Zeeuwse fruitteelt breidt zich uit Spinazie onder glas S87 DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 "ITORIGE week donderdag waren we in Krabben- dijke. Toen hebben we daar genoten van de fraaie aanblik welke het verpakte K.E.O.-fruit bood, het fruit dat stond opgesteld in de ruime, nieuwe neerzethal welke dit najaar in gebruik is genomen. Zoals steeds heerste er die dag waarop de der tiende Sint-Nïcolaasveiling van de veiling K.E.O. werd gehouden, weer een grcte drukte. Zeer vele handelaren waren gekomen om wat te kopen en we kunnen ons voorstellen dat hun eerste indruk min of meer teleurstellend was. Er was namelijk niet dié hoeveelheid fruit te koop welke we gewoon zijn op de veiling K.E.O. In totaal was er ongeveer 180 ton fruit aangevoerd, waarvan de helft verpakt en de helft los in de kist. Veilingdirecteur A. Dommisse vertelde dat er het vorig jaar op de Sint-Nicolaasveiling een aan bod was van 293 ton en in de daar aan voorafgaande jaren ook zo tussen 250 en 300 ton. Nu bleef het aanbod dus wat achter, maar we moeten er direct bij zeggen dat de kwaliteit weer voortreffelijk was. Het K.E.O.-fruit heeft een goede naam in Zeeland, ja, in heel het land, en dit jaar zat het hiermede ook weer goed. In de rubriek der marktberichten kunt u meer lezen over de aanvoer en de prijzen die er voor het verpakte en losse fruit werden betaald. Het is altijd moeilijk te zeggen of een veiling als deze al of niet financieel voordeel brengt. Onze indruk is dat de telers uit Krabbendjjke en omgeving, die er hun fruit voor hadden bewaard, er zeker niet minder van geworden zijn. Ket verpakte fruit bracht dikwijls vry hoge prijzen op en we menen dan ook zeker van een financieel geslaagde veiling te mogen spreken. Bovendien is het erg belang rijk dat hierdoor weer een keer de aandacht is ge vestigd op Krabbendijke en omgeving als fruit- gebied. Enkele weken geleden hebben we in deze rubriek ook geschreven over de waarde van een dergelijk gebeuren uit een oogpunt van het op heffen uit de dagelijkse sleur van het fruitkwekers- bestaan. Veilingvoorzitter Van der Werf noemde de der tiende Sint-Nicolaasveiling van de K.E.O. een feestelijk evenement en we kunnen ons goed in denken dat een veilingvoorzitter er zo over denkt, ja, dat het een feestelijke dag was voor de vele tientallen telers die er hun mooiste fruit voor had den aangevoerd. We hebben de spanning gezien op de gezichten toen de uitslag van de jury werd bekend gemaakt en met begrijpelijke trots en vol doening werden de prijzen door de verschillende telers in ontvangst gencmen. Het is goed in een dergelijk gebeuren elkanders krachten op truit- gebied te meten. ■trOOil de afdeling Kapelle en omgeving van de N.F.O. heeft de Zeeuwse Rijks- V tuinbouwconsulent Ir. J. J. van Hennik vorige week een lezing gehouden over actuele vraagstukken in de fruitteelt. Enkele hoofdpunten van het betoog van Ir. van Hennik willen we deze week weergeven, omdat hieruit blijkt welke ontwikkeling er valt waar te nemen bij de fruitteelt in onze provincie. Als belangrijkste conclusie van het betoog van Ir. van Hennik op deze avond noteerden wij dat er in Zeeland een openbreken is naar de moderne fruitteelt. Er wordt getornd aan de erkenningen voor de fruitkweker en de Zeeuwse akker bouwer, die vroeger steeds uitging van de gedachte dat de fruitteelt niets voor hem was, gaat steeds meer belangstelling tonen voor deze tak van tuinbouw. Daarbij speelt vooral ook een rol dat het arbeidsvraagstuk in de fruitteelt altijd nog wat gemakkelijker is op te lossen dan dat van de akkerbouwer. Hoe sterk die belangstelling is voor uitbreiding van de fruitteelt in Zeeland blijkt uit het feit dat er in 1960 en 1961 samen, bodemkartering bestemd voor de fruitteelt voor een oppervlakte van 1000 ha werd aangevraagd. Dat was in het ambts gebied van het rijkstuinbouwconsulentschap te Goes, waar een bestaand fruit- areaal is van 5000 ha. In twee jaar zou hier dus een uitbreiding van 20 procent van het bestaande areaal kunnen plaats vinden. ^\EZE ontwikkeling ligt ook wel in de lijn van de ontwikkeling van het gehele Delta gebied, waar vooral ook een steeds intensievere beoefening van de tuinbouw naar voren zal komen. Over 'de uitkomsten van de fruitteelt in Zeeland had Ir. van Hennik verschillende grafieken en overzichten meegebracht. Eén daarvan hebben we hieronder opgenomen. Deze geeft een beeld van de gemiddelde resultaten in drie jaren van een goed geleid fruitbedrijf in Zeeland met verschillende beplantingen. Bedoeld overzicht, dat gebaseerd is op