteringen, bomen en slootkruisingen wordt ondervonden. De machine is niet in de handel maar wordt door de fabrikant zelf geëxploiteerd. TALUDMAAIERS EN VEEGBOTEN TVE taïudmaaier van Wissekcrke werkt opzij van de trekker en wordt met hefcilinders bediend. Op deze wijze kan de gewenste hoogte van de maaibalk en de snij hoek gemakkelijk en snel worden ingesteld. Ook het hef fen en neerklappen van de maaibalk kan vlug gebeuren. Dit is vooral van be lang als langs de watergang bomen voorkomen. Inplaats van de maaibalk kan aan het raam een taludhark worden be vestigd. Het talud kan dus in tweë werkgangen worden gemaaid en schoon- geharkt. Zowel met de maaibalk als met de hark werd prima werk geleverd. Ver stoppingen kwamen weinig voor. Behalve het gemaaide gras en riet werd met de hark ook het losliggende vuil op de bodem van de sloot goed op de wal gebracht. Al met al maakte de combinatie van Wissekerke ook op deze de monstratie een uitstekende indruk. De prijs van de taludmaaier is f3.590—, die van de taludhark f 2.550, uvOOR het Centraal Bureau werd de Lupat, een nieuwe Engelse taludmaaier, gedemonstreerd. Deze machine werkt opzij van de trekker. Het mecha nisme bestaat uit een as met scharnierende klepels (systeem maaikneuzer) die rechtstreeks door een hydromotor wordt aangedreven. Deze motor wordt ge voed door een oliepomp op de trekker. Het maaimechanisme is bevestigd aan een geknikte arm die hydraulisch wordt bediend. De machine heeft een groot bereik en kan zowel vlak als onder een grote hoek met het maaiveld werken. TNE Hayette (Fa. A. Hayette, Slootdorp) wordt evenals de Beclaf recht achter de trekker bevestigd en heeft dus ook hetzelfde bezwaar van het heen en weer rijden met de trekker. Deze baggersleep is speciaal geschikt voor het op profiel brengen van sterk ingezakte sloten. De constructie is zodanig, dat de helling van het talud en de hoeveelheid die van het talud wordt afgenomen goed kan worden geregeld. Met de Hayette werd een sloot met ingezakte wallen weer keurig op profiel gebracht, terwijl een grote capaciteit werd be reikt. Voor dit zware werk is een trekker van 40 tot 50 pk nodig. De prijs van de Hayette is f 1.800,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 8