TUIN Fruitexport naar Frankrijk Augurken op contract in Kapelle DE OLVEH VAN <879 Aardbeien in kistjes ïma 872 DINGEN VAN DE WEEK LEVENSVERZEKERING ZEEUWS LANDBOUWBLAD MAAR wij vernemen i de mogelijkheid aanwez g dat zeer binnenkort de uitvoer van Nederlandse peren ïaar Frankrijk*zal kunnen beginnen of misschien reeds begonnen is op het moment dat dit blad verschijnt. Tot 15 november konden de Franse importeurs aanvragen indienen voor de'invoer van peren uit de E. G. G.-landen en meestal gaan er in de wintermaanden ook vanuit ons land wat peren naar dit land. Of er dit jaar veel naar Frankrijk zullen gaan zal wel grotendeels worden bepaald door de prijzen die er te maken zijn op de Parijse markt. Het ziet er naar uit dat de aanvoer van peren in ons land in de komende weken weer zal gaan toenemen want er zijn er heel wat opgeslagen in de koelhuizen en plaatselijk is men reeds met de verkoop hiervan begonnen. De goede kwaliteiten worden verkocht tegen hoge prijzen, voornamelijk door grote vraag van Westduitse, Belgische en Engelse zijde. Ook naar Zweden en Ierland gaan regel matig Nederlandse peren. Ten aanzien van de invoer van appels hebben de Franse autoriteiten bekendgemaakt dat deze uit de E. E. G.-landen vrij ingevoerd mogen worden in de periode 1 april tot en met 31 mei 1962. Tot en met 31 december a.s. is de invoer van appels in Frankrijk niet toegestaan en daarna (van 1 januari t/m 31 maart) zal een minimumprijsregeling gelden. Voor elk van deze maanden geldt een aparte minimumprijs. Deze regeling houdt in dat er een mogelijkheid bestaat dat er appelen in Frankrijk ingevoerd kunnen worden maar de grens van dit land wordt gesloten zodra gedurende twee achtereen volgende dagen de prijs van een aantal appelrassen op de Parijse markt daalt beneden de vastgestelde minimumprijs. In deze periode kan er dus weinig worden gezegd over de exportmogelijkheden. Meest al is Frankrijk in het voorjaar een goede afnemer van Nederlandse appelen. Vooral Goudreinette en Golden Delicious is steeds gevraagd voor dit land. De kans zit er dus in dat reeds in de periode januarimaart appelexport naar Frankrijk zal kun nen plaats vinden, maar zeker zal dat het geval kunnen zijn na 1 april, indjen althans de prijs zaken doen met dit land mogelijk maakt. Op het ogenblik zien we nog het verschijnsel dat er op de Nederlandse markt Golden Delicious uit Frankrijk worden ingevoerd. Dat wil echter niet zeggen dat er straks geen uit Nederland naar Frankrijk kunnen gaan. We leven nu eenmaal in een tijd waarin de wereld open ligt en ook bij de afzet van onze tuinbouwprodukten bemerken we dit maar al te goed. VAN de direktie van de veiling in Kapelle-Bie- zelinge ontvingen we een overzicht van de resultaten die in het afgelopen seizoen werden be haald met de contractteelt van augurken bij deze veiling. Zoals bekend heeft de veiling in Kapelle-Bieze- linge dit voorjaar het initiatief genomen om te komen tot de augurkenteelt in dit gebied. Dat was een nieuwe teelt maar bestuur en direktie van de veiling in Kapelle-Biezelinge zagen er wat in voor de honderden kleine zelfstandigen in het gebied van deze veiling. Omdat het nieuw was wilden de meeste telers liever even de kat uit de boom kijken, maar een dertigtal waagde het toch met de augurkenteelt, zij het dan ook dat met een kleine oppervlakte werd begonnen. In totaal werd er 5 Vb ha augurken uitgezaaid in«het gebied van de veiling Kapelle. Nu zat het met deze teelt niet mee voor de beginners want 1961 werd een slecht augurkenjaar. De opbrengst bleef landelijk gezien belangrijk achter bij die in de jaren met een normale oogst, wat vooral kwam door de ongunstige weersomstandigheden. Toch hebben de nieuwelingen in de augurken teelt in Kapelle en omgeving nog een vrij bevredi gend resultaat kunnen behalen want zij hadden een gemiddelde opbrengst van 17Vb kg per roe wat hen gemiddeld 7,38 per roe opbracht, en dat is zeker niet slecht te noemen. Bijna 