officiële cijfers van het L.E.I., ziet er als volgt uit: Resultaten van een goed geleid fruitbedrijf in de jaren 1956, 1958 en 1959 (gemiddeld) kosten opbrengst winst opbrengst arb.ufen per ha per ha per ha kg p ha per ha Oud gebied struikvorm blijvers en wijkers 4500,— 5.800,— 1300,— 17.500 1000 Nieuw gebied struikvorm blijvers en wijkers 6200,— 11.000,— 4800,— 28.000 1350 Nieuw gebied spilvorm 6100,— 12.600,— 6500,— 30.000 1150 opbrengst p. manuiir 17 y2 kg kg kg 21 26 opbrengst per kg 33 ct. 39 et. 42 ct. kostprijs 26 ct. 22 ct. 20.6 ct. Deze cijfers tonen duidelijk aan, hoe belangrijk het is een modern bedrijf te hebben, dat „bij de tijd" is. TOENEMENDE PRODUKTIE Door middel van grafieken liet Ir. van Hennik ook zien welke ontwikkeling er valt te constateren op het gebied van de aanvoer en midden-prijzen van fruit- produkten in Zeeland, in vergelijking met de landelijke cijfers. Daaruit bleek dat er in 1955 9 van de landelijke appeloogst in Zeeland groeide en in 1960 was dat per centage gestegen tot 11 Gemiddeld zijn de appel- prijzen in Zeeland 5 cent per kg hoger dan in de rest van het land. Wat de peren betreft kon worden opgemerkt dat de produktie hiervan nog niet merkbaar is gestegen ten opzichte van de landelijke ontwikkeling. De peren- prijzen zijn echter nog gunstiger in Zeeland dan de appelprijzen, want gemiddeld doen de peren in onze provincie 8—9 cent per kg meer dan de landelijke m'id- denprijs. Pruimen zijn hier enkele centen per kg duurder en N de Zeeuwse kassen en warenhuizen wordt elk jaar heel wat spinazie gezaaid. Deze vroege voorjaarsgroente neemt op verschillende bedrijven waar men glas heeft, een belangrijke plaats in. Het is een smakelijk produkt dat meestal goed zun weg vindt op de markten in binnen- en buitenland en wanneer het vroeg geleverd kan worden, meest al ook wel hoge prijzen opbrengt en dus een rede lijk teeltresultaat reeft. De zaaitijd van de vroege spinazie onder glas is thans aangebroken. De vroegste rassen moeten ook vroeg Worden gezaaid wil men het beste resultaat behalen. Eind november en begin december is voor dit zaaien van de vroege rassen de meest geschikte tijd. Wanneer we later zaaien gaat de gunstige eigenschap van een snelle groei in de wintermaan den voor een groot deel verloren. Er staat echter tegenover dat de vorstgevoelig- heid van het produkt toeneemt naarmate het ge was tijdens vorst groter is. Tijdens een vorstperiode zal er dan ook extra aandacht besteed moeten wor den aan het afdekken. BREEDBLAD scherpzaad zomer is een veelgeteeld ras in onze provincie. Dit kan het beste eind december of begin januari worden gezaaid. (Vervolg van vorige pagina.) taktiek gevolgd bij zacht fruit (pulp) en appelen (most). Verwerking alleen van overschotten is economisch niet te verwezenlijken, terwijl bovendien in deze si tuatie voldoende concurrentie optreedt. Bij het vraagstuk van de coöperatieve verwerking van fruit door de telers dienen centraal te worden ge steld: a. Produktsgewijs wordt de prijsvorming bezien, of in grijpen nodig is. b. De huidige verhoudingen op de markt van fruitver- werking maken deze vorm van verwerking overbodig. De commissie heeft zich bij de hierboven opgesomde argumenten afgevraagd of het punt betreffende de be- ooncurrering vah de eigen afnemers wel zo sterk moet gelden en of hier wellicht een zwakke schakel valt aan te wijzen in ons af zetsysteem. Overigens meende de commissie deze aangelegenhêid voorlopig te moeten laten rusten. Aldus het kort verslag van deze vergade ring. Het verdient aanbeveling om het zaad voor te kiemen door het enkele dagen in water te laten weken. Wanneer, de kiemen zichtbaar worden, wordt het gezaaid, al of niet met zand vermengd. Wanneer er wordt voorgekiemd heeft men boven dien het voordeel dat de spinazie eerder op komt dan het onkruid, waardoor het gevaar minder groot is dat het onkruid de spinazie zal overwoekeren. Nadat het zaad met een grove hark is ingeharkt, verdient het aanbeveling het aan te plakken of te rollen, zodat er een vlak veld ontstaat. Vooral bij de oogst is dat erg .prettig. DU de teelt van spinazie speelt de toestand van de grond een belangrijke rol. Spinazie is erg gevoelig voor een te droge en te zoute grond. Voor men gaat aaien in de kas moet men dus wel zor gen dat die grond in orde is. Wanneer men niet volledig op de hoogte is met de eigenschappen van de grond kan men beter een grondminste laten nemen door het bedrijfslaboratorium voor Grond onderzoek, waarvan te Goes een afdeling is. Men krijgt dan een deskundig advies, ook