892 ZEEUWS LANDBOUWBLAD heid uit over het verkopen van het fruit op hout. Deze verkopen doen afbreuk aan het veiling systeem. met alle bezwaren vandien. Diegenen die op deze wijze te vroeg hun fruit hebben verkocht, zullen hun les wel geleerd hebben. Zij maakten voor hun op deze wijze verkocht fruit een prijs, die enkele centen lag boven de prijs van het in- dustriefruit Door de afzetorganen groot te maken, komt de teler het beste aan zijn trek, aldus de heer Dekker. Betreffende de eveneens in de vorige vergade ring besproken minimumprijsregeling deelt de heer Dekker mede dat van de twee toen gedane voorstellen uiteindelijk de beslissing is gevallen op de volgende regeling: Minimumprijsregeling 9 ct per kg; plafondprijs 22 ct per kg. Gezien de gemaakte gunstige prijzen op de veiling heeft deze regeling voor de telers niet zoveel effect gesorteerd. Daartegenover staat dat de stand van het minimumprijzenfonds ver sterkt is. VERVOLGENS wijst de heer Dekker op de in- Zeeland steeds toenemende belangstelling voor de tuinbouw. Dit heeft, zegt de Secretaris, aanleiding gegeven om in een nota de problemen, die deze ontwikeling voor de Z. L. M. met zich mee brengt, uiteen te zetten. Spreker acht deze nota van groot belang en is van mening dat het een taak van de Z. L. M. is deze ontwikkeling te bevorderen. Als eerste stap is daarom in het D. B. besloten dat door de Z. L. M. een deskundige kracht zal worden aangetrokken, die de organisatie van de afdeling tuinbouw als taak krijgt. De heer De Lange, die tot nu toe de tuinbouwzaken behartigde heeft hiervoor, gezien zijn toenemende werkzaamheden bij de afd. Ver zekeringen. geen tijd meer. De heer Dekker wijst vervolgens op punt 5 van deze nota. waarin er op gewezen wordt dat ..door tal van omstandigheden de Z. L. M. in het verleden minder aandacht aan de belangen van de tuinbouw besteed heeft dan aan die van de landbouw. Eén der oorzaken moet zeker gezocht worden in het bestaan van goede technische or ganisaties in de tuinbouw en een uitstekende economische organisatie. Steeds heeft de Z. L. M. op het standpunt gestaan dat dubbel werk vermeden moest worden". Nu echter hoe langer hoe meer leden van de Z. L. M. met de tuinbouw te maken krijgen wordt de vraag urgent wat de Z. L. >1. voor deze leden moet gaan doen. Dit alles schetst de problemen, aldus de heer Dekker, waar wy voor staan. Met de N. F. O. en veilingorganisaties zal het tot enigerlei vorm van samenwerking moeten komen die alle partijen bevredigt. De fruitteler is buitengewoon gesteld op een goede technische voorliehtii%-. Deze zal dus ook in het Zeeuws Landbouwblad gegeven moeten wor den. De nieuw te benoemen sekretaris zal hiervoor dienen te zorgen. Tevens zal deze funktionaris les moeten kunnen geven aan de Tuinbouwvakscholen en voor het nodige kontakt tussen de in de krin gen op te richten tuinbouwcommissies dienen te zorgen. Het zal niet eenvoudig zijn een derge lijke kracht te vinden, aldus besluit de heer Dekker zijn uiteenzetting. De Voorzitter zegt dat de door de heer Dekker naar vorengebrachte problemen een aanpassing aan de structuurwijzigingen is, zoals deze zich in Zeeland voordoen. Het zal ook naar de mening van de Voorzitter niet gemakkelijk zijn een bekwame Tuinbouwmedewerker te vinden. De Voorzitter vraagt of de vergadering akkoord kan gaan en het bestuur machtigt een deskundige kracht aan te trekken. De vergadering stemt hiermede in. WERKGEVERSAANGELEGENHEDEN TIE heer C. J. van der Werff wijst op het overleg dat tussen de Stichting van de Arbeid en Regering plaats vindt inzake het toekomstig loon- beleid en dat nog niet tot resultaten heeft geleid. C. J. VAN DER WERFF Naar de mening der Regering vertoont de conjunc turele ontwikkeling de laatste tijd een minder gunstig beeld zodat bij de komende loononderhan delingen de nodige matiging betracht zou moeten worden. De heer Van der Werff bespreekt de ver schillende mogelijkheden om tot deze door de Regering gewenste beperking te kunnen komen. Spreker geeft vervolgens een overzicht van de tot op heden voor de land- en tuinbouw bekende of getaxeerde produktiviteitsstijgingen en be spreekt de in de afdeling werkgeversbelangen K. N. L. C. en Bestuur der Z. L. M. naar_voren gekomen meningen t.a.v. de eventuele verdeling van de be schikbare produktiviteitsstijging in loonverbeteren- de maatregelen en arbeidstijdverkorting. Vervolgens deelt de heer Van der Werff mede dat door de Sociale Cie Bloembollen aan het K. N. L. C. verzocht is, de mening kenbaar te maken in zake het voorstel de C. A. O. Bloembollen, die tot op heden slechts voor een beperkt gebied gold, uit te breiden tot die streken, waar bloemboRenbedrij- ven zijn gevestigd. Ook voor Zeeland zouden die bedrijven waarop in hoofdzaak bloembollenteelt wordt uitgeoefend onder deze C. A. O. vallen. De vertegenwoordiger voor Zeeland heeft tegen dit voorstel gestemd omdat hij van mening was dat het invoeren van nóg een C. A. O. in Zeeland alleen maar verwarring geeft. Tevens achtte hij het een bezwaar dat deze C. A. O. voor de steeds uitbrei dende gladiolenteelt voor de gemengde bedrijven t.z.t. alleen