72 ton augurken werden er dit jaar ge leverd op het via de veiling in Kapelle afgesloten contract, De direktie van deze veiling hoopt voor het komende jaar weer een dergelijke regeling te kunnen treffen en streeft er voorts naar in de toekomst te komen tot het vrij veilen van dit pro- dukt. Dat kan echter eerst zodra er voldoende aanvoer is die het voor de fabrikanten aantrekke lijk maakt dit produkt dagelijks te kopen. De contractprijs van 80 cent per kg voor de A-B-kwaliteit en 30 cent per kg voor de C-D-kwa- liteit was bij het begin van het seizoen alleszins bevredigend te noemen, maar toen het een slecht augurkenjaar werd zagen we op de vrije markt het dubbele van deze contractpfijzen. In bedoeld overzicht v/ordt ook gezegd dat er onderling nogal wat verschillen zijn. Een teler die enkel C-D-kwaliteit (grote vruchten) had ge leverd kwam aan een gemiddelde opbrengst van ƒ8,60 per roe en een teler die zich had toegelegd op het oogsten van A-B-kwaliteit (kleine vruch ten) kwam niet hoger dan 6,50. De juiste mid denweg zal hierin uiteraard gezocht moeten wor den. Deze zal liggen bij een zo hoog mogelijk per centage van de duurste kwaliteit en dan geplukt op een zodanig tijdstip dat de vruchten do maxi mum grootte hebben van die dure maat. Dat moet even bekeken worden en men moet er enige er varing mee hebben. In Kapelle wordt in het ko mende jaar een belangrijk grotere belangstelling voor de augurkenteelt verwacht. Het begin in 1961 is beslist niet tegengevallen. Ten aanzien van de contractteelt in het algemeen wordt er op gewezen, dat het in het belang van de telers is dat zij in dezen geen stappen op eigen gelegenheid doen maar zich steeds in verbinding dienen te stellen met hun veiling alvorens tot het afsluiten van een contract over te gaan. Over het belang van de contractteelt is ondertussen wel iedereen het eens. Ook onze organisatie heeft zich hiermede reeds bezig gehouden en we hebben het idee dat er nog wel meer over gepraat zal moeten worden om in dezen de voor de tuinbouw meest juiste handelwijze te vinden. Voorlopig onder strepen we graag de gedachte om niet op eigen gelegenheid zaken te gaan doen. pLAATSELIJK op Zuid-Beveland is de laatste jaren een toenemende belangstelling voor de teelt van aardbeien in kassen en warenhuizen. De aardbeien worden daarbij geplant in kistjes. Op het ogenblik staan deze nog buiten maar om streeks eind december moeten ze in de kassen worden gebracht. De resultaten met deze speciale teelt zijn de laatste jaren overwegend zeer gunstig geweest en we vernamen dan ook dat vooral in de omgeving van Kapelle het glasareaal dit najaar verder zal worden uitgebreid waardoor er onder normale omstandigheden in het komende jaar een groter aanbod van deze primeurs uit de kassen verwacht mag worden. Het is een bijzonder intensieve teelt en alvorens er mee te beginnen dient men wel goed te over wegen of de teelt past op het bedrijf. Wanneer men echter kans ziet voor deze teelt, is er alles voor te zeggen er mee te beginnen want er blijkt een ruime markt te zijn voor vroege aardbeien uit de kassen en de laatste jaren brengt het goed geld op, terwijl daarna de kassen en warenhuizen voor de teelt van groenten of b.v. meloenen ge bruikt kunnen worden wat ook weer zeer gunstige resultaten kan geven. Zeker voor hen die op een zeer kleine opper vlakte grond een bestaan willen vinden is er alles voor te zeggen eens na te denken in de richting van de kassenteelt waarbij men in de kleinfruit- centra dan uiteraard het eerst zal denken aan de kistjes aardbeien. DANKDAG 1961 Elk jaar zijn we gewoon in onze tuinbouvv- rubriek enige aandacht te vestigen op onze bid on dankdagen. Deze schijnen steeds meer in de verdrukking te komen naarmate de verstedelijking van het platteland doorzet, zodat ook gemeenten met een stedelijk" karakter er toe overgaan tot het houden van een dankstond 's avonds. Van het geheel stilleggen van alle arbeid zoals dit