Hogere akkerbouwprijzen noodzakelijk ACHTERSTAND WORDT GROOT Eendracht maakt macht! ZATERDAG 9 DECEMBER 1961 OVERZICHT 1. J\EZE berekeningen hebben, gezien de ge- hanteerde produktenprijzen, welke geen van allen meer geliaald worden, geen enke le waarde. Zy werken uiterst verwarrend, vooral voor diegenen, die de werkelijkheid niet voldoende kennen. Ministerie en Ka merleden kunnen uit deze cijfers totaal verkeerde conclusies trekken. No. 2609 Frankering bij abonnement: Terneuzen 49e Jaargang; 2€€UWS lANÖBOUWBlAÖ WANNEER wij het organisatorische werk overzien, dat in deze maand december verricht moet worden, dan kunnen wij constateren, dat er een aantal belangrijke beslissingen zullen vallen. Zo verwachten wij, dat de Minister van Landbouw rond de jaarwisseling de prijzen van de gegaran deerde akkerbouwprodukten bekend zal maken. De besprekingen tussen het toporgaan van de georga niseerde landbouw, het Landbouwschap, en de bewindsman over deze voor onze Zeeuwse boeren 70 belangrijke aangelegenheid, zijn aan de gang. Onze lezers weten, dat het hier gaat om de tarwe, de suikerbieten en de voedergranen, haver en gerst. Omdat men besprekingen over de hoogte van prijzen niet in het wilde weg kan voeren, is het logisch, dat er een basis moet zijn. Deze wordt reeds jaren gevonden in de kostprijsberekeningen, die het door Overheid en georganiseerd bedrijfsleven tezamen beheerde en bestuurde Landbouw Economisch Instituut (L. E. I.) uitvoert. Ten aanzien van de factoren, die het L. E. I. laat meetellen, bestaan tussen Overheid en bedrijfsleven afspraken evenals dit het geval is over het uitzoeken van de bedrijven, die aan deze berekeningen meedoen. Het bovenstaande wil niet zeggen dat de twee partners, die in dit L. E. I. samenwerken, het over al deze zaken altijd eens zijn. Bij beide partijen bestaan dikwijls wensen, die echter niet altijd vervuld worden. OBJECTIVITEIT WORDT NAGESTREEFD ALVORENS iets te heggen over het garantie- prijsbeleid zelve, willen wij opmerken, dat het L. E. I. een voor de boeren uiterst nuttige instel ling is. Ten aanzien van de garantieprijzen voert liet geen beleid. Het berekent slechts de kostprij zen, die als basis dienen voor het beleid, dat door de, Overheid gevoerd wordt en waarop de georga niseerde landbouw in het belang van alle boeren invloed tracht uit te oefenen. Zonder dit L. E. beschikte de boerenstand niet over de noodzakelij ke gegevens om de strijd met de Overheid te voe ren. Nu horen wij sommige onzer lezers reeds zeg gen, dat hetzelfde geldt voor de Overheid. Maar dan willen wij wijzen op de gegevens, waarover deze Overheid door middel van de Staatsbedrijven beschikt, welke gegevens echter eenzijdig zijn. TEN aanzien van de cijfers, die het L. E. I. uit- rekent, kunnen wij opmerken, dat deze, al vorens tot een rapport te worden samengevoegd, door een toetsingscommissie worden beoordeeld, waarin ook weer vertegenwoordigers van Overheid en landbouwbedrijfsleven zitting hebben. Ook bij het uitzoeken van de bedrijven, die een gemiddelde van de streek moeten zijn, werken Overheid via de Voorlichtingsdienst en landbouwbedrijfsleven via de gewestelijke en de districtsraden van het Land bouwschap samen. Over*de keuze van de bedrijven is altijd heel wat te doen. Wij willen hier op de problemen, die aan deze keuze vastzitten niet in gaan, daar ons dit te ver van ons onderwerp zou afbrengen. Slechts willen wij onze lezers verzeke ren, dat deze problemen regelmatig en uitvoerig in de besturen van de organisaties besproken wor den en dat steeds getracht wordt de gemiddelde kostprijzen zoveel mogelijk te benaderen. L. E. I.-RAPPORT AKKERBOUW JIET rapport van het L. E. I., waarin de cijfers voorkomen, die moeten dienen als basis voor de garantieprijzen, is enige weken geleden uitge komen. Het werd reeds in ons Zeeuws Landbouw blad gepubliceerd. Het betreft hier voorcalculaties, waarbij men uitging van de cijfers tot en met het boekjaar 1960/'61. In de toetsingscommissie zaten o.a.' de heren Dr. Ir. van Beekom en J. B. Becu. Uit de cijfers bleek, dat de kostprijzen van de gra nen en suikerbieten in het noorden des lands zijn gestegen en in het Zuid-westen wat gedaald. Er zijn zeker redenen om wat hogere garantie prijzen voor tarwe, voergranen en suikerbieten te vragen. Dit is dan ook door het Landbouwschap gebeurd. Hoe de Minister van Landbouw hierop reageren zal en hoe de andere Ministers, die met economische en financiële zaken te maken hebben, is nog niet bekend. Naast het argument voor hogere garantieprijzen volgens de kostprijscijfers zijn er nog andere. VOORCALCULATIE INKOMEN WEKT VERWARRING Het eerste menen wij te mogen ontlenen aan de berekeningen, die het L. E. I. heeft gemaakt van het te verwachten inkomen van de boer op een gemiddeld akkerbouwbedrijf van 35 ha, waar van 31.15 ha bouwland. Wij moeten