BOERENJEUGD BRUG OVER DE OOSTERSCHELDE Een grote manifestatie 909 L J G le. Zie je de brug er komen? 3e. Vind je dc noordelijke verbinding belangrijker dan de zuidelijke JONGEREN AKTIVITE1TEN „Is er plaats voor jongeren in de nieuwe polders Vervolg notulen vergadering Hoofdbestuur ZATERDAG 9 DECEMBER 1061 Er wordt mij gevraagd een stukje te schrijven naar aanleiding van een drietal vragen. Met enige schroom heb ik aan dit verzoek voldaan. De vragen zijn: HIER wordt dan bedoeld de brug over de Oos- terschelde. Dit is een vraag, die momenteel zeer moeilijk te beantwoorden is. Zeer zeker na dat het Kamerlid mevr. A. KuiperStruik in Vlissingen hierover heeft gesproken. Het brug- plan komt n.l. van Gedeputeerde Staten en de hoofdingenieur-direkteur van de Delta-dienst heeft ergens naar aanleiding van het brugplan gezegd, dat de Oosterschelde-dam omstreeks 19701972 gereed zou komen. In het eerste tijdschema stond als einddatum 1978. Men zou hieruit kunnen af leiden dat de Delta-dienst (Rijkswaterstaat) tegen het brugplan zou zijn. De brug is echter van essentieel belang voor de toekomstige ontwikkeling van Zeeland. Er dient nu spoedig een beslissing genomen te wor den, daar anders de grootste betekenis ervan ver loren gaat, n.l. dat hij klaar is vóór de dammen klaar zijn. 2e. Vind je de vaste verbinding nuttig en waarom? WANNEER de brug er werkelijk zou komen, zou dit een belangrijke verbindingsweg, n.l. de z.g'. Middenweg, vormen. We krijgen dan dus vanuit het zuiden drie verbindingswegen, n.l. Wes telijk over de dammen, het midden over de brug en door West Noord-Brabant over de toekomstige Zoomse weg. De Middenweg kon wel eens zeer belangrijk worden. Ook als landbouwers zullen wij er voel gemak van hebben, wij zulen er dan gemakkelijker toe komen om eens in onze eigen provincie te gaan rondneuzen en het werk van onze collega's op de andere „eilanden" eens te bekijken. De landbouworganisaties uit de 6 landen hebben hiervoor een open oog en zijn tot de conclusie ge komen, dat de landbouw uit deze landen één stand punt moet trachten te bepalen. Vandaar dat is ingesteld het Comité des Organisations Profes- sionelles Agricoles (C. O. P. A.), dat dus ten doel heeft de belangen te coördineren en deze gezamen lijk te verdedigen bij de Europese Commissie. Thans is een aanvrage voor het lidmaatschap ingediend door Engeland, Ierland en Denemarken. Wat dit laatste land betreft, zegt de Sekretaris, dat Denemarken niet zoveel moeilijkheden zal op leveren. Het is evenals Nederland een exporterend land en kan dus voor ons in zekere zin een bond genoot worden in de onderhandelingen. Veel moei lijker ligt de situatie met betrekking tot de toe treding van Engeland, omdat dit land weer af spraken heeft ten aanzien van agrarische pro- dukten met de Gemenebestlanden. Niettemin moet het, mede uit politieke overwegingen, van groot belang worden geacht, dat Engeland lid der E. E. G. wordt. Wil de gemeenschappelijke markt er dus komen, dan zullen nog zeer vele problemen tot een op lossing moeten worden gebracht, waarbij wij zul len moeten oppassen, dat wij niet in een hoek gedrukt worden, zonder daarbij de grote toekom stige belangen van een dergelijke markt uit het oog te verliezen. Het spreekt vanzelf, dat het K. N. L. C. aan deze zaken veel aandacht dient te be steden en dat de georganiseerde landbouw de kosten, die aan dit werk zijn verbonden, zal moe ten opbrengen, wil zij niet ten achter komen. De Voorzitter complimenteert de Sekretaris met zijn duidelijk en systematisch