H1 889 HERVERKAVELINGSWET- NOODGEBIEDEN Herverkavelingsblok Schouwen-Duiveland TUINBOUWGIDS 1962 VERSCHENEN ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 in onze provincie <ïe maaikncuzers hun intrede doen. Ook graan en erwten kunnen aan het vee verstrekt worden, mits dit met overleg gebeurt. Vooral nu de erwteprijs zeer laag is, kunnen in de rantsoenen voor mestvee of voor hoog produktief melkvee naast eiwitrijk krachtvoer, erwten worden opgenomen. Voor jongvee en hoogdrachtig vee zijn erwten minder geschikt. DIVERSE ANDERE WERKZAAMHEDEN VEEVERZORGING EEN goede methode is, om zodra het vee op stal komt, het te scheren. Wanneer dit niet direkt gebeurt, gaan de dieren zweten, waardoor het scheren wordt bemoeilijkt. Na het scheren en re gelmatig boi stelen en kammen kan hygiënische melk worden gewonnen. Het komt de produktie zo wel bij melkvee als bij mestvee ten goede als mest, stof en ongedierte eenvoudig verwijderd worden. Ook aan de hoef verzorging moet aandacht be steed worden. Slechte beenstanden en beengebreken worden veelal veroorzaakt door onvoldoende klauwverzorging. We moeten niet vergeten dat het opstallen een noodmaatregel is. De dieren staan de gehele stalperiode op een kleine oppervlakte. Ook verdient het aanbeveling om de staarten op te bin den. Het jongvee kan beter los lopen in een afge sloten ruimte. Vooral voor kalveren is dit belang rijk voor een goede ontwikkeling. Voor grote een heden verdienen loopstallen meer aandacht. Niet alleen voor een goede ontwikkeling van het vee, maar ook de zelfvoedering vraagt minder arbeids uren. Ook kan in grupstallen bij een voldoende aantal stuks vee de mechanische mestafvoer ar beidsbesparend werken. Dit punt verdient beslist de aandacht. Zelfvoedering en mechanische mest afvoer kunnen arbeidstijdverkorting geven. Dit is vooral van belang, nu ook in de landbouw gedeelte lijk de vijfdaagse werkweek zijn intrede heeft ge daan. AARDAPPELBEWARING AVER het algemeen zijn de aardappelen uit hun V kiemrust. Bij langere kuilbewaring is het wenselijk om zo spoedig mogelijk te poederen. Tij dens het omscheppen kan liet poeder gestrooid worden. Ook het mechanisch poederen volgens systeem van de fa. Den Herder kan toegepast worden. Bij deze methode is een goed sluitend win terdek noodzakelijk om verliezen te voorkomen. Bij invallende vorst zijn behandelde kuilen vorstge- voeliger. Een zwaarder winterdek is dan ook nood zakelijk. De bewaarplaatsen met buitenluehtkoeling moeten regelmatig gecontroleerd worden op juiste temperatuur. Een goede temperatuur is 3° C. Is deze hoger, dan moeten de koude nachten benut worden om zo vlug mogelijk de goede bewaartem- peratuur te bereiken. Tijdens de strenge vorst moet intern geventileerd worden. Hierdoor wordt con tact bevriezing (aan de wand) voorkomen en een meer gelijke temperatuur in de bewaarplaats bevor derd. Bij een langere vorstperiode kan de tempera tuur te hoog oplopen. Er kan dan met menglucht geventileerd worden. Oplettendheid is hierbij ge wenst. Bij eventueel gebruik van poeder kan dit met de ventilator verstoven worden. Per uur kan per ventilator met een verstuiver 10 a 15 kg ver stoven worden. Grotere hoeveelheden geven vaak een minder goede verdeling. Bij bewaring in tie schuur zonder of met ventila tie in een niet afgesloten ruimte. Bij deze bewaring moet gezorgd worden voor een goede vorstbeveili- ging. Bevriezing komt hier vlugger voor. Bij een winter met hogere temperaturen moet gelet wor den op broei. Een