vooropstellen, dat deze voorbereke ningen slechts een zeer betrekkelijke waarde heb- IITIJ hebben gelukkig de gevolgen van het nor- maler verloop van de werkzaamheden onder vonden door een zeer goede opkomst van de be stuursleden van onze afdelingen op de rondgang, die de secretariaatsambtenaren langs de negen Kringen der Z. L. M. hebben gemaakt. Deze jaar lijkse rondgang is nuttig, omdat dan tal van zaken, de landbouw en de Z. L. M. betreffende, kunnen worden besproken. Overal waren de discussies ge animeerd en wij zelve krijgen dan weer een over zicht van de problemen, die onze leden bezig hou den. Wanneer onze leden in de komende winter de vergaderingen van kringen en afdelingen in groten getale bezoeken, kunnen ook zij een indruk krijgen, wat de Z. L. M. zoal doet in het belang van de Zeeuwse boerenstand. |\E behartiging van de boerenbelangen is niet altijd gemakkelijk voor bestuurders en func tionarissen. Zeker niet in deze tijd, nu in ons land een industrialisatieproces in volle gang is en veel aandacht vraagt van de verschillende overheden. Ook al niet, omdat van de land'bouwprodukten in de Westelijke wereld veelal overschotten zijn, zodat de vraag voortdurend kleiner is dan het aanbod. De strijd in nationaal en nu ook internationaal verband om voor de producenten van deze land- bouvvprodukten, voor de boeren dus, toch een rede lijk bestaan te verkrijgen, is zwaar en vaak on dankbaar. Het is een strijd, die ook in de landen om ons heen gevoerd wordt en die in Frankrijk en Zwitserland reeds tot heftige betogingen aan leiding gaf. De betogingen, die dan weer door de rest (de meerderheid) van het volk niet begrepen zijn en niet gewaardeerd worden. ben, omdat de garantieprijzen voor oogst 1962 nog moeten worden vastgesteld en omdat de prijzen yah de niet-gegarandeerde produkten zijn geba seerd op de resultaten van de voorbije jaren en deze pryzen op het ogenblik aanzienlijk beneden de gekozen prijzen liggen. Men oordele zelve maar. Bij deze berekening van de voor 1962 te verwachten resultaten is uit gegaan van een prijs voor tarwe van 30,50, gerst in het Z. W. van 28,haver 25,70, stro. 50, - in Z. W„ erwten ƒ42,bruine bonen ƒ80. ongerepeld vlas ƒ18,blauwmaanzaad ƒ130. karwij 100,— consumptie-aardappelen 11,50 en suikerbieten van 51,50. WIJ GELOVEN, I>AT COMMENTAAR OVER- BODIG IS Het L. E. I. komt dan aan een arbeidsinkomen voor de boer van 6805,in de Noordelijke bouw- streek, van 8115,in het Oldambt en van 11502,— in het Zuid-Westelijk zeekleigebied. Er passen bij deze voorcalculatie van het inko men een drietal opmerkingen. 2. 7ELFS al zouden deze geschatte inkomens een juist beeld geven, dan achten wij deze voor bedrijven van 35 ha in deze tijd totaal onvoldoende. Zij liggen lager dan de inkomens van vorige jaren en dat in een tyd, dat de inkomenspositie van grote delen van ons volk regelmatig verbetert. Zij bie den geen perspectief het bedrijf op den (Zie verder pag. 899) DE landbouworganisaties in Nederland trachten hun doel te bereiken door overleg er. samen spraak met de regering. Maar ook hier moet men goed beslagen ten ijs komen, daar de Overheid over machtige apparaten van deskundige ambtenaren beschikt. Argumenteren gaat alleen, wanneer men goed doordachte en goed onderzochte argumenten ter tafel kan brengen en dan tevens zorgt, dat ook de leden van Tweede en Eerste Kamer van 't goede recht van de boerenverlangens doordrongen wor den. Zij immers regeren, tezamen met de regering, ons land. In de eigen provincie dient de provinciale organisatie, als onderbouw van dë landelijke, te zorgen voor een goede meningsvorming van alle belangrijke problemen en zij kan dit, wanneer de leden zorgen op de vergaderingen van kringen en afdelingen aanwezig te zijn en hun stem te laten horen. Het gaat daarbij om hun belang. 7EKER in deze tijd dienen alle boeren en tuinders hun organisatie te steunen. Nog zijn er, die geen lid zijn van de Z. L. M. Zij krij gen thans gedurende enige weken ons land bouwblad. Wij roepen hen met de grootste na druk toe: Sluit U aan. Maakt de gelederen van de boeren zo sterk mogelijk. Want het werk, dat gedaan moet worden, is in hun aller belang. Ook zij, die in andere bedrijfstakken werkzaam zijn, sloten zich aaneen. De landbouw mag niet achter blijven, omdat hij een onmisbaar deel vormt van onze maatschappij. Een onderdeel, dat echter de laatste tijd in de verdrukking dreigt te geraken. Maar door eendracht valt veel te bereiken. S. DE maand december geeft dit jaar een normaler beeld op het Zeeuwse boeren bedrijf dan het vorige jaar, toen er nog zoveel gebeuren moest. Hierdoor kan de boer ook meer aandacht besteden aan al die zaken, die zijn bedrijf meer indirect dan direct aangaan. Zaken overigens, die wel voor zijn toekomst van groot belang ziin.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1