betoog. Het verheugt spr. dat het K. N. L. C. in de Sekretaris iemand heeft gevonden, die zich in zulk een korte tijd ge heel in de problemen heeft kunnen inwerken en hierover op duidelijke en beknopte wijze anderen kan inlichten en oriënteren. De Voorzitter meent er tenslotte met nadruk op te mogen wijzen, dat het voor ons als boeren van het grootste belang blijft zo goedkoop mogelijk te blijven produceren. Het is goed juist op dit belangrijke onderdeel der bedrijfsvoering de meeste nadruk te leggen, te meer omdat aangenomen moet worden, dat men ook in de andere E. E. G.-landen niet stil zit. Voor degenen die in het organisatieleven zitten en veel in Goes moeten vergaderen, zal het een ongekende luxe zijn, als ze maar een half uur van tevoren van huis moeten om op tijd op de ver gadering te zijn. Bovendien kan men altijd tot het eind van de vergadering blijven daar men altijd weer thuis kan komen. Avondvergaderingen be horen dan ook niet meer tot de onmogelijkheden. Ook zal de brug van betekenis zijn voor de af voer van bepaalde landbouwprodukten. HET belang van deze twee verbindingen is nauw aan elkaar verbonden. De brug zou heus nooit gelegd worden, alleen om Schouwen-Duive- land te ontsluiten. De noordelijke verbinding is dus het verlengstuk van de zuidelijke. De noor delijke verbinding is voor ons echter van grotere betekenis omdat ze ons zo dicht bij de „grote stad" brengt. In 1964 zal Rotterdam voor ons zeer gemakkelijk te bereiken zijn. De „grote stad'' zal altijd blijven trekken. Verder zal deze weg van groot belang zijn voor afvoer van onze produkten en vooral van tuin- bouwprodukten. De tuinbouw (groenteteelt) zal zeer zeker op ons eiland een steeds grotere plaats gaan innemen. Over deze weg zal echter ook een stroom van vreemdelingen ons eiland bereiken. Als agrariër zullen we dan nog wel eens aan ons vroegere eiland denken. De middenstand zal er echter wel bij varen en misschien liggen er voor vele boeren ook in deze richting nog ongekende mogelijk heden. L. M. MOERMOND. RONDVRAAG IVE heer Dorst dankt de Sekretaris voor zijn uit- voerige toelichting en vraagt in verband naar de Engelse aanvraag voor het lidmaatschap naai de recente maatregelen van Engeland inzake de contingentering. De Sekretaris wijst erop, dat dit verband houdt met de politieke constellatie in Engeland. Zolang de regering-MacMillan nog voor liet beleid ver antwoordelijk is zullen nog geen diepgaande wij zigingen worden doorgevoerd. Na de zittingsperiode van de regering zijn belangrijke wijzigingen natuur lijk wel mogelijk en het moet dan ook waarschijn lijk worden geacht, dat de toetreding van Engeland nog wel tot eind 1963 zal aanlopen. In het volgen de jaar zullen dus de problemen, welke Engelands toetreding tot de E. E. G. met zich zal brengen, nader onder de loupe moeten worden genomen. In dit verband moet misschien gerekend worden op een zekere vertragingstactiek van de zijde van Frankrijk, dat niet veel voor Engelands toetreding schijnt te voelen. De heer Van Beekom merkt op, dat in E. E, G.- verband tot dusverre nog weinig is gesproken over het structuurbeleid in de aangesloten landen. De Sekretaris antwoordt, dat hieraan inderdaad nog weinig aandacht is besteed. Tot nu'toe heeft men door de heffingsnormen getracht alles op de zelfde noemer te plaatsen. De Voorzitter is van mening, dat de grootste moeilijkheid ligt in het bepalen van het juiste tijd stip tot het doen van voorstellen of concessies. Do heer Dekker zegt, dat in de laatste vergade ring van het bestuur de voorraadvorming door de Regering aan de orde is gesteld, zulks met het oog op de spanningen tussen Oost en West. Spr. zou gaarne vernemen of de Overheid op dit punt maatregelen neemt of overweegt. De heer Dorst zegt, dat dezer dagen een boekje over deze aangelegenheid zal verschijnen en dat bepaalde voorraden zijn aangelegd. De Voorzitter meent te mogen constateren, dat het publiek over het algemeen zeer kalm op de Overheidsberichten inzake voorraadvorming heeft gereageerd. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering onder dankzegging aan allen, die bepaalde onderwerpen nader hebben verduidelijkt. L. J. G. - Z. P. M.-afdeling Goes Vanavond zal in de „Caisson'' te Kapelle het mosselfeest gevierd worden. Aanvang van het mosseldiner precies 6.30 uur (opgeven tel. 01100— 7321), en van het mosselbal om 8.30 uur. Uitvoering van de afd. s-Heer Abtskerke- Nisse e.o. Op vrijdag 15 december a.s. te 'sHeer Abts- kerke in gebouw „Irene". Aanvang 19.30 uur en - op zaterdag 16 december a.s. te Nisse in „Ons Dorpshuis". Aanvang 19.00 uur. Opgevoerd zal worden het toneelspel Het leven gaat door De muziek wordt verzorgd door „Romantiek en Ritme" uit 's Gravenpolder. We hopen u te ontmoeten! De L. J. G. en Z. P. M. afdeling Groede houdt haar jaarlijkse ontspanningsavond op 15 en 16 december in hotel „De drie koningen" te Groede en op 13 januari 1962 te Nieuwvliet. Het aanvangsuur voor deze avond is HALF ACHT. Het programma vóór de pauze biedt een zelfge maakte revue! Na de pauze volgt het vrolijke spel: „O... Oom Albert toch". van het enthousiasme en van de aktiviteit van de L. J. G.-leden, kunnen de «Ledendagen» op „Hedenesse" worden. U weet dat deze bijeen komst, die speciaal voor de leden bestemd is, ge houden wordt van maandag IS december t/m donderdag 21 december U hebt enkele weken terug het volledige pro gramma in de „Boerenjeugd" kunnen lezen en het is u ongetwijfeld opgevallen dat hieraan veel zorg is besteed. U weet, dat de leiding en de sfeer altijd buiten gewoon goed zijn. Trouwens, is het als L. J. G.'ers bij elkaar zijn op zichzelf al niet enorm gezellig? Hierom... verwachten wij een grote belangstel ling. Geef dus gauw een berichtje dat u komt. Want wie het eerst komt, maalt natuurlijk ook het eerst. Als definiieve deelnemers worden beschouwd zij, die 25,(de kosten van de kursus waarin alles is inbegrepen) storten op gironummer 457295 van de L. J. G. Bijna vol AP dit moment staan wij nog ongeveer tien dagen vóór de definitieve sluitingsdatum voor opgaven aan de Vierweekse. Het ziet er ech ter naar uit dat we niet tot deze datum (16 dec.) behoeven te wachten om te weten hoe het zal komen te liggen wat de deelnemers betreft. De kursus is nu bijna vol. Zij die nog willen deel nemen, zullen dus in een voor vertrek gereed staande trein moeten springen. Er is haast bij. Meisjes kunnen al niet meer geplaatst worden. Voor slechts 10 jongens is er nog gelegenheid om mee te doen. Reeds 8 leden van onze L. J. G. gaven zich op. Zal dit aantal op het scheiden van de markt verhoogd worden? Een antwoord op deze vraag zal gegeven worden op een ORIËNTATIE- EN VOORLICHTINGS BIJEENKOMST over de mogelijkheden in de nieuwe polders op zaterdag 9 december 1961 's middags om 2 uur in „De Prins van Oranje" te Goes. duidelijke uiteenzetting van de eisen, kansen en toekomstmogelijkheden eerlijke en objektieve "voorlichting door verschil lende vooraanstaande sprekers niet gelegenheid tot het stellen van vragen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 13