maar moeilijkheden kan geven. Als laatste deelt de heer Van der Werff mede, niet nader ingaande op de verschillende voorge stelde wijzigingen van werknemerszijde op de mantel van de C. A. O. land- en tuinbouw zoals deze in de bijlage worden behandeld, dat door het B. P. L. voorgesteld is de pensioenen met 25 te verhogen. Andere bedrijfstakken zijn hierin reeds voorgegaan. Het B. P. L. heeft een reserve van 24 miljoen gulden in de loop der jaren opgebouwd, zodat een verhoging, voorlopig voor de eerste 5 jaar, van de premie niet noodzakelijk is. Spreker wijst er op dat deze reserve niet zozeer ontstaan is door te hoge premieheffing maar voornamelijk te danken is aan de verkregen interest, die hoger is dan destijds werd! gecalculeerd. AGRARISCH -SOCIALE VOORLICHTING heer Prins doet hierover de volgende mede delingen: Naar het zich laat aanzien zal in de ontstane vakature in het Dagelijks Bestuur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk spoedig worden voorzien. De nota plattelandsbeleid van de Z. L. M., die begin van dit jaar werd uitgebracht, heeft mede als grondslag gediend voor de gelijknamige nota die nu door het K. N. L. C. in druk is uitgegeven. Deze K. N. L. C.-nota is aangeboden aan de Rijks overheid en de Kamerleden. De Z. L. M.-nota heeft als uitvloeisel, dat er nadere besprekingen over het plattelandsbeleid in de provincie zullen volgen. Op het punt der beroepskeuze- en beroepen- voorlichting is nu vooruitgang mogelijk gewor den. De Zeeuwse Stichting voor Beroepenvoor- lichting en School- en Beroepskeuzevoorlich ting, waarin de Z. L. M. samen met enkele be langrijke industrieën deelneemt, is in staat ge weest een deskundige kracht aan te trekken. Hierdoor zullen de werkzaamheden daadwerke lijk kunnen aanvangen. Voor de afdelingen van de Z. L. M. liggen hier mogelijkheden om voorlichtingsavonden over dit onderwerp te beleggen. Het werk in de Streekverbeteringen zal op de zelfde voet als vorig jaar worden voortgezet. Dit houdt in dat er weer gespreksavonden in deze ge bieden zullen komen, hoewel nu meer afgestemcj op de verschillende organisaties. Een der onder werpen zal zijn: de financiering in landbouw en tuinbouw. Over dit onderwerp zal tevens een alge mene Voorlichtingsbijeenkomst worden gehouden. Deze bijeenkomst zal georganiseerd worden m samenwerking met de Centrale banken. ONDERWIJS IjE Voorzitter verwijst naar de bij de agenda gevoegde uitvoerige bijlagen. Uit het overzicht betreffende de stand van zaken bij het landbouwonderwijs blijkt ondermeer dat voor de school te Zierikzee de voor de uitbreiding benodigde grond werd aangekocht. Goedkeuring is verleend voor het bestedingsklaarmaken van het ingediende plan tot uitbreiding van de bestaande school met enige lokalen, waardoor de school acco- modatie zal bieden aan 100 leerlingen en dan be rekend is op de volledige doorvoering van het tuinbouwonderwijs. Betreffende de school te Middelburg- staat in het overzicht vermeld dat de nieuwbouw vrijwel ge reed is, terwijl voor ScherpenLsse aan de plannen voor uitbreiding met twee leslokalen wordt ge werkt. De leerlingbezetting van de Lagere Land- en Tuinbouwscholen der Z. L. M. is per 1 september 1962, in vergelijking met het vorige jaar, toege nomen met 56 leerlingen. Deze bijlage wordt voor kennisgeving aange nomen. Betreffende de Landbouwhuishoudscholen wordt 0.m. in het overzicht, hierop betrekking hebbende vermeld, dat in Tholen het nieuwe schoolgebouw thans volledig in gebruik genomen is. Dit jaar zal de officiële ingebruikneming plaats vinden. De plannen voor de nieuwe Landbouwhuishoud- school te Haamstede liggen zeer gunstig. Het schetsplan is inmiddels ingediend en verwacht mag worden dat deze op een korte termijn zal wor den goedgekeurd. Ten aanzien van de school te Kortgene bestaan plannen om te komen tot de bouw van een geheel nieuwe school. Ook deze bijlage over de Landbouwhuishoud scholen wordt voor kennisgeving aangenomen. Benoemingen en ontslagverleningen by het Land bouwonderwijs en het Landbouwhuishoudonderwijs (bijlage V en VI)) worden zonder op- of aanmer kingen door de vergadering bekrachtigd. Het overzicht van de cursussen Z.L. M. en Com missie Agrarisch Vakonderwijs (bijlage VII) wordt voor kennisgeving aangenomen. Goedkeuring leningen (bijlage VIII). Het voor stel tot het afsluiten van een lening onder Rijks- voorwaarden en Rijksgaranties ten behoeve van: 1. Grondaankoop, uitbreiding en inrichting Lagere Land- en Tuinbouwschool te Zierikzee ten be drage van 600.000,—. 2. Nieuwbouw en (her) inrichting Landbouwhuis- houdschool te Haamstede ten bedrage van 400.000,worden zonder hoofdelijke stemming met algemene stemmen aangenomen. VERZEKERINGEN HET bij de agenda gevoegde overzicht betref fende de Verzekeringsinstellingen der Z. L. M. wordt voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter constateert dat alles goed verloopt. GROND-, PACHT- EN TAXATIEBUREAU De Voorzitter deelt mede dat dit bureau zich gunstig ontwikkelt. Er is veel werk en steeds meer leden gaan op dit bureau een beroep doen. (Slot volgt.)]

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 12