voor de be mesting. Ten aanzien van die bemesting in het algemeen kan worden opgemerkt dat spinazie zeer dankbaar is voor een flinke stikstofgift en dat de stevigheid van het gewas wordt bevorderd door een flinke kali-gift. TEN aanziën van de rassen hebben we reeds op- gemerkt dat Breëdblad scherpzaad zomer een oud bekend ras is met veel goede eigenschappen. Een nadeel is echter dat het niet zo vroeg ge oogst kan worden en men heeft dus ook gezocht naar rassen die vroeger zijn. Die zijn er wel. Sinds enkele jaren wordt Calvallius veel geteeld als vroeg ras. Dat heeft voordelen, maar een groot nadeel is de vorstgevoeligheid. Wanneer de temperatuur in de kas daalt tot meer dan 5 graden onder het vriespunt, dan kan er schade ontstaan bij dit ras. In strenge winters staat het er dus niet zo best voor met dit ras, althans zeker niet in koude kas. In de stookkas heeft men dit nadeel uiteraard niet en daar is wel veel voor dit ras te zeggen. In de stookkassen zal men steeds zorgen dat de temperatuur boven het vriespunt blijft. U moet er echter wel voor passen om niet te hard te stoken, want dan groeien de plantjes te ijl op en dat geeft ook weer maar moeilijkheden. dat geldt ook voor de kersen. De pruimenteelt kan zich ongeveer -handhaven in onze provincie, maar de kersen teelt loopt sterk terug. Ten aanzien van het zachtfruit kan worden opge merkt dat de zwarte bessen een stijgende produktie geven, maar de middenprijs blijft in Zeeland iets be neden de landelijke middenprijs. Bramen geven voor Zeeland een daling te zien ten opzichte van het landelijk aanbod en dat ondanks het feit dat hier de teelt ook nog steeds uitbreidt. Deze daling komt door grotere uitbreidingen elders in ons land. T\E Zeeuwse bramenprijs vertoont praktisch geen ver- schil met de landelijke prijs. Bij de aardbeien is er sprake van een langzame stijging van het aandeel van Zeeland in de Nederlandse produktie. In 1955 groeiden 6 van de Nederlandse aardbeien in Zeeland en dat percentage was in 1960 gestegen tot 10 procent. Ook bij de aardbeien zien we in Zeeland een lagere middenprijs dan er landelijk wordt gemaakt. Een zeer goed figuur slaan de Zeeuwse frambozen. De produktie hiervan is sterk gestegen. In 1955 groei den in Zeeland 5 procent van de totale Nederlandse frambozenoogst en in 1960 was dat 12 procent. Do ge middelde prijs van dit produkt lag in Zeeland ook zeer belangrijk boven de landelijke prijs. Hier is de invloed van de Malling Promise zeer goed merkbaar. Deze framboos uit Zeeland is bekend in hét gehele land, zowel voor verse consumptie als voor de fabriek is het een gevraagd produkt en hierdoor komen de Zeeuwse frambozentelers ook aan de hoge midden prijs. Ten aanzien van de rode bessen tenslotte kan worden gezegd, dat zowel produktie als middenprijs in Zeeland geen verschillen laat zien met de landelijke cijfers. T.UCHTEN DIJ de teelt in de onverwarmde kas, en dat zal hoofdzakelijk voorkomen in Zeeland, komt het vooral aan op het luchten. Dat moet met overleg plaats vinden op een zodanige wijze dat het gewas er sterker en harder door wordt, waardoor het bij eventuele vorst wat kan verdragen. Wanneer het een jong gewas is kan de spinazie wel 7-10 graden vorst in de kas hebben. Gaat het nog harder vriezen dan zal men over moeten gaan tot afdekken van het gewas. Hiermede kunnen dan zeer goede resultaten worden bereikt. De belangrijkste ziekte in spinazie is „wolf. Grote" schade is hierdoor in voorgaande jaren reeds aangericht. Door bespuiting met zineb kan thans echter een goede bestrijding van deze plaag wor den verkregen. Dit dient tijdig te worden gedaan want als men de ziekte eenmaal heeft geconsta teerd wordt het veel moeilijker om ze nog te onder drukken. Zodra de eerste hartblaadjes zich gaan ontwikkelen, dient men de bespuiting tegen „wolf te beginnen en dat vol te houden om de tien dagen tot een paar weken voor de oogst. TVE teelt van spinazie in de kassen is een mooie teelt die ook goede resultaten kan gev. wan neer ze goed wordt uitgevoerd. Zonder twijfel zal er dit jaar in Zeeland heel wat worden uitgezaaid. Door voordien de nodige maatregelen te treffen en tijdens de groei-perlode het gewas niet uit het oog te verliezen, mag op een goed teeltresultaat worden gerekend en wanneer men dan vroeg met zijn spinazie cp de veiling kan komen, zal daar zonder twijfel het volgend jaar weer een goede prüs voor worden betaald want nog altijd wordt de spinazie door velen gewaardeerd als een ge zonde vroege voorjaarsgroente.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 7