goede thermometer en een ther mostaat zijn bij bewaring- In schuur of bewaar plaats een eerste vereiste. Laat deze instrumenten dan ook regelmatig op juistheid controleren. Ver- werk geen koude aardappelen. Opwarmen tot 12° i C. is noodzakelijk om stootblamv 1>I| verwerking te voorkomen. MET het opschonen van graszaadperce len kan nu een begin worden gemaakt. De hieraan bestede uren zijn spoedig rendabel, daar anders korting op de uitbetalingsprijs niet onmogelijk is. Ook het onderhoud van de werktuigen moet ter hand worden genomen. De levensduur van de steeds in omYang en kapitaal toenemende inventaris wordt hier door belangrijk ver lengd., Schoonmaken di rect na het gebruik is belangrijk. Wanneer de grote onderhoudsbeurt nog niet uitgevoerd kan worden, dan moeten de werktuigen ingevet en doorgesmeerd worden. Versleten of kapotte onderdelen moeten ver vangen worden. Na in vetten en zonodig schil- deren is het werktuig of de machine weer geschikt voor het volgende seizoen. De instructieboekjes over trekkers en machines geven aanwijzingen over het onderhoud. Ook kunnen voorzieningen getroffen worden voor verbouwingen. We denken aan graanopslag en aardappelbewaarplaatsen. Arbeidsuren die daar aan in deze periode besteed worden kunnen spoedig rendabel gemaakt worden en het is ook voor klei nere opslaghoeveelheden sneller verantwoord deze in te richten. Ook aan de bewaring van bestrij dingsmiddelen moet gedacht worden. Wanneer hiervoor nog geen goede gifkas aanwezig is dan kan die nu gemaakt worden. Denk aan een vorst; vrije bewaring. Er is een nieuw vlugschrift over „Handgereedschappen opbergen" verschenen. Aan de hand van de daarin beschreven kleine bouwkun dige voorzieningen kunt u de ronfmel in de werk plaats eens opruimen. Opbergen spaart tijd en geld en voorkomt ergernis. Dit vlugschrift kunt u aan vragen bij uw rayonassistent. Moet u nog grond laten onderzoeken voor de bemesting of voor onderzoek op wortel- óf stengelaaltjes? Geef dit dan zo spoedig mogelijk op bij de grondmonster nemer of dc rayonassistent. Bij het opstellen van het bemestings- en bouwplan kan hiermede nog rekening worden gehouden. Melkveehouders, bent u al lid van de melkcontro- levereniging? Nog niet? Geef u dan zo spoedig mogelijk op. Een goede rendabele melk veestapel kan alleen opgebouwd worden door ook melkcon- trole toe te passen. Kiemremmingsmiddel bij aardappelbewaring Op elk bedrijf dient echter een methode toege past te worden. Men verkrijgt hierdoor een in zicht in de kosten en de opbrengsten van, het be drijf en van de verschillende onderdelen. Door veranderingen aan te brengen kan de winst verhoogd worden. Bij een steeds toenemende kostenstijging zal de arbeidsproduktiviteit per arbeidskracht verhoogd moeten worden om het bedrijfsresultaat op peil te houden ol' te verbete ren. De aan te brengen veranderingen zullen dan ook hierop gebaseerd moeten zijn. Dc veranderingen hebben veelal betrekking op grotere eenheden. De veranderingen die aange bracht moeten worden, lopen van bedrijf tot be drijf sterk uiteen. Een algemeen advies is niet te geven. Het gaat er echter om dat do verandering die wordt overwogen, op het bedrijf past en ren dabel is. Is dit inderdaad het geval, dan geldt ook in deze tijd: het zal waerachtig wel gaen! R.L.V.D., Goes. J. VAN BALEN. HET BEDRIJFSBEHEER JET doel van ieder bedrijf als onderneming is om winst te maken. Hoe hoger het netto-over schot is over een aantal jaren, hoe beter het be drijf rendeert. Voor het behalen van een zo hoog mogelijke rentabiliteit is bcdrijfstoctsing onont beerlijk. Aan de band van de verkregen gegevens kan dan zonodig verantwoorde bedrijfsaanpassing plaats vinden. De toetsing kan uitgevoerd worden door L. E. I.