vroeger was is ook geen sprake meer. De maat schappelijke verhoudingen liggen ook geheel an ders dan vroeger. De fabrieken en alle openbare diensten functioneren normaal en men ziet meer winkels normaal open dan vroeger. Als deze maat schappelijke omstandigheden zich nog sterker zullen laten gelden is het mogelijk dat onze bill en dankdagen een tijdperk tegemoet gaan waarin ze zich moeilijk zullen kUnnen handhaven. Zolang dit echter nog niet het geval is, kunnen we alleen maar dankbaar zijn dat ze er nog zijn. Dat er de behoefte bestaat om de Schepper aller dingen te danken voor de. binnengezamelde oogst noodzake lijk is om in de dagelijkse behoefte te voorzien. Meer dan ooit beseft de plattelandsbewoner de af hankelijkheid van de natuur in zijn bestaan en als hij gelooft in de Voorzienigheid die alles onder houdt en bestuurt, dan heeft hij behoefte om hier voor te danken in welke vorm dan ook. Als we terugzien op 1961 is dit voor de tuinbouw en zeker inzonderheid voor onze fruitteelt niet ongunstig geweest. Liet het zich aanzien dat het een zeer matige oogst zou zijn, de opbrengsten zijn over het algemeen niet tegengevallen en mocht het nog tegengevallen zijn dan heeft de kg prijs dit zeker goedgemaakt. De uitkomsten per bedrijf zullen dan ook zeer gunstig zijn. Dit stemt tot tevreden heid en dankbaarheid. Men moet dit ook tonen in een of andere vorm. Een gezegend mens in dit leven, die alleen aan zichzelf denkt, is een pure egoïst. Zou er geen verband bestaan tussen deze drie dingen: OVERVLOED - DANKDAG - HONGER. Wij gaan van onze overvloed Dankdag houden. Een mooi gebaar. Maar indien wij nu onze tafels vol tassen niet allerlei heerlijke spijzen en dranken en onze kamers gevuld zijn met alle comfort dat heden ten dage te verkrijgen is, vergeten we dan juist op Dankdag niet de miljoenen, die van hon ger en ondervoeding een vroegtijdige dood ster ven? Of maken we hier onszelf ook weer vanaf door te wijzen op de ongeordende toestanden in die landen, waar de meeste ellende heerst? Ben ik mijns broeders hoeder, is heden ten dage ook nog niet uitgestorven. Heeft het ons niets te zeg gen, dat er van de 50 miljoen mensen die er jaar lijks sterven, er 35 miljoen omkomen van honger en ondervoeding Zegt het ons niets dat de gemid delde leeftijd in Birma b-v. 28 jaar is en bij ons 73? Een prachtig voorbeeld: Drie mensen zitten rond een gedekte tafel, waarop staat een schaal met tien sneedjes brood. Alle drie hebben honger- Deze drie zijn één blanke en twee zwarten. De blanke krijgt negen sneedjes en de twee zwarten moeten samen genoegen nemen mei één sneedje. Dit is nu onze wereld, de Uwe en de mijne. Van deze wereld zingt ergens de fijne besnaarde Jules de Corte: Zover zijn we dan met onze techniek: dat we dagelijks een maanraket lanceren die de toestand in het heelal kan observeren. Maar wat dan te zeggen van het nijpend I probleem van de mensen die nimmer genoeg konden eten, van kinderen die sterven van hongeroedeem zou God ons dat vergeven? Is deze laatste vraag voor ons op Dankdag niet klemmend? Gelukkig heeft zich in de laatste tien tallen jaren in de welvaartslanden zo iets als een wereldgeweten gevormd. Men gaat beseffen, dat het geen verdienste is geboren te zijn in het wel varende deel van de wereld maar een onbegrijpe lijk geschenk en eenenorme verantwoordelijk heid. Overal klinkt dan ook het alarmerend appèl om te helpen. I11 de eerste plaats vanuit het hoge motief der naastenliefde en in de tweede plaats omdat de Hulp aan minder ontwikkelde gebieden een wereldbelang van de eerste orde is. Zelden klonk het appèl zó dringend als toen onze Koningin zich in 1955 richtte tot de Nederlandse jeugd met liaar oproep dat de jongeren hun verantwoorde lijkheid als wereldburgers dapper zouden aanvaar- I KORTENAÉRKADE I. S-GRA VENHAGE BIJKANTOREN AMSTERDAM, ARNHEM, EINDHOVE N,'S-GRA VE N H AGE. GRONINGEN. ROTTERDAM. UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 8