- boekhouding, bijhouden van bedrijfsboek, omwer king en aanvulling van fiskale boekhouding tot een bedrijfseconomische en het laten opstellen van een analysebegroting door de R. L. V. D. Over de uitvoering van genoemde methoden is reeds eerder geschreven. Voor grote vee-eenheden geeft de open loop stal met zelfvoeding een aanzienlijke besparing op het benodigde aantal arbeidsuren. KENNISGEVING INGEVOLGE ARTIKEL 67 LID 2 VAN DE HERVERKAVELINGS - WET WALCHEREN 1947 Goes, 1 december 1961. BE Herverkavelingscommissie Zeeland deelt mede, dat van 4 december tot en met 22 december 1961 in het Bureau Herver kaveling, Oude Haven 51 te Zierikzee, van maandag tot en met vrijdag, des voormiddags van 8.3012.30 uur en des namiddags van 13.30—17.00 uur, voor een ieder kosteloos ter inzage zullen worden gelegd de stukken be doeld in artikel 65 van de Herverkavelings- wet Walcheren 1947, naar de toestand van 30 juni 1961, zijnde HET PLAN VAN TOEDELING VAN HET HERVERKAVELINGSBLOK „SCHOUWEN-DUIVEL AND" Binnen 30 dagen na dagtekening van deze kennisgeving (dus uiterlijk op 3i december 39611 kan iedere lielarighebbende schriftelijk zijn bezwaren indienen bij de Secretaris van de Her verkavelingsconwnissie Zeeland (adres: Landbouwcentrum Zeeland, Westsingel 58, Goes). Ter inzage worden gelegd: 1. Een kavelkaart met de kavelindeling en de kavelnummers. 2. Een register van toedeling, aangevende de rechthebbenden met de vermelding van de hun toegewezen kavels, met de grootte en de waarde, de op de kavels be trekking hebbende pachtverhoudingen, de op de kavels rustende hypotheken, besla gen, erfdienstbaarheden en zakelijke rechten. 3. Een lijst van ambtshalve door te halen hypotheken en beslagen. 4 Een lijst van op te heffen hypotheken en beslagen. 5. Een lijst met bepalingen betreffende te vestigen en te handhaven erfdienstbaar heden. 6. Een lijst met bepalingen betreffende te vestigen en te handhaven zakelijke rech ten. 7. Een lijst met op te heffen zakelijke rech ten. 8. De regelingen en bepalingen. De Herverkavelingscommissie Zeeland, Mr. A. J. v. d. WEEL, Voorzitter. Ir. D. v. d. Zaken, Secretaris ÏVE nieuwe jaargang van de Tuinbouw gids is verschenen. Aan «leze nieuwe uitgave van «Ie Directie Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw en Visserij verleenden meer dan 175 deskun digen hun medewerking uit kringen van de voorlichting, liet onderzoek en de praktijk. De Tuinbouwgids 1962 telt ruim 730 pagi na's, is goed verzorgd en rijk geïllustreerd. De nieuwe uitgave biedt zowel voor de prak tijk als voor het tuinbouwbedrijfsleven een overvloed van waardevolle gegevens en advie zen op velerlei gebied. De nieuwste ontwik kelingen op het gebied van teelt, bemesting, technische hulpmiddelen en methoden van ziekten- en onkruidbestrijding zijn In deze nieuwe jaargang verwerkt. Door de overzichtelijke indeling van de in houd, een uitgebreid register van trefwoor den en een uitvoerige lijst van personen en instellingen kan men snel en doeltreffend de gewenste inlichtingen verkrijgen. Dc prijs van deze uitgave bedraagt ,f 9,50 per exemplaar en kan besteld worden bij do Staatsuitgeverij te Den Haag, bij de organi saties en de boekhandel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 9